No. 87. Woensdag 27 October 1920 43® Jaargang FEUILLETON. HOE IK ALS DER! STUURMAN VOER. Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetniglngen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, Goes. Door de bestuursleden van verschillende Goesche Vereenigingen is een adres aan den Raad inge diend, waarin wordt aangedrongen op wijziging van de verordening der belasting op publieke vermakelijk heden. Men wenscht percentage van de entrees te betalen, en overigens godsdienstige, wetenschappelijke, so ciale en politieke voordrachten vrij te stellen. Goes. Zij die in aanmerking wen- schen te komen voor het betrekken van moltondekens ad f 0,90 per stuk kunnen zich voor 2S October a.s. op geven op het Gemeentelijk Distiibutiebureau a/d Vlasmarkt. De belasting op de openbare ver makelijkheden te Haarlem is van 15 op 20 pet. gebracht. De armoede der predikanten Het orgaan van den Bond van Ned. Predikanten heelt de volgende voorbeelden verzameld In de Roepstem schrijft ds. G. W. C. Vunderink van Haarlem van een predikantsgezic, waar men slechts éénmaal in de week warm eten krijgt. In 't Predikbeuitenblad van Hil versum doet J. A. H. een beroep op de openbare liefdadigheid voor 'n predikantsgezin,bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, waar men in deze laatste dure jaren he?ft moeten leven van f 1500. Om in de allereerste behoeften te voorzien moet er f 4500 zijn. Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. Of de kapitein en mijnheer Pinch hun bestek goed gemaakt hadden, zal niemand ooit te weten komen. Ik voor mij was geneigd, dezen heerlijken wind toe te schrijven aan al de moeite die de oude Bowser gedaan had om hem voor ons uit den westelijken hoek te krijgen. Hoe het zij, het was een genot, zoo door de zee van de keer kringen te vliegen, met het schuim tot aan de kraanbalken, en al de trompetten van den noordenwind door ons want dreunende. Maar dat noch Bowser, noch Pinch precies wisten waar wij ons bevonden, daar kan ik op zweren, in den mast werd geen uitkijk gehoudeD. Maar naar wat voor land zou de kapitein ook uitgezien hebben, hoor ik u vragen. Als hij zijn bestek goed genomen had, dan moest Twee predikanten, we zouden ze met name kunnen noemen, hebben zich door den nood gedreven door hun diakenen laten bedeelen, omdat kerkvoogden niet konden of wilden helpen. Ken nieuwe methode 1 Wij lezen in een vakblad, dat er politie-agenten bestaan, die gewapend zijn met een met stevige, puntige spij kers beslagen plank, die zij gebruiken om te hard rijdende automobilisten tot stoppen te dwingen. Zij werpen n.l. die plank vóór de auto over den weg. De banden blazen haar laatsten adem uit en de bestuurder is gedwongen te stoppen. De chef der bedoelde politie vindt deze methode veel goedkooper dan het onderhouden van een motorfiets afdeeling om te snel rijdende auto mobilisten achterna te zetten. En de bandenfabrikanten vinden dit procédé ook zeker zeer voordeelig. Vermeld dient nog, dat het niet de politie te Overschte betreft, do.ch meer in het bijzonder de Grieksche politie. De bende van de „Zwarte Hand". De nieuwe directeur van het Rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht" te Balkbrug, de heer Bernard, nam met strenge hand de teugels van het bewind. De jongens kwamen daar tegen in verzet. De belhamels vormden een ven eeniging ,,de Zwarte Hand" en het plan werd beraamd Zondagmorgen j.l, 7 uur de bewaarders te overi vallen, neer te slaan, uit te breken en de plaat te poetsen. het dichtstbijzijnde land Pernando Noronha zijn, negentig mijlen ver weg ongeveer, aan onze bakboordzijde, en kaap San Roque, omstreeks honderd dertig mijlen ver aan stuurboord voor uit, en men zou dus denken dat wij ruimte in overvloed hadden. Maar kijk eens op de kaart naar de Braziliaan- sche kust, en gij zult zelf het antwoord vinden. De regen hield de passagiers bene den. Ik kon hen ter nauwernood on derscheiden door het beslagen glas van de lantaarn. Telkens en telkens tuurde ik opnieuw om Belle in het oog te krijgen, maar ik was als iemand die zien wil terwijl de tranen hem uit de oogen stroomen. De oude Bowser scheen in zijn humeur te zijn, hij had het dek om half negen verlaten, en speelde waarschijnlijk een partij trik- tak of cribbage met een van de pas> sagiers. Pinch was een uitstekend zeeman, Bowser kon op hem vertrou wen als op zichzelf. Hij wandelde kalm de brug op en neer, van tijd tot tijd stilstaande om eens te loever uit te kijken, naar de schuimstrepen, die even lichtend, door de duisternis heen kwamen, of als een plotselinge Een der jongens evenwel verried het plan. Zaterdag kwam een aantal be waarders uit andere plaatsen aan. Zondagmorgen 6 uur werden de belhamels uitgenoodigd uit hun slaapkooien te komen. Een was in het bezit van een scherpen beitel, een ander had een groot scherp mes en bedreigde den bewaarder. Men was er op voorbereid en de bewaarders waren met revolvers gewapend„schiet me maar dood, dan ben ik meteen uit dit hol be vrijd" zeide de jongen met het mes. Zwaar geboeid zijn door rijks veldwachters uit Zwolle de 6 bel hamels naar Alkmaar overgebracht. Een klein tenger jongetje was de aanvoerder 1 Onze koffie over de grens 1 De uitvoer van koffie naar Duitsch- land aan de grens bij Kerkrade (L.) heeft zulke reusachtige afmetingen aangenomen, dat dag en nacht wordt doorgewerkt, ten spijt van den 8 urigen werkdag. De eene vrachtauto met balen koffie is nog niet weg, of een andere wordt weer opgeladen. Ons werd verzekerd, dat een firma uit Amster dam eiken dag 6000 kilo koffie af leverde naar de grens. Hoeveel dit aantal in Maastricht bedraagt, is niet te benaderenwant er zijn verschillende koffiebranderijen en alle werken onafgebroken voort. De kcffie wordt gebracht naar en verkocht te Kerkrade en vandaar gaat ze dan de grens over. öf voor den uitvoer van al die koffie consent gegeven wordt, betwijfelen we. Het zijn dik wijls tusschenhandelaren, die daar de koffie koopen en ze in Kerkrade windstoot als een kanonschot in de natte topzeilen sloeg, en den nacht vervulde als met het gillen van gekken of hit krijschen van duizend katten. Twee of drie mannelijke passagiers kwamen boven, maar zij vonden het daar te nat en gingen spoedig weer naar beneden. De oceaan flikkerde overal in bet rond het lichten der zee een duizendvoudig gewemel van bleeke schijnseltjes, verward en dóf, soms onzichtbaar door de regen vlagen. Tegen tien uur kwam kapitein Bow ser aan dek. Hij keek eens op het kompas, en ging toen naar den stuur man, oogenschijnlijk niet om met hem te praten, ofschoon zij in het voorbij gaan eenige woorden wisselden, maar om een blik te werpen over den boeg, onder den somberen boog van het voorzeil, waar bij het op en neergaan de lijn van den gezichtseinder telkens goed zichtbaar was. Een poosje later ging hij naar zijne hut, en het bevel over het schip was weer overgelaten aan den heer Pinch. Boven ons was de lucht zoo zwart als inkt. Het schip hield er eene goede vaart innegen knoopen is van de hand doen. In elk geval is bet een zaakje, waar goed geld aan verdiend wordt. Visch naar Duitschland. Ingaande 26 dezer zullen de spoor wegmaatschappijen op werkdagen zoo noodig extra treinen laten loopen van IJmuiden, voor vervoer van visch, en van Maassluis voor ver voer van groenten via Bentheim naar Duitschland. Het drama te Tilburg. De echtelieden ran Hoof woonden in een volksbuurt. Zij warenden 14 tal jaren gehuwd en kinderloos ge bleven. v. H. gedroeg zich niet naar behooren jegens zijn vrouw. Hij maakte veel misbruik van drank en kwam ook al met den strafrechter in aanraking. Eén zekere Vermeer, een gehuwd man, die gescheiden van zijn vrouw, als kostganger in de buurt van v. H. woont, is reeds geruimen tijd huisvriend van de echtelieden v. H., vooral van de vrouw, waarover hij zich blijkbaar bijzonder ontfermde. V. Hoof kwam Zaterdagnacht tegen twaalven dronken thuis en weldra ontstond er tusschen hem en zijn echtgenoote hevige twist en mishandelde hij haar. Vermeer ging op dat oogenbiik naar zijn kosthuis en aan de woning van v. H. komende hoorde hij de ruzie tusschen het echtpaar. Hij ging daar binnen en nam dadelijk de partij van de vrouw op Hij trok zijn mes, stak dit v. H. in de borst en verliet alsof er niets gei beurd was het huis. v. H. wilde nog naar het bureau van politie gaan, doch een 100 pas van zijn woning mooi genoeg voor een zeilschip, en die haalden wij, misschien nog meer. Ik begon er juist over na te denken of Pinch mij wel zou missen als ik even tegen de kampanje zou gaan zitten om een paar trekjes te doen aan mijne pijp, toen ik een luide en angstige stem uit den bak hoorde komen. Driemaal klonk die wanhoopskreet boven het gehuil van den wind uit „Branding recht vooruit I" „Branding aan bakboord vooruit l" „Branding op stuurboordsboeg 1" „Hard naar stuurboord 1" gilde mijn heer Pinch, naar achteren komende, maar voor hij het stuurrad bereikt had, stootte het schip, sloeg ovsr, nog even schuivend en glijdend, en ik hoorde en voelde hoe de kiel over dan rots grond schuurde, met een zacht, hnar- send, onheilspellend geluid, en zwaar trillen van het heele dek. Het schip lag stil. Een zware zee sloeg het aan stuurboord van onder op, en dreef het nog een paar vademen voorwaarts, maar door den schok kwam de voor steng naar beneden, met de massieve ra's, de zeilen en het wanteen deel daarvan sloeg op het middendek neer, juist toen een aantal mannen daarlangs

Volksblad | 1920 | | pagina 1