JEUGD. KIIIUE1ÜII. Dft blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. en AD VERTEN T1ËN voor Dinsdag Vrijdagmiddag 12 UUI® te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën. als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Verkeerde dwang* Gelyk de lezer weet, zullen we bij gelegenheid der aanstaande ker mis voor de eerste maal „genieten" van de bepaling waarbij het ver boden is, op de drie voornaamste kermisdagen sterken drank in het klein te verkoopen. In de zitting van onzen gemeenteraad, waarin deze zaak werd besproken (10 Juli 1.1zeide de heer Constandse, een tegenstander ran drankmisbruik te zijn. Maar, zoo vroeg hij, zou nu het glas niet plaats maken voorde flesch In verband met de nu geldende verbodsbepaling en het door genoemden heer gesprokene is het interessant, te vernemen, hoe het gaat in andere plaatsen en landen, waar een dergelijk verbod bestaat als thans te Goes. We vonden deze week in de Telegraaf een artikel, waarin uiteengezet wordt, hoe de toestanden in dit opzicht in Zweden en Noorwegen zijn. In Zweden heeft men eenvoudig plotseling den verkoop van alle alcoholhoudende dranken verboden, wat later ook in Noorwegen is gebeurd. Wat was in beide landen daarvan het gevolg Dat er meer gedronken icerd dan ooit voor de verbodsbepaling. Men wist zich op alle mogelijke clandestine wijze alcohol te verschaffen, men dronk haarwater, Eau de Cologne, en andere reukwatertjes, en kocht allerlei surrogaten, die met hooge prijzen betaald werden en vaak schadelijke en vergiftige bestand deelen bevatten. Niet zelden had; den daar sterfgevallen plaats, ver oorzaakt door het gebruik van Naar het italiaansch. Hij wilde haar bedanken en zeggen, dat zij zich zooveel moeite niet voor hem geven moest, maar zoodra hij zijnen mond opendeed, legde Nora haar vinger op zijne lippen. „Houd je nu stil? Doet dat je niet goed Zeg nu een kwartier lang geen woord en verroer je niet Zij glimlachte weer, met iets van haar oude ondeugendheid, die opeens weer bovenkwam. Toen keerde zij naar haar tafeltje terug en hervatte haar borduurwerk. Mario hield steeds zijne oogen op haar gevestigd, buiten staat zich te bewegen of geluid te geven. Er was eene stille gelijkmatigheid in al hare bewegingen, een kalmeerende klank in hare deelnemende stem, die den overprikkelden jongen man tot rust stemden. Maar één ding vond hij onverklaarbaardie was eene uitdruk- houtspiritus en andere vergiften, die de plaats van spiritus moeten innemen. Aan de kustplaatsen van Noor wegen komen dagelijks Hollandsche, Duitsche en andere schepen aan, die niet geringe hoeveelheden al coholische dranken aanvoeren, welke de bewoners op de meest geraf fineerde wijze weten binnen te smokkelen. Een ander belangryk middel om zich in genoemde landen van alcohol te voorzien, is de zoogenaamde „hjembrennerie". Dat is het distilleeren van alcohol in de huiskamer, uit maïs, Suiker, aardappelen en andere grondstoffen. Hiervoor is slechts een eenvoudig toestel noodig, dat voor een paar kronen weer heimelijk kan worden gekocht of door iemand, die handig is, zelf kan worden vervaardigd. Men verzekerde den schrijver dat in Noorwegen in de helft der hui zen „hjembrennerie" plaats vindt. Deze is streng verboden, maar waar en hoe de overtreders te vinden, hoe het te bestrijden, waar bijna iedereen het doet Is het wonder, dat men in ge noemde landen zulk een groot aan tal beschonken menschen ziet Het is zelfs zóó erg, dat men het geen schande vindt, dronken langs de straat te loopen, en herhaalde lijk zag de schrijver dan ook net gekleede en oogenschijnlyk be schaafde heeren, die niet op hun beenen konden staan. Herhaaldelijk komen automobielongelukken voor, die toeteschrijven zijn aan dronken schap van den chauffeur, vaak eigenaar van de auto. In Zweden heeft men het on doenlijke en practische van deze verbodsbepalingen ingezien en is king van rustig zelfvertrouwen die hij op haar gelaat zag en die daar iets aan gaf, dat hij nog nooit bij haar opgemerkt had. //Hij is niet naar zijne kamer ge gaan, maar heeft behoefte gevoeld om mij op te komen zoeken. Nu begrijp ik dat er zooveel dingen zijn, die hij mij zou willen vertellen.... Hij begint mij eindelijk noodig te hebben en te voelen dat er niemand zoo goed als ik in staat is hem te verstaan en hem vrede te geven met zichzelven. Dit waren de gedachten van Nora, terwijl zij over haar werk gebogen zat en den glinsterenden zijden draad over haar gebogen, uitgestrekte pink liet glijden. De fiere zelfvoldoening, die haren boezem deed zwellen, spiegelde zich af op haar bewegelijk gelaat. Zij had er een stellig voorgevoel van, dat Mario op weg was langzamerhand weder onder haren invloed te komen. Indien hij haar op dit oogenblik ge zegd had dat haar beeld eigenlijk geen minuut uit zijne gedach'en geweest was, en dat de zekerheid, dat zij elkaar liefhadden, duizendmaal bij hem was opgekomen, nu eens als een ver- daar begonnen met het verkrijg baar stellen van alcoholische dran ken, doch op rantsoen. Steeds werd de hoeveelheid, die men krijgen kon, grooter, en thans kan elk op zichzelf wonend, mannelijk persoon boven de 25 jaar in Stockholm maandelijks een hoeveelheid van vier liter bekomen. In de meeste andere steden van Zweden is dit minder. Ieder, die op alcohol recht heeft, ontvangt een boek, waarin de hoeveelheid, die hij verkrijgt, afgeschreven wordt. De bezitter van zoo'n boek moet zelf zijn ant- soen komen halen op de plaats en het uur daarvoor aangewezen. Meermalen moet uren gereisd wor den om deze plaats te bereiken, waar zich vaak honderden verdrin gen om aan de beurt te komen. Daarbij wordt soms de orde ge handhaafd door een tiental politie agenten, alsof er een fortuin te verkrijgen was. Het nadeel is, dat men den al cohol per flesch ontvangt en niet zelden ook fleschgewijze gébruikt. In dit geval is de man een paar maal per maand, telkens als hij een flesch leeggedronken heeft, beschonken, terwijl hij de overige dagen van de maand geheel-onthouder moet zijn. Ook in het „droge" Amerika wordt meer gedronken dan ooit tevoren. De praktijk heeft dus in Zweden en naar de heer Yan der Leeuw opmerkte ook te Deventer, evenals waarschijnlijk op nog meer plaatsen bewezen, dat een verbod van drankverkoop averechts werkt en wel juist zooals de heer Con standse voorzag. Nu zei de heer Yienings wel, dat hij alleen beper- wijt en dan weder als eene stille hoop, die eenmaal verwezenlijkt moest worden, het zou haar niets verwonderd hebben, want zij begreep het alles. Het was alsof al wat er gebeurd was in een langen droom aan haar voorbij was gegaan. Alles, van dien avond af, nu twee zomers geleden, toen zij met Mario in de biljartkamer gesproken had, en toen hij van haar heengegaan en mevrouw de Bréteuil gevolgd was, met die uitdrukking van machtelooze berusting ia zijne oogen, welke Nora evenmin vergeten was als de doffe wanhoop in zijne stem, die zij gevoeld had dat de oprechte en treurige uiting was van hetgeen er op dat oogenblik in hem omging. Later, nadat hij vertrokken was, had zij veel verdriet gehad en dit hem ge weten. Maar met de hardnekkigheid, die baar eigen was, had zij hare liefde voor hem gekoesterd en grooter voelen worden naarmate er meer hinderpalen haar van hem schenen te verwijderen. Zij was geëindigd met zich overtuigd te gaan houden dat Mario eenmaal tot haar terugmoest keeren, wanneer hij de behaagzieke kunsten van Gabrielle moe king van het drankgebruik gedu rende de kermis had voorgesteld en nog geen drooglegging, omdat het gebleken is, dat bij algeheele drooglegging het clandestien drank gebruik toeneemt. Maar vooreerst is de vraag gewettigd, of dat laatste ook gedurende de kermis niet het geval zal zijn. En ten tweede grondde de heer V. zyn voorstel op het stijgend drankge bruik gedurende het eerste kwartaal van dit jaar, dus een tijdperk zonder kermis. Hieruit en uit zijn woorden, dat „de overheid dit euvel moet tegengaan" en dat hy nog geen drooglegging voorstelde, moet men wel opmaken, dat de heer V. spoedig wél met een voor stel tot drooglegging zal aankomen. Maar dan komt hij heelemaal in strijd met... den heer Vienings, die gemerkt heeft, dat drooglegging een stygend gebruik tengevolge heeft. We hopen, dat laatstgenoemde heer V. zoo verstandig zal zijn den eerstgenoemden heer V. te bewe gen zijn droogleggingsvoorstel te begraven en een ander voorstel in- tedienen, namelijk om de beper kingsbepaling stilletjes intetrekken. Daarmee zal hij op evenveel in stemming kunnen rekenen, als met wat hij zeide omtrent de kermis. NEDERLAND. De uitsluiting in de bouwvakken. De patroons in de bouwvakken op Zuid-Beveland hebben besloten met ingang van 14 Augustus ook hun werklieden, aangesloten bij orga nisaties, die het contract niet tee kenden, uit te sluiten. zou zijn en wanneer hij door mevrouw de Bréteuil zóóveel zou hebben geleden dat de schellen hem van de oogen vielen en hij kracht zou krijgen om zich aan haren invloed te onttrekken. En zij vond het eene zoete en schoone ge- dajhte dat zij hem dan alles zou mogen vergevenzij vond er eene streelende zelfvoldoening in, dat Mario dan onver mijdelijk eene vergelijking zou maken tusschen Gabrielle en haar. Zij voelde zich als op vleugelen gedragen wanneer zij zich voorstelde, dat bij die verge lijking als niets zouden gelden de spelde- prikken, waarmede zij hem zoo dikwijls geplaagd had, toen zij nog in hare eerste meisjesjaren was. //Hij zal niet méér van mij houden dan in dien tijd, toen ik nog half een kind was. Maar niets of niemand zal mij ooit meer zijne lieide kunnen ont- rooven." Toen zij opzag van haar werk, ont moetten hare oogen die van Mario, die uit de verte, in de schaduw, de zijne op haar gevestigd hield. Eene beving van geluk ging door hare leden.... Het hoofd geleund tegen het rug- kussen van zijn stoel, vielen Mario's

Volksblad | 1920 | | pagina 1