No. 60, Zaterdag 24 Juli 1920 43® Jaargang "F 0 JEUGD. Hieuw licht. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cen* Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUB» te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon enj. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën; zit geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, De vroegere gezaghebbers in Duitschland hebben beweerd, en bij kris en kras volgehouden, dat zij niet alleen aan het uitbreken, maar ook aan het voortzetten van den oorlog onschuldig waren. Anderen, ook in .Duitschland, waren van meening, dat de oorlog veel vroe ger en wel in 1917, had kunnen eindigen, op een tijdstip, dat dit 5 land veel gunstiger voorwaarden had kunnen verkrijgen, dan waar aan het zich nu hseft moeten on derwerpen. Om te onderzoeken, wat in deze zaak waarheid is, werd door den ryksdag een commissie benoemd, en deze heeft na een veelomvattend onderzoek thans haar verslag openbaar gemaakt. De commissie komt dan tot dit besluit ten eerste n den win ter van 1916 op 1917 bestond door de vredeswerkzaamheid van president Wilson de' mogelijkheid om tot vredesbesprekingen te komen. De rijksregeeringvan die dagen heeft van deze mogelijkheid geen gebruik gemaakt. Ten tweode: De oorzaak is te zoeken in het besluit van 9 Januari 1917 om den onbeperkten duikbootoorlog te beginnen. In het verslag der commissie wordt verder uiteengezet, dat de voorbereiding tot den duikbootoor log niet met de noodige zorgvul digheid is geschied, en dat de openbare meening niet met de verschuldigde onpartijdigheid is ingelicht. De rapporten over de kansen van den-duikbootoorlog zijn niet uitgebracht door deskundigen van den eersten rang, maar door 19 Naar het ftaliaanseh. Hij schelde, en toen de kellner niet aanstonds kwam aanloopen, schold hij hem uit. Hij ging ontbijten en wierp zich- toen weer op zijn bed, met eene sigarette tusschen zijne tanden. Eene poos trachtte hij zich bezig te houden met de blauwe rookwolkjes te volgen, die in kleine kringen bleven hangen tegen een paar geschilderde engeltjes op het plafond. Een oogenblik latei- werd bij wee van hunne verdraaide en misteekende armen en beenen, van de prutserige bloemen en ranken die er omheen geschilderd waren en van de hoofden der engelen, die veel te groot schenen voor hunne lichamen. Hij stond op en nam eene krant die op tafel lag. Na een kwartier gelezen te hebben, merkte hij pas dat het nieuws was van drie dagen geleden. Moest hij naar mevrouw de Brcteuil een hoogleeraar uit Heidelberg, zonder eenig wetenschappelijk ge zag, on door .onbekende medewer kers. Geen vakman van eenige beteekenis is gehoord. Men heeft de kopstukken van hot industrieele leven, van handel en scheepvaart eenvoudig erbuiten gehouden. Alleen is de meening ingewonnen van hen van wie mon wist," dat zij voorstanders waren van don duik bootoorlog. Zelfs werd de Rijksdag met opzet verkeerd ingelicht. De rapporten van staatslieden, die tegenstanders waren, werden voor den rijksdag geheim gehouden. Een voorbeeld de militaire attaché te Washington, majoor Von Papen, had tot den toenmaligen chef van den staf, Von Kalkenhayn gezegd „Indien het u niet gelukt, de Veroenigdo Staten uit hot verboDd to houden, hebben wij den oorlog verloren.tt De chef' van do persafdeeling in den staf heeft er voor gezorgd, dat majoor Von Papen niet met jour nalisten in aanmerking kon komen. De' redenen, waarom de duikboot- oorlog mislukte zijn de volgende. Er is geen rekoning gehouden met de economische hulp van Amerika aan de gcallieorden. De neutrale scheepvaart is niet in die mate afschrikt,- als Duitschland dacht. Met de maatregelen der geallieer den tegen den duikbootoorlog is niet voldoende rekening gehouden. De militaire hulpbronnen van Ame rika zijn volkomen onderschat. Geheel ten onrechte is geloofd, dat men de Amerikaansche 'j troepen transporten kon verhinderen. Duitschland heeft er niet aan ge dacht, dat de oorlog langer kon duren dan tot den zomer van 1917. gaan, ja of neen De* heelen dag twistte bij daarover met zich zelven. In het begin stond het bij hem vast dat hij het gezelschap van haar man niet zou kunnen uitstaan, nu hij sedert tien dagen gewend was met haar alleen te zijn. Hij moest met de onaangename gedachte, dat hij hem weer zou ont moeten, eerst wal meer vertrouwd wor den. Maar langzamerhand, terwijl hij met het stoombootje van de Lido naar het hotel terugkeerde om te gaan di- neeren, kwam hij tot de slotsom dat het toch onbeleefd zou zijn als hij zich in het geheel niet zien liet, ja dat de wellevendheid eigenlijk vorderde dat hij eens naar mijnheer de Bréteuil ging informeeren. Bovendien kon er mis schien nog wat anders gebeuren. Jean was mogelijk moede van de reis en Gabrielle kon iemand noodig hebben om mede uit te gaan, want na den eten bleef zij nooit thuis. Nu was het wel niet erg waarschijnlijk dat Jean nog zoo erg vermoeid zou wezen van zijn reisje naar Weenen, waar hij den vori- gen dag reeds van teruggekomen was maar Mario verkoos daar niet dieper op in te gaan en zette zich aan tafel Ziezoo, nu weten wij het uit I Duitschen mond, en wel uit een mond die er geen belang bij heeft, de waarheid in deze zaak te ver donkeremanen. En als dit rapport van de bedoelde commissie wer kelijk alleen het aan het licht brengen der waarheid ten doel had en geen politieke bijoogmerken, zooals in Duitschland, helaas, sche ring en inslag is, ja dan was er redon tot verheugenis, omdat dan nu gebleken zou zijn, dat er onder onze Oosterburen, toch ook nog zjjn, eerlijk genoeg, om eigen fou> j ten te erkennen, en dus ook mis- schien wel eerlijk genoeg, om zich zoo strikt mogelijk te houden aan gedane beloften en gesloten over eenkomsten wat totnutoe nog veel te wenschen heeft overgelaten. Dan was tenminste weer een klein stapje gedaan op den weg van berouw, een weg die mits in alle oprechtheid betreden naar beter schap leidt. Want het wordt uit dit rapport nogmaals Idaghslder beterschap van zijn .gemeene I zonden heeft de Duitscher, in de eerste plaats de Duitsche macht hebber, noodig als brood. Wat die machthebbers onder het keizerlijk stelsel wilden, moest en zou doorgedreven worden. Zij zagen er niet tegen op, de meeningen van tegenstanders, geheim te houden, zelfs als dat noodig was, te ver- valsehen. Het volk moest onwe tend worden gehouden, men moest het een rad voor de oogen draaien, men moest het eerst wys maken dat de oorlog aan het onschuldige Duitschland was opgedrongen, daar na,dat alles prachtig ging en ook best zou blijven gaan, ook nog, toen die machthebbers al lang wis- met het vaste voornemen om zijn bezoek niet langer uit te stellen en erg te vreden over zichzelf nu hij tot. dit flinke besluit gekomen was. „Ze zijn uitgegaan, wil je zeggen „Wel neen mijnheer, ze zijn met den sneltrein naar Milaan vertrokken. De kamenier is achtergebleven en volgt morgen. Als u haar spreken wilt, ga dan maar naar boven." De portier van het hotel riep een der kellners om Mario den weg te wijzen. „Geef je geen moeite, ik weet waar ik zijn moet'', antwoordde Mario knor rig. Meteen liep hij haastig de trap op. „Dit. briefje heeft mevrouw achter gelaten om u te geven als u hier mccht komen", zei de kameuier, ter wijl zij het enveloppe aan Mario over reikte. Zij stond midden in de kamer tusschen de geopende koffers en kasten. Mario gaf met zijne rotting zenuw- ach'ige tikken tegen de punt zijer laars. „Mevrouw had er op gerekend dat u gisterenavond of van morgen nog wei eens aangekomen zoudt zijn", ging de kamenier voort, maar toen zij begreep dat u niet meer bij tijds zoudt komen om haar nog te zien, ten, dat de boel zou misloopen. Toch moesten maar steeds honderd.- duizenden menschenlevens en mil- lioenen schats en onnoemelijk veel geluk worden geofferd. Waarvoor Voor de onverzadelyke eer- en heerschzucht van de regeerende kaste, de keizer- en jonkerpartij, Waarlijk het is zeer goed, dat deze partij het grootste deel van haar macht verloor. Maar nog bezit ze van dat artikel veel te veel. En daarom blijft het noodig, dat het mes der geallieerden op de Duitsche keel wordt gericht. Bij het niet voldoen aan de eischen tot ontwa pening en tot steenkolenlevering zal telkens een nieuw gedeelte van het Duitsche gebied worden bezet. Zoo moet het helaas. Het is door de conferentie van Spa weer voor de zooveelste maal duidelijk gewor den De Duitscher kan veel van wat hij zegt, niet te kunnen, maar alleen..,, als hij moet. NEDERLAND. Behalve verschillende liedjes van Cath. van Rennes en andere com ponisten stond een kinder-operette Goudmuiltje» op het program. De heer Kloosterman gaf vooraf een kortteen duidelijke verklaring van den inhoud der operette. Mej. Pennings had de zorg voor de tooneeluitvoering op zich ge nomen. Het talrijke publiek heeft zeer genoten. De heer Lies, den knappen heeft zij u geschreven. Morgen vind ik mevrouw te Milaan. Als u haar schrijven wilt, of mij iets voor haar hebt mee te geven, kunt u mij tot morgenochtend acht uur hier vinden". Het meisjes was al pratende voort gegaan met het vouwen en inpakken van eene zijden japon, ataar hield intuaschen Mario in het oog. Het duurde eene poos voor dat hij tot bezinning kwam, want het was het* alsof hij eenen slag op het hoofd gekregen had. Hij wilde eerst het enveloppe dadelijk openscheuren, maar bet spotachtig meewarige gezicht, waarmede het meisje hem aanzag, jaagde hem het bloed naar de kaken- en bracht hem tot andere gedachten. Eerst waren er hem allerlei redenen voor den geeat gekomen, waardoor het te verklaren was dat mevrouw de Breteuil zoo met de noorderzon ver trokken was, maar onder die nieuws gierige oogen #van de kamenier ging er op eens een licht voor hem ep. „Ik ben een uilskuiken geweest", dacht hy. „Ik begon haar te vervelen en daarom is zij weggeloopen". Wordt vervolgd.) Goes. Onder zeer groote belang stelling van ouders, verwanten en kennissen gaf de heer Otto Lies met zijne leerlingen der Zangschool een openbare Les la de Sociëteit V.O.V.

Volksblad | 1920 | | pagina 1