No. 49. Woensdag 16 Juni 1920. 44® Jaargang, .JEUGD, FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, JNEDKRLAMD. Een Eere Comité, waarvan den Edelachtbaren heer Burgemeester van Goea het voorzitterschap zal worden aangeboden, heeft op zich genomen het vaandel aan de vereeniging aan te bieden, terwgl het bestuur zich voorstelt hieraan eenige feestelijk heden te verbinden, waarvoor reeds de Harmonie .Euphonia" benevens enkele zangvereenigingen hun mede werking toezegden. Bivolking. Ingekomen M. Muurling, hoofdverpl. van Haan ism, Oude Viachmarkt 66; J Feline bakkerskn. Yeraeke, Bierkade 2; J. S. Bedet comm. B. v. A. Eloetlnge, Kleine Kade 192; L. H. Sterk Aas. Poat. Botterdam, Poelweg V 148 fG. J. Fisseher steenhouwer, Nijmegen, Heernisaeweg 154. Vertrokken P. A. MatthQae, boekhouder Tilburg; P. Pauwels mandenmake Temache (B.) M. J. Gubbela, varenagezel, Mid deiburg; J. van Baaien onderw^zer Hoek van Holland; A. J. Brufjn werk. man S.S. Roosendaal; G. van Oa, los werkman Benkum; M. de Jonge, bouwk. oplichter, Gravenhage; E. Vertregt, boekbinder, 'sGravenhage; M. Oele, cand. not. Middelburg; L. B. de Witte, zulvelfabrikant, Vlissingen. GotZaterdag 12 Juni behaalden op bet te Arnhem gehouden examen mej. J. Buitendijk en dhr. H. HQma, beiden alhier en dhr. P. J. Dominicus te Wemeldinge het diploma machine- 8 Naar het ttaliaansch. ,/Wat een heerlijke avond Nora gaf geen antwoord. Een beetje teleurgesteld, maar zonder zich te laten afschrikken, legde Mario zacht- kens zijnen arm om haar middel. „Ik houd toch zooveel van je, Nora „Och kom Toevallig geloof ik daar niets van", zeide Nora lachende. Goeden nachtTot morgen." Zij versnelde haren stap en ging naar binnen. Mario bleef sprakeloos staan. „Wat beduidt dat nu weer? Wat heb ik voor kwaad gedaan Ik was juist zoo in mijn schik zij was den heelen avond zoo lief geweesthet leek alsof zij mij niet meer plagen wilde en mij wilde doen vergeten wat er vroeger gebeurd is. Wat, mag haar overkomen zijn schrijven, uitgereikt door da Ned. Ver. van Leeraren systeem, I. Pitman. Goea Naar wij vernemen hebben de heeren, welke in het Scheidsgerecht in ambtenarenzaken b§ den Baad van Arbeid te Goes zijn benoemd hunne benoeming aargenomen. Het scheidsgerecht bestaat uit de heeren D. D. van den Bout, voorzitter, mr. J. H. M. Stieger, pi. voorzitter. I. D. Fransen v. d. Putte, lid, A Klefln, pl. lid. Joh. Pilaar, lid. W. S. Duva- kot Can., pl. lid. W. 't Hooft, lid. L. Duvekoc Can., pl. lid. Ds. Buinink, lid. J. W. Vienisgs, pl. lid. Goea. De harmonie .Euphonia* hoopt bij gunstig weder een volksconcert te geven op de tent op de groote Markt op as. Donderdag 17 Juni des avonds te 8 uren. ZJ zal dan laten hooren het volgende programma 1 „Concordias* feestraarseh L. J. Kroes, 2 Ouverture .La eréole* L. J. Baudonck. 3. .Amours et Primtemps* Valse E Wald. 4. Groote Fantsisie op G. Bizets „Carmen" M. J. H. Keiiele. 5. .Hulde* Marsch J. Hout. 6. Ouverture .Provetgsle* O. Popy. 7. .Die Schmiede in Walde" Karakten stuk Ch. Michaelis. 8. Fantaisie „Si j'étais rol* G. Morand. 9, Finale. De keizerlijke wandel ng 1 Cyrfel Buysse schrijft in de Tel.: Onlangs heb ik in een courant gelezen dat de Duitsche ex-keizer, nu hij zijn verblijf te Doorn heeit betrokken, wel zeer beperkt zal zijn in zijn wandelterrein. Hij die vroeger buitenverblijven bezat, uitgestrekt als provinciëo, zal zich nu tevreden moeten stellen met de omrasterde ruimte van een al niet veel meer dan burgerlijk mooipark, waarin hij zal gevangen zitten als een beer in zijn kooi. Maar terwijl hij met deze gedachte voor het huis en weder liep, was het hem alsof de betooverende, min of meer spottende glimlach van Gabrielle de Bréteuil nog op hen rustte, alsof de diepe touen harer stem nog zijn binnenste beroerden, alsof haar blanke eenen beeldhouwer waardige arm zich nog aan zijn oog vertoonde „Hebt u een aangenamen avond gehad en is de verveling van dezen middag weer geweken vroeg Vieri, na een poos zwijgend naast mevrouw de Bréteuil voortgewandeld te hebben. „Weet u wel dat ik u een brutaal mensch vind antwoordde Gabrielle half boos, half schertsend. „Ziet u, zoo iets had ik nu juist verwacht. Scheld mij maar uit. U weet niet half hoe goed het ,u staat als u u boos maakt „U had mij wel eens kunnen waar schuwen Vieri, dat het in dit nest zoo doodelijk vervelend kon zijn, U waart hier immers bekend „Maar neem mij niet kwalijk, u hebt mij niet om raad gevraagd. Hadt u er mij over gesproken in plaats van met Pierre de Trevern...." Sommige brave menechen jam meren daarover, vinden dat men hem meer vrijheid moest verleenen, dat hij zich ruimer moest kunnen bewegen. Ik kan daar niets voor voelen. En ik weet een mooie uitgestrekte wandeling voor hem, waar ik hem, als ik er iets in te zeggen had, vast en geregeld, zoo lang hij leeft, zou laten heenbrengen. Die wandeling ligt in Vlaanderen en heeft een uitgestrektheid van uren en uren. Het zijn oi wel eenzame plekjes, hier en daar tus~ schen de korenvelden of wel dichte wouden bij elkaar, alle van hetzelfde soort gewassen. Hij zelf heeft die wouden helpen aanleggen. Daarom zou hem zeker interres- seeren nu eens waar te nemen, hoe zij er uit zien. Hij zou verbaasd zijn, als hij zien kon hoe ze zich ontwikkeld hebben. Al die duizenden en duizenden eu nog eens duizenden boompjes, die hij heeft helpen planten, zonder onderscheid den bekenden vorm van een kruis. Hij is boomzager 't zou hem interesseeren. Hij zou zien, dat vele wel verdorde bloemen maar geen bladeren dragen. En dat er op elk van die kruis- boompjes een naam staat, mitsga ders een datum waarop het geplant werd. Misschien als hij enkele honderd duizenden van die kruisjes gezien heeft, zou hij zeggen genoegnu wat anders Maar men zou hem antwoorden Neen, neen, neen, neen, neen I Er zijn er nog veel en veel meer, en als we hier in Vlaanderen alles afgekeken hebben, dan gaan we naar Mevrouw de Bréteul bekeek haar niet bijzonder kleine maar mooi ge vormde hand, die op haar werktafeltje rustte en draaide hare schitterende ringen om hare blanke vingers. „Hebt u tijding van Trevern vroeg zij, Vieri aanziende. „Hebt u zelve geen brief van hem?" „Ik zou denken dat ik u er dan niet naar vragen zou". „Eeu paar dagen geleden schreef hij mij", antwoordde Vieri, eenigszins uit het veld geslagen door de onbewimi pelde manier waarop Gabrielle te kennen gaf dat zij zich beleedigd voelde door zijne wedervraag. „Hij kan onmogelijk uit Parijs weg, wegens zaken die zijne tegenwoordigheid eischen, en verzoekt mij hem te ver ontschuldigen bij den heer Lanza, wien hij beloofd had dat hij hem op zijne reis door Italië zon komen be zoeken". „Gelooft u daar een woord van vroeg Gabrielle schouderophalend, met een gedwongen lachje ,'Wst voor ons, vrouwen, hoofdpij» is, dat zijn voor de mannen hun „zaken", name lijk een voorwendsel om te gebruiken als ze het noodig hebben. De waar- Frankrijk en dan naar Italië en dan naar Ruslnnd, en dan naar Koeme nie, en dan naar Turkije, en dan nanr Mesopotamië, en dan naar Egypte, en dan verder het diepe Afrika in, want overal hebt gij geplant, de gansche wereld rond; en dat alles moet ge nu gaan bezien, dag aan dag, zonder eind en zonder nog ooit naar iets anders te kijken, tot uw eigen kruis-boompje ergens geplant wordt.... Die wandeling zou ik hem laten maken, rond om den wereldtuin van dood en rouw, dien hij geschapen heeft. Geldvermorsfng. Nog veel meer schandalen dan de reeds gemelde over geldvermorsing vertelt dr. v. Dieren in zijn causerie in De Belastingbetaler. Tijdens den oorlog heeft het Amsterdamscbe gemeentebestuur met de beste be doelingen de linnen- en katoenen goederen hij de grossiers weggehaald om een eind te maken aan den kett«nghandel. Die goederen zijn toen opgeborgen in de pakhuizen van de Dageraad, de door Wibaut financieel gesteunde socialistische onderneming en daar heeft men ze tot voor korten tijd laten liggen, inplaats van ze te distribueeren voor matige prijzenhet eerste gevolg was natuurlijk, dat de linnen- en katoenen goederen, voor zoover ze niet aan den handel onttrokken waren, duurder werden, want hoe kleiner de verhandelbare voorraad is, des te hooger stijgt de prijs. Na den oorlog zijn die klaarblijkelijk tijdelijk in het vergeetboek geraakte goederen verkocht. Ik vernam, zegt dr. v. Dieren, dat een gedeelte van den voorraad verdwenen, d. w. z. heid zal wel zijn dat hij te Parijs iets heeft dat hem aangenaam bezig houdt. Er zijn huizen waar men niet voelt dat het warm is. Wat moet bovendien iemand hier uitvoeren die zoo op end' op Parijzenaar is, dat hij ternauwer nood begrijpen kan hoe een beschaafd schepsel buiten den kring der boule vards leven kan „U is vandaag niet aardig voor uwe vrienden". „Misschien maakt de warmte mij wat zenuwachtig, dat 's al. Wilt u rooken Terwijl Vieri de sigarette aannam die mevrouw de Bréteuil hem toereikte boog bij zich voorover en raakte met zijn lippen de punt van haar vinger aau. „Schaam je, VieriZulke flauwiteiten zijn nauwelijks goed genoeg voor zoo'n dandy als Pierre de Trevern. „Pierre is een gek", zei Vieri half luid, terwijl hij haar verliefd aankeek. „Nu, dat is óók niet beleefd voor een afwezigen vriend", antwoordde zij lachend om de hatelijkheid aan het adres van monsieur de Trevern. „Ik ga mij kleeden. Als u op mij wachten wilt, kunnen wij samen naar Lanza Goat Aan de Goesche Zangvoreeniging „Oefening Baart Kunst, directeur de heer S. J. Tamminga, zal in het begin der volgende maand namena da bur- gerU van Goea een nieuw vaandel worden aangeboden, 't welk in bestel- ling ia bg de firma C. M. van Diemen te Dordrecht.

Volksblad | 1920 | | pagina 1