No. 71. Woensdag 1 September 1920 w i a* FEUILLETON. HOE IK ALS DER! STUURMAN VOE NEDERLAND. Een zeeroman van W. CLARK RUSSELL. „Ik in Australië. Weet je wel waar Australië ligt?" vroeg zij, mij met hare violette oogen heel ernstig aan kijkend. „Ergens op de wereld", antwoordde ik dom. „Als ik zeeman ben, weetje, dan vaar ik daar óók heen." Daar hoorde ik de stem van mijn vader, die mij riep. Wij braken dus ons gesprek af en draafden ais paard en koetsier naar den vijver. z/Moe riep het meisje „wanneer mag ik weer eens terugkomen, om met Walter te spelen //Laat haar morgen maar eens bij hem komen theedrinken, mevrouw Stuart"opperde mijn vader. //Ik sta u er voor in, dat ik haar ongedeerd en tijdig weer bij u thuis bezorg." Mevrouw Sluart stelde een anderen dag voor. Terwijl hierover onderhan deld werd, gaf ik Belle een knipoogje. Ik had namelijk nog twee stuivers in miju zak, en de verzoeking was eens klaps machtig over mij geworden om naar de oude vrouw van het snoep tafeltje te loopen en mijn nieuwe vriendinnetje te onthalen op kus sentjes. z/lk voor mij", hoorde ik mijne moeder zeggen „\k ben er erg voor, dat jongens met meisjes samen de zelfde school bezoeken. De meisjes hebben op de jongens een beschaven- den invloed. Hier hebt u nu dit ventje van ons, Hij praat met den tuinman slentert langs de haven, hoort de ge sprekken van matrozen, haalt zich in het hoofd dat hij zeeman moet worden kortom, ik zou mij wel beter gezelschap voor hem kunnen wenschen. Daarom hoop ik, mevrouw, dat u uw aardige dochtertje maar Jreel dikwijls bij ons zult laten komen. Onze tuin is groot, en zij kunnen hier veilig naar hartelust ravotten." Mevrouw Stuart dankte voor dit aanbod met iets weifelends in hou ding en toon. Hierop nam zij afscheid. Mijn vader deed haar uitgeleide ~tot- aan het hek, zoodat ik met mijne moeder alleen even achterbleef. Mijne moeder keek zeer ernstig. „Ik hoop, Walter," zeide zjj', „dat je ons niet misleid hebt, of met dwaze vertelsels bent aangekomen." „Hoe zoo, moeder vroeg ik. „Wel", zeide zij „hoe is dat nu toch mogelijk, dat zoo iets, als je meent gezien te hebben, hetzelfde gezicht heeft als dat kleine meisje z/Het is toch zoo91, verklaarde ik stijf eu sterk. „Belle heeft hetzelfde gezicht als wat ik gezien heb in den vijver.'* z/Weet je wel, dat mevrouw Stuart je hardnekkige" volhouden van die gelijkenis heel onaangenaam scheen te vinden „Ik kan 't niet helpen. Ik zeg en kel wat waar is moeder." Zij trachtte nog mij van de wijs te brengen doch ik hield onverzettelijk voet bij stuk. Straks kwam mijn vader mede in de kamer terug. Hij was door mevrouw Stuart op den weg nog een poosje aan de praat gehouden. „Zij schijnt", zeide hij, „door die malligheid van Walter een beetje in de maling genomen te zijn. Zij vroeg mij wanneer hij naar zee dacht te gaan. Wel, zeide ik u hebt toch gehoord hoe jong hij nog is. Maar, zeide hij, jongens gaan immers zoo heel vroeg al naar zee Toch niet als zuigelingen, gaf ik haar ten ant woord Onder ons gezegd, ik ge loof niet dat wij die goede dame hier meer over den vloer zullen zien. Zij gaf mij rondweg te verstaan, dat zij aan het spiritisme doet en voor zeke re bovennatuurlijke inwerkingen uiterst gevoelig is. Dat wil zeggen zij vindt het hier niet pluis!... Als je haar op straat mocht tegenkomen, Walter, houd je dan maar alsof je haar niet zag. Daarmee zal je haar een dienst bewijzen, geloof ik." „Maar als Belle nu toch hier komt spelen opperde mijne moeder. Geen uood f Dat zal haar mama niet toelaten7', zeide mijn vader en hy ging naar boven, om, zooals hij het noemde, te werken in zijn atelier. Mijn visioen paste mij in den geest van den tijd, die het juist zeer druk had met tafeldans, geestenkloppen eu meer verschijnselen van dien aard, fes.» dOLJ yMi Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnemestsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Diasdag- es Vrijdagmiddag 12 SIU89 te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- es Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon ea J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren vaa minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adv^rteatiëa, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea da euarop betrekking kebbead? regels beslaande, voor des- prijs van f I, cUakbeiuigiages, aiet meer da» acht Goes. Door afwezigheid van een paar solisten was »Euphocfa« ver hinderd op Koninginne-jaaidag open baar concert te geven. Dit zal nu hedenavond wordea gegeven. Goes. Met veel succes trad verle den Vrijdag de onlangs opgerich te Orkest- en Tooneelvereeaiging //Kunstvrienden" ia het //Slot Oostende* voor het eerst op. De heer W. P. Wfllemse sprak een openingswoord. Onder directie van den heer Verest werd lichte muziek voor viool, man- doline en piano uitgevoerd. Daarna volgde een blijspelletje ia één be drijf »Mevrouw is niet thuis*, dat vlug werd afgespeeld en welverdiend applaus verwierf. Aardappelziekte De aardappelziekte is te Langen- dijk in zoo ernstige mate opgetrei den, dat sommige akkers niet wor den gerooid, omdat er zoo goed als geen gave knollen meer aanwe zig zijn. Staking lijkdragers Dezer dagen staakten te Sneek de lijkdragers in dienst der begrafe nis-onderneming »De Laatste Eer*. Bij de begraafplaats gekomen wei gerden zij plotseling hun werkzaam heden te verrichten en de kist grafwaarts te dragen. Aan den bur gemeester werd gevraagd, of men met de lijkkoets naar het graf mocht rijden, wat werd toegestaan, waarop echter de aansprekers als protest eveneens in staking zijn gegaan. Het gaat om loonsverhooging. Ia de Tel. zet eea lezeres haar denkbeelden uiteen, aangaande een gezellig huis der toekomst. Zij schiijft In dat nieuwe huis moeten we, naar myu meeaiag, angstvallig wa ken voor het behoud van onze ge zellige woning. Ik voor mij voel het meest voor een groote, ruime keuken, waarin ook gegeten wordt en die eea gezellig uiterlijk heeft, zoodat we er met genoegen een tijd van den dag in door brengen, om op ons pruttelend potje te letten.. We willen niet giaag gedwongen worden tot coöperatieve keukeas, want waar blijven dan onze eigen gezellige maaltijden eu waar onze zuinigheid Ia deze keuken moet de ventilatie prima zija en een flinke walmkap moet oas zoo veel mogelijk voor etenslucht behoeden. Wat zal het aan hinderen dat onze kinderen in een hoek hun eigen speelterreintje hebben, waaiOp we onderwijl een wakend oog houden en waarom zullen we in dit vertrek niet onze aaaibeslommeringen iastalleeren Zal dit niet een uitermate gezellige en redelijke, huisvrouwelijke werkkamer kunnen worden Dan is de rest van ons huis heelemaal niet ingewikkeld meer een flinke zit- tevens studeerkamer, de noodzakelijke, niet te groote slaapkamers en een centrale badka mer, die meteen waschkamer en closet is. Zco weinig mogelijk gan gen, enkel een klein portaalOf waarom zouden niet alle vertrekken in elkaar ui loopen de dienstbode, die ons ongelegen zou kunnen sto ren, ontbreekt immers Moeien we wachten, tot mettertijd deze huizen voor ons gebouwd wor den Degenen, die buiten kunnen wonen, die zelf een stukje grond kunnen bemachtigen, zou ik zeggen, niet. Ia Amerika worden deze soort huizen, geheel pasklaar gemaakt, aangeboden, en kunnen direct gele verd worden. Het zijn goede, sterke houten huizeu, er zijn vele groote en kleine soorten ea de prijs is niet hoog. Ze zijn zoo toegerust, dat na een goed fundament een eenvoudige timmerman ze in elkaar kan zetten. Ze zijn volstrekt niet leelijk, hebben zelfs iets origineels. In alle opzich ten is de rekening gehouden met het feit, dat de huisvrouw zelf haar huis moet onderhouden, een punt, dat daarginds natuurlijk al laag onder de oogen fs gezien, zoodat deze huizen in alles daarop bere kend zijn. Zij leenen zich ook op uit stek voor gebruik als buitenhuizen. Ook de z.g. huishoudkast behoeft niet meer tot de Amerikaansche droomen te behooreu. Zij worden reeds ia vele verschillende soorten en prijzen geïmporteerd. De vermindering der legersterkte 1 Het dour de N. Ct. gelanceerde bericht omtrent het voornemen tot vermindering der legersterkte, dat de Minister van Oorlog zou koesteren, wacht nog op officieele bevestiging of tegenspraak, meent de Telegraaf. De ontwikkeling der legertoestan den of lieverde stilstand daarin geeft waarlijk geen aanleiding om van dit kabinet de legerreorgauisatie te verwachten, waarvoor in de laatste oorlogsdagen eea oogenblik de kant sen gunstig leken. En zoowel het tot nu toe gevoerd beleid van Minister Pop als de gedragslijn van de Regeering bij de behandeling der jongste ooriogsbegrooting kwa- men dit gebrek aan vertrouwen versterken. 's Ministers voorganger kondigde, niet zonder ophef, het voorstel op de laag verbeide hervorming der weermacht aan in zijn Mem. van Antwoord op het Kamerverslag be treffende de ooriogsbegrooting 1920, waarin gesproken werd van het geleidelijk terugbrengen der leger sterkte" tot 200.000 maa. Deze aankondiging was een t'raze. De mobilisatiejaren hadden weliswaar het aantal beschikbare levende strijd krachten tot meer dan tot het dub bele van dit getal opgevoerd, maar de wettelijke legersterkte van 1914 bedroeg 200.000 maa, en zoo liep deze „vermindering" uit op een consolidatie vaa den bestaanden toe stand. Ea van een reorganisatie, die iets met de al in November 1918 geannonceerde „democratiseering" had uit te staan, kon eerst gespro ken worden, zoodia in dien vóór- oorlogschen toestand ingrijpende wijziging zou zijn aangebracht. Het blad is verder van oordeel, dat de verwezenlijking van voorne mens, als thans aan Minister Pop worden toegeschreven, op zulk een koersverandering in de z.i. eenig goede richting het uitzicht zou openen. „Zij zou voor ons land, indien die aangekondigde halveering der legersterkte reëel wordt toegepast met haar consequenties o.a. van deefmeering van het beroepskader, hergroepeering van „levende- en doode" strijdkrachten ïu 'n vereen voudigd defensie-systeem, enz. een belangrijke besnoeiing van 's lands uitgaven beteekenen. Maar meer dan dit financieele voordeel dat intusschen, als alleen

Volksblad | 1920 | | pagina 1