51. Woensdag 23 Juni 1920 43e Jaargu JEUGD. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie.- Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND Goes. A.s. Zaterdag 26 Juni, des namiddags te 5 uren, bij gelegen heid van het Vreemdelingenbezoek, hoopt bij gunstig weder de Harmonie »Euphonia"een Volksconcert te geven op de tent op de Groote Markt en het volgende programma te doen hooren 1. Concordia's Feestmarscb, J. L. Kroes, (Ensemble-nummer Festival Ginneken 27 Juni 1920). 2. >Dona Flora", Fantaisie dramatique, (ver plicht nummer Ille afdeeling con cours Goes 1918), Ch. de Carmont. 3. Die Schmiede im Walde", Ka rakterstuk, (op vereerend verzoek), Th. Micbaelis. 4. Fantaisie op Fr. v. Flotow's Opera >Martha«, vrij nummer, Ille afdeeling concours Goes 1918, I. Horst. Pauze. 5. Sambre et Meuse", Marche célèbre, Rauski. 6. Fantaisie une Soirée d'Automne aux Ardennes, (Verplicht nummer lie afdeeling concours 's H. Arendskerke 1919), A. Govaert. 7. »Czardas«, a. d. Geist des Wofwoden, (vrijnummer lie Afdeeling concours 's H. Arends kerke I919), L. GrosmannN. A. Bouman. 8. Fantaisie Romantique, (verplicht nummer Ie afdeeling con cours Middelburg 1920). 9. Finale. De heer Loggers leidde ons overal rond en liet ons zien wat door zijn machines, die door bekwame vaklui worden bediend, alzoo wordt vervaar digd. 10 Naar het Italiaansch. Eene wond, die zich nog niet ge sloten had, werd opengescheurd zoo dikwijls hij door iets herinnerd werd aan zijne genegenheid voor Nora aan die liefde zijner jongensjaren, aan welke hij gehecht bleef uit oude ge woonte, ,maar die eene bron van zelfverwijt geworden was, welke hij vruchteloos tot zwijgen poogde te bren gen. "Wat mevrouw de Bréteuil eigen lijk met hem voorhad, bleef hem een raadsel maar de gedachte dat hij voor haar misschien niets was dan een tijdverdrijf kon hem tot vertwijfeling brengen. Er was in dit vermoeden eene kern van waarheid, maar niet de geheele. Mevrouw de Bréteuil had aan eene gril gehoor gegeven, toen zij op deze afgelegen plek zich van de wereld afzonderde, teneinde zonder schokken 41JU LC&C1 WC1 uitstootmessen. Wij kennen ia Ne derland geen firma die deze messen fabriceert; steeds warenwij op Duitsch- land aangewezen. In de Goesche Machinefabriek worden zij in alle verlangde model len gemaakt. Geen wonder, dat van alle kanten orders inkomen. Zoo juist had de groote schoenenfabriek van den heer Larsen te Amsterdam, onze oud stadgenoot een reuzenbestelling ge daan. Verder zagen wij boor- schaaft en slijpmachines aan het werk. De werktuigen worden gedreven door een zuiggasmotor van 16 P K. De heer Loggers deelde ons mede, dat hij een groote besparing aan brandstof verkreeg door inplaats van uitsluitend kolen te gebruiken een mengsel van turf en antbraciet aan- tewenden voor de ontwikkeling van het zuiggas. Zooals wij reeds zeiden was het bezichtigen van al de machines in volle werking geen enkele be hoefde stil te staan hoogst interes sant. Het gaf ons de overtuigigng dat dit bedrijf in een reeds lang bestaanf de behoefte voorziet. Wij voorspellen den energieken ondernemer, die nu reeds met een geschoold personeel van 2o man werkt, veel succes. Het jubileum der briefkaart. Deze week kan men het gouden jubileum van de briefkaart vieren. Den 25en Juni 1870 toch werden te Berlijn op initiatief van den toen- maligen directeur van de Noord- duitsche Bondspost Stephan, de eenen band los te maken, die haar begon te hinderen. Dit was haar niet geluktPierre de Trevern was haar vóór geweest en had op ruwe wijze met haar gebroken. Nu verveelde zij zich terdege en de wond, die aan hare eigenliefde was toegebracht, maakte haar, zonder aanstellerij, inderdaad verdrietig. In deze gemoedstoestand was het voor haar eene bijna onweer staanbare verzoeking, e n jongmensch te ontmoeten zonder de minste wereld kennis, bereid alles te gelooven, van geesdrift blakend, niets liever willende dan zich opofferen. Wanneer zij, door een enkel woord soms, Mario bleek deed worden of eene kleur krijgen, dan had Gabrielle hetzelfde soort van genoegen, dat een jongen heeft die aan eenen vlinder de vleugels of de pooten afrukt. Van den anderen kant voelde zij werkelijk genegenheid voor dien op rechten, eenvoudigen, onbedorven knaap, wiens open oog zonder arglist in de wereld rondzag en wiens jeugdig, eenigzins breed, daar zwarte haren overschaduwd gelaat eene sluimerende hartstochtelijkheid verried. Wanneer zij hem aanzag, had Gabrielle een ver- eerste briefkaarten uitgegeven. Er was aanstonds veel animo voor dit handige correspondentiemiddelden eersten dag van de verkrijgbaarstel ling werden bijna 5o,OOO exemplaren ve rkocht. Wij kunnen ons het postverkeer niet meer zonder de briefkaart en haar met de populariseering der fotografie in gebruik geraakte variant de »Ansichtskarte«, voorstellen. Liever arbeider dan boer. De gemeente Groningen hield de gewone 6 jaarlijksche verhuring van haar boerderijen en plaatsen. Nu wil elke boer zoo mogelijk graag zijn land houden, maar dat gaat niet altijd, daar er zich telkens menschen komen yestigen die ook een kleiner of grooter deel land willen of moeten hebben. De grond wordt alzoo zeer duur verhuurd. Voor slechten zandgrond, maar gunstig gelegen, werd tot f 2oo per HA. huur geboden. De boerderijen, diefde vorige 6 jaar van f 900 tot t 1200 huur deden, brachten het nu tot f 2100 en f 3500. Door de vele liefhebbers zijn eenlge landgebrulkers boer af ge worden. Zij zagen geen kans er de huur van te kunnen maken en ver kiezen dan het minder zorgzaam leven van arbeider. Vroege aardappelen voor Duitsch- land. Daar Duitschland op het oogen- blik voldoende van aardappelen tot den volgenden oogst is voorzien, behoeft het dit jaar niet zooveel vroege aardappelen in te voeren als in de vorige jaren. Het Rijksminis terie van levensmiddelenvoorziening kwikkelijk gevoel van kracht en van gezondheid. Van de wandeling teruggekeerd, bleef het geheele gezelschap dien avond op de villa Vitali dineeren, „U neemt mij niet kwalijk, niet waar zei mevrouw Vitali, die niet aan het diner verscheen, maar op eene canapé eene poos ging rusten. De vermoeienis van een uur aan tafel te moeten zitten, was meer dan zij van hare krachten te mogen vergen. Na de koffie speelde Mario in de biljartkamer met mevrouw de Bréteuil eene partij carambole. Vieri teekende de punten op en wachtte, met de queu e in de hand, tot het zijne beurt van spelen zou zijn. Een stuk of vijf jonge meisjes zaten met een paar jongelui op den divan, die langs de muren rond de geheele kamer liep. Nora had in eenen hoek plaats geno men en volgde van daar het spel, terwijl zij nu en dan zich in het gesprek harer vriendinnen mengde of tot de spelers het woord richtte. „De beurt is aan mij", zeide Vieri, terwijl hij zijne queue met krijt inwreef om aau het biljart de plaats van Mario heeft daarom besloten ditmaal af te zien van een gecentraliseerde inkoop van vroege aardappelen en den invoer dezer aardappelen uit Nederi land vrij te geven. Daar waarschijn lijk van half Juni af Duitsche vroege aardappelen in voldoende mate voor de voorziening der bevolking ter beschikking zullen staan, is de invoer uit Nederland voorloopig tot 20 Juli toegestaan. Na dezen datum worden wagons met aardappelen niet meer over de grens gelaten. De nieuwe armen l Zoo noemt men degenen, die af komstig zijn uit intellectueel-ontwik kelde kringen en door hun leeftijd den achteruitgang van hun inkomsten niet meer te boven kunnen komen, o.a. zij, die voor den oorlog moesten leven van een klein pensioentje of een klein beetje rente en er juist mee konden rondkomen, doch nu door de waardeloosheid der Russi sche, Oostenrijksche en andere effec ten, geruïneerd zijn. De directeur van de weesinrichting „Zandbergen" te Amersfoort, doet een beroep op degenen, die nog wel over een gevulde portemonnaie kun nen beschikken om een inrichting te stichten, waarin dergelijke oudjes een goed onderkomen kunnen vinden. Wie met zijn plan pathiseert, en nader met hem in overleg wenscht te treden, zal hem steeds bereid vinden. Door den kantonrechter te Tholen zijn een drietal werkgevers uit Stavenisse, die geen zegels voor de Invaliditeitsverzekering hadden ge plakt, veroordeeld tot geldboeten totaal bedragende 130 X f 3- in te nemen. „Kom nu eens hier, Mario", zei Nora, „en vertel mij het een of ander. Ik heb geprobeerd of Freccia iets wist, maar die is vanavond in eene treurige bui. Hij is stellig verliefd. Hij vertelt van niets dan liefdesavonturen, die ongelukkig afloopen. Ik houd meer van menschen die niet zoo hoog ernstig zijn, en jij, die je nooit met groote verliefdheden hebt opgehouden, weet zeker wel iets grappigs. Oude dingen moet men zoo spoedig mogelijk zien te vergeten en ik twijfel of wij een van beiden wel iets gelooven van het geen de menschen ware liefde noemen". „Mijnheer Freccia", riep Vieri aan het biljart, „wilt u zoo goed zijn tien punten voor mij op te teeken Het jongmensch, dat met Nora stond te praten, verwijderde zich en Mario bleef met haar alleen. Hij liet zijne knie op de bank rusten, zoodat hij dicht bij haar kwam en aan het ge zelschap den rug toekeerde. Al sedert eenige dagen was het alsof er tusschen hen beiden eene zwijgende afspraak bestond om niet dan in tegenwoordig heid van anderen tot elkaar te spreken. „Nu komt er wat begon Nora Goes. Met zeer groote belangstel ling bezichtigden wij heden de Goesche Machinenfabriek en reparatie-werk plaats v?n den heer C. Loggers op de Groote Kade.

Volksblad | 1920 | | pagina 1