Zegeltjes plakken 1 Voor het kantongerecht te Mid delburg is tegen een landbouwer uit Grijpskerke die geen zegels plakte en een ambtenaar van den Raad, van Arbeid den toegang tot zijn hof stede weigerde en hem geen inlich tingen wilde geven 32 maal f 2 en nog eens f15 boete gevorderd. Twee personen uit Middelburg, die verkeerde inlichtingen gaven, hoorden f 25 eischen. Betonwoningbouw Naar het Hbld. verneemt, zal de Woningdienst te Amsterdam in het in aanbouw zijnde tuindorp op de gemeentelijke gronden onder Oost zaan, binnenkort proeven gaan nemen met betonwoningbouw. Deze zullen worden genomen met kleine complexen van twingtig k vijf-en'twintig éénsgezinshuisjes. Met verschillende betocbouwfirma's wordt thans onderhandeld en de eerste eisch is dat die woningen niet duur der mogen zijn dan de baksteen- bouwhuisjes. De Woningdienst zal zich voor dien bouw eenige machines aanschaf fen, waarmee het nieuwe bouwma teriaal kan worden vervaardigd. De proefneming zal zich ook uit uit strekken tot de verschillende syste men. Tevens zal worden geprobeerd in hoeverre de slakken van de vuil verbranding bij den betonbouw als materiaal kunnen worden aangewend. Suiker duurder 1 Teneinde een geleidelijken over gang naar den normalen handelstoei stand voor te bereiden en een ge reede medewerking van den tusschen- en den detailhandel te verzekeren door eenige verhooging van de winst marge, wordt thans de prijs van de gerantsoeneerde suiker gebracht op 70 cent per K.G. Onbelastbaar inkomen Het bestuur van het Algem, Nederl. Vakverbond heeft in een adres aan den Ministerraad als zijn meening te kennen gegeven dat het gewenscht en noodzakelijk is om bij de vast stelling van de aanslagen in de be lasting met de veranderde waarde van het geld rekening te houden en mitsdien het bedrag van het onbe lastbaar inkomen wordt gesteld op f i3oo. Het verzoek daarom te bevorderen, dat de belasting hierdoor meer naar draagkracht worde opgelegd. Aangevoerd wordt dat er in den van Ik wist dat het lieve kind de ka juitstafel voor mij geplunderd had, en en ik geloofde geen oogenblik dat zij wel den heelen dag rozijnen en aman delen eten kon. Ik legde mijne pijp neer en aanvaarde dankbaar hare gave. Zoo peuzelden wij eendrachtiglijk. ,/Ik wou", begon zij eensklaps, na een poosje gezwegen te hebben //Ik wou dat ik een fotografie had van dat visioen, dat u indertijd gezien hebt. Soms, als ik daaraan denk, kan de angst van mijne moeder ook mij wel eens een beetje angstig maken. Hoe kan ik nu toch als volwassen vrouw verschenen zijn, terwijl ik zelf toen nog maar een klein meisje was Hebt u nog wel eens meer zulke verschijningen gezien?'' „Nooit meer en ik ben er ook niets verlangend naar. Die ééne was mij genoeg. Ik schrikte er vreeselijk van en liep wat ik loopen kon". „E11 toch vond u het zoo mooi „Het was uw gezicht en daarom zoo mooi. Maar de dapperste jongen gaat zelfs voor het mooiste gezichtje aan den haal, als het niet van vleesch en bloed, maar van mist en maneschijn is „En het keek u zoo strak aan tegenwoordige!! tijd meer dan dubbel zooveel geld wordt gevorderd dan voorheen bij de aanschaffing van aüe noodzakelijke benoodigdheden, maar in het belastingstelsel met de veranderde omstandigheden geen rekening is gehouden. Levenslange gevangenisstraf Het Gerechtshof te Arnhem heeft termen gevonden in twee zaken, waarin de rechtbank een gevangenis straf van twintig jaren had opgelegd, die straf in levenslange gevangenis straf te veranderen. Waarom de rechtbank twintig jaren voldoende achtte, het Hof de zwaarste straf gerechtvaardigd en noodzakelijk oor deelde, zal wel niet met stelligheid zijn na te gaan, schrijft het Week blad v. h. Recht. Bij zoodanig verschil speelt sub jectieve opvatting een belangrijke rol. Wij willen allerminst beweren, dat in verband met de zwaarte der gepleegde feiten de levenslange gevangenisstraf, nu zij eenmaal in de wet is opgenomeD, hier niet verdedigbaar zou zijn. Maar, wel zouden wij de vraag willen stellen Mag de levenslange opsluiting ge handhaafd blijven met een wijze van toepassing als bij ons geschiedt Wij hebben eenige jaren geleden te Leeuwarden de bijzondere afdeeling voor levenslange gevangenen bezocht, De daar ontvangen indruk was een diep treurige. In die afdeeling zaten enkele afgeleefde, afgestompte man nen, wier gevangenhouding om de wille van het algemeen belang zeker allerminst noodwendig was. De gerechtigheid kan evenmin als een grond van die gevangen houding gelden, want die noodelooze wreedheid kan nooit een eisch der der geiechtigheid zijn. Modderman handhaafde bij de vaststelling van het Wetboek van Strafrecht de levenslange gevangenisstraf met een bloedend harte. Naar de meening van het blad zijn wij thans wel zoo ver gevorderd, dat wij die straf kunnen missen. Kan dat niet, dan is zeker een gewijzigde tenuitvoerlegging dringend gevorderd. Onze levenslange gevam genisstraf is niet veel minder dan barbaarsqhheid, Kennen de rechters, die levens lange gevangenisstraf uitspreken, de straf, die zij opleggen Iedere rech ter, die geroepen kan worden tot die straf te veroordeelen, verzuime niet een reis naar Leeuwarden te ondernemen en daar de afdeeling voor de levenslangen te bezoeken. „Dat juist was het benauwende. Het was uw gezicht en het keek mij aan met dezelfde uitdrukking, die u nu hebt". Zij liet het hoofd zinken en verviel in gepeins. Daarop zeide zij, zonder mij aan te zien „Het moet een droomgezicht zijn geweest". „Laat mij het behouden 1" riep ik. „Elk mensch mag wel eens één droom gezicht hebben gehad en", liet ik er ietwat vurig opvolgen „niet alle droomgezichten vallen zoo mooi en zoo liefelijk uit Zij gaf mij nog een trosje rozijnen. Ik stak het in mijn zak voor' den kleinen Boy ton, en nam mijne pijp weder op. Elk oogenblik kon de kapitein zijn grooten kop buiten de kajuitsdeur steken, en ik had liever niet dat hij mij betrapte op het eten van amandelen en rozijnen met juffrouw Belle Stuart, Wij zwegen weer. Toen kwam het eensklaps in mijn hoofd, dat dit lieve, onschuldige meisje eigenlijk moederziel alleen op de wereld stond. Hare ouders waren dood, en zij had noch broeder noch zuster. Deze overweging deed Hij zal zich dan rekenschap kunnen geven van de straf, die hij oplegt. Agitatie Een Duitsch sociaal-democratisch staatsman heeft, sprekend in ons land, gezegd,.dat de groote toeloop tot de partij in Duitschland was te verklaren uit het feit, dat men de ontevredenen steeds trok. Toen de sociaal-democraten zelf de verant woordelijkheid droegen, gingen deze ontevredenen naar eiders. Dit nu belicht de beteekenfs der sociaaldemocratie ook in ons land zeer scherp, meent de Standaard. Eike partij bestaat uit een kern van overtuigden en daaromheen een rand van meeloopers, die half oven tuigd zijn of om andere redenen meedoen. Zal ^het met een partij goed zijn, dan moet de kern groot en de rand klein zijn. Met de sociaal-democratische partij was het steeds andersom. De kern heel klein en de rand zeer breed en zeer onsamenhangend. Dit nu is de reden, dat er zeer veel werk moet worden gedaan om alles bijeen te houden. De kern is in voortdurende onrust, of de rand het wel houden zal. Elke slinking aan den rand zet de kern in hevige beroering en drijft tot heftige agi tatie. Men voelt zich geen oogen blik zeker en heeft eiken dag weer behoefte aan de bewijzen, dat al het gewonnene er nog is. - Vandaar dus de behoefte aan agitatie en demonstratie, aan veel lawaai en vertoon. Deze bijzondere drukte is derhalve geen bewijs van kracht. Zij is het betoon van zwakheid. En daarnaar gerekend, is de on rust in de kern in onzen tijd wel zéér groot. UIT DEN VREEMDE. Het resultaat van Bolsjewisme. De uit Bakoe teruggekeerde mede werker van het Hbl. verhaalt thans hoe Bakoe en 't geheele land ook na den oorlog nog welvarend waren, ook liepen de prijzen van levens middelen niet hoog. Toen werd het door de bolsjewiki overmand en kreeg een sovjet-regee ring. De prijzen vlogen omhoog. Brood werd duur en moeilijk verkrijgbaar. Heele nachten bleven de menschen in de rij staan voor bakkerswinkels om een stuk brood te kunnen be machtigen. In heel de stad zag men files van op brood en andere levens mij haar vrageD of zij in Australië dacht te blijven. „Ja", antwoordde zij. „Voorgoed 5 Zij knikte. „Dan zullen wij elkaar misschien nooit meer terugzien tenzij ik eene tweede reis naar Australië maak", zeide ik, haar treurig aankijkende. Zij peinsde even, en antwoordde toen, met iets luchtigs, dat niet in mijn geest viel „Och 'kom 1 Australië is nog vier maanden weg". „Houd u veel van die tante, bij wie u gaat intrekken „Ik herinner mij haar niet meer". „En die oom van u, die u aan boord bracht wat is dat voor een man „Oom George O, een beetje ruw maar overigens een best man, gul en hartelijkWaarom eet u uwe rozijnen niet op „Och, ik bewaar ze voor den kleinen Boyton". „Ik zal voor de jongens wat appelen en kaakjes stelen", zeide zij „onder den neus van den kapitein. Hij zal het mij wel vergeven ik middelen wachtende menschen. Te voren was hiervan nfmmer sprake geweest. In ons huis hadden wij tal van dagen geen brood. Suiker was na korten tijd heelemaal niet meer verkrijgbaar. Van een welvarende stad met alles in ruimen voorraad, was bin- nen drie weken 'tijd *een woestenij gemaakt op elk gebied. Brood, zooal verkrijgbaar, kostte spoedig in plaats van 2o a 25 roebel per pond (4oo gram) voor de revolutie 75 k loo roebel. Suiker in plaats van 60 roebel 7oo a 800 per pd. Tabak in plaats van 120 nu 1200 a 1800 roebel per pond. Een pakje sigaret ten van 4o ca enkele dagen 25o roebel. Voor een ordinair stuk zeep van 50 roebel betaalde ik 3oo roebel voor een horlogeglas van 75 roebel 350 roebel enz. enz. Toen ik Bakoe na de eerste revolutie maand verliet, stond de groote stad reeds aan den vooravond van den hongersnood. Volslagen economische destructie, opwinding, onrust, gejaagdheid en angst over de onzekerheid van het lot, spionnage op groote schaal, totaal vernietigde vrijheid, onder drukking van den godsdienst en systematische bespotting geen huis, geen rust, geen zeggingschap meer over eigen goederenmoord op uitgebreide schaal onder den naam van terechtsteliing vrijheidsbero ving op elke losse beschuldiging of verdachtmaking, of omdat men, zooals in het geval der gearresteerde Europeanen, tot een niet-bevriende natie behoorde ziehier de „zegei ningen" van het bolsjewisme, zooals ik het geruimen tijd te Bakoe heb waargenomen. Van een bolsjewistische regeering, van een bolsjewistische staatkunde zooals wij deze woorden verstaan, is geen sprake. De „dictatuur van het proletariaat" is in waarheid de dictatuur van enkele lieden te Mos kou, die met terrorisme, met kogel ea bajonet, een groote meederheid des volks in bedwang boud&n. Een erfenis van 45 millioen. Een jonge visscher uit San Se- bastiaan Manuel Germendia genaamd, heeft een fortuin geërfd van 2o millioen peseta's, die volgens den huidigen koers gelijkstaan met 45 millioen francs. Toen hij nog een knaapje was, vertrok zijn moeder naar Amerika en liet hem achter onder de hoede van een harer zusters. Thans is zij overleden, hem dit groote fortuin nalatend. mag wel een potje bij hem breken. Hij heeft mijn vader nog gekend, die als officier de reis maakte, met een schip, waar Bowser toen tweede stuur man was. Hij kende ook mijne tante, mevrouw fiiley te Sydney. En ook oom George is een vriend van hem. Ik begrijp niet wat hij er tegen heeft, dat ik op het dek eens met u praat." Juist op dit oogenblik stapte nie mand anders dan kapitein Bowser in eigen persoon uit de kajuitsdeur te doorschijn. Ik sprong op, om stil den aftocht te aanvaarden. „Je kunt wel hier blijven, stuurman Longmore", zeide hij. „Kapitein, mag ik wat appelen halen voor de scheepsjongens vroeg het meisje. „Hoe dikwijls wel „Zoo dikwijls ik wil." „Wij nemen geen appelen aan boord voor de jongens", zeide de kapitein, met een wrang lachje en hij keerde weder in de kajuit terug, terwijl Belle hem nariep z/Als u ze mij niet geven wilt, dan steel ik ze, kaptein Bowser Wordt vervolgd).

Volksblad | 1920 | | pagina 2