als staat in gruizels viel, wanneer dan die gruizels onder betere controle kwamen? Wij kortzichtigen, ge- looven, dat dit dan een zegen zou zijn NEDERLAND. Schade door regea Op de Friesche kiei blijkt, dat op tal van akkers de helit der aardap pels verloren is. Zij zijn niet door de ziekte aangetast, maar verrot door de vele regens. De bom-aasvai op Sluis Aan de gemeente Sluis (Zeeland) is oemens de Engelsche rcgeering f 50.000 uitbetaald, wegens schade veroorzaakt door een bomaanval uit Engelsche vliegtuigen op I October 1917 Een briefkaart weid blijkens het stempel op het kantoor te Bussum bezorgd op 28 Juni 1918. De be stemming was Scheveinngen, waar de kaart belandde op 6 September 1920. Wel wat lang voor dezen betrekkelijk korten afstand, doch dit komt meer voor. Een bijzonderheid was, dat de afzender, die in 1918 in militairen dienst zijnde, zijn kaart niet frankeerde, doch ze afzond met het opschrift „militair", geteekend met dea naam. Voor. bezorging in 1918 dus geheel in orde. Ia 1920 echter moest de geadresseerde 10 cent strafport betalen. Zeker voor bewaarloou 1 Ook een wedstrijd. Woensdagmorgen zijn ongeveer vijftig paren in het nieuwe Raad huis te Rotterdam gehuwd. Eenige daarvan hebben deelgenomen aan den wedloop, uitgeschreven door een koffiehuishouder 10 de Jonkerfrans- straat, die f 300 had uitgeloofd voor liet paar, dat het eerst zijn trouw boekje liet aiteckenen in zijn koffie huis. De wedloop had plaa s ten aanschouwe van honderden, die zich ter weerszijdea van den weg langs Coolsingel, Hofplein en Goudschei singel hadden opgesteld, en gaf aanleiding tot groote hilariteit. Een paartje uit de Vestastraat won de prijs. De drie eerst volgende paren kregen elk f 25. Ernstige schade voor de Zuiderzee- bedrijveu Het gesloten houden der Duitsche grens voo? Hollaudsche haring ea bokkiag legt ook al de Zufderzee- bedrijven (vischfabrieken, bewerkings- iarichtingen, rookerijee enzin de kustplaatsen, die bij den najaars export betrokken zijn, werkeloos. Al zijn nu de Noordzee-reeders enz. allereerst gedupeerd, ook voor een kleine 2oo bedrijven om de binnenzee (en allermeest Enkhuizen KampenHuizen, enz. als tellende de meeste exportiiirma's beteekent de Duitsche maatregel direct of in direct aanmerkelijke bedrijfsschade, daargelaten nog de loonderving der betrokken personeelen en wel in tweeerlei opzicht. Allereerst wordt de groot-afzet der voor 't buitenland werkende rookerijen getroffen. Huizen bijv., het voornaamste handelscentrum met een 16 tal export inrichtingen, waarin men een capaciteit kan ont wikkelen van 10 wagons bokking dagelijks, zond in de drie laatste maanden ettelijke honderden wagons (normale tijden) over de O. grens, Rijnland, Westfalen. Ook Midden- en Z.-Duitschlaad waren goede af nemers vau 'tHollandsch product. Thans in i92o heeft nog niet één rookerij van de diverse kustplaatsen in 't Zuiderzeegebied voor 't buitem land gewerkt gedurende het geheele jaar, ondanks de crediet-overeen- komst. Waar een wagon vischvervoer een bedrag van ettelijke duizenden be- teekent, behoeven geen verdere cij fers gegeven te worden. De beste Duitsche afnemers in W.-Pruisen en 't Rijngebied dreigen voor den Nederlandschen handel verloren te gaan.. UIT DEN VREEMDE. De Typhus. Het is te hopen, dat de tweede circulaire, welke Balfour namens den Volkenbond aan de leden van dien bond zendt, grooter resultaat moge hebben dan de eerste blijkt te hebi ben gehad. Balfour althans beklaagt zich over den geringen weerklank, welken zijn eerste alarmkreet bij de naties heeft gevonden. Terecht ves tigt hij er de aandacht op, dat niet alleen philantropie, doch ook over wegingen van zelfbehoud de landen tot onmiddellijke hulp moeten nopen. De cijfers, spreken duidelijk taal in Polen en Galicië bedroeg het aantai typhusgevallen in 1919 meer dan 231.000 ea voor 1920 wordt dit geval op 360.000 geschat. En dan wordt in de circulaire nog niet eens gesproken over den grootsten en waarschijnlijk den oorsprokkelijken typhus-haard, Rusland, waar de ja- relaage ondervoeding gevolg van de geallieerde blokkade alle weerstandskracht van het volk heeft vernietigd. Het karakter van deze gevreesde ziekte is thans gelukkig vrijwel be kend. Het is aidoende geblekea, dat de besmetting wordt overgebracht door luizen, kleerluis, die Jop den measch parasiteert. Deze luizen brecgon de infectie alleen over, wanneer zij vertoefd hebbes bij menschen, die reeds aan de ziekte leden en wanneer zij vervolgens op een ander lichaam zijn overgegaan. Het eenige geneesmiddel tegen deze parasiet is de spoedige vernietiging van de gedragen kleerea, een maat regel, waartoe arme lieden natuur lijk niet gaarne overgaan. In West-Rusland heeft de typhus altijd vele slachtoffers gemaakt, en in mindere mate ook in Galicië en Polen. De typhus werd daar wel de »hoagerkoorts< genoemd, welke naam alieen ia zooverre juist is, dat een ondervoede bevolking minder weerstand aan de besmetting bieden kan. Typhus-epidemieën zijn altijd ontstaan als eea gevolg van oorlog, voornamelijk doordat^soldaten meest al niet in sta?t zijn, voldoende van kleediag te verwisselen aa de Na< poleontische oorlogen deden zich intusschea geen ernstigejepidemieën meer voor. Typhus is voornamelijk een in den winter voorkomende ziekte, en wordt 't meest waargenomen in gematigde klimaten, naar men zegt, doordat zijn ontwikkeling wordt bevorderd door overbevolking, slechte lucht- verversching ea overvullisg van woningen. Alle voorwaarden voor de ver spreiding nu, zijn in het Oosten aanwezig. De jongste militaire ge beurtenissen in Polen, hebben het typhusgevaar vergroot, doordat de genomen voorzo-gsmaatregelen wer den in de war gestuurd en doordat Poolsche soldaten es burgers uit Rusland de besmetting overbrachten. Ook het element van de overvul- ling der woningen is aanwezig zij is een gevolg van de vernietiging van tallooze woonhuizen. In het z.g. >CongresiPolec« zijn niet minder dan 325.000 huizen verwoest en in Galicië 438.000. Zeep en andere middelen tot bevordering der rein heid, ontbreken op vele plaatsen geheel en zijn elders slechts tegen fabelachtige prijzen verkrijgbaar. De arme stadsbuutten kenmerken zich overal door da grootste vervuiling honger en verzwakking vormen voor de ziekte een vruchtbaren bodem. De 2 millioen pond sterling, welke Balfour thans namens den Volkenbond vraagt, zullen worden aangewend voor den verkoop van kleeding, artikelen voor ziekenver pleging, levensmiddelen en zeep, voor desinfectfe-inrichtiagen en auto< ziekenvervoer en ten behoeve van het medisch personeel. Moge ook onze regeering aan den oproep van Balfour gehoor geven ons laad toch heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat wij naar vermogen den nood van de door den oorlog geteisterde landen moe ten helpen lenigen. De elf hongerstakers van Cork. In de telegrammen, welke van Ierlaad uit worden verzonden tot bewerking van de openbare meeting tea guuste vau de Sian Feln-honger- stakers, wordt groote nadruk gelegd op het feit, dat de elf man, die zich in de gevangenis van Coik be vinden, en voedsel weigeren, gevan genen zijn, die niet zijn berecht oi veroordeeld. Hun zaak is nog niet voor geweest, doordat zij zich door hun hongerstaking in een zoodanigen physfeken toestand hebben gebracht, dat zij niet bij machte zijn, voor den rechter te verschijnen. Het standi punt van de regeericg ten opzichte van deze mannen is duidelijk uit eengezet in het antwoord op een telegram, hierover door Lloyd George ontvangen. Het antwoord van den premier luidt als volgt »Z.M.'s regeering heeft haar volle aandacht geschonken aan het ver zoek ten behoeve van de elf niet berechte gevangenes, die thans in de gevangeais te Cork in honger staking zijn. Deze mannen, die allen op hun berechting wachten, zijn ge arresteerd hetzij wegens moordaan slagen op politiemannen oi soldaten, uit hoofde van direct of duidelijk bewijs van medeplichtigheid aan dergelijke aanslagen, of wel wegens andere, zeer ernstige, misdrijven. Het is duidelijk, dat zij gezamenlijk pogen, huu berechting onmogelijk te maken, aangezien allen, ofschoon op verschillende data gearresteerd, gelijktijdig op 11 Augustus tot hon gerstakiug overgingen. Öp die wijze hebben zij hun gezondheidstoestand tot een zoodanig peil gebracht, dat zij niet in staat zijn, voor een recht bank te verschijnen en aaa de re geericg is meegedeeld, dat het wettelijk onmogelijk is, hen ic hun afwezigheid te berechten voor de ernstige misdrijven, welke hun ten laste worden gelegd, tenzij de verklaring wordt afgelegd, dat zij in staat zijn, de berechting te ondergaan. Indien, zij niet geweigerd hadden zich te voeden, zouden zij reeds allen berecht ziju. Het bewijsmateriaal ln ieder af zonderlijk geval is zorgvuldig over wogen. Het is voor de regeerfog onmogelijk, mannen, die beschuldigd zijn van zulke ernstige vergrijpen, hun berechting te doen ontloopen. Indien dit werd toegestaan, zou de mogelijkheid, om de wet te ont komen en de regeering is een be paalde richting te dwingen, geen grenzen meer hebben. De actie der Italfaansche arbei ders. Uit Rome schrijft men. //In iedere andere staat zouden de gebeurtenis sen, die zich hier afspelen, gelijk staan met revolutie. In Italië is het echter niet veel meer dan een kost baar en voorbarig socialistisch ex periment, dat zelfs door de arbeiders niet bijzonder ernstig wordt opgevat. Een revolutie is in Italië slechts mogelijk, wanneer Engeland en Frankrijk aan Italië minstens de zelfde hoeveelheden grondstoffen blijven leveren ea hierop bes!aat geen kans. De arbeiders doen in de meeste fabrieken weliswaar pijnlijk hun best om te toonen, dat zij voor eigen rekening meer produceeren, doch zijn niet in staat gecompliceerde voorwerpen te vervaardigen, laat staan grondstoffen in te koopeE en het crediet-wezen te regelen. De iedustrieelen rekenen op een fiasco der arbeiders en herhaalden gisteren den eisch, dat de fabrieken oatrufmd moesten zijn, alvorens met de arbeiders onderhandeld kan wor den. De regeerfng zat trachten pres sie op de industrieelea uit te oefe nen. Ernstig vliegongeluk. Te Montrouge (Fr.) is eea vlieg machine neergestort op het plein voor een kostschool. Het was een militair vliegtuig, dat uit de richting Issys-les-Monlineaux kwam en boven het dorpje eenige toeren verrichtte. De dorpsbewoners waren naar buiten geloopen, om naar het toestel, dat buitengewoon laag vloog, te kijken. Ook de leerlingen van de kostschool waren onder leiding vaa een geestei lij ire naar buiten gekomen ea sloegen vanaf het schoolplein de verrichtin gen van den al te vermelden vlieger gade. Op een gegeven oogenblik kwam een der vleugels van het toe stel in aanrak'ng met eea telefoon paal, welke een twintigtal meters vanaf het schoolgebouw stond. "Vóór alle kinderen hadden kunnen vluch ten, stortte de machine op het plein neer, met het noodlottig gevolg, dat een viertal kinderen, twee jongens van 12 en i3 jaar, en twee meisjes van 6 en l4 jaar werden verbrijzeld. Het dorpsknaapje werd zwaar gewond weggebracht, terwijl ook de piloot in bedenkelijken toestand werd op genomen. De arbeidsonrust in Italië. De beweging der metaalbewerkers heeft een einstiger karakter aange nomen door de weigering der in- dustrieelen om onderhandelingen aan te knoopen, voordat de fabrieken door de arbeiders zijn ontruimd. Alle andere arbeiders hebben zich solidair verklaard met de metaalbe werkers en de bezetting der fabrieken goedgekeurd. De werkgevers verlangen een on: partijdige regeling van de loonge- schillen en het afzien van elke over weldiging van het bezit. ALL E R L E I. Onze woning. Vergeten wij het nooit, zindelijk heid is een bondgenoot in den strijd tegen ziekten. Maar haar toepassing efscht overleg. Dat 't noodzakelijk is, alles, wat vuil is in de woning te reinigen met water en zeep, spreekt vanzelf, maar 'n overtollig rondplassen en schrobben met veel water in de woning zelve, is daar om niet noodzakelijk. Wie zijn woning goed wil onder houden, bedenke in de eerste plaats van hoe groot belang het is, frisjche

Volksblad | 1920 | | pagina 2