aarzelen deze poging, om op ver kapte wijze het vroeger zoo gehate dagbladzegel weer in te voeren, den nekslag zal toebrengen. Er zijn waar lijk- wei andere en betere middelen te vinden om meer uit het port te halen. De volksontwikkeling mag er niet onder lijden." Fruit uit het buitenland. Nu het fruit in ons land zoo schaarsch en daardoor ook duur is, komen uit verschillende andere Europeesche fruitcentra belangrijke aanvoeren fruit naar de veiling te Eist. Eerst werd een zeer goed gelukte proef genomen met pruimen uit den Elzas, welke ten deele, althans het z. g. stek, nog zeer geschikt bleken voor de jamfabrie- ken, terwijl het grootste gedeelte grage afnemers vond. Later volgden zendingen peren uit België. Thans worden er pogingen aangewend om hard fruit te importeeren uit Zwit serland en Italië. Waanzin in de lucht Op Molenheide (bij Eindhoven) hadden onlangs parachute-sprongen voor liefhebbers plaats. Er waren 13 aanmeldingen. De eerste, die goed neerkwam, was de Nijmeegsche •koloniaal, die voor kort ook ie Nijmegen geparachuteerd had. De tweede was een kellner, thans zon der betrekking uit Eindhoven. Door deze zelfmoordproeven trachtte hij zeker aan den kost te komen. Bij hem duurde het zeer lang voor de parachute zich ontrolde. Het lisnea bleef één bundeltje en de touwen strekten zich niet. De man begon toen allerlei bewegingen te maken waardoor hij in een der koorden verward raakte, met het gevolg, dat hij niet meer in evenwichtshouding aan de zich thans strekkende touwen maar met het hoofd veel lager dan de beenen. Eenige oogen- blikken later daalde de parachute wel gestrekt, doch niet geopend. Eerst daarna ontplooide zich het toestel. De man kwam, met het hoofd naar beneden, in het meer van Molenheide terecht. De 8-urige arbeidsdag Aan alle Kamers van Koophandel in Nederland wordt een adres ge zonden ter adhaesie-betuiging, dat is opgesteld en goedgekeurd door de Kamer van Koophandel te Schiedam en wordt gezonden aan den Minister van Arbeid. In dat adres wordt verzochf, het telijk uitzag. ,/fïah Wat een luchtje Ik zou misselijk worden als ik hier langer bleefriep de heer Horatio Lepper en hij klauterde naar de boven wereld. Een paar minuten later sloop de heer Goring hem stilletjes na. De drie kleine scheepsjongens stonden tegen de dames te grijnzen als negers. „Wat een ellendig hol voor fat soenlijke jongelui om in te wonen I" zeide Belle. „O, dan moest u 't vooronder van het volk eens zien", zeide de stuur- man. „Daarbij vergeleken is dit hier nog een paleis Ik had hem in zijn gezicht kunnen zeggen dat dit eene drommelsche leugen was. Maar ik hield mijn mond en keek hem maar eens veelbeteeke- nend aan. „En wat krijgen jullie hier voor eten vroug de oude vrouw op de j boterton. „Net hetzelfde wat de mrtrozen krijgen", antwoordde ik. „Wel foei, stuurman Pinch schreeuwde zij „wat een schandaal is dat, om kinderen uit fatsoenlijken tijdstip waarop de 8-urfge arbeids dag in de bedrijven wordt ingevoerd uit te stellen tot alle naburige lau den tot die invoering zulle» zijn overgegaan. De algemeeae vergadering vgo de vereeniging „Volksonderwijs* beeft naar aanleiding van het dezer dagen door minister De Visser ingediende wetsontwerp ter regeling van het bewaarschoolondsrwijs, ofschoon zich nog niet uitsprekende over de beteekenfs van het Ontwerp in be trekking tot bedoelde regeling met algemeeDe stemmen besloten, nu reeds met alle kracht te protes- teeren tegen het bij dit ontwerp uit sluiten der gemeenten van het ge nieten van subsidie voor door haar ingerichte of nog in te richten be waarscholen. Zij achtte deze uitslui ting in strijd met het beginsel der fin. gelijkstelling, bij de nieuwe wet op het L. O. toegepast, en een on- gewenschte begunstiging van het bijzonder onderwijs, in die mate, dat deze de oude leus der Rechter zijde bijzonder onderwijs regel en openbaar uitzondering» nog voorbij streeft en het openbaar voorberei dend onderwijs, geheel ter zijde zet. Zij roept daarom allea, die van meenicg zijn, dat het een belangrijke taak der gemeenten heeft te wezen, te zorgen voor deugdelijk voorbe reidend bewaarschoolondsrwijs, op, om van deze meerling te getuigen en met haar te trachten het ontwerp zoo gewijzigd te krijgen, dat ook aan de gemeenten gelijke, subsidie voor 't bewaarschoolonderwijs worde toegekend. De weeldebelasting In haar advies betreffende de weelde belasting zegt de Kamer van Koophandel te Tiel De minister is het niet gelukt, de lijn tusschen weeldeartikelen en arti kelen van dagelijksch gebruik te trekken. De voorgestelde belasting zal leiden tot prijsvehooging en werkeloosheid, den wlnkelhandel zoowel als den export zwaar treffen. Ook de landbouwer zal er onder lijden. Zij zal, indien ze onverhoopt werd ingevoerd, een leger van ambte naren, een onoverzienbaren adminis tratieven rompslom scheppen, die de opbrengst van deze belasting groo- tendeeis of geheel zullen verslinden. Het verzet, dat zich in alle krin gen tegen dit wetsontwerp open baart, acht de Kamer van Koopham del volkomen verklaarbaar. huize, zoontjes van piedikanten en officieren, de» kost te geven van ge woon matrozen volk „Lieve hemel, mevrouw", riep Pinch zijn geduld verliezende ,,wat heb ik daarmee te maken wat kan ik daaraan doen „Wat is er in dat andere vat daar vroeg de oude dame terwijl Belle's ooge», meewarig en ergerlijk, in al de hoeken en holen van de donkere, groezelige, kwalijk riekende spelonk doordrongen. „Bruine suiker, mevrouw", antwoord de een van de jongelui. „Hou-je veel van bruine suiker, mijn jongen vroeg de oude dame weer, op een toon die werkelijk haast teeder klonk. „O ja, mevrouw in koffie", luidde het mannelijke antwoord ,,En op geboterde beschuit smaakt het ook wel lekker". „Jongens eten alles", verklaarde Miss Parker, met een minzaam lachje. De oude moeder op de boterton liet haar ééne oog eens rollen, en brak toen los, op half huilenden toon „Och, Heeremijtijd Arme jongetjes wat doe je toch op zee Je De melkvoorziening ia den aan staanden winter. De hooge kaasprijzen. De melkvoorziening in den a.s. winter is moeilijker dan deze in den afgeloopeu winter geweest is en dat wordt voornamelijk veroorzaakt door de buitengewoon hooge kaasprijzen. Voor een goede melkvoorziening is het noodig, dat de veehouder, die zijne melk voor coasumptie aflevert voor zijn waar een hoogeren prijs maakt, dan wanneer h«j deze melk verwerkt tot kaas daa wel haar als voeder gebruikende, doet strekken ter bevordering van de verkrijging van kalfs- of varkenvleesch of fok- vee. Vooral de hooge kaasprijzen zijn oorzaak van de hooge z.g. „straatprijzen" van de melk en ook nu nog steeds loopen de kaasprijzen op. De bezadigde leiders van de vee houders hebben een prijs gevraagd zóó, dat de straatprijs in de steden zal moeten zijn 25 cent, mogelijk in een enkele stad 26 cent. Maar of deze leiders hunne plannen kunnen doorzetten zal afhangen vaa de prijzen die de boeren maken voor de kaas. Waar deze nog steeds oploopen (te Gouda waren deze Donderdag tot f 91,—, te Utrecht tot f 92, onderhands wordt reeds voor f 100, vau de boerderij gekocht en in het voorjaar was de prfjs plm. f 55, fs er een sterke vrees bij de melki verkoopers in de steden, dat het bij deze 25 a 26 ct. niet zal blijven. Verleden jaar trad een kaasmaaki verbod in werèingdit jaar niet het invoerrecht op kaas is belachelijk laag en trouwens, als de geruchten juist zijn wat waarschijnlijk het geval is is de tot nu toe ge maakte volvette kaas reeds zoo goed als geheel het land uit. De specu' latieve handel fs dus zeer aangewak kerd en de kans op zeer hooge prijzen van kaas groot. De melkverkoopers hebbes zich reeds tot deu minister gewend met verzoek energiek in te gtijpen in kaashandel en kaasproductie, tevens er op wijzende, dat een bijslag op de verkochte melk de ontevreden heid bij het melk gebruikend pu bliek zou verminderen. In een te Tilburg te houden ver< gadering van alle melkinrichtingen in ons land zal de melkvoorziening voor den a.s. winter verder bespro ken worden. Paspoortenwee. Men schrijft aan de Tel. Zondag j.l. bevond ik mij op mijn moedertjes denken aan je maar jullie denkt niet aan je moedertjes Och och Ik had een kleinzoon op zee verloren Hij was bij de ma rine en viel overboord Tranen wel den er in hare oogen. „Maar God is met ons en je moedertjes bidden voor jullie dat moet je altoos maar denken, ja ja 1 Tk voor mij, ik heb te doen met alle jongens op zee en nu ik je dat gezegd heb, zal je misschien voor de oude vrouw wat beleefder zijn en haar niet den rug toedraaien als ze tegen je spreekt." Ik begreep dat dit laatste meer bepaaldelijk op mij gemunt was. Daar om verklaarde ik nadrukkelijk, ten aanhoore van stuurman Pinch „Wat dit betreft, mevrouw het is mij streng verboden, onder mijne wacht, op het dek met iemand van de passagiers te spreken „Betalen ze u goed vroeg Miss Stuart, in hare onschuld maar toch misschien niet zonder een klein trekje van ondeugendheid aan het adres van Pinch. „Integendeel", antwoordde ik wij moeten nog geld toegeven," „Dat wil zeggen jij, Longmore, terugreis van Berlijn te Dalhefm, om vandaar via Vlodrop-Roermond verder eaar Brabant te reizen. Na dat ik mij in 't restaurant de »Muehle» aldaar, van de vermoeien de nachtreis wat h3d opgefrischt, be gaf ik mij naar de Hoilandsche grens, die zich juist achter genoemd restaurant bevindt, om langs e^n z'ch daar bevindend pad het station Vlodrop te bereiken. De zich aan de grens bevindende militaire poli tiepost vroeg mij om mijn paspoort op vertoon waarvan mij de toegang tot mijn vaderlandgeweigerd werd. Het bleek easaelijk, dat zich achter het meergenoemde restaurant een zoogenaamde »verboder strook» bevond, welke zonder speciale ver- ginning niet mocht worden betre den. Of ik al aantoonde in het bezit van eea geldig paspoort te zijn en mij bereid verklaarde alle mogelijke bewijzen van Nederlander schap te overleggen ea met klem betoogde met den trein van 4 u 15 uit Vlodrop te wiilen vertrekken om nog tijdig mijne woonplaats voor het bijwonen eener conferentie te bereiken niets mocht baten. Ik werd »ofschoon ik mij op den Vader- laadschen bodem bevond naar vreemden bodem teruggewezen* om te trachten langs een mij totaal oni bekenden weg die voerde door een vrij groot bo;ch het station Vlodrop voor den trefn van ca. 5 uur te be reiken. Ik miste dus mijn trein, verloor tot overmaat van ramp den juisten weg en arriveerde eindelijk, na door eenige welwillende Duitsche heeren, die ik op mijn tocht ontmoette, op het juiste spoor te z'jn gebracht aan de Hoilandsche grens. Hier moest ik door middel van een dwarslfg- geaden boom het watertje, dat het Hoilandsche van het Duitsche ge bied scheidt, oversteken om na een kwartier door eea drassige weide te hebben geloopen, eindelijk het station Vlodrop te bereiken Hier rijst nu de vraag Heeft de grenspolitie de bevoegd heid eea Nederlander voorzien van een behoorlijk paspoort, dsn toegang tot Holland te weigeren en terug te wijzen naar vreemden bodem SgZoo ja, wordt het dan Eiet hoog tijd, dat hierin verandering worde gebracht Het is reeds hinderlijk genoeg, dat Hollanders in den vreemde den terugslag ondervinden van de zeer omslachtige en hinderlijke formali teiten waaraan hier te lande vertoe vende vreemdelingen zich moeten krijgt toch gage", viel de stuurman in. „Zal ik eens zeggen hoeveel vroeg ik. Hij keek strakwant hij hoopte voor een volgende reis zelf als kapitein in aanmerking te komen, en daarom was hij nu al tegen klappen uit de school. „Nu hoeveel krijg je dan vroeg mevrouw Trevor. „Een pond in de maand „Wat? Hoeveel?" krijschte zij. „Een pond in de maand", her haalde ik. „Ileere bewaar ineluide de oude vrouw op hare ton „daar kan men op zijn best een huisknecht voor hu ren, die de schoenen poetst en de de messen slijptEn jullie, jongelui, hoeveel krijgen jullie wel „Papa betaalt tien guinjes leergeld, behalve nog kostgeld", antwoordde een der knapen en wij krijgen als gage een shilling in de maand." (Wordt vervolgd).

Volksblad | 1920 | | pagina 2