No, 66. Zaterdag 14 Augustus 1920 43* Jaargang, 3D. EEN GEVAAR. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den pr§s van f I, Als gevolg van den oorlog heb ben verschillende staten deelen van hun gebied moeten missen, terwijl andere hun land zagen vergrooten. Bovendien hebben de vredemakers te Versailles besloten, dat nog nieuwe staten gesticht zouden worden, natuurlijk ten koste van andere. Tot die nieuwe staten behoorde ook Polen, dat tot aan den oorlog een onderdeel van Rus land was. Ofschoon Rusland in het begin tot de geallieerden behoord®, dat is, gelijk men weet, niet 7.00 gebleven. Dat land heeft een af zonderlijken vrede met Duitschland gesloten, lang vóór de geallieerden met Amerika overwinnaars bicven. Die afval van Rusland was mis schien wel de oorzaak, dat de heeren van Versailles een stuk van zijn gebied afsneden en dit stuk tot een afzonderlijk zelfstandig rijk maakten, tot groote vreugde dei- bewoners, die onder de Russische heerschappij leelijk te lijden hadden gehad. Inmiddels was in Rusland de Tsaar verjaagd en de bolsjewisti sche republiek uitgeroepen. De wijze, waarop de bolsjewieken in deze republiek te keer gingen, was oorzaak, dat vele Russen onder aanvoering van verschillende gene raals zich tegen de bolsjewistische regeering van Lenin en Trotzky verzetten. Hiervan meenden de Polen gebruik te kunnen maken, om het gebied, dat hun te Ver sailles was toegewezen, ten koste van Rusland nog te vergrooten. Die overmoedige begeerte werd aanvankelijk vervuld zij verover den een groot stuk Russisch land. Maar ze bleven niet lang in het bezit ervan. Want dat Russisch gebied onder de heerschappij dei- gehate Polen zou komen, neen, dat kon geen rechtgeaarde Rus ver dragen. Een groot aantal Russen die volstrekt geen bolsjewieken waren, met verschillende generaals en andere officieren uit den tsaren tijd sloten zich bij de roode bols jewistische legers aan, om mee de Polen te gaan bevechten. Het ge volg was, dat dozen spoedig uit het reeds veroverde gebied waren verdreven. Doch dit was den Russen niet genoeg. Terwijl zij de Poolsche legers zoodanig klop gaven, dat men sommige daarvan als vernie tigd kan beschouwen, drongen zij in Polen zelf door, verder steeds' verder. Op het oogenblik, dat wij dit gchrijven, staan de Russische roode legers voor Warschau, de hoofdstad van Polen, en als dit gelezen wordt, hebben zij die waar schijnlijk genomen. Reeds een poos geleden hebben de Polen dringend aan de geallieerden om hulp ge vraagd. Nadat dezen daarover lang hebben beraadslaagd, is eindelijk besloten, dat zij geen troepen naar Polen zullen zenden, doch op an dere wijze zullen trachten te hel pen. Dat is geen wonder. Want vooreerst hebben zij weinig of geen soldaten voor dat doel beschikbaar en in de tweede plaats zijn de geallieerde volkeren en de meeste hunner regeeringen niet geneigd, zich weer in een nieuwe ooi log te storten, terwijl zij nog moeten beginnen, om zich van de gevolgen van den eersten te herstellen. Ook verlangen Engeland, Amerika en Italiö veel meer naar vrede, om daarna zoo spoedig mogelijk met Rusland handelsbetrekkingen aan teknoopen. Daarom heeft LloyckpGeorge, de eerste minister van Engeland zijn bemiddeling tusschen Russen en Polen aangeboden, waarvan de eersten echter niet weten wilden. Wel wilden zij rechtstreeks met de Polen over vrede onderhandelen, waarmee zij al bezig schijnen te zijn, al gaat dc oorlog voort. Van den uitslag dier onderhandelingen, zal het afhangen, of de geallieerden de Polen al of niet te hulp zullen komen. De geallieerden stellen als eisch, dat de Polen hun onafhan kelijkheid zullen behouden en een regeering kunnen kiezen, zooals zij zelf verlangen. Nu heeft de bols jewistische regeering van Rusland uit eigen beweging al verklaard, dat zij .^aan de onafhankelijkheid van Polen niet wil te kort doen en den Poolschen staat zelfs nog grooter wil maken, dan de geal lieerden hebben gedaan, Maar het is de vraag wat deze bolsjewisti sche belofte waard is. En over den aard van het toekomstige Poolsche bestuur laat de Russische regeering zich niet uit. Men zal wel mogen aannemen, dat zij de Polen zal dwingen, hun land op de manier der bolsjewieken te laten besturen, met een radenregeering en wat daarbij behoort Mocht het werkelijk zoo loopen, dan levert dit een groot gevaar voor de rest van Europa op Want dan zou er veel kans zijn, dat ook in Duitschland, den westelijken buurman van Polen, het communis me de macht in handen kreeg, dat daar toch ook al heel wat noten op zyn zang heeft en er rumoer genoeg maakt. Van Duitschland sloeg de communistische vlam dan gemakkelijk naar de andere Wes tersche landen over, ook naar Nederland, waar Wijnkoop en de zijnen al een juichkreet aanheffen over de overwinningen der roode legers. Wat ons in dat geval te wachten staat, weet men zoo on geveer uit de geschiedenis van Rusland enDuitschlandplundering, roof, moord, gepleegd op allen, die niet in het roode schuitje varen. In één woord een waar schrik bewind. Particulier bezit zal dan niet meer worden toegelaten. Alles komt aan den staat, wiens ambte naren en vriendjes wel zorgen zul len, dat zij genoeg krijgen van het vette der aarde. Door hard werken iets besparen bestaat dan niet meer. Jn naam zal wel ieder ver; plicht zijn te werken, doch in de praktijk wordt dan gehandeld naar den regel, die ook nu reeds veel te veel wordt gevolgd zoo weinig mogelijk werken, en zooveel moge lijk binnenhalen. Dat deze drink beker ons moge voorbijgaan, hopen we van harte. Brvolkin®. 2e helft Jnll 1920. A. A. Foudraine, koopman van Graven ha ge, St. Jacobstraat 108. W. J. Schouten, koopman van Gra* venbage. St. Jacobitraat 108 J. Labeur ichaaphandelaar van Kloetinge, Weit* «In gel 132/183. J. Lepoeter, lettersetter van Middelburg, Korte Nieuwstraat 84. J. L. Gelok, schaapherder van 8ehoondgke, Westsingel 132/133. H. Snoek, arts van Gorincbem, Groote Markt 10. W. Nieuwenhuise, koopman van Middelburg, Korte Vorststraat 102. Jacob Labeur, monteur naar Rot terdam, C. Verrijser, loodgieter naar Amersfoort. A. Hibels, los werkman naar IJsselmonde. J. P. Kögeler, procuratiehouder naar Zwfindrecht. G. J. Fisscher, los werkmen naar Amsterdam. M. de Jonge, glasetser naar Middelburg. J. van Broekhoven, kellnor naar Vlissingeu. De levende doode Men schrijft aan de N. Ct. uit Loosduinen. Aan de woning van een tufnar» beider alhier werd een brief bezorgd van de Rijksverzekeringsbank. Daar uit bleek, dat de man dood was en nu moesten de erfgenamen zoo spoe dig mogelijk opgeven, hoeveel kin deren er waren achtergebleven, hun leeftijd enz. De man ging met dat schrijven naar het gebouw, waar het Bankbe- stuur zitting houdt en vertelde daar, dat hij nog spring levend was en gaarne nog een poosje hier bene den wilde blijven. Of dan geen nabestaande met denzelfden naam gestorven was werd geinformeerd. Neen, dat was ook niet het geval. Ja, dan zou men dadelijk aan het hoofdbestuur be richten, dat er een abuis was. Dat is i4 dagen geleden, Heden kreeg de man weer een schrijven: of men nu ten spoedigste antwoord op het vorige schrijven wilde geven. De man heeft weer enkele uren moeten verzuimen, om hier cp het bijkan toor duidelijk te maken, dat hij heusch nog leeft. Of 't nu helpen zal Werking van een tapverbod Te Oostzaan is sinds eenige tijd de verkoop van sterken drank en alcoholhoudenden anderen dan ster ken drank behalve bier, eiken dag van S uur des avonds tot 6 uur 's morgens verboden. Men was nieuwsgierig, hoe dit tapverbod met de kermis zou werken. En dat is niet meegevallen. Aan het tapverbod werd nu niet bepaald >de hand gehouden». Er waren kermisgangers met een flesch jenever en een glaasje in hun bin nenzak, Een sterk staaltje is wel dit. Toen de burgemeester 's avonds een ronde deed om te zien, op welke wijze zijn burgers kermis vier den en.... hoe het met het tapverbod ging, ontmoette hij eenige „geachte" ingezetenen, die een flesch en een glaasje bij zich droegen en hun burgervader een „slokkie" aanboden. De overheid moet het voorbeeld geven. Tegen een soc.-dem. Wethouder te Winschoten is naar de |Ned. meldt procesverbaal opgemaakt wegens het volgen van werkwilligen naar de cartonfabriek aldaar. Afschuwelijke kindermoord Te Musselkanaal heeft een ge huwde vrouw, bij haar moeder inwonende, haar kind, nog pas eenige dagen oud, vermoord. Zij wierp het kind in het privaat, waar het den dood vond. Zulks evenwel niet voldoende achtende, heeft de moeder der jonge vrouw het lijkje daar weer uitgenomen en in een mandje gelegd. Zij begaf er zich mede naar een schoonzoon in den Exloërmond, wien zij verzocht, of ze het lijkje voor de zwijnen mocht werpen. De schoonzoon weigerde, waarna de ontaarde grootmoeder het lijkje in het water wierp. De politie heeft de vrouwen gevankelijk naar Winschoten gebracht. Naar men mededeelt heeft de moeder bekend. Drama te Rotterdam. Te Rotterdam heeft zich een bloedig drama afgespeeld. Terwijl de 24-jarige juffrouw A. Luyendijk met zekeren Mulders door de Blaer- dorpstraat wandelde, kwam de 27- jarige behanger D. v. D., die haar sedert geruimen tijd met huwelijks aanzoeken lastig viel, op haar toe en vroeg haar te spreken. Toen hem dit geweigerd werd, haalde hij een Amerikaansche legerrevolver van groot kaliber te voorschijn, waarmee hij een schot op haar loste. Juffrouw L. zonk ineen en was bijna onmiddellijk dood. v. D. werd daarop door Mulders vastgegrepen, doch hij wist zich los te rukken en losts Ingekomen Vertrokken

Volksblad | 1920 | | pagina 1