lo. 75, Woensdag 15 September 1920 43e Jaargang, FEUILLETON. HOI IK ALS DERDE STUURMAN VOER. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUf* te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- ee Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zooa en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën. als geboorte-, huwelijks-, verjariugs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, NEDERLAND. De Weeldebelasting Het wetsontwerp weeldebelasting geeft het Utrechtsch Dagblad aan leiding tot de vraag of de Minister is bezieid geweest door etfsch dan wel door fiscaal idealisme. Het blad voorspelt hem in zoo verre,hij wilde optreden als moralist, een ontmoe digend fiasco. Met de luxe voor oogen, waai in zich die beide fioancieele groot' machten van onzen tijd (de O.W.er en de arbeider) verliezen, staat het lid der staag verarmende middenklasse in zijn kale jasje niet zonder eenig leedvermaak tegenover een voorge nomen belasting op boa's en bonten en fluweel, en hij droomt reeds, gelijk de Minister vóór hem zal hebben gedaan, van een algemeenen inkeer van ons volk, van een ver mindering der spilzucht, nu niet meer bezadigde journalistieke pree- keo, maar de fiscale knuppel tot dien inkeer zal komen manen. Eilacy 1 hij rekent buiten de men- schelijke psychologie, die leert, hoe vermeerdering van onkosten, ver meerdering van duurte, welke het voorgenomen wetsontwerp zonder eenfge twijfel zal meebrengen geen ander gevolg heeft bij hen die kortelings ruim van middelen wer den voorzien, dan een vermeerdering van luxueuse uitgaven, zoodat het gevolg van deze weeldebelasting niet anders kan zijn dan dat weelderigen in nog grooter weelde zullen gaan baden en de weeldeloozen zich het kleine weeldetje, dat hun als ver troosting dient in 's levens kleur- looze karigheid, nog zullen moeten ontzeggen. Is het billijk en rechtvaardig het geheele koffie' en eethuisbedrijf te treffen, dat vcor vele, zeer vele land- geaooten, voor zakenmenschen voor reizende ambtenaren, voor hen die lijden aan dieustbodennood, aller minst luxe maar een zeer dringende noodzaak vormt P De wetgever gaat zoover dat hij ons den panamahoed van het hoot a licht, dat hij onze heele baadgelegenheid bezwaart, dat hij wil trekken van onze paraplmes en onze rijwielen, onontbeerlijke dagelijksche levensinstrumenten. Hij legt zich des nachts aan onze zijde en strekt zijn handen uit naar ons linnen beddegoed, het mandje, waar mee wij naar de markt gaan om goedkooper in ons onderhoud te voorzien, grijpt hij aan met zijn knokige vingeren en van de inge voerde vruchten laat hij ons alleen de sinaasappelen en bananen. Kort en goeddeze wet beperkt zich niet tot de weelde, maar zij grijpt in het dagelijks noodige, in een tijd van onoverkomelijke duurte verzwaart zij onze kosten van levens onderhoud. Zij is het gevaarlijkst voorbeeld van het gevaarlijk systeem der indirecte belastingen, dat ooit de mfnistrieele bureaux verliet, zij is bij voorbaat impopulair, en wij hopen daarom, dat de Kamers van Koop handel de nuchterheid die des koophandels is, zullen stellen tegen over dit belastingpoëem van den fantastisch heen- en weer schom melenden Minister. Het is opgemaakt door iemand, die »al die malle dingen" in zijn eigen huis nooit heeft noodig ge had, 's Zaterdagsavonds een keteltje warm water mee naar boven neemt, Een zeeroman van W, CLARK RUSSELL. Verder een logge, zwaar gebouwde man, zich noemende Sir Thomas Knight, met vrouw en dochter. Niet te vergeten ook eene zekere Miss Par ker, eene dame die beweerde zeereizen te moeten maken ter wille van haar gezondheid, doch die in werkelijkheid daartoe gedreven werd door de stille hoop van nog een man op te doen. Het gansche gezelschap behoef ik den lezer nu niet voor te stellen. Alleen moet ik nog melding maken vau mijnen onmiddellijken chef, den opper stuurman Pinck, een goeden, eenvoudigen kerel, die de eigenaardig heid had van aan boord nooit zijne schoenen te willen laten poetsen, zoo dat zijn schoeisel hoe langer hoe dof fer en onooglijker werd, tot op den dag dat hij weer aan wal stapte. Het was vreemd, niemand zeeziek te vinden doch het schip lag tame lijk vast, en de meeste passagiers hadden ook al lang geleden den doop van Neptunus ontvangen. Terwijl ik bezig was met de drie jongens wat te oefenen in het leggen van knoopen want er viel op het oogenblik niet veel anders te doen zag ik Belle Stuart in een ginnegap pend gesprek met een fattig heerschap, die zijn hoofd afwisselend achterover in den nek en op den rechter schouder legde. Zijn vest was rood, zijne jas groen, en hij droeg een gatoppeerend zilveren paard op zijne [slipdas. Zijn lach was even luid als de stem van mevrouw Trevor. Hij praatte tegen de jonge dame met een opgewonden ge barenspel en met een zot vertoon van een galanterie, waarvan zijne weder helft, eene lady met een gezicht als eene roode kool, zich [evenwel niets scheen aan te trekken. Toen Belle mij in het oog kreeg, liet zij onmiddellijk den heer met het roode vest aan zijn lot over en kwam op mij af hetgeen mij wel een beetje in verlegenheid hielp, want de krantenpapier ia zijn schoenen en onder zijn vest legt^als het vriest, schoenen uit één stuk draagt (met trekkers en elastieken) en z'n vrouw met St. Nicolaas een taschje uit dee guldenbazar meebrengt. Wie geysers, badkuipen en wasch- tafels voor weelde aanziet, mist wel allen kijk op de eischen van den tijd ej verdient in zijn gebreiden borstrok, zijn slaapmuts en zijn baaien onderbroek ten .spoedigste naar zijn ministerieel grai gedragen te worden, onder het gejammer van een onbelast serafijntje. Weerbaarheidsloten. Het bestuur der Vereeniging van Weerbaarheidsloten heeft besloten zich niet neer te leggen bij de be: sBssing van de Utrechtsche Recht bank, waarbij haar de eisch werd ontzegd mr. F. A. v. Hall, eenig rendant van het Waarborgfonds te nopen tot het doen afleggen eener rekening en verantwoording, maar dat zij, in overleg met haar rechts geleerden Raadsman mr. P. G. H. Dop, te Utrecht, tegen die beslis sing is in hooger beroep begaan. De actie welke ten doel heeft klaarheid te brengen in de myste- rieën, welke deze loting sedert vele jaren omzweven, zal dus met alle krachten worden voortgezet. School-ydille Te Woldendorp (Groningen) is een nieuwe Christelijke school geopend. Bij die opening werd o.a. het woord gevoerd door den heer J. Hommes, arrondissements-schoolopziener te Hoogezand. Hij zeide partijgenoot te zijn van dr. D. Bos (vrijz. dem.), maar op het standpunt te staan dat ronde oogen van kapitein Bowser waarden overal frond, en aan stuur boordzijde stond de opperstuurman op post.. Een derde stuurman, moet men- weten, werd niet waardig geacht met de passagiers te converseeren. Belle droeg een zwart stroohoedje en een donker jacquet. Zij gaf mij de hand ten aanschouwe van de drie scheepsjongens, die naar haar staarden als schapen naar haar hond. ,Wel, meneer Longmore", vroeg zij z/ik heb u nog niet gezien. Wat hebt u den heelen morgen gedaan Waar hebt u gezeten Ik kleurde tot achter mijne ooren, want ik zag hoe de kapitein en de opperstuurman naar mij keken, en ik wist niet welke houding aan te nemen. //O", stotterde ik, ,,ik ik was beneden aan 't werk en en nu heb ik de wacht met den opper stuurman." „Hebt u een aardige hut vroeg zij. //Gezellig //O zoo gezellig Wij slapen er met ons zessen en 't is er zoo vroolijk als in eene gevangeniscel." //Wanneer mag ik uwe hut eens zien vroeg Belle. iedere partij gelijk heeft voor haar beginsel op te komen. In de tweede piaats wenschte de heer Hommes openlijk uit te spreken, dat er wellicht geen plaats te vim den is in ons land, waar zoo hoog noodig eeu Chr. school moest wor den opgericht als te Woldendorp. Hij schroomde niet te zeggen, dat men ook als vrijzinnige uit zijn vel springt, wanneer men de toestanden kent, die daar aan de openbare school heerschen. Woldendorps openbare school is verwilderd en al krijgen we nu hier aan de Chr. school een Wildeman (het hoofd der school), spr. gelooft toch dat de heer Wildeman tegen de verwildering die hier heerscht, zal opkomen. Ze moeten, aldus de heer Hommes, hier opgevoed worden, hetgeen tot heden niet gebeurde. Tot mej. Wildeman (een onder wijzeres) zegt spr.omdat er nie mand anders te krijgen was, duld ik u, doch anders zou ik tot u zeg gen >Juffrouw, verdwijn u uit de schoolgetrouwde vrouwen hooren in het gezin. Wanneer ik getrouwde vrouwen in de school zie, dan zou ik ze er wel willen uitranselen.» Gaarne wil spreker aan het hoofd der school, den heer Wildeman, steun en medewerking toezeggen. Aldus het verslag van de Nieuwe Winschoter Ct., die tevens mede> deelt, dat de heer P. Schmid, hoofd der openbare lagere school, zijn ontslag heeft aangevraagd. Het tekort aan woningen te Am sterdam bedroeg 1 Januari van dit jaar 16,761, Bezuiniging gewenscht Bij den Gemeenteraad te Maastricht „Ja daar is verlof toe noodig", zeide ik. „Maar u is toch zelf een van de scheepsofficieren „Ongeveer net zoo veel als die drie kleine jongens, die u daar staan aan te gapen." „Maar een stuurman heeft toch wat te zeggen aan boord Dit deed mij lachen. De stap van den kapitein werd ondertusschen al driftiger, en de opperstuurman hield zijne oogen niet meer van ons af. „Neem mij niet kwalijk, Miss Stuart," zeide ik „maar ik geloof dat het voor eene jonge dame niet passend wordt geacht, met een derden stuurman aan boord te staan praten." „Wat een onzin „Het is nu eenmaal scheepswet." „Ik zou denken dat een passagier het recht heeft om met iedereen aan boord te praten. Ik zal aan kapitein Bowser zeggen dat wij als kinderen speelkameraadjes waren en dat onze lieve moeders elkaar goed gekend hebben, en dat ik er op gesteld ben, met u eens te praten." Met een kleurtje op hare wangen keek zij naar den kapitein, wiens geduld

Volksblad | 1920 | | pagina 1