No, 46. Zaterdag 5 Juni 1920 43e Jaargang JEUGD. FEUILLETON. Loon en prijs. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, Uit een artikel van raej. mr. E. C. van Dorp nemen we het volgende over„Het socialisme wil aan het menschdom een onmogelijk uit te voeren taak opleggen-. Het gaat uit van de dwaling, dat een zekere maatschappij vorm menschen van waarde zal doen onstaan, inplaats dat alleen menschen van waarde een goede maatschappij kunnen vormen. Het streven naar gelijk heid, desnoods ten koste van den welstand van allen, is vernietigend. Vernietigend werkt de wangunst, die het socialisme leert. Doordat de arbeider den kapitalist zijn winst misgunt, ziet hij voorbij, dat hijzelf ook profiteert bij die winst. Loonen af te dwingen, die de ny verheid niet betalen kan, staat gelijk met wat aandeelhouders zouden doen, die terwijl er ver lies in hun zaak is, zich toch dwingend laten uitkeeren. Op elk gebied zijn er onderne mingen, die maar juist bestaan kunnen, wordt het loon hier opge dreven, dan gaan deze ondernemin gen te grorde Er wordt dan minder geproduceerd en er komen meer werkloozen. Door de mindere productie worden de producten weer duurder. Zoo is het tegen woordig, nu men eenmaal afgewe ken is van den grondslag (van vraag en aanbod voor de loonsbe- paling en maar toegeeft aan wat de arbeiders eischen, nu is die prijsstijging, die het gevolg was van hooger iooneischen een nieuwe reden voor loonsverhooging, im mers, de arbeiders komen met Naar het ftaliaansch. ,,lk lijk wel gek", had hij echter bij zichzelf gezegd. Nu^p dit oogen- blik, in zijne kamer alleen, dacht hij het andermaal. Hij wilde met geweld zich vermanen om de ergernis en den twijfel, die hem het leven verbitterden, te onderdrukken. Was het Nora wel, die hij had hooren snikken Waar over zou zij geschreid hebben Maar als er nu eens niets tusschen hen beiden was dan een misverstand, waar zij misschien evenveel spijt van had als hijzelf.... Het zou (och wel gemak kelijk geweest zijn, even weer binnen te gaan..,. „Ik lijk wel gek", hehaalde hij, stampvoetend. Haar onnatuurlijk lachen, door snikken gevolgd, ging hem snij dend en plagend door de ziel. „Ik maak mijzelf allerlei dingen wijs", bromde hij, en streek met de hand f nieuwe eischen, omdat alles zoo duur is, en daar wordt, opnieuw aan toegegeven, weer met dezelfde gevolgen. Juist in dezen tijd is het bij zon der gevaarlijk, dat het loon zoo heel en al van zijn natuurlijken grondslag (vraag en aanbod) is losgemaakt- Terwijl de heele wereld snakt naar productie, moeten tal van bedrijven stopgezet worden of hun arbeiders afdanken, omdat de kosten, dat zijn in dit geval de loonen, te hoog zijn. En komen er werkloos, dan worden die gesteund. Wat bij een steeds achteruitgaande nationale huishouding eens spaak moet loopen." Tot zoover mr. van Dorp. Is er wat aan te doen, dat we uit dien doodelijken cirkel wegraken Dat zou op tweeërlei wijs kunnen ge beuren. Vooreerst zou men kunnen terugkeeren, tot den gezonden toe stand, dat de loonen werden bepaald door vraag en aanbod, waardoor ze zouden dalen. Daarop zou dan vanzelf spoedig een daling der prijzen van allerlei behoeften volgen. Of de prijsdaling der producten kon voorafgaan, waarna dan ook de loonen daarmee in overeenstemming zouden komen. Het eene is echter al even moeilijk als het andere, tenminste langs kunstmatige weg. Maar op het oogenblik schijnt toch wel een klein kansje op verbetering te be staan. In de Vereenigde Staten liggen massa's goederen opgehoopt, De oorzaken daarvan zijn deels de uitgebreide spoorwegstakingen, an derdeels het vasthouden dier goe deren met het doel, later hoogere over zijn voorhoofd. Voor het open venster stond op de schrijftafel, in een glas water, eene half geopende roos tusschen eenen struik fanielje-bloemen Die had Mario een half uur geleden, toen hij het eerst in de kamer kwam, daar niet gezien, maar nu deed de vanieljegeur hem onwillekeurig denken wie deze bloemen daar voor hem neergezet kon hebben... Met het hoofd in zijne ge kruiste handen voor de tafel zittende, staarde hij naar buiten door het open venster, „God, God, wanneer zal het mij toch mogelijk zijn haar te begrijpen Diezelfde vraag had Mario twee maanden geleden, door dezelfde onze kerheid als nu gefolterd, zich gedaan. Hij stond toen tegen de balus trade van het terras geleund en keek naar Nora, die, in eenen schommel stoel uitgestrekt, zich langzaam wiegde. Hij meende haar nu weder voor zich te zien, in diezelfde achtelooze hou ding, de arman slap hangende langs de leuning van den stoel, de oogen doelloos voor zich uit starende, met eene onbewust weemoedige uitdrukking, prijzen te kunnen bedingen. In die goederen zit natuurlijk heel veel geld vast. De bezitters trachten dus om hun bedryf te kunnen voort zetten, bij de banken voor gerui- men tijd geld optenemen. Maar de toestanden in den geldhandel zijn van dien aard, dat het verkrijgen van bankcvedieten „op langen ter mijn" uiterst moeilijk is". Sinds korten tijd is men dan ook ge dwongen, vele goederen te gelde te maken. Katoen, maïs enz. zijn daarom aanmerkelijk in prijs ge daald. Ook in Engeland zijn de goederenprijzen in den jongsten tijd vrij scherp teruggeloopeu. Wol, katoen, leer, schoenen, vleesch, thee, graan, enz. zijn in prijs teruggegaan. Die teruggang wordt op het oogenblik verscherpt door een plotselinge vermindering van de vraag Zoolang de prijzen steeds opliepen, haastte ieder zicli om in bahoeften zoo spoedig mogelijk te v ;orzien, uit vrees, dat later nog meer zou moeten worden betaald. Nu dit echter anders schijnt te zijn, worden de afnemers terughou dend, omdat zij nu op nog lager prijzen hopen. Voorzoover voor raden gedwongen moeten worden opgeruimd wegens opzegging van oude of weigering van nieuwe bank- credieten, kan deze hoop wel juist blijken. Een aanzienlijke vermindering der vraag naar goederen is ook veroorzaakt door den lagen stand der geldswaarde in vele landen. Immers door de geringe waarde van marken, franken enz. kon Duitschland, Frankrijk enz. levens middelen en grondstoffen uit andere landen niet betalen. Was nu de zooals men pleegt waar te nemen bij heel jonge schepselen, die het lijden, dat het leven voor hen in voorraad heeft, meer voorgevoelen dan begrijpen. Het was een heete dag en de geur der bloeiende gardenia's en oleanders steeg hem naar het hoofd. Hij wist nog heel goed dat hij twee- of driemaal tevergeefs moeite gedaan had om zijne sigarette aan te steken, maar dat de vlam telkens uitgeblazen werd door een koeltje, dat af en toe foulard-zijde de van Nora's lichte blouse kreuken kwam en de dunne stof ritse len deed.... Mario was tweeëntwintig jaar oud. Geen enkele hevige hartstocht had nog zijn bloed in beweging gebracht. Se dert hij de kinderschoenen uitgetroken had en aan de universiteit gekomen was, had hij aan niets gedacht dan studeeren zijne onverzadelijke weet gierigheid had al de overtollige levens kracht opgeslorpt, die het grootste ge luk en tevens het dreigendste gevaar van zijnen leeftijd is. Het eenige wat hem soms van zijne studiën afgetrok ken had, was het. beeld van zijn nichje Nora, naast wie hij opgegroeid was. Haar slanke gestalte, haar schelmsche straksgenoemde prijsdaling der goe deren in Amerika en Engeland in hoofdzaak het gevolg van een groote stijging der productie, dan werd de toestand in de maatschap pij spoedig weer normaal. Doch dat is nog volstrekt niet het geval. Zoodra dus weer lange credieten worden gegeven en zoodra de stand van het geld weer aanmer kelijk en blijvend gaat rijzen, zoodat een groote vraag naar goe deren ontstaat, loopen de prijzen weer op. Een poos is inderdaad de geldstand, de valuta opgeloopen. Maar lang heeft het niet geduurd. De gevolgen van dat oploopen zou den ook voor de landen met lage valuta even erg, misschien erger zijn geweest dan het tegendeel. Thans is dan ook weer een daling waartenemen. Al geeft nu ook de prijsvermin dering van goederen nog geen aanleiding tot blijvende verheugenis, omdat misschien die vermindering slechts tijdelijk is, in elk geval is er een begin van verbetering, en niemand kan voorspellen hoelang die verbetering zal aanhouden. Zoo lang ze duurt, vervalt dus de grond om aan eischen voor loonsverhoo ging toetegeven. Integendeelvol gens den natuurlijken loop der dingen zou in de periode der [prijs verlaging ook een daling der loonen moeten volgen. Hoe dit zij, de wereld krijgt nu gelegenheid, om een beetje tot bezinning te komen. Zoodra de arbeider met helder hooid leert inzien, dat alleen van vermindering der productie een blijvende prijsdaling is te verwach ten, kan de tegenwoordige tydelyke hem over de grootste moeilijkheden oogen, haar glimlach vol raadselen en beloften, kwamen zich ongevraagd indringen tusschen hem en zijne boeken. De gedachte aan hare frissche, volle lippen en hare parelblanke tanden was meer dan eens schuld geweest dat hij in een wiskundig vraagstuk was blijven steken, of eene scheikundige proefae. ming onvoltooid had gelaten. .Uit dit alles blijkt dat wij ons hem anders hebben voor te stellen dan de meesten zijner tijdgenoten. Zijne droo- men der toekomst, zijne idealen van roem en liefde waren van anderen tijd zij hadden weinig overeenkomst met hetgeen de jongelieden van tegen woordig het meest liefhebben en be- geeren. Nora lag op haar rustbank en hield nu en dan hare hand voor den mond, om eene neiging tot geeuwen te ver bergen. „Van daag is het dus uw jaardag „Dat is een splinternieuwe ontdek king Moet mij dat op zoo'n sombe ren toon verteld worden (Wordt vervolgd).

Volksblad | 1920 | | pagina 1