is eea voorstel ingediend om aan Raadsleden en hen vergezellende hooldambtenaren bij dienstreizen te vergoeden reiskosten 1ste klasse, verhoogd met 10 pCt. toeslag, be nevens zes-en-twintig gulden verblijf kosten per etmaal 1 Brandstoffen voor ouden van da' gen l De Brandstofifencommissie Amsteri dam deelt mede, dat gedurende het a.s. winterseizoen een extra rantsoen brandstoffen beschikbaar zal worden gesteld voor ouden van dagen. Dit extra rantsoen is vastgesteld op 3 eenheden en men moet, om er voor in aanmerking te komen, den leeftijd van 70 jaar bereikt heb ben. Voor te zamen wonenden wordt echter slechts één extra rantsoen toegekend. Gemeenschapszin bij de arbeiders In Den Haag is een groote de monstratie voor socialisatie door de S.D.A.P. gehouden. Sprekers waren de Rotterdamsche roode wethouder Heijkoop en de heer Stenhuis, voor zitter van het N.V.V. De heer Heijkoop verzekerde, dat «de massa's liever 9 uur met min der loon jn gesocialiseerde bedrijven voor de gemeenschap werken, dan 8 uur voor een kleine kliek be zitters. Luid applaus volgde natuurlijk op deze tirade. Geen wonder zegt De Vaderlander. Zoo'n boutade in een volksmee- ting geslingerd, moet er als koek ingaan. Maar wat een onzin In gemeentebedrijven in Rijksad ministraties en bedrijven, werken de ambtenaren en beambten toch zeker niet, „voor een kleine kliek bezitters", daar zijn ze in dienst van de gemeenschap, waarvoor zij zoo gaarne langer willen werken en wie heeft daar ooit iets van bijzonderen gemeenschapszin gemerkt Integendeel, de zucht naar hooger loon en minder werk viert juist daar hoogtij 1 Wij willen dit thans niet critiseeren slechts constateeren, teneinde het holle en onwaarachtige van zulke beweringen in het licht te stellen, hetgeen ook daarom van belang is, nu men allerwegen verkondigt, dat de arbeidersklasse socialisatie wenscht en er rijp voor is. De roode arbeiders, die op deze meeting hun leider Heijkoop toe juichten, hebben even warm den nu echter glad op was. Hij maakte halt en brulde „Stuurman Longmore „Kapitein „Ga met deze jongeheeren eens het want in en leer hun wat klauteren. Ze hebben hier nu al lang genoeg met hunne ziel onder den arm gestaan." „Wat een afschuwelijke tirannie!" riep Belle. „Maar die kapitein heeft over mij niets te kommandeeren en ik wil tegen hem praten Doch ik was al in het bezaanswant gesprongen, en de drie jongens krab belden mij heel voorzichtig na, voetje bij voetje. De oude mevrouw Trevor keek hen met angstige blikken na en eens klaps riep zij, met een vreeselijke gil „Kapitein, die jongetjes zullen over boord vallen en u zult uw schip niet knnnen stilhouden om hen op te visschen „Geen nood, mevrouw Er moeten zeelui van gemaakt worden", hoorde ik Bowser antwoordenwant daar de oude dame boos was, moest hij schreeu wen1. Toen wij nog hooger geklommen waren, gilde de oude vrouw opnieuw heer Steohuis toegejuicht, die de heeren echter precies liet gevoelen wat er vaa de socialistische opwari merij waar is. De heer Stenhuis verklaarde na melijk, dat de bouwvakuitsluiting geëindigd is met 'n nederlaag en noemde deze 't gevolg o.a. van het feit, dat de ontevredenheid der ar beiders grooter is dan hun offer vaardigheid. Is zulk een uitspraak niet treffend Ondanks alle „vlammende" redei voeringen, manifesten, ondanks alle actie van de groote roode vakver bonden is de offervaardigheid van de roode arbeiders voor hun uit gesloten kameraden onvoldoende ge weest. De schrijver kan het egoïsme van de socialistische arbeiders zeer wel verklaren en verlangt van, hen niet dat zij hooger staan dan" de beter gesitueerden. Maar laat men dan ook erkennen, dat met menschen, die slechts door gemakzucht en egoïsme geleid wor den, geen gemeenschapsmaatschappij is te verwerkelijken. Daarvoor ontbreekt het eerst- noodigeonvoldoende gemeenschaps zin Amsterdam koopt 10.000 zak Amerikaansche bloem. Naar wij vernemen, hebben B. en W. een paar weken geleden beslo< ten om voor gemeenterekening aau te koopen lo.ooo zak Amerikaan sche bloem, onder bepaling, dat deze aankoop siet zal mogen gaan boven een bedrag van f 250.000. Bij verkoop uit den aan te koopen voorraad zal de hoeveelheid weder om worden aangevuld. Onredelijke prijzopdrijving. Door den Minister van Landbouw is een circulaire, betreffende maxi mumprijzen, tot de gemeentebesturen gericht van den volgenden inhoud Algemeen wordt aangenomen, dat de gemeentebesturen op grond van artikel I35 der Gemeentewet be voegd zijn, voor verschillende arti kelen, en zeker voor levensmiddelen, bij verordening prijzen vast te stel len, waartegen die in hunne ge meente ten hoogste verkocht mogen worden. Het heeft mijn aandacht getrok ken, dat van deze bevoegdheid door de Gemeenteraden, voorzoover mij bekend, nergens gebruik wordt ge maakt. Toch wil het mij voorkomen, dat Maar kapitein, kapitein 't is on verantwoordelijk Laat die lange slungel die kinderen nu toch niet in hun ongeluk leiden Ik kan 't niet aanzien, kapitein I Ik wil die kinderen niet voor mijne oogen zien veronge lukken En toen de gezagvoerder haar met geen antwoord verwaardigde, zette zij hare parasol op en verborg zich) daar onder, zoodat zij er van boven uitzag, als een verschroeide paddestoel. Niet ver van haar zag ik Belle naar ons opkijken, weder in gezelschap van den heer met het roode vest, wiens luide geschater zij echter niet deelde. Terwijl ik aan de jongens daarboven een lesje gaf in de namen van ven schillende touwen en takels, bemerkte ik dat Boyton, het kereltje met de vroolijke oogen, een verbaasden en opgetogen blik over de zee van deze hoogte wijden liet. Ik herinnerde mij mijne eigen fantasieën, en ik vroeg hem hoe hij 't vond. „Wat klein zijn ze beneden en wat groot is de zeezeide hij met g insterende oogen en den glans van opgewondenheid op het gelaat. „Wat zie je daar aan de kim daarin een middel ligt, om in ver schillende gevallen, op de daartoe meest aangewezen wijze, tegen om redelijke prijsopdrijving te waken. In vele gevallen toch (het blijkt mij o.a. duidelijk ten aanzien van tiet wittebrood, het vrije tarwebrood) wotdt in verscheidene gemeenten van het publiek een onredelijke prijs gevraagd. De minister maakt daarna mel ding van een onderzoek in de bak kersbedrijven van een der kleine steden, waarbij bleek dat daar de prijs geregeld was naar de behoefte van het allerkleinste bedrijf, ten koste van het publiek. Zoodanig onderzoek, gaat de mi nister voort, met inachtneming van alle factoren, kan onmogelijk in alle gemeentea door de landsregeering worden ingesteld. Wel echter zou dat, waar het noodig blijkt, door de stedelijke overheid kunnen geschie den. Het wil mij dan ook voorkomen, dat hier een middel ongebruikt blijft, dat, goed aangewend en toegepast, heilzaam kan werken. Ik veroorloof mij, met aandrang de bijzondere aandacht der gemeen tebesturen hierop te vestigen. Wanneer, ingeval van klachten over, of twijfel aan de redelijkheid van sommige prijzen, een nauwgezet onderzoek plaats heeft, en daarnevens (b.v. door specials commissies van advies, waarin belanghebbenden allen vertegenwoordigd zijn) afdoende waarborg geboden wordt voor een redelijk winstcijfer, zou zoodoende, op de meest daartoe geëigende, meest soepel werkende wijze, tegen werkelijke uitwassen kunnen worden opgetreden. i Mijnerzijds zou daarnevens kunnen worden medegewerkt, door ten aan zien van regeeringsmeel en andere artikelen, waarvan eventueel ver strekking van Regeeringswege mocht plaats vinden, den overtreder van zoodanige verordening, die bij gewijsde door den rechter is schuldig verklaard, onmiddellijk en voor goed van het verkrijgen dier artikelen uit te sluiten of te doen uitsluiten. De kwaliteit van het regeeringsi meel. Ten tweede male heeft de minis ter van Landbouw, de slechte kwa liteit van het regeeringsbruinbrood voor een groot deel geweten aan de bakkers. Op eentge desbetreffende vragen van het Kamerlid A. P. Staalman heeft de minister nl. o.m. vroeg ik, getroffen door zijn staren. „Ik zie den Vliegenden Hollander", antwoordde "hij. De andere jongens rekten hun nekken uit. „Is hij ver weg vroeg ik. „Daarginds!" riep hij, loefwaarts wijzende. „Hij houdt gelijken koers met ons... Ziet u "het zwarte schip met de roode zeilen en op de plecht een ouden man met een witten hoed Hij bleef wijzen met zooveel ernst en overtuiging, dat ook ik onwille keurig mijne oogen in de door hem aangeduide richting wendde. „Zeg eens, mannetje," zeide ik „je bent hier niet aan boord om ro mannetjes te fabriceeren Hoe oud ben je „In Februari vijftien." Zoo'n kleine droomerdacht ik en ik herinnerde mij hoe ik zelf ge weest was waarlijk nog niet zoo lang geleden. Wij bleven zoo nog een poosje daar hoog in de lucht, want hel was niet koud, ea nu wij er eenmaal zaten, vonden wij 't er wel aardig. De jon gens begonnen zich al meer op hun gezegd, dat «overgegaan is tot uit breiding van het bestaande aantal deskundigen die tot taak hebben toe te zien, op de zindelijke en vakkun dige bereiding van het bruinbrood en zoo noodig aan de bakkers aan wijzingen te geven.* De minister wil dus den vakkun- digen bakkers nog eens een «des kundigen* inspecteur of controleur thuis sturen, om toe te zien op de vakkundige bereiding van het bruin- brood. Het is ons bekend, dat deze ministerieele mededeeling in vak kringen zeer groote ontstemming heeft veroorzaakt. En zulks te meer, waar circa een jaar geleden een analoog geval zich heeft voorgedaan. Toen liet de minister zich in de Kamers over de vakkennis der bak kers en de reinheid in de bakkerijen uit op een wijze, die algemeene verontwaardiging in de bakkerswereld verwekte van welke ontstemming een- der vakorganen zich toen tot tolk maakte, hetgeen ten gevolge bad, dat de minister later schrifte lijk verklaarde de gefnerimineerde woorden niet zoo bedoeld te hebben. Maar thans komt de minister voor de tweede maal met soortgelijke ar gumenten aandragen. En hoezeer vele bakkers nu ook in de oorlogsjaren gezondigd mogen hebben tegen de brooddistributie- voorschriften, zoo is het toch ten eenenmale een grove onbillijkheid aan hen de schuld te willen geven van de vaak ergerlijk slechte kwali teit van het regeerings-bruinbrood. .(Tel). UIT DEN VREEMDE. De veepest in België. Heden is uit België teruggekeerd prof. dr. Remmelts, die voor het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel een nieuwe studie reis cndercomen heeft tot het in winnen van gegevens over de vee pest en hare bestrijding bij onze Zuidelijke naburen. Het Corr. Bur. heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om tot dea heer Remmelts enkele vragen te richten over den toestand in België in verband met deze gevreesde veeziekte. De toestand dan, aldus de heer Remmelts, is belangrijk beter dan enkele weken geleden. Over het algemeen zijn de groote besmettingsr haarden verdwenen en beperkt tot slechts enkele streken. Waar eeni- gen tijd geleden gevallen van vee gemak te voelen en deden mij allerlei vragen. Toen het lang genoeg geduurd had, daalden wij af de jongens niet weinig trotsch op hun eerste helden stuk. Nauwelijks was ik weder op het dek, of Belle, die met den kapitein stond te praten, kwam naar mij toe- loopen alweder tot mijne onuit sprekelijke verlegenheid. Opnieuw kleurde ik tot in de wortels van mijne haren. Zij scheen maar niet te willen begrijpen dat z-ij tegen de scheeps- etiquette zondigde door, onder de oogen van den kapitein, m t een derden stuurman gesprekken te gaan voeren. „De kapitein heeft er geen bezwaar tegen, dat ik na den lunch in uwe hut eens kom kijken", zeide zij en zij keek mij met hare mooie oogen zoo guitig en vriendelijk aan. 't Zal mij eene eer en een genoegen zijn", antwoordde ik, met een zijde- lingschen blik naar den kapitein „Maar u moet niet denken dat er veel te zien is". f Wordt vervoigd^

Volksblad | 1920 | | pagina 2