de Noordgrens van België, zóó, dat behalve het groote deel van Lim burg en van NoordBrabant, ook ZuidBeveland, Walcheren en ZeeuwschVlaanderen aan België kwamen. En wat dit laatste betrof juist op grond van de leusde heele Schelde, en dus ook haar oevers, Belgisch. Och hoe overdre ven vond toen menigeen de waarde die wij aan zoo'n publicatie hecht ten. Men ziet nu dat ze een schakel was in een keten van intriges die begonnen in de bureaux van den heer De Brocqueville te Havre, haar einde heeft gevonden in die van den heer Hijmans te Brussel. Waarlijk we mogen nu toch eindelijk wel eens leeren met welk soort menschen we daar in 't Zuiden te doen hebben. Met welk soort menschen Dat heeft de uiteenzetting van den Minister, al was ze volkomen zakelijk gehouden, óók heel duidelijk getoond. Met héél „nette" menschen. Alleen hebben ze een ietwat ander begrip van waarheid, van fatsoen, van eerlijkheid, van goede trouw, kortom van eenige eigenschappen van een gentleman dan wij er ons van vormen. Maar dat komt zeker doordien ze zooveel meer wereldsch zijn dan wij, niet zoo in een uithoek van de wereld leven, waar men een beetje boersch is, zulle, en dus meent dat „ja" ook werkelijk ja beteekend en niet ook wel eens neen kan zijn. Doch nu we ze nader hebben leeren kennen, in den oorlog van aangezicht tot aangezicht (bij 't millioen) en sinds ruim een jaar door onze onderhandelingen, nu zouden we toch zeggenHm, ze hebben toch op den duur te zeer andere manieren dan wij. We zullen toch maar liever afscheid van hen nemen. 't Zou ons een hooge eer geweest zijn, hun met kanalen gedienstig te mogen wezen die onze eigen havens wellicht bedreigden En 't is onzen onderhandelaars zeker steeds een vreugde en een stichting geweest wanneer zij met de groote heeren uit Brussel aan één tafel mochten zitten Maar op den duur hooren wij toch niet in zulk gezelschap. En daarom Adieu, zulle Vaarwel Totdat ge, wie weet óók eens zoo denkt over ja en neen als wij. NEDERLAND Goes. In de Donderdagavond ge houden Raadsvergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren, wer den de notulen der vorige vergade ring onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen of in handen gesteld van B. en W. Een verzoek van de Afd. Goes en Omstreken van den Nationalen Bond van Plaatselijke Keuze, om adhaesie te betuigen aan het voorstel-Rutgers e a. bij de Tweede Kamer ingediend, werd aangehouden tot de volgende vergadering, opdat alle leden van den Raad in staat zouden zijn, kennis te nemen van alles wat Plaatselijke Keuze beoogt. Daarna werd door den voorzitter mededeeling gedaan, dat een schrij ven is gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken aangaande den bomaanslag van 22 Dec. 1917 op Goes. Hoewel er bij den minister op aangedrongen was ten spoedigste van een en ander mededeeling te doen, wanneer eenfg licht in deze zaak was waar te nemen, heeft de voorz. nog niets van deze zijde ver nomen. Alleen had hij het officieele bericht in de bladen gelezen. (Zie desbetreffend bericht in dit nu nmer.) De kosten voor de verbetering van den Wes singel (f 13000) zal op de begrooting 1921 worden uitgetrok ken de afwatering in de Bergpad is verbeterd. De mestvaalt-kwestie van den heer Westdorp zullen B. en W. terdege onder de oogen zien en tot een goed einde zien te brengen. In de eerstvolgende vergadering zullen voorschriften worden gebracht voor vrachtauto's aangaande snelheid, gewicht en banden. Het voorstel van de Gasthuiscom inzake de verhooging der gasthuis tarieven, en het voorstel tot wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur welke niet op de agenda voorkwamen werd goedgekeurd. Een verzoek van den heer J. Snoo- dijk, wat door verschillende heeren werd verdedigd, werd echter met 6—7 stemmen verworpen. Na zeer breedvoerige discussie werd het voorstel van den heer Plazier, om de vergaderingen van den Raad dezer gemeente met gebed te openen, met 7—6 stemmen aan genomen. Minder succes had het voorstel van de heeren Brants en Goedbloed tot afschaffing van de kermis. Dit werd na langdurige discussie met 85 stemmen verworpen, zoodat de kermis blijft gehandhaafd. Voor stem den de heeren Brants, Goedbloed, Plazier, Duvekot en Flink, Toen dit voorstel was verworpen, kon blijkbaar het publiek op de tribune zich niet meer inhouden en gaf zijn instemming te kennen door applaus. Hierna kwam aan de orde het voorstel-Vienings tot beperking van drankgebruik gedurende de kermis dagen. Dit werd aangenomen met 76 stemmen. Tegen stemden de heeren van links. De vergadering welke tot even voor 12 uur duurde, werd daarna voor het publiek gesloten, waarna de Raad in besloten zitting overging. Goes. De inlevering van de wa penen, de kleeding en de uitrusting stukken enz. door de verlofgangers van de Landweer die dit jaar wegens diensteindiging ontslagen zullen wor den, zal plaats hebben te Goes in de Korenbeurs op Donderdag 8 Juli a.s. om io.3o u. vm. Goes. De Goesche Burgerwacht zal een schietwedstrijd houden voor de gewapende Secties. De wedstrijd zal worden gehouden op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Juni, telkens tusschen 5 en 8 uur namid dags. Het aantal behaalde punten zal voor eiken schutter worden getee- kend door den baancommandant en den betreflenden schutter. Bij geschillen beslist het Bestuur der Goesche Burgerwacht, terwijl dit Bestuur ook beslist in gevallen waar bij in deze regeling niet is voorzien. De uitreiking der prijzen zal plaats vinden in een algemeen* vergadering der Burgerwacht in de Soc. V.O.V, des Maandags 28 Juni, des avonds 8 uur. Goes. Onze stadgenoot, de heer W. van Zweeden, slaagde te Rotter dam voor het examen boekhouden, vanwege de Vereeniging van Leer aren in de Handelswetenschappen. Goes. Tot 2e klerk bij het Gem. Gasbedrijf is benoemd de heer H. A. van Koeveringe uit Wemeldinge. Goes. (Officieel.) Het ministerie van BuitenlandscheZaken deelt mede, dat de Britsche Regeering thans de verantwoordelijkheid voor hetjwerpen van bommen op Goes op 22 De cember 1917 op zich heeft genomen en z'ch bereid heeft verklaard de daaruit voortgevloeide schade te vergoeden. Naar wij vernemen is reeds door de personen, welke voor vergoeding hunner schade in aanmerking zullen komen een desbetreffend schrijven ontvangen. Een woord van hulde aan onzen burgemeester, die onvermoeid voor de oplossing dezer zaak werkzaam is geweest, is hier zeker wel op zijn plaats. Goes. Naar wij vernemen zal het muziekgezelschap »Hosanna« Dins dag a.s. een volksconcert geven in de tent op de Groote Markt. Goes. Meldden wij dezer dagen, dat mond- en klauwzeer was gecon stateerd brj den landbouwer C. Karelse Sr., zulks is ook het geval bij den landbouwer J. de Bokx alhier. Raadzaam is de melk en het water vóór het gebruik te koken. Middel tegen mond- en klauwzeer Door een landbouwer te Enschedé Is op de volgende wijze baat gevon den tegen mond- en klauwzeer. Hij geeft zijn koelen dagelijks een kleine handvol keukenzout in den bek, met gevolg dat ze vrij zijn en die der buren mond- en klauwzeer hebben. De een heeft van die melk koeien er een met zout bewerkt en deze heeft het niet gekregen. De boeren, wien hij 't had aangeraden, hebben geen ziekte bij hun vee gekregen. De wereldhervormers aan het werk 1 Amsterdammers althans leeg- loopers enz. houden van relletjes. Dat bleek ook Dinsdag. Toen werden op sommige plaatsen de bestuurders en de conducteurs van de trams uitgejouwd door de deelnemers aan een optocht. Bij de meeste trams werden de deuren uit voorzo:g gesloten. Waar voldoende politie aanwezig was, bleef het bij gejoel aan het einde van den langen optocht was echter de politie maar schaarsch vertegenwoordigd, van welke omstandigheid de stakers gebruik maakten om de bijwagens los te koppelen. Ook werden enkele ruiten van tramwagens vernield en haalden sta kers de beugels naar beneden. C p de Weteringschans werd een bijwagen van lijn 7 een eind terug geduwd. Ook in de Plantage-Midden- laan geschiedde een dergelijke bal dadigheid. Onder de trampassagiers veroor zaakte dit baldadig optreden eenige consternatie. Toen ten laatste een voldoende politiemacht verscheen, kon aan de relletjes een einde wor den gemaakt. Boevenstreken 1 Te Scheveningen heeft Zondag morgen een misdadige aanranding plaats gehad. Bij den 79-jarigen vischventer, Jacob Voois, meldden zich een tweetal heeren, kwasi om visch te bestellen voor een bruiloft, dezer dagen te houden in de Gentsche straat. De oude man ging hierop in, bood zelfs een stoel en thee aan en maakte een praatje. Een der »heeren" deed toen echter een vraag naar een portret, dat achter den stoel van den ouden man hing, die zich omkeerde om te kunnen vertellen, wien het portret voorstelde. Daarop is een der boeven op den ouden man toegesprongen, heeft hem den keel toegeknepen, terwijl de ander, nadat het slachtoffer op den grond was gediukt, hein den voet op het hart zette. Twee uur later kwam de oude man weer bij kennis en heeft buren gewaarschuwd, die constateerden, dat er f 41 was gestolen. Verder was alles overhoop gehaald, doch de heeren hadden waarschijnlijk niets van hun gading kunnen vinden. Gelukkig dat de oude man, van wien de aanranders waarschijnlijk dachten dat hij overleden was, goed opgenomen heeft met wie hij te doen heeft gehad. Dat heet rijk gezegend Bij een landbouwersvrouw te Lat hum (bij Doesburg) werd verleden jaar en ook in 1918 een tweeling geboren terwijl thans de vrouw a*n een drieling het leven schonk. Alle zeven kinderen zijn nog in leven. Vleeschvergiftiging. In het gezin van de familie H. te Utrecht, zijn 3 leden ernstig onge steld geworden na het gebruik van het middagmaal. De geneesheer constateerde vleeschvergif iging. Het bleek dat het gezin ossenhaas had gegeten, afkomstig van een sla ger te dier stede. Na de nuttiging van dat vleesch werden drie familieleden vrij ernstig ziek. Bij onderzoek is gebleken, dat de slager die aan deze familie leverde, de ossenhaas weder gekocht had in een andere slagerij in de stad en deze slager heeft,bij navraag bekend, dat hij het vleesch had betrokken van.... een vilder, die geregeld on deugdelijk vleesch, afkomstig van docr ziekte gestorven vee, naar de stad brengt naar verschillende sla gerijen, dien dan wel kans dit voor de gezondheid schadelijke vleesch aan hun klanten te verkoopen. De familie H. is daarvan nu weer de dupe geworden. In den winkel van den slager, die het ondeugdelijke vleesch in voorraad had, is nog een ander stuk ossenhaas in beslag ge nomen dit vleesch wordt door dr. Aldershof, inspecteur van de volks gezondheid, in het laboratorium van het Abattoir onderzocht. Tegen de tabaksbelasting In een Utrecht gehouden verga dering van belanghebbenden bij den tabakshandel is, na redevoeringen van de heeren F. S. Stroosnijder, uit Amsterdam en J. De Vlam, uit Eindhoven, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij de overtuiging werd uitgesproken, dat door het wetsontwerp op den tabaks accijns aan industrie en kleinhaddel een kwellende tabakswet ter uitvoe ring wordt opgedragen, en waarin ten slotte krachtig geprotesteerd werd tegen de indiening van dit wetsontwerp, omdat hetonaanneme. lijk is voor de geheele tabaksnijver heid en het in ernstige mate bestaan van den handeldrijvenden en indus- tiieeelen middenstand in dit vak bedreigt. De 24 uursstaking in de drie groote steden blijkt eene mislukking. Zelfs in het roode Zaandam zijn Dinsdagmorgen alle arbeiders op de gewone wijze aan het werk gegaan, nergens werd gestaakt. Ook in het havenbedrijf en aan de artillerie inrichtingen ging alles zijn gewonen gang. Het Huisgezin spreekt van een caricatuur van staking. Wat blijft er nu nog over vraagt het blad, van de grootspraak der rooden en vuurrooden De grootspraak der communisten bij het afdeelingsonderzoek in de

Volksblad | 1920 | | pagina 2