Woensdag 4 Augustus 1920 43® Jaargang, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag SS UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertteütiëu, als geboorte-., huwelijks-, verjarlags-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet «»eer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, NEDERLAND. Goes. Voor een uitverkocht huis gaven de gecombineerde Tponeelis- ten Zondag een opvoering van „de Koopman van Venetië* in //de Prins van Oranje*. Louis Bouwmeester in de rol van Shybck was de groote aantrekking. Voor de zooveelste maal heeft de groote Louis het publiek geboeid door zijn meesterlijk spel. Zeer verdienstelijk speelden ook de overige leden van het gezelschap, zoodat een geheel werd verkregen, dat aan het beroemde tooneelstuk alle recht deed wedervaren. De luchtdienst Kopenhagen-Ham burg-Amsterdam voor personen goe deren ea brieven is heden geopend. Theorie en praktijk 1 Onder dit opschrift schrijft de N. Haagsche Ct De voorstanders der socialisatie-gedachte gaan er van uit, dat hij eventueele vervulling hunner wecschen de productie zal worden opgevoerd. Zij staan op het standpunt, dat bij den tegenwoordigen stand van zaken verhooging der productie een onmisbare voorwaarde is voor de verdere ontwikkeling der maatschap- pij en ze hebben daarin gelijk. Alleen maar, ze falen als ze meenen dat de productie der geso cialiseerde bedrijven hooger zal zijn dan die der niet gesocialiseerde. Hun fout schuilt hierin, dat ze geen rekening houden met de zeer duidelijke lessen der ervaring. Theoretisch schijnt het aanneme 21 FtUlUETO». Naar het ttaliaansch. Ik geloof wel niet dat ik je veel raad zou geven, maar men kan niet weten.... ik ben geen klein meisje meer, weet je wel?" Mario keek haar aan. Zij was langer, meer volwassen, nog mooier dan vroeger geworden. Haar oogopslag was alleen dezelfde gebleven, rustig en oprecht, maar een straal van de oude ondeu gendheid had er in geglinsterd toen zij hare iaat9te woorden zei. z/Dat zie ik wel", antwoordde hij met een glimlach, „maar je alles vertellen, dat gaat niet." De kleur, die hij kreeg, deelde zich aan Nora's wangen mede. Zij stond op en wierp het katje weg, dat mid den in de kamer buitelde. Mario bleef op de canapé zitten kijken, terwijl zij aan haar werktafeltje draden zijde ging uitzoeken voor een handwerk. Hare donkere taille teekeude zich af tegen lijk, dat verwijdering vaa oaderae mers en tusscheupersoaen krachten vrij maakt en de voortbrenging goedkooper doet worden. Practisch echter staaa we voor het onloochenbaar feit, dat het werken voor de gemeenschap door gaans den prikkel tot arbeid niet scherpt, maar afstompt. Bovendien ziet men, dat in alj van groote bedrijven door fouten in de organisatie meestal veri kracht ver loren gaat. Wij mecschen, zijn ten slotte allen beperkt in onze vermo gens, Niemand is ooit in staat alles te voorzien. Altijd moet een leider een chef een goed deel aan anderen overlaten. Ea zoo komt het als van zelf tot verslapping tot versteening. Het staat dan ook zoo, dat de factor van de ondernemingswinst in de huidige maatschappij niets anders dan tot schade vaa het geheel gemist kan worden. Ook blijft ds onderlinge mededin ging noodzakelijk. Daarom moet het ideaal der arbeidersbeweging ook niet in de socialiseering gezocht worden, maar dient er naar gestreefd om aan de organisatie der arbeiders een groo teren invloed op den gang vaa de bedrijven toe te kennen. Zij zijn er veel beter mede af, dat de bedrijven goed marcheeren en er genoeg wordt verdiend om een behoorlijk loon uit te betalen en aannemelijke arbeidsvoorwaarden te doen geiden, d$n dat de onder nemerswinst geheel zou zijn uitge schakeld, maar tevens den stand der bedrijven van dien aard werd, dat de arbeiders zelf in slechter condi tie kwamen. het grauwe licht, dat door het venster binnendrong. Hij wandelde een paar keer de kamer op en neer en ging toen tegenover haar zitten, met zijne ellebogen op de tafel en zijne kinop zijne handen geleund. „Het zou beter geweest zijn als ik nooit weggegaan was", zeide hij eindelijk. „Heb je daar nu spijt van, zóó lang naderhand „Ja, zie je, daar zijn te veel redenen voor om ze je te vertellen. Intusschen, als er niets tusschen komt, zal ik wel eindigen met mij hier voor goed te vestigen. Laat mij nu liever probeeren om je iets meer amusants te vertellen." Hét was zoo vreemdhet leek hem alsof hij in eenen droom sprak. Nora was dezelfde als voorheen, maar na al zijn zwerven, was het alsof hij haar vele mijlen achter zich gelaten had en er tusschen hen beide een afgrond gekomen was. Het zwarte katje had te vergeefs moeite gedaan om op de canapé te springen en zat in eenen hoek met de franje van eenen stoel te spelen.... Laat in den namiddag ging Mario, uit, hij had hoofdpijn en verlangde De dure melk Het Nieuws v. d. Dag gelooft, dat de rust ia 't zuivelbedrijf biaaen de eerste jarea, niet terugkeereu, omdat onze heele maatschappij voor- loopig isiet tot rust komt. Omdat melk, boter ea kaas vóór dea oorlog laag ia prijs en steeds ia groote hoeveelheden verkrijgbaar waren, is bu het publiek de mee ting vastgesteld, dat deze artikelea min of meer minderwaardig zijn en dat ze daarom laag genoteerd wer den. Deze meening is natuurlijk ge heel onjuist. Het leven is ook voor den boer over de heele linie duurder gewor den die duurte tracht hij nu evenals iedereen te verhalen op een ander, op den consument. Nu verkeert de veehouder bij de aigemeene prijsstijging evenwel in deze ongunstige positie, dat 't bui tenland bij de prijsbepaling ook nog een hartig woordje meespreekt. Er komt bij, dat in 1915 Minister Posthuma begonnen is metingrijpen in het zuivelbedrijf, niet ten gunste van den boer, maar ten gerieve van 't publiek en dat tot heden de Re- geeriügsbemoeiing aog niet gestaakt is. Integendeel, de huidige Minister weet ook te werken met de klem- schroeven. Voor eea paar dagen besliste hij dat' behalve de reeds uitgegeven consenten, er tot Octo ber geen nieuwe voor kaasuitvoer verstrekt worden en als in die maand blijkt, dat er geen voldoende voor raad voor 't binnenland is, dan gaat er ook na October niets uit. Natuurlijk dalen de kaasprijzen nu tot de 15 millioen K.G. zijn gekocht, die mochten worden uit« naar de buitenlucht. Een poos dwaalde hij doelloos rond. De straten zijn altijd somber met regen, maar op feestdagen is het nog erger dan anders De gesloten winkels zien er dan uit alsof ze in den rouw zijn de weinige voorbijgangers, die zich laten zien op oogenblikken dat het wat zachter regent, schuiven haastig voorbij en maken met hunne zondagskleeren in den natten mist eenen indruk van landerigheid. Na een half uur geloopen te hebben wilde Mario naar huis terug. In de eerste straat die hij insloeg, versperde een kleine volkshoop* voor de deur van een huis den weg. Er moest eene militaire begrafenis plaats hebben. Een detachement cavaleristen te voet stond langs het trottoir geschaard hunne grijze wintermantels, maakten een grauwe vlek in den geelachtigen nevel. De witte pijen der kloosterbroeders met hunne zwarte banier in het mid den, waarop het gouden kruis dof glansde, staken scherp af tegen al die kleur!ooze, in elkaar vloeiende tinten. De rossige vlammen der dikke kaarsen trilden en flikkerden en hadden moeite in de vochtige lucht om brandende te blijvenop sommige oogenblikken gevoerd. Maar met aie kaasprijzen gaat ook de consumptiemelk naar beneden, want als er weinig of niet loonend gekaasd wordt, wordt de melk aangebeden voor de consump tie. Het groote aanbod doet de melkprijzen dan dalen. Zóó hangen de kaasprijzen en de melkprijs van elkaar af. Het ligt voor de hand, dat het sluitea van de grenzen voor kaas- uitvoer door de zulvelboeren niet in dank wordt aangenomen, want dit beperkt hun inkomsten. Nu moet men evenwel toegeven, dat de Minister toch moeilijk alles maar op zijn beloop kan laten. Er moet toch hier voldoende melk, boter en kaas voor 't publiek zijn, en als alles vrij kon worden uitgevoerd, zou 't hier toch weieens bijzonder schraal kun nen worden en dat is voor de bin- neniandsche rust toch niet ge- wenscht. Feitelijk is de veehouderij het eenige bedrijf, dat door den Minis ter zoo aan den ketting wordt ge legd, maar dar brengt nu eenmaal de aard van 't vak mee daaraan is niets te veranderen. Er moet hier voldoende voorraad zijn, en de prij zen voor 't binnenland moeten zoo wezen, dat ook de arbeider zich behocriijk kan voedenen ook de middenstander, die altengs in on gunstiger positie raakt dan de werk man. Er zou hier te lande wat meer eenheid onder de zuivelbereiders kunnen komen, waarvan zoowel de producent als de consument kan profiteeren. wakkerden zij aan en wierpen rood achtige lichtstrepen over de natte straatsteenen, de dikke rookwalmen bleven loom en laag, door de zware lucht gedrukt, tusschen de huizen hangen. Mario was in eenen toestand van neerslachtigheid, die bij de geringste aanleiding hem dreigde te overmannen. Hij kon inde drukkende atmosfeer bijna niet ademhalende benauwde walm der kaarsen stak hem in de keel*; hij voelde eene onmacht in al zijne leden, als drukten de doelloos heid en de troosteloosheid van zijn tegenwoordig leven hem loodzwaar op de schouders. Af en toe straalde de herinnering ,aan Nora's vertrouwelijken en bezorgden glimlach als een flauw licht in het duister zjjner gedachten, maar in plaats dat dit hem moed gaf, vervulde het hem met een gevoel van onwaardigheid, van zelfverwijt, van schaamte bijna, zoodat hij alle ver trouwen op zichzelf begon te verliezen. Waarom was hij op dien onzaligen dag, twee jaar geleden, van haar weggegaa»? Ware hij toen gebleven, misschien drukte dan op dit oogen- I blik eene lichte, vertrouwelijke hand V03L,

Volksblad | 1920 | | pagina 1