H. W. C. VAN ETTINGER, Voorbereidend Zangkoor „Oefening baart Kunst". SPORT, ADVERTENTIEN. pest geconstateerd werden over ge heel Oost- en West-Vlaanderen, Brabant en Eupec en hier alsmede de brandpunten van besmetting ge vonden werden, zijn thans de Bra- banlsche streken vrijwel geheel gezui verd, ook in Eupen komt slechts nog maar een enkel geval voor. Ia Oost-Vlaanderen in de buurt van Gent, is deze laatste 14 dagen een zes-tal gevallee geconstateerd, terwijl in West-Vlaanderen, in het weidegebied tusschen Nieuwpoort en Veurne gelegen, een uitbreiding van eenige beteekenis plaats vond. Dit kwam, doordat een losgebroken stier zich in verscheidene weiden heelt opgehouden. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." heeft dezer dagen een bericht ge seind over nieuwe besmettingshaari den. Inderdaad zijn twee nieuwe gevallen voorgekomen in Mursey la Ville, op de Zuidelijke grens der provincie Luxemburg. Van deze gevallen weet men de afkomst niet, maar evenmin kan op 't oogenblik met zekerheid gezegd worden of men hier inderdaad met d: veepest te doen heeft. Het bericht, dat men in Gent en Brugge meer dan hon derd dieren moest afmaken is vol komen juist, maar met dien ver- stasde, dat men rekenen moet van af begin Aunustus tot op heden. De veepest heeft in vrij heviga mate geheerscht, maar men mag nu toch van een verbetering en lang- zamen vooruitgang ten goede spreken De gunstige toestand in de pro vinciën Antwerpen, Limburg, in Luik en Eupen maakt dat de minis ter overwetgt om den grensbewo ners ten Oosten van de Schelde gelegenheid te geven met hun paar den de grenslandenjen weer te gaan bewerken. Mocht de toestand in Oost-Vlaanderen nóg gunstiger wor den, wat in de naaste toekomst naar alle waarschijnlijkheid te verwachten is, dan zal een soortgelijke vergun ning ook aan Zeeuwsch-Vlaanderen worden toegestaan Op het oogenblik kan dit echter nog niet gebeuren. Wat betreft den serumproeven, die met het oog op da veepestbe- strijding in België genomen worden, deelde professor Remmelts mede, dat de directeur van 't Instituut Pasteur te Parijs, Roux, met ver scheidene hoogleeraren aan de vee- artsenijkundige hoogeschool te Ciiri- chem (België) bezig is een serum te bereiden, waarmede reeds meerdere proeven gedaan zijn. Tot nog toe echter, heeft men slechts een enkel dier de ziekte kunnen doen door staan en men tracht dit door herhaalde inspuitingen met smetstof in een toestand te brengen, dat het hoog geïmmuniseerd serum kan leveren. Aanvankelijk heeft men proeven genomen met serum uit Egyptedie bleek echter niet krachtig genoeg te zijn, om onvat baarheid bij ons West-Europeesch vee op te wekken. ALLERLEI Liefhebberijen. Ieder mensch heeft zijn liefhebbe rij. Kanarievogeltjes, schoothondjes en katten met halsbanden en belle* tjes zijn de liefhebberij van die be jaarde dames, die óf de liefde nooit gekend .hebben, of wegens, een om gelukkige liefde ongetrouwd geble ven zijn. Soldaten, kanonnen, ves tingen en oorlogsschepen zijn de liefhebberij van vorsten, als Wilhelm II er een was. Men ziet uit deze voorbeelden al dadelijk, dat de eene liefhebberij van veel onschuldiger aard Is dan de andere. Er is ook nog dit onder scheid, dat de oude vrijster haar liefhebberij zelve bekostigt, terwijl de dure liefhebberij van zulke vors ten door de volken moet bekostigd worden. Er zijn menschen, die de liefheb berij hebben om de oude munten en penningen te verzamelen en hun laatste gangbare muntstuk zouden uitgeven om een Incourant penninkje uit den tijd van Nebukadnezar te bezitten. Anderen, die de liefhebberij hebben om meerschuimen tabaks pijpen bruin te rookea. Een liefhebberij is een hartstocht, zoowel als de liefde zelve. Zij is dikwijls zelfs heviger. Neem een verzamelaar van historische curiosa. Hij bemint op aarde niets dan zfjn collectie. Hij brengt weken en maan den door om te onderzoeken, of een oud stuk kachelpijp, dat hij aangekocht heeft, uit de zeventiende of achttiende eeuw dateert. Hij reist mijlen ver om een theeservies te bezichtigen, dat volgens de overle vering uit het huishouden van graaf Dfrk III is, en hij is wanhopend als hij ontdekt, dat een "beenen knoop, dien hij op een verkooping van oudheden voor f 60 had aangekocht als afkomstig van den borstrok van Oldenbarnevelt, niets anders is dan een zeer gewone knoop zonder eeni ge historische waarde. Niet gering is het aantal van hen, wier liefhebberij het is om met een gekleurd Hatje in hun knoopsgat te loopen. Men heeft zelfs zeer ernstige geleerde menschen met een diep wijsgeerlgea zin, die van deze lief» hebberij niet vrij blijven, ja, een ridderlintje als het haogste goed op aarde beschouwen. Anderen maken het tot een be paald levensdoel om naar het bezit te streven van dergelijk versiersel zij nemen alle middelen te baat om er een machtig te worden en wees verzekerd, dat zij een treurig sterf bed hebben als zij zonder lintje ia het knoopsgat de eeuwigheid moer ten ingaan. Er zijn nog andere soorten van liefhebberijen hengelen, rederijken, knipsels maken, rijmen en fabricee- ren, autografieën verzamelen en der gelijke. Ér zijn er ook, die hooger vlucht nemen. Zoo hebben wij van den koning van Pruisen de liefheb berij gezien om zijn collega's hun landen af te nemen. Zoo heeft de hedendaagsche diplomatie een bij zondere groote liefhebberij voor con gressen en conferentiën tot beslech ting van geschillen. Zoo hebben wij Indertijd van keizer Napoleon de liefhebberij gezien om aan andere volken de vrijheid te bezorgen en die aan zijn eigen volk te nemen. De meest algemeeue van alle Hef hebberijen Is de liefde. De menschen, die van deze liefhebberij vrij blijven zijn te tellen. Ik wed dat ai onze jeudige lezeressen dit zeer natuurlijk vinden, omdat de; liefde van alle liefhebberijen de aangenaamste, de zoetste is. Ja de liefde weegt tegen alle andere liefhebberijen te samen op. Voetbal. Jubileumwedstrijden »G. V. V.« Begunstigd door prachtig weer had» den Zondagmiddag da riudweitryden plaats. SPARTA S.E O.L.T.O. 1-0. (M'burg) (Holst) Om half twsa stellen beide partSen xich op, en ontwikkelt sieh een vin nige atr-fd, welke weinig moois te alen geeft, maar sieh kenmerkt door onsportief gedrag der spelers. Nadat eenigen tijd heen en weer getrapt is, doet Sparta, dat den ge' heelen weditrjd iets in de meerder heid was een aanval op het doel van S E.O.L.T.O., waarbfj een dar Sparta- spelers den bal met de hand aanraakt. De scheidsrechter welke meende dat een der S.E.O.L.T.O. spelers de bal aanraakte, kenda Sparta een penalty tos, weiks ia een doalpnct werd om1 gsaet Als protest tegen de beslissing varlfet S.EO.L.T.O. het veld. Na eaaig gepraat kwam de scheidsrech ter op sfla bssliasisg terug en werd het dosipuus ongeldig verklaard, waar op S.EO.L.T.O. weer verder speelde. Na da rust doelpunt Sparta en blijft tot het einde de leiding behouden. SPARTA G.V.V. I 3-2. Na sec half uur rust vaagt Sparta den strijd aan tegan G.V.V.welke wedsfrQd xich in tegenstelling met de vorige kenmerkt door fraai spel. Sparta dat uitstekend speelt, weet al spoedig de leiding te nemen. G.V.V. maakt daarop uit een penalty geljk, waarop met geljken stand gedraaid wordt. Na de rust is Sparta nog beter als voordien, en is eenigen tjjd overwe gend sterker, wat xe door hst maken van een doelpunt weet uit te druk ken. G.V.V. begint nu te beseffen dat hard aangepakt moet worden en gaat veel beter spelen. Beide panfen wagon nu tegsa elkaar ap en wordt er fraai gespeeld, Eenige minuten voor hst einda krijgt G.V.V, een vrije schop ts nemen, welke de links- half met een schitterend schot in een doelpunt omzet. Hot einde komt met geiyksn eland 2—2, en wordt aan kwartier verlengd. G.V.V. is in dexe periode beslist sterker en wordt hst Sp&rtatdoal lotteriyk gebombardeerd, waarbf Sparta s uitnemende doelver1 dsdiger echter steeds op schitterende wfse redt Na een kwartier verten gen is de stand nog geljk, waarna wordt doorgespeeld tot oen van beide ps?tS*n een doelpunt heeft gemaakt Na korten t{|d doet Sparta een aanval op hat G.V.V.,do3l, waarbij oen der Sparta»spelers dcor den linksachter van G.V.V. op or geoorloofde wflze wordt aangevallen. De scheidsrechter kent sen strafschop toe, die Sparta de overwinning besorgt. ES den aanvang v. d wedstrijd werd G V V. door Sparta gehuldigd, en kreeg de aanvoerder van G.V.V.'s elftal een fraaisn lauwerkrans. De prljsultdseling had 's avonds om 7 uur bij den heer van Liars plaats, Daar reikte da voor zitter vaa G.V.V, met de toepasselijke toespraken de prfjzen uit'. Ie afdeeiing le pr. Middelburg I verguld silvers» eikentak, 2e pr. D.O.S K.O, I verguld zilveren medaille, 2a afd. Ie pr. Sparta xllveren lau werkrans, 2e pr. G.V.V. I verguld Zilveren medaille, 3e afd. Is pr. G.V.V. II verguld silversn medaille, 2e pr. G.V.V, III zilveren medaille. De groots bronzen medaille voor de varaeniging die van de verste plaats kwam, werd aan Aardenburg toege kend. Verder werden nog gehuldigd de beide scheidsrechters J. B. Geers en H. de Kok welke gedurende een lange roeks van jaren b9 serier en vriacdgchappel|ke wedstrflden voor G.V.V. gefloten hebben, en dat wel op verdienstelijke wljsa, Beiden kregen aan verguld zilveren herianeriagimedaiPe, Hiermsde bshooren de wedstrijden ter gelogenhalft van het 25«jarig be* staan der Gociehe Voetbal Vereani- ging tok wesr tot het verleden. Woensdag, de dag van het jubileum, sal onder eikaar gevierd worden, terwgi Zaterdagavond de offleieale feestavond gehouden zal worden. Marktberichten. f'-,— a t f a f f-,- »f-r t a Eieren, per 100 stuks f 14 50 a f Mlddenprjjs eieren f 3 62* per 25 stuks. Eieren aan particulieren verkocht 16 ot. Burgerlijke Stand van Goes. Geboren s 11, Corneiii x. v. Arie Viiier en Chriatina Frederika van der Wees j 11, Laurei xv. Pieter Zwarte- poaris en N«eitje Openeer. Huw afk. 11, Fram Neeli 24 jr. jm. te Kloetinge en Johanna Maria Pieternella Hage 21 jr, jd. te Goei. eerbericht. Verwachting tot den avond van heden luidt Zwakke tot matige, Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, Iets warmer. muziekonderwijzer, Adres: Slot Oostende, morgens van 9 tot 12 uur. houdt zich aanbevolen voor het geven van lessen in viool, piano en koperblaasinstrumenten. Is tevens genegen de leiding van orkesten op zich te nemen. Directeur: de heer S. J. Tamminga. Voor jongens en meisjes van 1015 jaar bestaat nog steeds gelegen heid zich als lid van bovengenoemd koor aan te melden, iederen WOENSDAGAVOND tusschèn half zeven en acht uur in de Bovenzaal van het Beursgebouw op de Groote Markt. HET BESTUUR. Nieuwe Tatwe Nieuwe Kogge Wintergeret Haver Kookerwteti Maanzaad Mosterdzaad Oude Rogge Zomergerst Chevaliergerst Kroonerwten Bruine Bconen Paarde Boonen GOES, 14 Sept. 1920; f a f f_._ 8 f— f—a f-.-, f —.—1 a f a f f—a f f— a f-.— f-.- a f—.— f a f Boter per kilo f 8,30 a f 0,— Boter, middenprjjg, per halve kilo f 1,66 Boter aan particulieren verkooht f 1,75 f 0,— Aanvoer boter 110 pond —Eieren. Esndeieren —0. Ganseieren 00 stuks, Aanvoer Boter en Eieren. Geen Afwijkende Boter ot. Afwijkende boter naar kwaliteit verkocht. De Boter en ook de Eieren worden voortaan naar kwaliteit betaald. Eieren verkoop. Onderatd. „Zuid-Bevel and" V. P N. Aangevoerde eieren 2766 stuks Prijs f 15,10 a per 100 stuks. ROTTERDAM, 18 Sept. 1920. Eieren f 15.— a 17, Ves. Op de markt waren heden aangevoerd 0 paarden, 0 veulens magere en 186 runde ren 93 vette en graskalveren, nuchtere kal veren, 878 sohapen of lammeren, 402 varkens, biggen, 0 bokken of geiten, 0 ezels. Men noteert: Randeren le kwal 210a 220 2e kwal. 200 a 190 ot. per K G. Ossen 1 kwkal. 210 a 215 ot, 2e kwal. 195, a 185 ot., 3e wal. 175 a 165 ot. per KG. Kalveren le kwal. 260 a 275 ot., 2e kwal. 240 a 220 ot., 3e kwal 210 a 190 ot. per K G, Schapen le kwal;. 130 a 140 2e kwal. 120 HO, Se kwal. 100 a 0— ot, per K.G. Lammeren f180 a 135 per stak. Varkens le kwal. 190 a 185 2e kwal. 110 a 170, 8e kwal. 160 a 150 ct, liohtasort 140 a a 0 ot. per K.G. Vlas Aangevoerd 300 steen Holl Geel a f 8 57 a 10,- Handol over 't algemeen zeer matig, Prjjzen •enigszins teruggaande. Matige aanvoer. Zaden. Bruin Mosterdzaad f 45 a f 50, Geel dito f 84 'a 88, Koolzaad (nieuw) f 86 38, Karwjjzaad f 33— a 85 Aardappelen. Brielsche schoolmeesters f 0J 0 dito kralen I 0.» a 6.25, Zeeuwsohe eigenheim. f 4,25 a 5,—, Geld. sohoolmeestera f 8 a 6 25, Geld. kralen f 0.-a-0p HL "Westl zand f 4,25 a 4.75 per kin Granen. Blnnenlandsche. Het aanbod van Granen was heden nog van geen beteekenis en kon derhalve geen noteering worden opgemaakt ot,, 3e kwal. 180 a 170

Volksblad | 1920 | | pagina 3