No. 53. Woensdag 30 Juni 1920 at lp* o Dit blad verschijist Woeusdag en Zaterdag. ALosaemefitsprijs voor Goes 50 ceut per kwartaai, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 una® te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- e* Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij conteacteeren vaa minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën. alt geboorte-, huwelijkt-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer daa acht regels beslaande, voor den prijs van f i, N K D E li I A N D Misbruik van alcohol Naar aanleiding van een voorstel van het departement Dordrecht om aan te* dringen op een krachtiger beperking van het alcoholverbruik, werd er op de algemeene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid op gewezen, dat het toenemende alcoholmisbruik de productie in den weg begint te staan en dat de vak verenigingen, die zooveel gedaan hebben tot bestrijding van het drank misbruik, thans geen houvast meer op de menschen hebben, zoodat het tijd wordt, dat van hdogerhand wordt ingegrepen. Besloten werd het hoofdbestuur te machtigen, om zich tot de Regee- ïing te wesden met verzoek om krachtiger maatregelen te nemen ter bestrijdiag van hel alcoholmisbruik. Zilverbons Teneinde het bedrag van de in om loop zijnde zilverbons ad f r, oud model, gaandeweg te verminderen, is aan de postkantoren opdracht gegeven, genoemde bons niet meer uit te geven, doch op te zenden aan het agentschap van Financiën te Amsterdam. Dagelijksche luchtpostdienst met Engeland 1 Wij vernemen dat de luchtposti dienst Juli zal aanvangen. Zooals wij destijds meldden was op de oproeping van gegadigden voor de uitvoering van den lucht postdienst slechts door ééa maat schappij ingeschreven oader voor waarden welke nogal belangrijk af weken j, van die door onze post 12 administratie gesteld. De onderhan delingen met deze maatschappij en de Engelsche postadministratie vlot ten niet erg en ook een bezoek van deu heer Truffino aan Engeland leverde niet onverdeeld gunstige resultaten op. Ten einde echter de voor den vliegdienst zoo gunstige zomer maanden aiet voorbij te laten gaan, heeft onze postadmiafsstratiein over. leg met de Engelsche besloten voor deze maanden bij wijze van proef met I Juli a.s. een dagelijkschen luchtpostdienst tusschen ons land en Engeland te openen, Voor zoover den Nederlandschen dieast betreft, zal de luchtpost te 2 uur van het Amsterdamsche post kantoor vertrekken, terwijl te 3 uur het vliegtuig van Schiphol naar Engeland opstijgt. Men hoopt te halfzes in Croydon aan te komen, zoodat de post te halfzeven in Londen kan zijn. Verzonden zullen kunnen worden gewone en aangeteekende brieven, poststukken en drukwerken, zoowel per gewone als per expresse be stelling. De port voor de verzending per luchtpost zal bedragen 15 cent per 2o gram. Brieven met aangegeven gelds waarde mogen niet per luchtpost verstuurd worden. Moderne slavernij In een artikel van dr. v. Dillen, in het sociaal-democratisch blad Het Volk leest men, dat het zelf in Rusland niet gelukt is tot plot selinge afschaffing van kapitalisme te geraken. Uit den sluikhandel heeft zich een klasse van „nieuwe rijken ontwikkeld,' waartoe niet liaHIMMB—MBBMB—eH—OEMMi alleen gewezen „bourgeois'' b shooren, m aar ook arbeiders. Zij zogen het volk, de mede-arbei ders uit op een wijze, die in niets verschilt van die der verjaagde klasse, misschien was ze nog wat onbarmhartigerHet gevolg dezer »ethodeo was, dat de arbeiders dis hun kans schoon zagen, naar het platte land gingen, en de industrie daardoor van haar beste krachten beroofden. Daartegen heeft men toen het wapea van den z.g.n, arbeids plicht" gehanteerd, die ten doel heeft, zegt dr. Van Dillen, de men schen vaa het laad met geweld naar de fabrieken terug te voeren. Trotsky heeft op het congres verklaard dat een arbeider niet vrij is om over zichzelf te beschikken. Als hem een bevel wordt gegeven om een andere positie in te nemen, moet hij dat bevel gehoorzamen. Als hij ongehoorzaam is, zal hij beschouwd moeten worden als deser teur en als zoodanig gestraft worden. Het stelsel is dus een vorm van sta atsslavernij. Het is mogelijk, dat de toestand in het bolsjewistisch Rusland zóó wanhopig is, dat deze weerzinwek kende maatregel als uiterste red middel gewettigd mag heeten. Maar dat alles is toch wel verre verwijderd van ons ideaal. Want we hebben ons een socialistische maatschappij toch nooit als een tuchthuis voorgesteld, doch zijn in tegendeel steeds voorstanders geweest van het beginsel van vrijheid van beroepskeuze. De Russische despoten zijn bezig dkarikatuur van het socialisme te verwezenlijken, die indertijd Eugen Richter e.a. hebben ontworpen om ons ideaal bespottelijk te maken. Het zou ongetwijfeld kleingeestig zijn, om de sovjetregecring in de moeilijke omstandigheden waarin zij verkeert, overmatig hard te vallen. Doch we mogen ook niet ver geten, dat de communisten bezig zijn onder de Hollandsche arbeiders volkomen onjuiste voorstellingen over den toestand in Rusland te verspreiden. Daarom is het m i. noodzakelijk, om onzerzijds de aandacht der ar beiders të vestigen op het merk waardige feif, dat de bolsjewiki die uiigetogen zijn om de bureau cratie te vernietigen en de heer schappij der massa te vestigen tegenwoordig bezig zijn de arbeiders tot willooze slaven eener nieuwe ambtenarenklasse te maken. Geldvermorsing en corruptfe. In plaats van vele goedkoope en goede woningen, hebben wij gekre gen weinig dure en meerendeels ondeugdelijke woningen, met veel te weinig slaaprulmte, in een al te kleine zijkamer of in een uitbouw, waarin men 'swinters bevriest en 'szomers verschroeit, zegt dr, van» Dieren in zijn causerie in De Belas tingbetaler, na er op te hebben gewezen, hoe ook deze ellende is te wijten aan het verkeerde stelsel en de personen die er aan vast zitten, door wie Rijk en gemeente zich op de meest onpractische wijze o.m. met den woningbouwgingen bemoeien Vele hectaren opgehoogde grond liggen nu reeds jarenlang te Am sterdam renteloos te verstuiven. Hoeveel millioenen ons dat gekost heeft gaat dr. van Dieren voort, weet ik niet te benaderen. Het bouwen van middenstandswoningen wordt door de heeren Wibaut ea Naar het [taliaansch. De kalmte van de nacht, her. vroolijke zingen zijner vriendin, zelfs de druk van Gabrielle's arm, hinderden hem en maakten hem ghmelijk. Schijn baar zonder acht op hem te geven, sloeg mevrouw de Bréteuil hem steels ge wijs gade en spande zij zich in om te raden wat er in hem omging. Op eens liet zij een onderdrukten kreet van pijn hooren. Werktuigelijk sloeg Mario zijnen arm rond haar middel om haar te steunen. „Het is niets*, kreunde zij. „Ik heb mijn voet even verstuikt, dat is al. Het zal wel overgaan*. Zij leunde met haar volle zwaarte op op Mario's arm en liet haar hoofd op zijnen schouder rusten. „Kunt u loopen vroeg hij na een oogenblik zwijgen». Zijne stem klonk droog en toonloos, bijna stug. „Dank u, het zal wel gaan, maar niet alleen. Het spijt mij dat ik u nog een oogenbiik tot last moet zijn, maar bij het hek zullen wij wel iemand vinden om mij verder voort te helpen*. „Leun gerust op mij*, antwoordde Mario een weinig vriendelijker, maar zonder verder op hare woorden in te gaan. Bij het hek bleven zij staan. De anderen wachtten hen. Mevrouw de Bréteuil greep met hare eene hand de ijzeren spijlen en trok haar anderen arm uit dien van Mario. „Yieri, wilt u mij verder den arm geven vroeg zij. „Ik heb bij het naar beneden gaan mijnen voet ver stuikt. Dank u intusschengoeden nacht liet zij er op volgen en stak Doria hare hand toe. Mario drukte die even en keerde zich om Met de handen op den rug keerde hij langzaam, de slingerpaden volgende, naar huis terug. De scha duwen der heesters en boomen werden langer, naarmate de maan den rand der bergen naderde. De frissche, droge nachtwind beroerde met een zwak geruisch de kruinen der kastanje- boomen. Mario zag bleek, maar kneep zijne lippen samen om zijne ontroering te verbergen toen hij, met de oogleden knippende, uit den kalmen manenschijn in het felle gaslicht der veranda kwam. Hij was verdrietig, maar toch over zichzelf tevreden. Hij poogde zich wijs te maken dat hij van den eersten dag af, toen hij mevrouw de Bréteuil ont moet had, zich niet had laten mislei den door haar air van fiere melan cholie en ook niet door de moeite die zij zich gaf, om alle opzettelijke co- quetterie achterwege te laten. Een dag of wat geleden hadden Vieri en mevrouw Vitali hem eenige niet bepaald stichtelijke bijzonderheden verteld omtrent het verleden en het karakter van Gabrielle, en al was er ook eenige bitterheid in zijn tevreden glimlach, toch verbeeldde hij zich dat hij aan die kwaadsprekerij niet alleen een gewillig oor geleend, maar er zelf terdege aan meegedaan had. Wat hij zich niet verkoos te herinneren, was dat die praatjes hem in het eerste oogenblik zulk een gevoel van wreede ontgoochcheling hadden gegeven, dat het was alsof er een nevel voor zijne oogen kwam. Hij had ook wel meege- praat, maar eeu goed opmerker zou terstond bespeurd hebben dat hij een sarcastischen toon aansloeg, die heele- maal in strijd was met zijn gewone manier van spreken en alleen dienen moest om zijne ergenis te verbergen. Nora was bezig de stoelen en voet bankjes, die in de voorkamer door elkaar stonden, op hunne plaats te zetten. Haar vader knipte met zijnen vinger de sigarenasch van zijn over jas en kwam Mario te gemoet. „Zoo! Wij wisten niet waar je ge bleven waart.* „Ik ben even opgehouden door een ongelukje. Mevrouw de Bréteuil heeft op eenen steen getrapt en haar voet verstuikt. Dat is een goed voorwendsel om vertrouwelijk op iemands arm te leunen en verliefde praatjes te houden*. „Zelf ben je zeker te bescheiden om daarvoor in aanmerking te willen komen*, merkte mijnheer Vitali op. „Och, ik of een ander, dat maakt geen verschil. Er was toevallig iemand anders, maar ware dat het geval niet geweest Nora deed alsof zij niet luisterde. Aan den arm van haar vader, het. hoofd voorover, als telde zij de tre-

Volksblad | 1920 | | pagina 1