No. 59. Woensdag 21 Juli 1920 43* jaargang, JEUGD. FEUILLETON, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND. Om vrachten uit te sparen. Daar den laatsten tijd het mede- nemen van voorwerpen in de spoorwegrijtuigen groote afmetingen heelt aangenomen, heeft de spoor wegdirectie het personeel de bestaan de bepalingen in herinnering gebracht en opnieuw toegelicht, De voorwerpen moeten klein en gemakkelijk draagbaar zijn en 't moet mogelijk zijn deze in de netten oi onder de banken te plaatsen zonder anderen reizigers hinderlijk te zijn. De voorwerpen mogen niet worden geplaatst in de zijgangen of middengangen der rijtuigen. Slechts ten behoeve van reizigers, wien geen zitplaats is kunnen worden aangewe zen, mag hiervan worden afgeweken. De voorwerpen mogen bij plaatsing in de netten of onder de banken niet meer plaats innemrn, dan door de breedte van de zitplaats van den reiziger wordt aangegeven. Kinder en sportwagens welke vaak voor medereizende kinderen worden mede genomen, mogen zelfs Indien zij plat opgevouwen kunnen worden, niet in de rijtuigafdeelingen worden toe gelaten. Overigens mogen de voor werpen geen onaangename lucht verspreiden en niet voor de mede reizigers op eenige wijze hinderlijk of gevaarlijk zijn. Voorwerpen, die op grond van bovenstaande bepalingen niet in de rijtuigen mogen worden medegeno men, zullen daaruit verwijderd wor den en naar de bagage wagens worden overgebracht, hetzij om met goedvinden van den reiziger bij aan komst als bagage, of indien het goederen betreft die ingevolge de 18 Naar het ttaliaansch. //Tk dacht niet, dat dit er veel op aan kwam", zei Nora onverschillig, uit de verte. „Wat,| komt dat er niet op aan Wat voor een huwelijk is u dan wel van plan te doen ,/Daar weet ik niets van, maar in elk geval zal het geen huwelijk uit liefde zijn." ,/En waarom niet Omdat ik niet geloof dat die anders dan in romans gesloten worden. Ik kan mij niet voorstellen dat ik op iemand verliefd zou kunnen worden. Nu, kijk mij maar niet zoo aan Er is geen man op de wereld die ik de moeite waard vind, u en papa natuurlijk uitgezonderd." Zij hield hare handen achter haar hoofd [gekruist en leunde tegen eene der kolommen op welke de ijzeren roeden van de tent steunden. De betrokken bepalingen van het ver voer als bagage zijn uitgesloten, als bestelgoed sqelvervoer te worden bevracht, hetzij om op het eerste station waar de trein stopt, uit den trein te worden verwijderd. Uitgesloten arbeiders zoeken werk in Limburg Het is teekenend schrijft de Limb. Koerier dat zooveel socialistische en syndicalistische uitgesloten bouwvakarbeiders [werk komen zoeken en vinden in Zuid- Limburg. De meesten komen van Rotterdam en Den Haag, bieden zich bij patroons in de mijnstreek aan, onder het loon Er zijn er die van 5 en 10 cent beneden het loon ot voor 60 en 65 ct. per uur wilden werken, terwijl zij in het Noorden uitgesloten zijn, omdat zij het minimum van 90 ct. waar zij toch haast nooit voor werken niet aanvaarden. De dure boter l Op het oogenblik is de en-gros- prijs van boter f 3.05 en de detail prijs t 3.30. De Minister van Land bouw heeft de grenzen voor boter- uitvoer gesloten, maar dat helpt niet. De Asser Courant vertelt wat de reden is waarom het publiek geheel ongemotiveerd f 1.65 voor een pond boter betalen moet. >Een berichtje in enkele bladen, dat zonder voldoenden grond beweerde, dat de boter zéér duur zou worden en wel op f 2 per pond zou komen, hééft de menschen bang gemaakt. Zij bestellen nu reusachtige hoeveelheden bij de fabrieken voor de inmaak, terwijl de tijd er niet gunstig voor is. En dat heeft de overhangende rand der tent klapperde door den wiud en deed het licht spe len over haar wit figuurtje en haar levendig gezicht. Mevrouw Vitali schudde lachend haar hoofd, en haar man keek een oogenblik uit zijn krant op en over zijne brilleglazen heen, Nora aan. Zij lachte zelve ook, maar kreeg terstond daarna een kleur en draaide zich om. „Mama, ik moet wat bloemen pluk ken, want er is geen enkele frissche meer in de vazen. Wilt u mij bij het schikken helpen Vieri Ecne minuut of wat later kwam zij het terras weer oploopen, met eene handvol rozea en andere bloemen in haar schoot. Eene helroode roos, waar de dauw nog niet geheel van was opgedroogd, hield zij tusschen hare tanden. //Mag ik die hebben ?u vroeg Vieri. „Als u wilt, neem haar dan maar." „Neen, u moet mij haar zelve gevenj" „Het lijkt het lintje wel van het Legioen van Eerhet staat u prach tig," zeide zij, terwijl zij de lappellen van zijn jasje gladstreek om de bloem goed op hare plaats te bevestigen. Op groote verkoopbouden doen zeggen >Wij verhoogen den prijs.* Laat het publiek de eerste weken slechts zooveel boter koopen en bij fabrieken bestellen als voor het on middellijk gebruik noodig is. Met eenige weken zal dan de prijs nor maler worden. In de tweede helft van Augustus en begin September is er nog genoeg gelegenheid voor inmaak; de boter is dan ook duur zamer. De gehuwde vrouw als raadslid 1 Het Vaderland, schrijft, dat nu aan de vrouw, de gehuwde en on gehuwde, de verkiesbaarheid voor de vertegenwoordigende lichamen bij de Grondwet is toegekend, de wet gever ook dient te zorgen, dat de vrouwen, in die lichamen verkozen, van haar zetel verzekerd zullen zijn. Dat is voor de gehuwde vrouw niet het geval. Mevrouw DuikerBlekkink, soci aal-democratisch lid van den gemeen teraad te Terneuzen en lid van de Provinciale Staten van Zeeland, had een eisch tot echtscheiding tegen haar man ingediend. De heer Duiker verliet daarop Terneuzen en ging te Nijmegen wonen, waardoor hij van zijn vrouw een Nijmeegsche maakte daar volgens art. 78 van ons Burger lijk Wetboek een getrouwde vrouw, die niet van tafel en bed is geschei den, geen andere woonplaats heeft dan haar man. Voor mevrouw DuikerBlekkink heeft deze woonplaatsverwisseling dit onaangenaam gevolg, dat zij ophoudt Raadslid te zijn, daar art. 19 van de Gemeentewet uitdrukke lijk zegt, dat alleen de ingezetenen dit oogenblik greep Vieri bare handen en dwong haar tegenover hem te blij ven staan, zoodat hij haar goed in het gezicht kon zien. „Er scheelt iets aai, Nora." „Toch niet, dank u, ik ben heel wel." „Eigenlijk zou ik het mij in het geheel niet moeten aantrekken, want ik heb dikwijls genoeg ondervonden dat u niet het minste ontzag voor mijne grijze haren hebt. Maar ik ben niet wraakzuchtig van aard. Ik meen het ernstigzeg mij wat er is „Wil ik eens naar Venetië gaan om te zien wat zekere neef daar uitvoert en hem duchtig de ooren te wasschen Nora rukte ongeduldig om hare handen los te krijgen. ,/Wat geef ik om mijn neef Ik verzeker u dat u het mis hebt, Vieri. Mario is een kwajongen, waarom zon den wij ons moeilijk over hem maken „Dat is een troost voor mij, want het komt hierop neer dat u meer zin hebt in oude heeren." Hij liet haar lachende los en gaf het op om meer uit haar te krijgen. „Zeker heb ik oneindig liever met hem te doen, ai ware het alleen om- der gemeente, Raadsleden kunnen zijn. Iedereen zal voelen, dat hier iets niet in orde is. Waarbij niet vergeten moet wor den, dat die verhuizing een voort durend dreigement in den mond des mans kan zijn. We .hooren al het stereotype Mie, als het eten nog eens aangebrand is, ga je den Raad uit. Het blad geeft in overweging art 78 van het Burgerlijk Wetboek zoo. aan te vullen, dat de getrouwde vrouw, die lid is van Staten of Raad, haar domicilie behoudt, dat ze op het oogenblik had, toen ze ver kozen werd, voor de geheele periode, waarvoor zij zitting kreeg. Belasting en spaarzaamheid De belastingschroef wordt steeds sterker aangedraaid, een schijnbaar gemakkelijk middel voor de overheid om de steeds zich uitzettende uit gaven te kunnen bestrijden. De vraag rijst zelfs, of wij niet voor rijk en gemeente allengs bezig zijn, niet slechts een groot deel van de inkomsten te vragen, maar van het kapitaal te gaan nemen. Dit is voor de volkswelvaart een zeer gevaarlijke zaak. Er is verband tusschen belasting en spaarzaamheid. Van onze naburen wordt ons be richt, dat zij zeer veel geld uitgeven voor allerlei vermaak. Nimmer nam het publiek vermaak zulke afmetin gen aan, als na den ultputtenden krijg. Hoe vreemd het ook schijne, een groot deel van het volk zoekt de meest lichtzinnige vetstrooiing. Als een van de redenen zagen dat zij tijd gehad hebben om te weten te komen wat zij willen, en niet alle tien minuten van meening zullen veranderen. Maar nu moet u daarom niet te veel praats krijgen, want het zou best kunnen wezen dat ik toch nog aan een anderen kwajongen, of aan eeB die niet veel beter was, de voorkeur gaf." Met deze woorden liep zij vroolijk naar binnen om vazen te halen voor hare bloemen. Gaau wij vanavond naar de Lido z/lk kan niet, om zes uur komt mijn man thuis." yAch ja, 't is waar ook", zei Mario met een zucht. //Had je er zoo op gerekend, Doria? Je kijkt op eens zoo vreeselijk bedrukt. Misschien hebben wij later nog wel gelegenheid om er heen te gaan". z/Dat kan wel zijn. maar dan is het heel wat anders. Het leek mij alsof ik u voor mijzelven alleen had wanneer er niemand anders bij was." Gabrielle bukte zich, schijnbaar om naar een scheurtje te kijken dat in haar kanten peignor was, maar zij beet zich op de lippen om niet te

Volksblad | 1920 | | pagina 1