ihische figuur van Sprenghoft, maar beklaagde is de dader van den moord op korporaal Vo?. De door de rechtbank opgelegde straf 15 jaar gevangenisstraf komt adv.- gen. te licht voor. De verwildering van zeden in deze dagen maakt het noodig om met grooter kracht re pressief en preventief op te treden tegen misdadigers als deze, anders zou de overheid zelve medewerken tot den groei van de verwildering. De efsch luidt vernietiging van het vonnis der rechtbank op formeele gronden en verzwaring der opgelegde straf tot levenslange gevangenisstraf. De machinallsatie van den arbeid. Van alle kanten hoort men in de laatste jaren in de industrie klagen over een duidelijk waarneembare vermindering van de capaciteit der arbeiders. En met reden want ter wijl er vroeger over het algemeen in alle bedrijven flink wer-j gewerkt en de arbeiders hun best deden om het hun opgedragen werk met de noodige animo en werklust zoo vlug en goed mogelijk uit te voeren, bestaat er tegenwoordig zulk een neiging tot lijntrekken en de kant jes eraf loopen, alsof de werklieden bang zijn, dat de werkgevers door hun werk te groote winsten zullen maken. Men heeft deze capaciteitsvermin dering over de geheele wereld kuni nen constateeren, met het gevolg, dat niettegenstaande de sterk afge nomen productie, bijna overal gebrek aan voldoende werkkrachten heerscht. En juist heden ten dage, nu men overal staat voor het moeilijke vraagstuk van een zoo spoedig mogelijke reconstructie der econo> mische ontwrichting die de oorlog heeft teweeggebracht, doen de na- deelige gevoigen van deze sterk verminderde capaciteit der arbeiders zich dubbel en dwars gelden. Immers juist nu moet er zoo hard mogelijk gewerkt worden om het reusachtige tekort aan verbruikartikelen, dat tijdens den oorlog door den ombouw van de vredes- in oorlogsindustrie is ontstaan, in te halen. En om dit doel te bereiken, moeten de indus- trieele bedrijven een zoo groot mogei lijke capaciteit ontwikkelen, of met andere woorden er moet zeer inten sief gewerkt worden. In de meeste bedrijven, als ma chinefabrieken e.d., waarin tal van bewerkingen met de hand geschie den, is de capaciteit van het bedrijf in hooge mate afhankelijk van de volgde, beladen met doeken en pakjes. De kapitein nam mij deze dingen af, en Belle, met eene lieve neiging, zeide half ondeugend tot mij //Wij zullen elkaar wel dikwijls zien". Waarop de kapitein groote oogen opzettewant het'is aan boord niet gebruikelijk dat jonge dames zich familaar maken met een derde-stuurman, allerminst in tegenwoordigheid van den gezagvoerder. Ik keerde door de kajuit terug, Aan de tafel zaten een paar dames brieven te schrijven. Eene verre zeereis was in die dagen nog eene heele onderne ming, en wanneer men uit Plymouth den laatsten groet aan zijne familie gezonden had, dan duurde het dikwijls twaalf maanden vóór men weer iets van zich kon laten hooren. Ik ging nu naar mijn eigen kwar tier, De scheepsjongens met wie ik mijn logies deelde, hadden voorop tusschendeks, eene lange, smalle, don kere hut, waar twaalf britsen aan even zooveel personen slaapplaats boden. Voorin was eene kast of hok tot ber ging van de borden, messen en vorken, met en benevens een vaatje bruine suiker en eenige blikken ingemaakte persoonlijke prestatie der arbeiders. Wanneer een arbeider achter de verschillende opeenvolgende bewer kingen, die hij meet verrichte», niet den noodigen spoed zet, dan is de geheele gang van het werk traag ea dan zal de totale tijd, die voor de uitvoering van een bepaald werkstuk noodig is, veel langer zijn dan wan- neer de werklieden den noodigen spoed betrachten. Hiermede is niet gezegd, dat zij zich moeten afjak keren (#en verwijt dat men b.v. dik werf aan het Taylorstelsel gericht heeft); het eenige noodige is, dat zij een regelmatige capaciteit ont wikkelen, ongeveer zoo groot, als zij zonder nadeelige gevolgen desnoods dag In dag uit zouden kunnen vol houden. Maar tegelijkertijd neemt, daarmate de benoodfgde werktijd langer is, ook het bedrag toe, dat een bepaald werkstuk aan loon kost, wanneer tenminste zooals dit tegenwoordig bijna algemeen gebruikelijk is tegen een vast uurloon wordt gewerkt. Zoodoende is deze mindere werklust een der directe oorzaken van de duurte, doordat de som, die per werkstuk aan loon woidt betaald, zeer sterk is toegenomen. En vooral deze laatste factor speelt bij de sterk gestegen loonen een voorname rol. Gezien al deze bezwaren, die speciaal heden ten dage aan hand werk zijn verbonden, is het geen wonder, dat de werkgever van zijn kant moeite doet om hieraan te ontkomen door een zoo uitgebreid mogelijke machinalisade van alle verrichtingen, die in een industrieel bedrijf plaats vinden. Waar het eenigszios mogelijk is, wordt de arbeider door een machinecomplex vervangen. En inderdaad is het technisch vernuft hieraan in groote majte te hulp gekomen. Voor de meest ingewikkelde bewerkingen, die voorheen door zeer speciale en dus moeilijk te krijgen vakarbeiders werden uitgevoerd, hee't men ma chines geconstrueerd, die met een vaste capaciteit hetzelfde werk in zeer nauwkeurige uitvoering fabri- cecren. Nu stelle men zich vooral niet voor, dat door een desnoods zoo uitgebreid mogelijke machinalisatie de arbeiders in een bedrijf geheel worden uitgeschakeld. Voor de be diening der machines, hoe automa tisch zij ook werken, blijven toch altijd arbeiders noodig. Derhalve is dan ook de vrees, van arbefderszijde zoo dikwerf geuit, als zou machina- groenten, die aan boord gezonden waren tot ons privaat gebruik, in ruil voor de tien guineas, welke de vader van eiken scheepsjongen had te storten als premie, Voor dit geld moest de scheepsjongen het vuilste werk ver richten, kreeg hij het slechtste eten en de ellendigste slaapplaats, en wat hij van de zeevaart leerde, was zoo goed als niets. Vijf jongens zaten aan de tafel. Zij aten goit en dronken een zwart vocht, dat thee moest verbeelden, doch, naar reuk en smaak te oordeelen, veel meer had van een aftreksel van zeegras. Daar ik mijne uniform nog niet aan had, bestaande uit een band om mijne pet en een half dozijn koperen knoo- pen aan mijne jas, zagen zij mij voor huns gelijke aan, en een hunner riep mij toe //,/Hódaar, lange als je van dien slobber nog wat hebben wilt, dan moet je je weerlichts haasten Ik wreef den knaap eens duchtig de ooren, zonder hem pijn te doen, en bracht hun aan het verstand dat ik de derde stuurman, bij gevolg hun superieur was. Dit, gevoegd bij mijne lengte, breedte en sterke knuisten, lisatie werkloosheid tengevolge heb ben, geheel ongegrond. Integendeel, mea kan gerust aannemen, dat ma chioalfsaiie de werkloosheid tegen gaat, het staat ontegenzeggelijk vast, dat vooral bij de hedeadaagsche abnormaal hooge loonen een zoo volkomen mogelijk gemachinaliseerd bedrijf goedkooper werkt dan een bedrijf, waar alles met de hand plaats vindt. Dientengevolge kan zulk een gemachiaaliseerde industrie door den lagen kostprijs der pro ducten uitstekend concurreeren en na betrekkelijk korten tijd haar pro ductievermogen vergrooten, waarvoor dan telkens weer nisuwe arbeiders noodig zijn, terwijl juist het bedrijf met haudbewerking door gemis aan corcurrenfievermogen mettertijd ab soluut ten doode gedoemd zijn. UIT OiiN vu»? KM Hl'. Wat te Berlijn ia ééa nacht ge stolen wordt. In dea nacht van Zaterdag op Zondag werd te Berlijn gestolen bij een horlogemaker in de Postdam- merstrasse voor Mk. 40.OCO, bij een schoenwinkel in de Stettinerstrasse voor Mk, 50.000, bij een schoenwin kel in de Skalitzerstrasse voor Mk. 30.000, bij een schoenwinkel in de Hermannstrasse voor Mk. 15.000, bij een schoenwinkel in de Brunnen- strasse voor Mk. 15,ooo, bij een win kel van fotografische apparaten in Alt-Moabit voor Mk. 15,000, bij een horlogemaker ia de Joachfmsthaler- strasse voor Mk. 40.000, bij e;n kruidenier ia de Müllerstrasse vcor Mk. 16,000, bij een leerwinkel aan den Grunenweg voor Mk. 12.000 bij een bontwinkel in de Turmstrasse Mk. 7ooo. Dat zijn de winkel-inbraken. Bij particulieren werd dienzelfden nacht gestolen in de Motzstrasse aan tapij ten en zilver voor Mk. 63 OOO, op de Platz am ceuen Tor voor Mk. 60.000, is de Hardenbèrgstrasse Mk. 150.000, in de Sophienstrasse vcor Mk. 2o.ooo, in de Schrader- strasse voor Mk. 20.000. Dit zjjn alleen de inbraken, waar van aangifte is gedaan. De arbeidsconflicten in Italië. Uit Milaan wordt gemeld, dat de verscherping der conflicten tusschen abefders en eigenaars duidelijk aan het licht treedt uit een besluit van de Milaansche Kamer van Arbeid, aan we ker zitting ook de vertrouwens- boezemde hun terstond een heilzaam respect voor mij in. Zij maakten alle vijf hun eerste reis, in splinternieuwe plunje. Drie waren zoons van predikanten de vierde had een majoor, de vijfde een procureur tot vader. Het waren aardige, welop gevoede jongens, en ik mocht van ge'uk spieken, dat het allen nieuwe lingen waren dus nog niet inge wijd in de schoonheden van de zee manstaal, noch in de geneugten van het grog drinken. Vooral een hunner trok mij terstond aan. Hij heette Fred Boyton en was een aardig kereltje, met vroolijke, heldere oogen en een schrander, levenslustig gezicht. Na mijne gort te hebben opgelepeld, stak ik een pijpje aan en ging op het dek, om met mijne gedachten, die niet juist van vroolijken aard waren, wat alleen te zijn. Doch mijne eenzaamheid werd al spoedig gestoord door den onaangenaamsten individu van de gansche bemanning den tweedmstuur- man, met name Curling, een donkere, gluiperige vent, met een tanig gezicht en doffe cogen. Ik had al vroeger met hem gevaren, en nooit had ik hem zien lachen, of een prettig woord mannen der industrie-arbeiders uit heel Lombardije deelnamen, De ven gadering bepaalde tot in details, dat de maatregelen voor het bezetten van fabrieken, op groad van de, den vertrouwensmannen schriftelijk ge geven bevelen op streug-mtlftaire wfjze zullen worden doorgevoerd. Ie aile bedrijven zullen arbeiders- strijdafdeeliogen gevo-md worden, die zoo mogelijk door een kameraad, die aan het front als onderofficier gediend heeft, zullen worden aan gevoerd. Op deze wijze neemt men het systeem van een rood leger over. Onder bevel hunntr aanvoer ders zullen zich de arbeiders ia de bezette fabrieken onder strenge discipline bekwamen. Het vaste besluit werd genomen zoo goed het kan door te w.rkea. De wagons zullen bewapend worden. De duurte en de dollarkoers. Enkele maanden geleden vestigde de Staatscommissie inzake de duurte de aandacht van den Minister van Landbouw op de ontwikkeling der wisselkoersen en met name op die van den Amerikaanschen dollar en den Argentijoscnen peso. Het verloop dat de wisselkoersen sedert hebben genomen, fn het bij zonder de voortgaande stijging van den dollarkoers, heeft thans de Staatscommissie aanleiding gegeven zich weder tot dea Minister te wen den. De Staatscommissie wijst er op, hoe het disagio van den Neder!, gulden tegenover den dollar thans ongeveer 25 pCt. bedraagt ea dat tegenover den Argentijnscben peso zelfs nog meer een depreciatie van 't Ned. ruilmiddel die, wanneer zij op deze wijze voortgaat, onvermij delijk op het prijsniveau hier te lande een ^uiterst fatalen invloed moet uitoefenen- Voor broodgraan en van overzee aangevoerd veevoeder beteekent een en ander een opslag op den prijs met het volle percentage van het disagio, dus 25 percent Het ligt voor de hand, dat dit op de prijzen der binaenlandsche graan soorten en veevoederartikeleu niet zonder invloed blijft, met het gevolg, dat ook de prijzen van melk er? enkele andere eerste levensbehoeften den terugslag zullen onderviaden, zij het in den vorm van verdere prijs- verhooglug, zij het in dfen van het niet tot stand komen eener prijsver- lagfng, die anders wellicht te ver wachten zou zijn geweest. van hem gehoord. Zijne specialiteit, was eene soort van sombere vroomheid die met teksten en tractaatjes schermde. Hij was een zeevarend memento mori. »Nou, goddank maar weinig en een duf zooslje", antwoordde hij. ,/De beste lijkt mij nog die oude dame, mevrouw Trevor. Zij is vijf-en-tachtig jaar, en zij heeft nog al hare vermo gens. Vijf en-tachtig jaar en dan nog eene zeereis ondernemen riep ik. //Nou, waarom niet?" antwoordde Curling. „Oud of jong, ons leven is als het gras op het veld. En ouwe menschen hebben boven jonge ten minste dit voor, dat zij meer bedenken dat hun einde nabij is. Terwijl ik meesmuilend naar hem luisterde, zag ik Belle Stuart de kajuitstrap opkomen. Die ellendige Curling merkte heel goed dat zij een praatje met mij wilde maken, doch het viel hem uie' in, ons van zijne tegenwoordigheid te verlossen. Integen deel hij bleef als een echte dwars drijver die hij was. Wardl vervolgd). hWat voor passagiers hebben we vroeg ik hem.

Volksblad | 1920 | | pagina 2