No. 62, Zaterdag 31 Juli 1920 43® Jaargang, Is Jk-ö JRt'U Ve/leden en heden. FEUILLETON, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- e® Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advnrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, Op Zaterdag 1 Augustus 1914, dus nu zes jaar geleden, plaatsten we ons eerste artikel over den oorlog, Dit feit gaf ons aanleiding, ons geheugen, nog eens* optefrisschen en natelezen, wat we vooral in het begin van die gruwelperiode daarover schreven. In het bedoelde eerste artikel schreven we reeds dadelijk „In elk geval is het ge vaar voor een reuzenoorlog zeer groot". Er wordt gezegd en wij zijn van dezelfde meening, dat Duitschland ook de verantwoorde lijkheid zal dragen voor den groo ten Europeeschen oorlog, die komen kan. Een rilling doorloopt ons, uls wij hooren, welk een wilde, oor logszuchtige stemming in^Duitsch land heerscht. Een week later „De toestand der Duitschers grenst aan volslagen razernij. Met een gejuich dat eigenlijk geloei en gebrul moest heeten, begroeten duizenden bij duizenden het bericht, dat het Duitsche leger gemobiliseerd werd. Elke uniform, elke helm, werd met dergelijk gejuich begroet. En als een Duitsche landweerman by het verlaten van vrouw en kinderen ernstig, bijna droevig gestemd was, was het zijn vrouw, die hem tot moed aanspoorde en hem aanbeval er nu -maar eens flink op los te slaan." Onze, reeds dadelijk gekoesterde vrees, voor een „reuzenoorlog" is, helaas maar al te verschrikkelijk gegrond gebleken. De geschilderde Naar het Italiaansch. Mario had eene maand lang een geaot gesmaakt zooals hij zich vroeger niet had kunnen voorstellen dat er bestond maar toch begon hij zich af te vragen of het wel inderdaad zoo groot was als hij zich verbeeldde. Zonder eenigen twij fel was mevrouw de Bréteuil altijd nog dezelfde mooie vrouwmaar hij wist nu dat er honderd waren, die niet minder waren dan zij. Daarentegen was zij verbazend veeleischend, en haar wispelturig, ongelijk, prikkelbaar hu meur begon Mario spoedig geducht te hinderen. Geestig was zij, maar hare geestigheid had sedert lang de bekoor lijkheid van het nieuwe voor hem ver loren alles wat er in haar stak, haar schitterende en innemende oppervlak kigheid, kende hij alsof hijzelf het ge maakt had. Van eenen andereu kant had hij wel verlangd naar het geluk van haar te bezitten, maar daarmede was ook gemengd geweest de begeerte om het spel, dat zij met hem gedreven had, haar betaald te zetten en zijn ge- toestand der Duitschers vooral die der vrouwen, vormde wel een schrille tegenstelling met dien in ons land. Op 1 Augustus plaatsten wij de oproeping onder de wapenen van al onze militairen en landweer- plichtigen. En daaronder schreven we „Op dit oogenblik wordt reeds aan den oproep voldaan en zien wij miliciens en landweerman nen in tenue vertrekken. Welk een indruk die plotselinge opkomst heeft gemaakt, laat zich denken. Weenende vrouwen gaan ons bureau voorby." Het was dus toen bij ons juist andersom als in Duitschland. Ofschoon onze soldaten alleen de grenzen moesten gaan bewaken, waarbij voor vechten voorloopig geen gevaar bestond, weenden onze vrouwen. De Duit sche echter, wier mannen regel recht naar den strijd trokken, spoorden dezen tot moed aan met de aanbeveling er nu maar eens flink op los te slaan. Is dat de stemming van een volk, waaraan de oorlog zoogenaamd met geweld was opgedrongen Indien dat waar was geweest, zouden die vrouwen dan in plaats van de geweren hun ner mannen met bloemen te be kransen, niet veeleer bittere tranen hebbin gestort En dat waren?, nota bene Germaansche vrouwen, van wie de roep door de wereld ging, dat juist zij de meest lief tallige en de zachtzinnigste en de gevoeligste van de gansche aarde waren. Ze hadden destijds meer van duivelinnen dan vanengelinnen. Tallooze malen is ons verzekerd dat het Duitsche volk vóór het kwetste ijdelheid voldoening te ver schaffen. Tusschen deze verschillende gevoe- lensjen volkomen beuheid was de afstand niet heel groot. Het duurde dan ook niet lang of het was zoo ver gekomen, en nu keerden Mario's gedachten on willekeurig terug naar het huis waar hij zijne jongens- en jongelingsjaren gesleten had. Eene grenzelooze behoefte, een innig verlangen naar rein en kalm geluk maakten zich van hem meester. Hij zag alle herinneringen zijner jeugd samengestrengeld met het bevallige en vriendelijke beeld van Nora, en te midden van zijn onrustig leven van nu verscheen zij hem telkens in den stilleh luister van hare ongerepte, jonkvrouwe lijke bekoorlijkheid. Met onbegrijpelijke hardnekkigheid drong deze gedachte, vooral in den laatsten tijd, zich tusschen hem en Gabrielle in. Eindelijk kon hij het niet langer uithouden, en onder voorwendsel dat bij de Kerstdagen bij zijn oom moest doorbrengen, vluchtte hij Parijs uit. z/Wat een triestig weer Ik heb waarlijk heen lust om het huis uit te komen.* Nora stond met haar neus tegen de vensterruiten en keek naar de beslikte uitbreken van den oorlog het meest vredelievende volk der wereld was. Dan zou dus in een of twee dagen die vredelievendheid zijn omgesla gen in oorlogsrazernij. Dat was toch moeilijk te gelooven. Het was trouwens ook volstrekt niet waar, al werd het door de Duitschers zelf ook nog zoo vaak herhaald. Op 12 September 1914 schreven we in dit opzicht het volgende „De Hamburger Nachrichten, vroeger het blad van Bismarck zegt„Het gaat nu er op of er onder. Duitsch land moet al zijn vijanden over winnen of vernietigd worden. Het einddoel is, dat Duitsche macht en Duitsche geest zullen heerschen in gansch Europa. De kaart en de politieke verhoudingen van dit werelddeel moeten geheel veran derd worden, en voorgoed". Wij voegden hieraan toe Men kan nu al het geschrijf over vredelievend heid wel geheel staken, omdat er niemand is, die er een woord van gelooft. Wat de Hamb. Nachrichten hier thans uitspreekt is de groote idee die al veertig jaar en langer elke Duitscher vervult. jDaaraan werd elke ander belang ^dienstbaar gemaakt. En om deze idee te ver wezenlijken, moest de oorlog komen nu of later." De oorlogstemming der Duitschers kwam in het geheel niet plotseling ze was er al heel lang, ze zat diep in de harten, die er boord vol mee waren. Het uitbreken van den oorlog was slechts de druppel die de harten deed overioopen, zoodat de eenmaal losgebroken stemming van het gansche Duitsche volk een straat, naar de van regen glimmende muren, die in [den dikken nevel een gele kleur hadden. z/Als je liever thuis wilt blijven, is 't mij ook goed. Ik wilde dat ik het ook kon doen, maar ik moet noodza kelijk eene visite maken", zei mevrouw Vitali, die gekleed stond om in het rijtuig te stappen. „Graag mama adio Nora lag geknield op den vloer en speelde met een zwart katje, dat haar in de kamer was nageloopen, springen de om de sleep van haar japon beet te krijgen, waarvan de golvende beweging het aantrok. Het maakte allerlei dolle buitelingen en viel telkens, met de vier pootjes in de lucht, op den grond neer. Zij pakte het in den hals en kwam op de canapé bij Mario zitten. ,,Poes, poes StoutertNiet bijten Zij gaf hem met de punt van haren vinger een tikje op de ooren en streelde hem over de lange, als zijde glinsterende haren. „Hoe lang heb je hem al z/Twee maanden. Is het niet een snoes Mario streek met zijne hand over den zwarten kop van poes, die met zichtbaar welbehagen zijne oogen toekneep. //Hij Ji» beeldig, hoor Heb jij niet bende wilden maakte. Het hoogge roemde Duitsche verstand was teneenenmale zoek, evenals de Duitsche wetenschap. De razernij werd aangeblazen tot een vernie lende vlam door het manifest der 93 Duitsche geleerden die alle ge meenheden van hun regeering en hun legers meenden te kunnen wegpraten door brutaalweg te zeg gen Het is niet waar. Ofschoon de vrede met Duitschland al lang gesloten' is, weigeren die „geleer den" nog steeds dit vuile manifest te herroepen. Een gevolg hiervan heeft zich de vorige week geopen baard. Toen is een congres van de internationale vereeniging van chirurgen gehouden, waaraan prof. William W. Keene uit de Veree- nigde Staten voorzitter was. Ook Nederlandsche chirurgen waren daar aanwezig. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen „De internationale vereeniging van chirurgen, die haar arbeid grondt op de toepassing van de methoden der zuivere weten schap, betreurt, het dat mannen van wetenschap en ontwikkeling hun geweten zoozeer geweld nebben kunnen aandoen, dat zij hebben geteekend het manifest van 4 October 1914 vol leugenachtige en onware beweringen, dat hun ver' stand hen niet bewaard heeft voor zulk een verregaande laagheid, dat hun hart hen nietfde minste her roeping heeft ingegeven, toen de valschheid van hunne beschuldigin gen duidelyk en bewezen geworden was. Deze betreurenswaardige afwij king van de wetenschappelijke een heerlijk levea poes f Jij hebt nooit verdriet, je verveelt je geen oogenblik en je weet niet wat spiji hebben is." Hij sprak op zachten toon half in zichzelf, altijd het katje aaiende, dat wanhopige pogiDgen deed om zich uit Nora's armen los te rukken en Mario'e vingers te krabben of te bijten. Nora zei eerst nietser speelde een lachje om haren mond, terwijl zij zonder het beestje los te laten, de verzuchting van Mario hoorde. Toen sloeg zij hare oogen naar hem op en vroeg hem ernstig, hare hand op de zijne leggende „Scheelt er wat aan ?u Hij ontroerde bijna van de koele, frissche hand en van de groote, deel nemende oogen. Hij kleurde een weinig, toen hij antwoordde „Och neen, dank je." „Je ziet er heel anders uit dan vroe ger." „Dat kan wel zijn in den laatsten tijd loopt alles mij tegen. Je moest eens weten, hoe moede ik mij voel, Nora." Hij had hare hand gevat en drukte die een oogenblik. Als je muizenissen in je hoofd hebt, zal het je misschien goed doen die aan iemand te vertellen. Wordt vervolgd.) 20

Volksblad | 1920 | | pagina 1