No. 55. Woensdag 7 Juli 1920, 43® Jaargang, JEUGD. FEUILLETON. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Goes. Zelden, misschien nimm ;r, is aan een Zangvereeniging hier ter stede zooveel hulde en eer bewezen als de vereeniging O. B. K. ten deel is gevallen. En laten wij er maar direct bijvoegen ze zijn wel verdiend. De Goesche burgerij heeft O.B.K. een keurig, rijk uitgevoerd vaandel geschonken en dit door een Co mité, waarvan onze Burgemeester voorzitter was, doen overhandigen. Het geschiedde Zaterdagavond in den tuin der Sociëteit V. O. V. Nadat een rondgang door de stad was gemaakt, waaraan de Mu ziekgezelschappen >Euphon!a< en >Hosanna«, en de leden van ver schillende zuster-Zangvereeniglngen deelnamen, en O.B.K. zich op het podium had opgesteld nam de heer Hajenius het woord. Met een sympathieke toespraak, waarin hij het streven der vereeni ging onder haar wakkeren en ta lentvollen directeur, om het Hol- landsche Lied hoog te houden, hul digde, werd het Vaandel overhan digd. De Voorzitter van O.B.K. dankte allen, die het hunne hadden bijge dragen in het huldebetoon aan zijn vereeniging. Hierna begon de uitvoering van het programma, waarbij beurtelings de zangvereeniging zelve, de mu ziekgezelschappen „Euphonla" en „Hosanna" en een kinderkoor op traden. Een buitengewoon talrijk publiek vulde den ganschen tuin der Sociëi teit en genoot zeer van hetgeen op U Naar het Italiaansch. //Wil ik eens gaan zien", vroeg Mario, ,/of er boven iemand is om eene partij lawn-tennis te spelen Mevrouw de Bréteuil antwoordde niet. Zij dacht aan allerlei dingen, van nu en weleer, die niet in het minste verband stonden tot de kalme rust van dezen helderen, zoelen, rus tigen voormiddag. Zonder er zich rekenschap van te geven, door eene langzame aaneen schakeling van gedachten en gewaar wordingen, voelde zij op dit oogenblik behoefte om oprecht en zonder arglist te zijn, en dorstte zij naar de onge huichelde genegenheid van een jong mensch, zonder bijbedoelingen en zonder valsclvheid. Zij kruiste hare handen over hare knieën en boog zich een weinig voorover om den draad van het afgebroken gesprek weer op te vatten. muzikaal en vocaal gebied werd gegeven. Ontheffing der wittebrooddistri butie. De Minister van Landbouw heeit bepaald, dat met ingang van 12 Juli a.s. de wittebroodkaart, de witte brood-aanvullingskaart en de dag broodkaart worden opgeheven en mitsdien wittebrood mag worden verkocht zonder inneming van bons. Koperen mondstukken van siga« retten I Het »Mbl. tegen de Vervalschin- gen" waarschnwt weder tegen de schadelijke koperen mondstukken voor sigaretten. Tal van deze be. vinden zich in geoxydeerden staat en kunnen zoodoende tot ernstige ongesteldheden aanleiding geven, vooral natuurlijk indien zich wondjes of ontvellingen aan lippen of mond bevinden. In het buitenland speciaal in Engeland, België en Scandinavië wordt de aanwending van kurken mondstukken steeds grooter. In geen jaren werd in Friesland binnen zoo'n korten tijd de hooi oogst binnen gehaald als ditmaal. Eensdeels het gevolg van het buiten gewone prachtige zomerweer, waar door dag op dag kon worden ge werkt en de hooier den maaier op den voet volgde, andersdeels door de invoering der maaimachines etc., waardoor het werk veel vlugger gaat. Men ziet dan ook niet meer het aantal vreemdelingen, dat voorheen zelfs van uit het buitenland kwam om te helpen. z/En als er nu eens iets waar was van hetgeen ze u verteld hebben vroeg zy. „Doe mij het genoegen en laat ons daar niet meer over spreken. Ik zou haast gaan denken, dat u er plezier in hebt mij verlegen te maken en mij te laten inzien, welk een uilskuiken ik had kunnen wezen." Mevrouw de Bréteuil schudde het hoofd en zag peinzend voor zich. Het donkere beschaduwde pad liep onder de boomen een eind voort. Op eene open plek zweefde een dikke, roode kever in het zonnelicht op en neder, alsof hij aan een veerkrachtigen draad hing. //Indien het eens waar was", begon zij weder„indien de man, dien ik lief heb gehad, eens alles vergeten en mij moê geworden wasDoria", ging zij voort, na een oogenblik gewacht te hebben, terwijl zij hem onbeschroomd in de oogen zag, //als je na jaren nog eens aan mij denkt, zal het je vreemd lijken dat eene vrouw zóó tot je gesproken heeft als ik op dit oogenblik doe. Beloof mij dat het je dan niet spijten zal, wanneer je een weinig van mij gehouden hebt en denk er altijd De hooge melkprijs 1 Wijl gevreesd wordt, dat bij los lating der maximumprijzen der melk in de groote gemeenten die prijzen sterk zullen worden opge dreven, moet het ln de bedoeling van den Minister liggen om een belangrijk hoogere. heffing te leggen op de te exporteeren kaas, terwijl ook de leveringen van Regeerings- melk nog niet stopgezet zouden worden. Luchtpost Amsterdam—Londen Op 5 Juli is bij wijze van proef, een luchtpostdienst ingesteld tusschen Amsterdam en Londen, waarmede op werkdagen verzonden kunnen worden brieven, briefkaarten, gedrukte stuk ken, acten en bescheiden en monsters ai of niet aangeteekend of met expresse-bestelling voor Groot-Brit- tannië en Ierland. Behalve de gewone buitenlandsche porten en rechten is voor het lucht vervoer een extra recht verschuldigd van 15 cent per 20 gram, te voldoen door frankeerzegels op de stukken. De stukken moeten voorzien zijn van een duidelijke met gekleurde lijn onderstreepte aanwijzing >Per Luchtpost". Bovendien moet, om de corres pondentie op gemakkelijk wijze in het oog te doen loopen, de plaats van bestemming met gekleurde lijnen omrand worden. Zomer-mode 1 De laatste mode voor dameshoofd deksels moet wel heel zwaar te dragen zijn. Ze bestaat uit een dikke harige wollen muts, die over de ooren wordt getrokken. Het perfide van deze mode is, dat ze in het bereik ligt van alle geen oogenblik moeite je om den tuin te om aan dat ik gedaan heb leiden." Zij stak hem hare hand toe. Mario kuste die zonder antwoord te geven. „Dank uSf, zeide zij eenvoudig. Toen weder, met een plotselingen overgang haar luchtigen toon hervat tende, zoodat Mario met eenen pijn lijken schok uit zijne gedachten opschrikte z/Kom bij mij zitten. Wij zouden op dezen heerlijken dag bijna senti menteel gaan worden. Het is hier een waar paradijs. Ik kan er spijt van hebben dat ik weg moet." z/Wat vroeg Mario met schrik. „Gaat u hier van daan //Dact^(|e dan dat ik altijd blijven zou //Wanneer gaat u //Precies weet ik het niet; over twee, hoogstens drie dagen misschien ook morgen al. Zoo lang vooruit moet men mij nooit vragen wat ik doen zal." //Hier van daan Naar Venetië. Hoe zoo „Wel, binnen kort heb ik Lombar- mogdijke burgermeisjes en daarom ontelbare slachtoffers maakt. Je ziet er bakvisschen, winkel, en kantoormeisjes, Zondagsche dienst boden en alle andere niet te oude vrouwelijke verschijningen mee. Je ziet jonge meisjes, die door niet veel meer dan een vierkanten meter tule gekleed zijn, doch bij wie alle degelijkheid van kleeding zich om het hoofd culmineert. De mutsen zien er uit of ze tegen een noord-oosten snijdenden Decemberwind moeten beschutten. Het zweet gutst den draagsters soms van het gelaat, en enkele zien er paars en opgezet mee uit, terwijl haar oogen beginnen uit te puilen. Wie deze krankzinnigheid bedacht heeft en onze vrouwen en meisjes deze marteling in dezen warmen zomer heeft aangedaan, is een raadsel. De heer Burgers schrijft in de Tel. overDen graanverbouw het volgende Bij de keuze van zijn te verbouwen gewassen blijft de boer steeds ge bonden aan bepaalde omstandigheden. Geheel vrij is hij welhaast nimmer. Hij kan den verbouw van een bepaalde vrucht eenigszins uitbreiden, een ander inkrimpen, maar hij is bijna nooit in staat, om al zijn land willekeurig voor een bepaald gewas te bestemmen. Eensdeels is het noodzakelijk een goede vruchtwisse- ling op de bepaalde akkers toe te passen, anderdeels moet hij rekening houden met de beschikbare werk kracht aan arbeiders en paarden. Intusschen kan hij binnen zekere grenzen wijzigingen invoeren en dat zal deze jaren waarschijnlijk vrij dije noodig..,. Mischien..., ik kan er nog niets van zeggen.... zou ik wel door kunnen gaan naar Venetë.... Ik ben er in langen tijd niet geweest." Hij raakte in zijne woorden verward en wist er niet uit te komen. Gabrielle deed alsof zij het niet merkte. //Waarlijk Nu, het zou aardig wezen als het zoo trof. Als er iets van komt, laat het mij dan weten, mijn adres is in het Grand Hotel. Je zoudt mij in Venetië den weg kunnen wijzen, want ik ben er nooit geweest." Dien avond, aan tafel, was het of Mario op zijn bord de oplossing van een wiskunstig vraagstuk zocht. Ein delijk nam hij een oogenblik van stilte waar om aan zijn oom te zeggen dat hij voornemens was over enkele dagen op reis te gaan. „In October zal ik u te Cérignolle weer zien". „Waar ga je heen?" „Ik moet te Milaan zijn. Ik zou gaarne de practische toepassing willen zien van eene verbetering, die ik geloof dat in eene machine voor beweegkracht gebracht kan worden". ,,Daar is stellig geen woord van waar j" viel Nora hem in de rede, z/En waaar gaat u naar toe

Volksblad | 1920 | | pagina 1