NEDERLAND. niet gegeven uit vrijen wil, maar J door dwang, ik heb hem moeten I geven, dus afgestaan. En als gij I raaskalt, dat ge mij een dubbeltje hebt afgestaan, dan is dat de taal van een zot, maar niettemin een gemeene leugen. Wilt ge het beslist hebben, kom het dan maar halen. Maar tracht niet uw nieuwen ster ken kameraad door leugens te belezen, om u by -den diefstal van dat dubbeltje te komen helpen. Dat is laf kwajongenswerk. En het voortdurend aanhouden om dat dubbeltje stempelt u tot een kwaad- aardigen bloedzuiger, tegen wiens inboren in ons lichaam wij ons uit alle macht zullen verzetten". Een talrijk publiek was aanwezig. Goed weder begunstigde het concert. Moge Van Gents opvolger in elk opzicht hem tot voorbeeld nemen, waardoor de bloei der vereeniging verzekerd is. De Symphonie heeit zich een plaats veroverd in het muziekleven van onze stad. Zij neemt een eere-plaats in en zal die blijven behouden als geen versnippering van krachten plaats vindt, b,v. door het oprichten van gelijksoortige vereenigingen die hare leden aan de Symphonie onttrekken. Moge de wakkere directeur zijn schare bij elkaar weten te houden, waardoor hij in staat zal zijn nog vele avonden van hoog muzikaal genot aan de burgerij aan te bieden. De „natte" kermis te Alkmaar. Uit Alkmaar wordt van bevoegde zijde gemeld De drankbestrijders te Alkmaar hadden het voorstel gedaan, om dit jaar ook te Alkmaar de kermis droog te leggen. De Raad is daar toe echter niet overgegaan en heeft zich destijds vereenfgd met het prae- advies van B. en W., om zich te bepalen tot het tegengaan van drank misbruik met behulp van de ver gunning- en verlofhouders. Thans, nu de kermis is afgeloopen, kan geconstateerd worden, dat deze proef uitrtekend is gelukt. Ergerlijke tooneelen hebben nergens plaats ge vonden bijzonder krachtig is de politie niet opgetreden, maar dat behoefde ook niet. Wet was het de bevolking bekend, dat de politie zeer strenge insiructies had om op den eersten oproep der drankbe strijders terstond de noodige maat regelen te nemen. Het resultaat is geweest, dat op de kermis nageuoeg geen dronken lieden werden aanger troffen. De uitsluiting in de bouwvakken geëindigd. Naar wij vernemen, hebben de te Amsterdam bij de Landelijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders aange sloten leden met groote meerderheid van stemmen het advies van hun hoofdbestuur goedgekeurd, om een collectieve arbeidsovereenkomst en de punten van overeenstemming welke in één der laatste conferenties met de patroons verkregen zijn, te aanvaarden. Het weer in Augustus. Volgens het voorloopig overzicht van het weer in Augustus, mede gedeeld door het Koa. Ned. Met. lust. te De Bildt, was de tempera tuur gemiddeld over de geheele maand ongeveer 2 pCt. hei dage- lijksch maximum van den I9en af zelfs 4 pCt. beneden normaal. De regenval, gemiddeld over de geheele maand, bedroeg ongeveer 2o pCt. meer dan de normale maandsom. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg 138 tegen 177 normaal in Augustus. Opnieuw brood met aardappel meel. Naar wij vernemen moet door den Minister Van IJsselstein ernstig over wogen zijn, om opnieuw aardappel meel toe te voegen aan de tarwe- bloïmmelange, zoodat wij voor ons wittebrood een mengsel zouden krij gen van gemalen buitenlandsche tarwe, rogge en aardappelen. De reden dat de Minister opnieuw zijn toevlucht wilde zoeken bij het aardappelmeel, moet niet liggen in een schaarschte aan tarwe of buf- tenlandscke bloem, zooals men van wei-ingelichte zijde mededeelt, doch verband houden met de thans door den Minister gevolgde prijspolitiek ten opzichte van meel -en bloem. Zooals toch reeds meerdere mahn door den heer van IJsselstein naar voren werd gebracht, is de Kamer niet bereid sommen te voteeren voor bijslag op den bloemprijsmaar in dien de Minister doet hetgeen hij in uitzicht heeft gesteld, en den prijs van de bloem voor de bakkerijen regelt naar den wereldprijs, dan is een belangrijke broodprijsverhooging ten eenennïale onvermijdelijk. En dit is het nu zooaïs ons zeer na drukkelijk verzekerd werd waar voor deze Minister terugschrikt. Ten einde nu de kool en de geit, in casu de schatkist en de volks- portemonnaie, te kunnen sparen, heeft de Minister als eetfg reddings middel aardappelmeel willen aan wenden. Inmiddels vernemen wij, dat van verschillende zijden, o.a. ook uit de naaste omgeving van den Minister, sterke aandraag op hem is uitge oefend om van dit voornemen ten minste af te zien, daar men en terecht onder de huidige om standigheden, terwijl door de N. U. M. zelfs uitvoercoasenten voor tarwe verstrekt worden, een ai te groote verbittering van het publiek vreest indien men het nu opnieuw brood, gedeeltelijk van aardappelmeel ge bakken, voorzette. (Tel.) De Tel. schrijft Het drama aan de Stroomarkt te Amsterdam. Omtrent den moordaanslag en zelfmoord in het volkslogement aan de Stroomarkt No. 3 vernemen we, dat het politle-onderzoek nog niet heeft kunnen uitmaken, of de man getracht heeft het meisje te dooden om daarna zelfmoord te plegen, of dat het meisje eerst den maïs heeft gedood en vervolgens gepoogd heeft zichzelf van het leven te berooven. Het meisje heeft aan de politie verklaard, dat de maa haar trachtte te vermoorden en daarna zichzelf met een mes in de borst doodelijk heeft verwond. Hiertegenover staat dat het mes, waarmede de moord werd bedreven, niet in het lichaam van het slachioffier werd aangetrof fen, maar op eenige afstand van het lijk werd gevonden. \au de bewoners vernamen we, dat de gedoode een 54-jarige schoen maker was, die zijn bedrijf in een posthuisje in de buurt uitoefende. Met het meisje, dat pas 17 jaar is, onderhield hij reeds geiufmen tijd betrekkingen, waarbij hij zich een zeer jaloersch minnaar betoonde en reeds verschillende malen het meis je bad gedreigd, indien zij met een ander zou gaan. Hedenmiddag was hij haar om 1 uur van haar atelier gaan halen en in de inrichting van de Stroomarkt opgewandeld. Bij het logément ge komen, heeft by haar naar binnen weten te lokken, zonder dat de be woners die boven waren er iets van hadden bemerkt, en zijn beiden naar het slaapvertrek in den kelder ge gaan. Vervolgens is de man naar boven gekomen en heeft de logementhoud ster medegedeeld, dat hij moe was ea wilde rusten, waarbij het logies vooruit voldeed. Nauwelijks was hij in den kelder terug of plotseling hoorden de be woners een luid gegil en geroep van Moord, moord Ontzet vloog men naar beneden en ontdekte daar een afschrikwek kend schouwspel. Het meisje, met een hevig bloedende halswond, wilde zich naar buiten begeven, de man lag verslagen op het bed, waar me» het laatste doodgerochel hoorde. Toch bemerkten de bewoners nog niet dadelijk, dat de man op sterven lag. Men meende, dat hij lag te snur ken Het meisje wilde met alle ge weld naar buiten, maar dit belette men, tot de inmiddels gealarmeerde politie was verschenen. Zij vertelde, dat de man getracht had haar met een vlijmscherp schoenmakersmes den hals af te snijden en daarna zichzelf een doodelijke wonde in de borst had toegebracht. Na een eerste verhoor werd zij per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd. Haar verwondingen moeten niet van levensgevaarlijken aard zijn. De man had intusschen den laat- sten adem uitgeblazen. Zijn lijk werd eveneens naar het Binnengasthuis vervoerd. Dr. Van Ledden Hulsebosch, wetenschappelijk adviseur bij den opsporingsdienst, stelde een nauw gezet onderzoek ia, waarbij het mes in beslag werd genomen en fotogra fische opaamen werden gedaan. Ver volgens werd de toegangsdeur tot den kelder verzegeld. Zooals te begrijpen is, bracht dit drama in deze drukke volksbuurt, ontelbare nieuwsgierigen op de been. De dubbele moord te Millingen. Voor het gerechtshof te Arnhem werd Donderdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 251 jarigen scheepstimmerman Theodo- rus Leygraaf, die wegens den af 1 schuwelijkea moord op de zusters Wilheimina en Joha&na Catharina Mackaay te Millingen door de recht bank tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Beklaagde had verkeering met zijn nichtje, wilde haar trouwen, maar kon dat öiet door geldgebrek. Om zich geld te verschaffen besloot hij beide zusters Mackaay te dooden en zich daarna van haar geld meester te maken. Na kalm overleg heeft beklaagde dat afschuwelijke plan ten uitvoer gebracht. Ia den avond van 27 October is hij naar de woning 6van de zusters gegaan, hij heeft Theodora Mackaay buitecgeroepen, zij is gekomen, liep een eind met hem mede. Niet ver van de wossfug heeft Leygraaf haar onverhoeds met een oud broodmes, dat hij te voren had geslepen, een steek in den rug toegebracht, haar vervolgens 1 ie een greppel langs den weg ge- worpen en om zeker te zijn, dat zij dood was, nog een snede in den s hals gegeven, Vervolgens is beklaag- j de naar de woning der zusters terug- 1 gekeerd hij had op het lijk van Theodora Mackaay den huissleutel gevonden en zoo kon hij ongemerkt binnenkomen. Johanna Mackaay lag te bedbeklaagde ging op haar toe en sneed haar met hetzelfde mes, waarmede hij den anderen moord pleegde, den hals af. Daarna heelt beklaagde het geld gezocht eu gevonden uit twee kistjes nam hij f 600 en ongeveer 25oo Mark. Het geld verborg hij in de ouderlijke woning in een kistje, waarop hij een slot liet maken. Het mes wierp hij in een privaatput. Beklaagde bleef voor het Hof bij zijn afgelegde bekentenis, verklaart geheel uit eigen bewegfng te hebben gehandeld, er is geen aandrang van zijn meisje uitgegaan. Bekiaag-.e pleegde een moord om geld in zijn bezit te krijgen, teneinde zijn meisje geschenken te kunnen geven. De president wijst bekl, er met nadruk op, dat indien de straf, welke zal worden opgelegd, ook door anderen moet worden gedragen beklaagde dit moet zeggen. De adv. generaal herinnert be klaagde er aan, dat toen hij eens gesnapt werd bij smokkelen, snik kende naar zijn moeder is gegaan en gezegd heeft, dat hij het nooit weer zou doen. Van iemand, die zoo teergevoelig is bij een dergelijk feit kan niet worden aangenomen dat hij geheel zelfstandig de beide vrouwen als dieren vermoordde. Als je tot den president zegt, dat je het heelemaal zelfstandig deedt, dan lieg je. De president wijst beklaagde er op, dat het er niet om gaat, anderen te beschuldigen, maar alleen om beklaagde zelf. Deze blijft echter bij zijn verklaringen. De adv.-generaal wees er in zijn requisitoir op, dat de schuld van beklaagde aan het afschuwelijk mis drijf vaststaat. De vraag, waarover het gaat is, of beklaagde zelfstandig heeft gehandeld dan wel onder de pressie van derden. De verdediger betoogde, dat bij dit misdrijf geheime krachten werk zaam moeten zijn geweestbeklaagde moet gesuggereerd zijn tot zijn daad. De roofmoord te Gelsenkirchen. De Archsmsche recherche heeft den autobandiet Hanseier, die deel uitmaakte van het complot, dat te Gelsenkirchen een geldtransport van de firma Krupp, groot twee millioen Mark roofde, gearresteerd. Haaseier, die in het Huis van Bewaring te Arnhem is opgesloten in afwachting van zijn uitlevering heeft aan den heer Bros, inspecteur der recherche te Arnhem, een om standige bekentenis afgelegd, Hanseier, die chauffeur was ge weest bij het Roode Leger, verbleef zosder werk te Gelsenkirchen. Hier j ontmoette hij een collega-spartacist, i die hem vertelde dat er geld te ver- I dienen viel en met hem het plan van den roof ontwierp. Er werd een automobiel met een chauffeur ge- huurd en het complot tot vijf per sonen uitgebreid. Goes. Woensdagavond gaf »Eu- phonia< op de muziektent een zéér mooie' uitvoering onder directie van den heer Mannhardt. Goes. De Goesche Symphonie heeit een gevoelig verlies geleden door het vertrek van haar ijverigen secretaris, den heer Van Gent. Ie Millingen meent men, dat Leygraf handelde op aandraag van zijn meisje. Adv.-gen. had gehoopt, dat beklaagde gezegd zou hebben, wat ieder omtrent de toedracht van deze zaak gevoelt. Nu beklaagde halsstarrig bij zijn verklaring blijft en de volle verantwoordelijkbefd voor zijn misdrijf aanvaardt, meent adv.- gen., dat de straf beklaagde opgei legd te licht ismen heeft dan toch te doen met een monster, voor wien de zwaarste straf niet zwaar genoeg is. Adv.igen. eischte met vernietiging van het vonnis der rechtbank ver oordeeling van beklaagde tot levens lange gevangenisstraf.

Volksblad | 1920 | | pagina 2