No. 86. Zaterdag 23 October 1920 43® Jaargang TOL *0 FEUILLETON. HOE IK ALS DISSS STUURMAN VOER Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes .50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij cont'acteereo van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertcntiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, aiet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Waan Dan den dag Met groote instemming nemen wij uit een artikel van het Rott. Nieuwsblad het volgende over „De oorlogs- en crisisjaren hebben de macht van den Staat vanzelf ver groot. De Staat kon doen, wat hij wilde, alle maatregelen, ook de meest onrechtmatige en zonderlinge waren goed te praten met een be roep op de benarde tijden. En omdat niemand precies weet, wat er gebeurd zou zijn, als de Staat er zich niet mee bemoeid had, geloofde men meestal wel, dat de genomen besluiten en uitgevaardig de dwangbevelen nog zoo dwaas niet waren. Maar de Staat is daardoor ge groeid in machtsbewustzijn, de Staat is feitelijk almachtig gewor den. Zijn bemoeiingen intusschen hebben al te vaak fatale resultaten, en men kan wel zeggen, dat al wa*r de Staat zich mee bemoeit, bedorven is. Men denke aan de distributiebe- sluiten. Was er iets op de markt en besloot de Staat tot distributie of maximumprijzen, het was op het zelfde oogenblik verdwenen. Zeker de parasieten, die de opkoopers zijn maakten er zich meester van en joegen de prijzen opmaar zij had den dit niet kunnen doen, als de Staat er zich wijselijk buiten ge houden had. Voor het volk werden voldoende woningen gebouwd. Toen kwam de Staat met de bewering, dat hij noodzakelijk den woningbouw rege len moesten het gevolg was een ontstellende woningnood, die met den dag toeneemt en die door eiken Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. ,/De kapitein, Balie7', fluisterde ik en zij wipte als een muisje de andere trap af naar het middendek, en zoo door de kajuit naar hare hut. Merkwaardig hoe snel op zee het weer veranderen kan. Een paar flauwe windstooten, heel onverwachts, die de zeilen deden klapperen, kondigden het aan. Ver van uit het noordwesten kwam een grauwe damp, die strepen trok over de maan. De zee kwam in beweging, er gingen stemmen door het touwwerk en lang voor midder nacht nog hadden wij allen op de Glenmore de handen vol met reven. Maar er stond ons een schriktooneel te wachten, een van die plotselinge, gruwelijke gebeurtenissen, waar de zee ons mee verrast, waar de menschen nieuwen maatregel van den Staat verergerd wordt. De Staat bemoeide zich met de volkskleedingvoorziening. En on danks de millioenen, die dit kostte, bleven de kleeren duur. Legio zyn de verwijten, die men rechtmatig tot den Staat als voorzienigheid, die hy zich denkt, mag richten. Doch het ergst en voor de toe komst het allerbedenkelijkst heeft de Staat misgegrepen, toen hij zich met den arbeid van het volk be moeide, in dien zin, dat hij den werktijd tot een maximum meende te moeten beperken. Want wat de industrieën, wat ook handelsbedrij ven doormaken, nu zij zich nog slechts tot den op 24 dezer in werking tredenden Staatsdwang voorbereiden, is van de meest ernstige beteekenis. Men heeft in het typografenvak, dat omsloten werd door collectieve dwangbepalingen, reeds het voor beeld, hoe daarin een bedrijf lang zaam wordt doodgedrukt. Het werk neemt af, het grootere initiatief is geknot, een zware malaise werpt haar schaduwen vooruit. Nu komt deze toestand voor alle handels- en fabrieksondernemingen. Een gere- glementeer zonder einde en zonder pardon. Wat de onderneming eischt, wat' zy zou kunnen doen, haar kracht om aan te bieden en tegenover anderen mee te dingen, zij zijn van geen beteekenis meer, want een politie-achtige bewaking zorgt er voor, dat zij vooral geen minuut langer werkt dan de Staat in zijn machtsoverschatting en waan van den dag heeft bepaald. Overwerken, zijn best doen, aanpakken.uit van lezen in hunne couranten, zonder er zich ook maar eenigszins eene voor stelling van te kunnen vormen. Belle bezat de gave der helderziend heid niet. Had zij kunnen voorzien wat er met ons zou gebeuren, even voorbij den gezichtseinder, die nu vóór ons lag haar goede hart zou zich niet bekommerd hebben met de vraag, hoe zij mijne plaats van den bak naar de kajuit zou overbrengen, zij zou dat alles overgelaten hebben aan den som beren engel, die aan de linkerhand van den mensch staat. Ik zeide dat kapitein Bowser een westelijken koers genomen had. In het tijdvak van den stoom, waarin wij le ven, zal ik daar niet over uitweiden ik zou toch niet begrepen worden. Het zou een onverstaanbaar abacadabra worden, als ik ging uitleggen wat voor verschillende theorieën de kapiteins van mijn tijd er op nahielden over het passeeren van de Linie, hoe de een ze op deze plaats wilde snijden, de ander weer op een andere, en hoe ieder overtuigd was, het beter te weten dan de overigen. Toen de stoommachine in de vaart kwam, hadden de passaten hun tijd gehad. Wie denkt er nog aan Sluiten op tijd. Geen oogenblik te vroeg beginnen. Lieden van den ouden stempel waren verheugd, als zij werk kon den bieden en zelf konden werken. De ruime aanbieding van arbeids krachten en arbeidswilligheid bracht welvaart. Het is niet waar. dat dit ten koste van de looneischen ging, want de groote industrieën, die het meest bloeiden men denke aan Philip's gloeilampenfa briek, aan de Gist- en Spiritusfa briek gaven de hoogste loonen en de beste arbeidsvoorwaarden. Maar zij werkten in vrijheid. En deze vrijheid heeft de staat gedood. Men kan het reeds waarnemen in bedenkelijke feiten, als toene mende werkloosheid verminderde arbeidslust, verlaagde productie, enz. Voor een niet gering deel zijn ook de verhoogde prijzen gevolg van deze Staa tsbemoeiing. De we reld vraagtproductie vóór alles De Staat antwoordtmyn harde wil vóór alles En zjjn liefde voor de onderda nen ljjkt al te veel op die van de apenmoeder, die in overmaat van teederheid haar kroost doodomhelst." Ter illustratie van de dwaasheid onzer arbeidswet diene het volgen de bericht uit Parijs. In de takken van staatsdienst gaan geruchten omtrent een staking in het ver woeste gebied van de Somme, omdat de arbeiders der particuliere bedrij ven juist de lastgeving vanwege den Staat hebben ontvangen, om niet meer dan acht uren te werken. De arbeiders willen de vrijheid hebben, om méér dan acht uren te werken wegens de hooge loonen. de groote zeilschepen, vol passagiers, op weg naar .huis in den noordoost passaat, met de lijzeilen bij, en bet heldere koper door het schuim glin sterend. Neen, passaat of niet, de rechte voorsteven en de malende schroef eischen de rechte lijn. Over den hoogen, schoonen, romantischen toren van zeilen is de sluier van den nacht voor immer neergedaald. Een nieuwe dageraad brak aan, en met één slag was de aanblik van de zee veranderd. Of kapitein Bowser, door zoo ver naar het westen te houden, ons den krachtigen wind had gebracht dien wij nu kregen en waarnaar hij zocht, kan ik niet zeggen, maar zeker is het dat deze streek van zonneschijn en wind stilte ons zwaar weer bracht. Er zijn niet vele schepen, denk ik, die de Linie gepasseerd zijn bij hooge zee en onder gereefde marszeilen. Onze boeg stootte het schuim in een nevel op. De kapi tein liep over het dek, met eene uit drukking van stille zelfvoldoening op zijn gelaat, en allen keken naar het schuimende witte kielzog, dat een glorieuzen rijzenden en dalenden weg trok over den oceaanen bedachten dat Australië toch eigenlijk vlak bij En uit Tilburg komt het bericht dat daar de arbeiders, omdat ze niet langer dan acht uren mogen werken, een groote loonsverhooging per uur eischen, zoodat ze dan bij minder arbeid toch evenveel zullen verdienen. Het spreekt toch wel vanzelf, dat door zulke onzinnighe den een aantal bedrijven stop gezet moeten worden, omdat ze aan die hooge looneischen niet kunnen vol doen. En ook spreekt het vanzelf, dat de bedrijven, die doorwerken, hun product duurder moeten maken. De onvermijdelijke gevolgen van de fraaie arbeidswet zijn dus grooter werkeloosheid en nog veel wreeder duurte. En waaraan heb ben we dat te danken? Aan de wijze regeering, die door dik en dun is meegehold met de arbeiders- eischen. Waan van den dagVan daag eischen zeniet langer -dan acht uren werken. Morgen eischen ze vrijheid om zoo lang te werken als ze willenZie het Parijsche bericht Afkondiging Lager Onderwijswet I De R. K. Tijd schrijft ,,Naar wij vernemen, ligt het In de bedoeling de afkondiging der Lager Onderwijswet te doen plaats hebben op Dinsdag 26 October, teneinde schoolbesturen, die dit wen- schen, in de gelegenheid te stellen bij die gelegenheid van hun dank baarheid te doen blijken. Op verschillende plaatsen moet naar aanleiding daarvan het plan in voorbereiding zijn in den morgen van Woensdag 27 October een plech was, als men maar eenmaal de Kaap had omgezeild. Het was op een Dinsdag. De zon was ondergegaan in een feilen valschen schijn, die wind voorspelde en waaruit de schuimende zeeën kwamen aanrollen, met hier en daar losse witte vlokken over de groene, gladde hellingen. Het werd plotseling donker. Wij maakten toen een negenmijls-vaart, onder een grootbramzeil en een marszeil met «én reef. De breedte wees op den middag omstreeks 2° 30' Zuid, de lengte om streeks 33o 40' West. Hoe onze koers was, weet ik niet precies meer, ik ge loof Zuid ten Oosten. Zoo kregen wij den wind, krachtig, bijna, stormachtig, vlak van achteren, en het schip schuimde door de golven. Ik kwam tegen acht uur aan dek. De wind was vochtig, maar zeer warm, zoodat de regen weinig verkoeling aanbracht, en in plaats van een licht matroos naar beneden te zenden om mijn oliejekker te halen, knoopte ik mijn jasje tot aan de kin dicht, sloeg den kraag op, en Jbood zoo goed ik kon weerstand aan wind en regen. (Wordt vervobgd.)

Volksblad | 1920 | | pagina 1