No. 61. Woensdag 28 Juli 1920 JEUGD. FEUILLETON. e NEDERLAND. Naar het Italiaansch. Hij hield zich zoo bedaard mogelijk, haalde zijne portefeuille voor den dag, legde daar den brief in, stopte de kamenier een muntje van tien lire in de hand en ging de kamer uit. „Een uilskuiken ben ik, een ezel*, mompelde hij woedend, terwijl hij met vaart de trappen afliep. Zoodra hij het hotel uit was, haalde hij den brief te voorschijn, scheurde met trillende vin gers het enveloppe open en begon al loopende te lezen. Hij had nog eene flauwe hoop dat er iets in den brief zou staan, waardoor hij eene aanne melijke verklaring aan die onverwachte reis zou kunnen geven, maar het waren niet meer dan enkele regels. „Beste Doria Ik had u nog veel willen zeggen, maar heb te vergeefs verwacht of ge niet eens zoudt aan komen. Misschien is het echter beter zoo. Ik heb uog maar enkele minuten om u te schrijven en moet dus kort zijn. Indien mijn eenigszins onver wacht vertrek u zonderling voorkomt, bedenk dan dat ik niet door mijn toedoen uwe geheele toekomst bedorven wilde zien. Ik mocht het geluk niet in de waagschaal stellen, niet alleen van u, maar van nog iemand anders, van wie ik heel veel houd. Ge zult dit op het oogenblik misschien niet aardig van mij vinden, maar ik ben overtuigd dat ge mij er la'er dankbaar voor zult zijn. Reken er op dat ge in in mij altijd eene oude vriendin vinden zult, wier grootste genoegen het zijn zal u als vriend de hand te mogen drukken en die niets liever wenscht dan u eenmaal terug te zien aan den arm van het liefste meisje dat ik ooit ontmoet heb Nu werd hij dus naar zijn nichtje teruggestuurd Als een kleine jongen, met wien zij eene poos gespeeld had, en dien zij, nu zij genoeg van hem had, vertelde dat nog zulk mooi speel goed van hem in de kast lag! Wat had zij hem voor den mal gehouden en wat moest zij achter zijn rug hem uitgelachen hebben Zijn geluk, zijne toekomstHoe lief van haar, om nu op eens voor zijn geluk en zijne toe komst te gaan zorgen „Een ezel ben ik geweest, een stommeling herhaal de Mario steeds bij zichzelven, en hij liep hoe langer hoe harder voort, zonder op te letten waarheen hij ging. Hij kwam door straatjes waar hij nooit geweest was, door eenen doolhof van stegen, pleintjes en bruggen, ter wijl hij den brief, dien hij ia het diepst van zijn jaszak weggestopt had, met zijne vingers ineenfrommelde. Hij stond eindelijk weer op de kade Degli Schiavoni, vlak voor zijn hotel, maar hij wist niet hoe hij er gekomen was. Een oogenblik dacht hij er over om naar binnen te gaan, maar hij keerde zich weer om, want hij hoopte, als hij in beweging bleef, langzamerhand tot bedaren te komen. Hij moest op eene af andere wijze lucht geven aan den toorn die in hem kookte, en die door zijne gekwetste eigenliefde telkens weer aangewakkerd werd. Met op elkaar geknepen lippen bleef hij langs den waterkant heen en weer stappen. „Twee voor een stuiver, meneertje Ik heb zoo'n hongerMijne moeder ligt ziek te bed", jammerde een straat- jongen, die hem al een minuut of wat met een doosje lucifers nageloopen had. Twee voor een stuiver 1" „Ik heb geen geld bij me.... maak dat je weg komt bulderde Mario nijdig. De jongen begreep er niets van. Aan zulke booze antwoorden zijn ze te Venetië niet gewend. Mari© keek niet naar} hem om en ging naar zijn hotel. „Morgen ochtend vertrek ik", zeide hij in het voorbijgaan, voor het kan toortje van den boekhouder stilstaande. De deur van zijn kamer stond open, er was iemand die luidkeels een liedje zong. Het kamermeisje was bezig de waschtafel op te ruimen het muggen- gordijn van het ledikant, dat zij juist naar omlaag getrokken had, was nog in beweging. Mario smeet gemelijk zijn hoed en wandelstok op de tafel. Het was of alles er op toe gelegd werd om hem te hinderen. Kon hij dan geen oogenblik alleen zijn, zelfs niet op zijne kamer „Neem mij niet kwalijk mijnheer, het is een beetje laat, maar ik dacht....* z/'t Kan mij niet schelen, maak maar dat je wegkomt.* Een oogenblik stilte, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUl* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Adveitentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Goes. Bij gunstig weder hoopt de Harmonie Vrijdag a.s. een volks concert te geven op de tent op de Groote Markt. De credietovereenkomst met Duitschland. Naar men verneemt zal de behan< deling van het wetsontwerp tot be krachtiging van de met de Duitsche Regeering gesloten credietovereen komst door de Eerste Kamer wor den uitgesteld tot September. Ook de Regeering schijnt na de zonder linge uitlatingen van den heer Simons geen prijs te stellen op een onmiddellijke afdoening. Zoolang niet vaststaat, dat de Duitsche Re geering haar verplichting tot kolen- leverantie nan ons ernstiger opvat dan de heer Simons bleek te doen, en dat bovendien redelijkerwijze er op kan worden staat gemaakt, dat zij bij machte zal zijn die verplich ting na te leven, is er voor ons geen dringende reden de overeenkomst aan te gaan en mag de Regeering niet een zoo groot crediet ter onder steuning van Duitschland ter beschik king stellen. Zou de overeenkomst in het geheel niet worden bekrachtigd, dan sluit dat natuurlijk in geenen deele uit, dat wij toch kolen van Duitsch- land krijgen en daarover crediet verleenen. Maar met dit laatste zal men dan zeker binnen enger gren zen blijven, dan in de overeenkomst zijn voorzien. Trouwens, een deei van het crediet is reeds bij wege van anticipatie op de overeenkomst verleend, gelijk ook geregeld niet 20 onbelangrijke hoeveelheden kolen onze grenzen zijn binnengevoerd. Hoe groot het reeds verleende cre diet thans is, is ons niet bekend bij de Indiening van het wetsontwerp op i4 Juni bedroeg het reeds «5 millioen guldens. Ook met de ex ploitatie der Duitsche mijnenvelden door de Nederlandsche Maatschappij tot ontginning van steenkolenvelden in de overeenkomst voorzien, schijnt reeds een begin te zijn gemaakt. Dit alles zal noodig maken, dat indien de overeenkomst niet mocht worden bekrachtigd, een andere schikking worde aangegaan ter regeling en af doening van wat reeds heeft plaats gevonden. Uitbreiding luchtpost 1 Met ingang van 26 Juli zal op werkdagen twee keer per dag gele genheid bestaan een briefpost voor Groot-Ërittannië en Ierland per lucht post te verzenden. Vlug recht In Maart 1916 beet een beer uit den Haagschen Dierentuin een kin* detjuflrouw een arm af. De juffrouw eischte f 25.000 schadevergoeding en dezer dagen stelde de rechtbank te 'sGravenhage haar principieel in het gelijk- De vergoeding die zij krijgt, zal echter nader bij staat worden vast gesteld. Als men nu weet dat deze vaststelling bij staat ook nog een jaar kan duren, en de verliezende partij dan stellig bij het Hoi en eventueel bij den Hoogen Raad in beroep gaat, kan men veilig aanne men, dat in 1930 het proces afge- loopen zal zijn. De maan en het weer De beroemde weerkundige C. H. D. Buijs-Ballot, gedurende 33 jaren directeur van het Meteorologisch Instituut, schreef in een zijner maand- rapporten over het weer „Gedurende mijn lang-jarige waarnemingen van het weer, is niet gebleken dat de maan invloed heeft op het weer. Ik houd mij voor berichten van het tegendeel aanbevolen." Door gedurende meer dan 50 jaren aanteekening te houden van de 'dagelijksche weersgesteldheid, heeft de heer A. G. Willekens te Renkum naar hij in de H. Post mededeelt nagegaan of in ons land vaste regentijden voorkomen. Daardoor heeft hij vastgesteld dat bijna ieder jasr op, of kort na 13 Augustus, een regentijd intreedt, die gewoonlijk 8 I 10 dagen aan houdt. Uitzondering nam hij waar, indien de regenval in Juni en Juli abnormaal groot was geweest. Men lette dus op 13 Augustus. De werkloosheid in het schilders bedrijf. Op initiatief van den Nederland- schen Schildersgezellenbond vond een conferentie plaats van patroons bonden en gezellenbonden in het schildersbedrijf in Nederland. Het doel dezer voorloopige be spreking was, te overwegen welke maatregelen er zouden kunnen wor den genomen ter verkrijging eener betere werkverdeellng over het ge heele jaar in het schildersbedrijf, ten einde de telkenjare terugkee- rende groote werkeloosheid in dit bedrijf zooveel mogelijk tegen te gaan. Uit de besprekingen bleek, dat de aanwezige vertegenwoordigers zeer sterk met het streven sympathiseer den. De vertegenwoordigers zegden toe in hunne respectievelijke bonden deze aangelegenheid met den mees ten spoed te bespreken, opdat reeds begin September aan de uitvoering van het plan zou kunnen worden begonnen. Met een voorloopig plan van actie kon men zich wel vereenigen. In verband hiermede, werd met verbazing kennis genomen van het feit, dat er in de gemeenten Eind hoven en 's Hertogenbosch pogin gen worden gedaan, om werklooze sigarenmakers op te leiden in het schildersbedrijf. Waar in het schildersbedrijf ge durende een groot deel van bet jaar een te veel aan arbeidskrachten is en de schildersgezel buitengewoon veel met werkloosheid heeft te kam pen, was men algemeen van oor deel, dat het toevoegen van arbeids krachten uit een ander bedrijf aan het schildersbedrijf tot geen ander gevolg dan vergrooting van de werk loosheid In het schildersbedrijf kan lelden. Steun aan groote gezinnen. De Bossche gemeenteraad heeft met i2 tegen 5 stemmen (die der hnksche leden) de volgende begin selen aanvaard omtrent kindertoei lage, op grond waarvan nu een regeling zal worden samengesteld. ie. De kindertoeslag is geen fac tor van het loon. 2e. Om redenen van sociale bil lijkheid Is het echter gewenscht, dat de overheid, als werkgeefster, jegens de groote gezinnen helpend en steu nend optreedt.

Volksblad | 1920 | | pagina 1