No. 79. Woensdag 29 September 1920 43° Jaargang, i HOI IK ALS DERDE STUURMAN VOER. ia FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cen* Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag, en Vrijdagmiddag 12 Uiig* te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant* en Handelsdrukkerij v.b. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentlën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeergbelangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, NEDERLAND. GWs. Suikerkaarten moeten wor den afgehaald op het Gem. Distrib. Bureau Donderdag 30 Sept. en Vrijdag I Oct. van 91 en 24 uur. Domiciliekaart meebrengen. G»ss. Zij die in aanmerking wen- schen te komen voor wollen Jaeger mansonderbroeken tegen i 4>o5 per stuk, worden verzocht zich op het Gem. Distributie Bureau op te geven voor 1 October 1920. Bevolking, le helft September 1920. P. J. vmi Page, leerling verpleeg, ster van Zleriksee, Oude Viscómarkt 66. J. H. de Witte, los werkman van '3 H. HeereKütksrka, Molendijk 225. A. Looijen, arts van Amsterdam, Gansepoortstraat 207. D. J, B. Areata, timmarman van Kloeèioga, Pieeart- atrant, 17. J. de Graag, koopman van '1 Gravenpolder, Groote Markt 65. A. Dingen, keliner van 's Heriogaa- boach, Groote Markt 10, J. K. A. Ven hoeven, sieger van Oss, Voorstad 39. L Smit, arts van Beusiehem, Rimme> landsplsin. W. C. de Kat, monteur, naar. Mid« delburg. A. M, van de Liude, onder» wUseres, naar Delft. G. de Puit, agent van politie, naar Zierlksee. T. C. de Hondt, onderwijzeres, naar Zwolle. B. J. van Geldere, telegrafist, naar 'g Gravenhage. C. Breugelmans, buffet juffrouw, naar Boosandaal. W. J. Schouten, koopman, naar Middelburg. A. A Foudraiae, koopman, naar Middelburg. P. J. Mast, chauffeur, naar Rotterdam. Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. „Stuurman Longmore !u riep een hooge stem, schel en angstig „er is iets daar vóór ons Ik zag bet niet zoo dadelijk, en een man naast mij evenmin, waarop de stem riep „Het is vlak vóór ons 1 Wij zullen er tegen aan loopen En nu zag ik bet een zwarten klomp, een berg van dofheid tegen liet lichtende grauw van de woelende wateren. „Een wrak vooruitRoer aan stuur boord brulde ik uit alle macht. „Roer aan stuurboord kwam het antwoord terug en het schip zwenkte reeds. Ik liep terug naar den boeg en zag het groote, zwarte ding voorbijdeinzen. Na de begrafenis Onder Tilburg werd de afgeloo- pen week een afgestorvene door de diepbedroefde familie ter aarde be steld. Volgens een oud Tilburgsch gei bruik werden de belangstellenden na afloop der droeve plechtigheid op jenever met kaas getracteerd, waarbij echter de deugd van matigheid allerminst werd betracht. Toen de bedroefde familie-leden dan ook ongeveer 3 uur huiswaarts gingen, allen nog in* rouwcostuum met hoogen hoed op, bleek, dat eenigen huneer in verregaander! staat van dronkenschap verkeerden. Ais gewoonlijk kreeg men onderling ruzie, welke zóó hoog liep^ dat de politie meende tusschenbeide te moe ten kornet?. Een drietal dat wel bet meest aan Bacchus geofferd had, werd door de politie gearresteerd, waarbij zij zich nog vrij hevig verzetten. En zoo gebeurde het, dat het drietal in vol begrafenis-ornaat met den hoogen hoed op of langs het hoofd, natuurlijk onder groote hilariteit van het talrijke publiek, in het politiebureau werd ondergebracht teneinde daar te bekomen van de emoties van dezen droevfgen dag. Teeken des tijds. Men meldt uit Nijmegen. Bij de publieke verpachting van zitplaatsen in den gemeentelijken schouwburg was de totale opbrengst maar io pCt. van die des vorigen jaars. Wel een bewijs, dat de tegen woordige toestand drukkend werkt op een groot deel van de »beter gesitueerden". Die gaan minder uit, Het was de mastelooze romp vau een scliip, eveu groot als het onze. Een gevaar, eveu ontzettend alsof het een onbekend eiland of een blind rif ge weest ware. Zonder die waarschuwende stem van den boegspriet zouden wij er rechtuit op aangeloopen zijn. Een kleine liguur, aangedaan met oliejas en zuidwester, kwam nu langs den boegspriet aangekropen. Het wat de kleine Boyton. Eerst'kon ik mijne oogen niet gelooven. Ik greep hem bij den arm en hielp hem op het dek. „Wat deed je daar op den boeg spriet?" vroeg ik hem. „Och, stuurman ik wou het schip eens zien", antwoordde hij. „Het schip „Ja alsof het zoo op mij in zeilde, stuurman". Ik wist wat het kereltje bedoelde. Ook ik had als knaap wel dit spel letje gespeeld, dien aanblik aan schouwd, den heerlijksten dien men denken kan. „Meer geluk dan wijsheid", snauwde ik, „dat je niet overboord bent gegaan! - je bent een aap van een jongen maar je hebt het schip gered, en je zult er de eer van hebben". juist dus het tegengestelde van het geen men ziet in de lagere volks klassen. Er werd maar één dure plaats van f 25 verpacht. De nieuwe Jachtwet Volgens het ingedlenda ontwerpi Jachtwet, zullen naast de groote jachtacte, die voor f 75 verkrijgbaar zal zjn, bestaan. Een acte, die voor elke jacht gel dig is, behalve de lange jacht en de valkenjacht (a f75). Een logeeracte voor logé's uit het buitenland, geldig voor 14 dagen (a f 10). Een kleine acte voor de jacht op waterwild (a f 10). Alle acten zijn voor het geheele Rijk van kracht. Wie op andermans grond jaagt moet daartoe een schriftelijke ver gunning van den bezitter hebben: dit geldt niet voor een pachter, ten zij het recht om te jagen in het pacht-contract is voorbehouden. De termijn, gedurende welken het verkoopen van wild na de sluiting van de jacht geoorloofd is, wordt van ld op 8 dagen verkort. In het bü lang van den wildhandel kunnen hierop uitzonderingen worden toe gestaan, vcorzoover het betreft den verkoop van wild, dat in koelhuizen fs opgeslagen. Armoede in de pastorieT In de roepstem schrijft ds. G. W. C. Vunderink, uit Haarlem, over de armoede in predikantsgezinnen, waar men van f 1S00 per jaar moet rond komen //Hoe het er toch wel in die ge zinnen zal uitzien Wij weten dat van nabij. Kinderen van een collega De kapitein en de opperstuurman klopten den knaap op den rug, toen ik rapport deed van het gebeurde en zij zeiden allebei dat er een flink zeeman uit hem groeien zou. Maar van het snorkende gezelschap beneden I had niemand een vermoeden hoe nabij zij waren geweest aan de verschrikking des doods, en hoe een kind die van hen afgewend had. Drie dagen aan óóu stuk bleef het zwaar weer, zoodat ik van Belle Stuart maar heel zelden en vluchtig iets te zien kreeg. Doch des te meer dacht ik al dien tijd aan haar. Het -was toch eenê wonderlijke beschikking, die ons na al die jaren weêr tot elkander had gebracht. En wat was zij mooi gewor den Hoe lief, hoe innemend Kort en goed ik had 't al terdege van haar te pakken. Na eeue lange, vervelende ochtend- wacht, ging ik naar mijn hol, om mij wat op te knappen en eene beschuit met een bonkje pekelvleesch te eten. Daarna stak ik den brand in een pijpje tabak en ging weder op het dek, om friscke lucht te ademen want ons 'logies was een hondenkot niet goed genoeg om in te slapen. In de kajuit werden een weekje te logeeren ge vraagd bij een welgestelde familie. Midden in de week kwam een der kleinen bij de gastvrouw en vroeg haar: Tante, is het hier alle dagen Zondag Waarom kind ant woordde de gastvrouw. Omdat wij hier alle dagen warm eten krijgen klonk het van de lippen der klein* pastorie-bewoonster. Zij waren ge woon slechts éénmaal in de week, Zondags, goed eten te krijgen". Onze eieren naar Engeland De Ned. Kamer van Koophandel te Londen heeft een schrijven ont vangen van de daar gevestigde voor naamste importeurs van Nederland- sche eieren. In dat schrijven lezen wij dat het o.i. vplstrekt noodzakelijk is, dat de uitvoer van kipeieren van 1 januari 1921 af zonder eenige moeilijkheid wordt opengesteld. Andere landen, voornamelijk De nemarken en Ierland, beheerschen nu sinds eenige jaren de markt, en indien niet spoedig wordt inge grepen, zal het Hollandsch ei geheel van de Engelsche markt verdrongen worden. Rooimachines 1 In zeer veel plaatsen in Drente, waar jonder de aardappelrooiers een staking is uitgebroken, zijn aardap- pelrooimachines in gebruik genomen, Naar verluidt-' zouden reeds een groot aantal metaalbewerkers als ketelmakers, locomotief- en scheeps bouwers, uit het buitenland afkom stig, hier te lande aan 't werk zijn gesteld. Er worden nog meer vak lieden verwacht. zaten ze aan de lunch, tk zette mij op een der kippenhokken en tuurde in de verte. Het was een mooie, frische voormiddag, met matigen wind en eene niet te sterke deining. Eensklaps zag ik Belle naast mij staan. Zij was blijk baar óf niet aan tafel geweest, óf had de tafel vroeger verlaten. „Ik dacht zoo half wel u bier te vinden, meneer Longmore", zeide zij. z/En verwachtte u ook dat ik komen zou „Ja", antwoordde ik openhartig. „Hebt u nu geen wacht op het dek z/Neen." z/Nu, dan kan de kapitein er ook niets tegen hebben, dat wij een beetje samen praten." Zij ging naar de kajuitsdeur, riep den hofmeester, en verzocht hem haar een stoel te brengen. Dit geschiedde, terwijl ik zelf weer plaats nam op het kippenhok, hopende en biddende dat kapitein Bowser nog wat beneden aan tafel zou blijven. Zoodra Belle gezeten was, haalde zij uit haren zak een tros rozijnen en een handvol amandelen. z/Ik ben erg dol op dit goedje", zeide zij. //Ik zou het wel den heelen dag kunnen eten. Wilt u er ook wat Ingekomen Vertrokken 1

Volksblad | 1920 | | pagina 1