77, Woensdag 22 September 1920 43e Jaargang, IIs ON, HOE IK ALS DERDE STUURMAN VOER. FEU Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Afcoaaemeafsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ea Vrijdagmiddag 12 UUi* te bezorgen bij N. V, Stoom Boek-, Courant- e» Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zooa en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij conteacteeren van minstens 1000 regels per jaar zeergbelangrijke reductie. Adv« iantfën ah ge boo--; e- huwelijks-, srjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetaiglagen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND De troonrede gisteren door H. M. de Koningin uitgesproken luidt a!s volgt M ij n e Heeien! Wederom valt Mij het voorrecht te beurt in uw midden te mogen spreken van werken des vredes. Al is de oor logsfakkel in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werkzaam te zijn tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht. Desniettemin blijft de aanhoudende duurte van de eerste levens-behoeften ook in hare gevolgen, zorgwekkend. Volle toewij ding en groot beleid zullen alleen de oplossing kunnen brengen van de vraagstukken welke zij ons voorlegt. Met de vreemde mogendheden wor den de betrekkingen onderhouden, die over het algemeen tot voldoening aan leiding geven. Tntusschen blijft de toestand in Europa onzekerdaarbij zijn de vooruitzichten, welke door den Volkenbond werden geopend, ten aan zien van de toekomstige Staten-verhou- dingen nog niet in vervulling gegaan. Onder deze omstandigheden blijf ik bedacht op maatregelen tot sterking van de weerkracht van ons volk, ge paard met vermindering van den per soonlijken en geldelijken druk van den militairen dienst. Ofschoon de rijks middelen tot dusver boven verwachting vloeiden, zal toch versterking der in komsten niet kunnen uitblijven. Eener- zijds mag stellig niet gerekend worden op een voortduren van de zoo belang rijke stijging der ontvangsten, anderzijds nemen de uitgaven in niet mindere mate toe, terwijl nog verschillende U i. Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. //Ik ga mee, kapitein, ik ga mee!" riep zij. //Voor kleine jongens heb ik altoos een warm hart gehad. Ik wil eens zien hoe ze daar beneden gelo geerd zijn, die arme schapen en of die lange slungel van een derden stuurman, die zoo lomp tegen oude dames is, hun daar niet de kaas van het brood eet". „U zult niet in het tusschendek kunnen afdalen, mevrouw zeide de kapitein. ,/Dejtrap is voor u te steil." „Kunnen ze mij dan niet in een stoel laten zakken vroeg zij. Als zij eenmaal beneden is, krijgen we haar nooit meer naar boven", fluisterde ik Belle toe. Doch de oude dame stond op haar stuk. Er kwamen nog andere passa- maatregelen in voorbereiding zijn, die ook belangrijke offers van 's Rijks schatkist zullen vragen. Overtuigd, dat de onderscheidene belastingen een zwaren druk op mijn volk leggen, acht ik de uiters'e spaarzaamheid geboden in het vertrouwen, dat ook de plaat selijke overheid zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt eene verhooging van de algemeene rijksuit- keering aan de gemeenten, bij wijze van noodmaatregel, voorbereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herziening van de Grondwet zijn in dit zittingsjaar te verwachten, een voorstel tot tech nische verbetering van de kieswet zal u bereiken, algeheele herziening van de wet tot regeling van het middelbaar ónderwijs zal worden voorgesteld, een wettelijke regeling van het middelbaar en lager landbouwonderwijs is in ver gevorderden staat van voorbereiding. Ingediend zal worden een wetsont' werp inzake de huisindustrie, een ont werp landbouw ongevallenwet en een ontwerp tot instelling van gezondheids diensten, een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatselijke bestuursinrichtingen in Nederlandschilndië_ is daar te lande in behandeling en zal u in den loop van dit zittingsjaar ter overweging worden aangeboden. Mede zullen u voorstellen bereiken tot versterking der middelen van Nederlandsch-Indië' en tot ont ginning van de aard-oliebronnen van Djainbi. Met de bede, dat Gods zegen op uw arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Goes. Dc Goesche Voetbalver- eenfgiisg vierde Zaterdag jl, haar 25-jarig bestaan. Een paar oprichters de heeren F. giers bij, die óók mee wilden, zoodat er een heel pretje vau gemaakt werd. Boven alles uit hoorde men het luide, zinuelooze lachen van mijnheer Horatio Lepper. //Stuurman Pinch", zeide de kapi tein, die moeite had om zijn kalmte te bewaren ,,wees zoo goed de dames te vergezellen naar het logies van de scheepsjongens, en zorg dat mevrouw Trevor geen ongeluk krijgt." De opperstuurman keekals een oorwurm hij had blijkbaar niets geen zin in deze karwei. De kapitein liep weg, om te verstaan te geven dat hij zich met deze malligheid verder hef hoofd niet brak. En nu drentelde de heele troep achter den stuurman aan. Alle wilden mee waarom zij niet even goed als mevrouw Trevor en Stuart? De Sholls, belust op een nieuwtje, moesten er óók bij zijnen de heer Horatio Lepper en mijnheer Goring met zijn huilerige, deemoedige gezicht en natuurlijk ook Miss Parker, die zeker dacht dat men nooit wist hoe eene koe een haas kan vangen of, met andere woorden, hoe eenjutfrouw van middelbaren leeftijd misschien wel in het logies van de scheepsjongens Kakebeeke en De Jonge Mulock Houwer hadden aan de ultnoodiging tot bijwoning van de feestelijke her denking voldaan. De Voorzitter, de heer Wilton van Reede sprak een openingswoord ea gaf een overzicht van het Hef en leed der vereeniging gedurende een kwart-eeuw. De Voorzitter der Zustervereni ging Volharding, de heer J. J. P. C. Bartelse, bood de jubileerende Veri eeniging een medaille aan. Na dit officieele gedeelte volgde de uitvoering van een zeer uitgebreid programma vol afwisseling van voor drachten, muziek, tooneel, enz. VermpeasfRjk doordat da waterlei dingbuis bfj stn dQlksr der Breeds Watering bewesten Ierseke in 8ehore zich geleidetyk lets had verzet ont stond ter pir&tea san groot lek. Het water sproag met een groots fontein uit den weg. Voor de hersteb ling moest Zondagmiddag van drie tot s-sven uur de waterafvoer naar de gomemten Sehore, Kruini^gea, Krabi bendijke, Waarde en Ierseke worden gestaakt. leenen van f 400.0OO voor den bouw van een nieuw Ziekenhuis voor kanker-patiënten. Een bakkersoven als brandkast De landbouwer R., te Duimen (bij Nieuwe Schans) had sedert April 900,000 mark verstopt in een oven, die vroeger gebruikt werd voor het bakken van eigen brood. Nu er weer voldoende meel was, werd de oven, zonder dat R. dit wist, weer gebruikt enverbrandde al het geld! Bestrijding van den kanker. Naar verluidt, is de regeering voor nemens, aan het Nederiandsch Kan kerinstituut een voorschot te ver een man kon oploopen. Zelfs de scheepsdokter, de heer Candy, iemand die eene treffende gelijkenis vertoonde met Tracy Tupman in Pickwick, ont brak bij het gezelschap niet. Voor de oude vrouw was het eene gevaarlijke ondernemingdoch voofal de vermaningen en waarschuwingen van stuurman Pinck bleef zij doof. Niet zonder moeite kreeg men haar over de opgerolde trossen en verderen rommel heen naar het voorschip. „Waar slapen de arme jongens riep zij. z/Hier in dit hol", antwoordde de opperstuurman, naar eene kleine, vier kante opening wijzende. zult nooit levend beneden komen, mevrouw Laat u raden Inderdaad, de ladder stond bijna lood recht, zoodat zelfs voor de jongere dames het afdalen niet zonder hulp raadzaam was. En dan een oud mensch vijf en tachtig, aan één been kreupel en aan één oog blindMen kon haar laten zakken, men kon haar naar be neden smijten maar op hare eigen beenen kon zij langs deze ladder zeer zeker niet omlaag. Wij allen hoopten dat haar bij den aanblik van het don- Beperkfag huisindustrie Naar ons ter oore kwam overweegt de Regeering maatregelen tot rege ling en beperking van de huisin dustrie, in verband met de invoering der Arbeidswet. Het Dagbladzegel terug Onder dit opschrift schrijft de „Residentiebode" o.a. „Nauwelijks is minister De Vries van de dwaling zijns weegs terug gekomen of minister Koning dreigt de voetstappen in de verkeerde richting te volgen. Terwijl alle Regeeringen tot nu toe steeds de pers ter wille waren, ook in haar materieel bestaan, dreigt het huidig parlement haar in het uitoefenen barer functie zeer te belemmeren. Zij wil hooger port ook voor kran ten. Als men even nagaat, dat de kranten aan porti jaarlijks duizenden offeren en dat men nu de port wil verdubbelen, kan men nagaan,welke nieuwe moeilijkheid vooral de kleine pers weer te dragen zal krijgen. Het is klaarblijkelijk, dat onze rejfeering de pers niet zoekt te treffen om haar zelf. Zij doet- het vanwege de Staatsinkomsten, die yerhoogd moeten worden, maar het left blijit er niet te minder om, dat hier een slagboom dreigt gesteld te worden in de richting van steeds beter en gemakkelijker te verkrijgen volksopvoeding. Wij gelooveD, dat, zoo de minister zijn onzalig voornemen handhaaft, de Kamer wijzer zal zijn en zonder kere gat de lust wel zou vergaan, Maar neen „Hoe kom ik daar af schreeuwde zij „Wie helpt mij naar beneden en vastberaden keek zij ons aan, met haar heksengezicht. //Goed dan, mevrouw, zeide Finch z/U zult uw zin hebben." Er werd een armstoel gehaald en een takel. De oude dame werd in. den ssoel gezet, de stoel werd aan den takel bevestigd en zoo lieten wij het oude schepsel zoetjes zakken. Toen zij goed en wel beneden was zij schreeuwde onder het zakken als een mager varken werd de stoel weer opgepalmd, en ook Belle en Miss Parker, maakten nu van deze gelegen heid tot afdalen gebruik. Hierop drong de gansche partij in het zeer karig verlichte logies van mij en mijne lot- genooten binnen. Een stoel behoorde daar niet tot het meubilair. Ik rolde dus een ledig botervaatje aan, wierp een pij jakker daarover, en bood me vrouw Trevor dezen zetel aan. Eigenlijk schaamde ik mij voor Belle wel wat over ons schunnige logies. De olielamp walmde en stonk, f rommel van ongewasschen borden en messen, die er alles behalve appetij-

Volksblad | 1920 | | pagina 1