No. 42 Zaterdag 22 Mei 1920 43® Jaargang. JEUGD. 1 FEUILLETON. Pinksteren. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij f.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advnrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Gedenkdagen zijn nuttig en voor menigeen zelfs noodig, om de feiten die er aanleiding toe gaven, niet in vergetelheid te doen wegzinken, doch ze integendeel in al hun frischheid en klaarte weer in het geheugen terugteroepen. Zoo roept Pinksteren, gelijk men weet, de uitstorting van den heiligen geest in de harten van Christus leerlin gen wakker. Inderdaad, het was wel een hooge, edele, ja, heilige geest, die in hen voer en hen aan dreef tot het gaan verbreiden van de schoone beginselen, door hun grooten voorganger met het woord gepredikt en met de daad beleden. Het was de geest van liefde, liefde voor de menschheid en liefde tot het goede, die hen in gloed zette en hun de kracht gaf, om vermoeie nis, ontbering, tegenkanting, ver volging zelfs te verdragen De menschheid dier oude dagen moest door hun vurig en overtuigend woord met denzelfden geest wor den doordrongen en bezield. Zij moest worden opgevoerd tot de groote hoogte, waarop men het klare inzicht en het onweerstaan bare gevoel bezit, om eiken mensch te beschouwen als een broeder, dien men, als hij op dwaalwegen verdoold mocht zijn, met zachtheid en liefde op het ware pad moest trachten terugtebrengen. Niet met dwang, niet met geweld moest dit worden bereikt, maar met nooit eindigende en dan ook nooit falende liefde. Want wie het zwaard trekt zal door het zwaard vergaan, doch de liefde vermag alle dingen. Naar het italiaansch. „Er komt dus morgen niets van die wandeling Nora vroeg mevrouw De Bréteuil, terwijl zij hare hand legde op die van Nora Vitali, met wie zij gearmd liep. „Ik kan immers nietPapa en Doria komen te vier uur thuis." „Je hebt gelijk, ik zal er niet meer op aandringen. Ik kon trouwens niets anders verwachten nu die be roemde neef eenmaal in 't spel is. Trek er je maar niets van aan, wij praten er niet verder over. Maar jij, Vieri, hebt toch beloofd om mee te gaan, niet waar „Eigenlijk heb ik niets beloofd. Ik heb niet veel lust in zoo'n grooten toebt te voetu weet hoe lui ik ben." „Ik vind je op mijn woord van eer onuitstaanbaar. Ik was juist van plan te zeggen dat ik een beetje op je gezelschap gesteld was, maar nu zal ik het wel laten." Bijna negeDtien eeuwen zijn na dit feit over de wereld gevaren. En de vraag mag worden gesteld, of de heilige geest van Christus in onzen tyd tot op genoegzame diepte in de harten der menschen is bin nengedrongen. Het stellen van die vraag is haast hetzelfde als haar beantwoorden. Want het is voor ieder duidelijk, dat dit antwoord moet zijn neen Wij zullen nu maar zwijgen over den reusachti- gen menschonteerenden moord, die achter ons ligt, en waarby geen sprankje van dien geest te ontwa ren viel. Wat is die [heilige geest door den oorlog verre achteruit geraakt, in weerwil van de ver meerderde kerkelijkheidEr is integendeel een geest van onheilig heid, van boosheid, van dwang, van geweld gekomen. Ja, deze geest heeft in enkele jaren zelfs zoozeer om zich gegrepen, onze maatschap pij dermate doordeeseind, dat dwang velerwege de plaats van liefde geheel heeft ingenomen. Men ziet dat op een terrein, waar liefde en niets dan liefde moest bestaan, op het terrein van neen, niet van den godsdienst, maar van den den kerkdienst. Misschien is nog zelden, zoo duidelijk als heden ten dage gebleken, welk een groot verschil er (is tusschen die twee. De eerste wil werkelijk alleen door overtuigende liefde de menschen naar het goede leiden. De andere beproeft dit te doen door dwang, waarvan de bij ons voorgestelde zondagswet een sprekend bewijs levert. Wij veroordeelen in dit ontwerp iwee hoofdlijnen. Vooreerst de bedoelde dwang, en ten tweede „Nu, ik heb het immers nog niet afgeslagen „Dat mankeert er nog maar aan 'tIs een gracieuse manier van aannemen. Wil ik je eens wat zeggen? Je bent een ongelikte beer. Als je niet in je humeur bent, is het een kunst om je iets vriendelijks le laten zeggen. Waar om zeg ie niet liever ronduit de waar heid Nora had glimlachend naar dezen uitval geluisterd, een oogenblik met eene uitdrukking van nieuwsgierigheid hoe Vieri het op zou nemen, daarna weer terugvallende in de onverschillig heid die haar soms eigen was. Zij waren het dorp doorgeloopen en gingen nu, links van den straatweg, een pad op dat tusschen twee rijen knoestige platanen naar boveu liep. „Adieuzeide mevrouw De Bréteuil, toen zij voor het hek eener villa gekomen waren. Zij gaf Nora een zoen tot afscheid. „Tot weerziens", antwoordde Nora. „Dank je voor het thuisbrengen." Vieri stak zij hare hand toe. „Plezie rige wandeling verder." Zij knikte beide met een ondeugend lachje nog eens toe, maakte het hek open en ging naar binnen. het enge en verkeerde begrip van wat goed en kwaad is. Door een dwingende wet de menschen beter te maken, zal niet lukken. Het door zulk een wet naar de kerken dryven nog minder. Men zal daar door Integendeel een zeer gerecht vaardigd verzet uitlokken. Boven dien wil men zich niet door een wet laten voorschrijven, wat men als goed of kwaad zou hebben te beschouwen. Alleen datgene, wat door de ziel des volks als kwaad wordt beschouwd, mag als zoodanig gelden, en alleen daartegen mag een wet ingaan. Niet tegen iets, wat slechts door enkele volksgroepen, voor kwaad wordt gehouden. Een wetgever, die zijn volk zulk een dwang zou opleggen, heeft van den heiligen geest niets in zich. Als hij in ernst zou meenen, op die wijze de menschen te verbeteren, timmert hij waarlyk niet hoog en bezit hij vooral een uiterst geringe hoeveelheid menschenkennis. Weet Lij echter beter en drijft hij zijn plan, dat dan alleen door kleine groepen wordt aanvaard, toch door dan kan men hem moeilijk een anderen naam geven dan: dwinge land. Van liefde, gelijk Christus die wilde, is bij dit alles niet veel te bespeuren. De meeste menschen schynen geen middenweg tusschen hollen en stilstaan te kenneu. Na de uit spattingen, van bolsjewisme, com munisme of hoe het anders heeten mag, is men begonnen langs wet- telyken weg krachtig daartegen optetreden. Uitstekend. Het moge waar zijn, dat de diepste grondslag van het communisme in algemeene Eene steile, met kastaujeboomen be groeide hoogte, van een honderd meter misschien, vormde den achtergrond der villa. Mollig teekenden de zacht trillen de boomtoppen zich legen den helder', blauwen hemel af. Vóór het witte recht hoekige woonhuis strekte eene op vier kolommen rustende veranda zich uit, die toegang gaf tot een terras vol bloempotten en sierplanten, dat weder overging in eenen Italiaanschen tuin met beelden en bloembedden, in het midden waarvan eene fontein haren stralenbundel fier naar boven wierp. De slanke, donkere gestalte van Nora Vitali, zooals zij de helling opging, een beetje hoog in de schouders, het bovenlijf met eene zacht wiegende be weging even voorover, teekende zich op den helderen achtergrond af. Het was een mooi schilderijtje. „Ben je haast klaar met bewon deren vroeg Gabrielle de Bréteuil met haar fijnen, glimlach aan Vieri die met gespannen aandacht Nora nastaarde. Hij kleurde even, toen keerde hij zich tot haar. „Ik wachtte tot uzelve het teekeu geven zoudt om verder te gaan. Mag ik u mijn arm geven Den volgenden middag, tegen twee menschenliefde bestaat, dat is dan toch alleen zoo in theorie. De praktijk is echter geheel anders en wel juist het tegendeel. Hier wil men de maatschappelijke orde met geweld van wapenen vernielen. En nu zou het ook weer in theorie wel juist zijn, als men deze leelijke uitwassen door liefderijke behandeling trachtte te herstellen. Doch dat zou zoo langzaam gaan, dat inmiddels drommen van men schen slachtoffer waren geworden, wat de maatschappij zich op straffe van vernietiging niet kan laten welgevallen. Alzoo is een flink optreden met dwingend rechtsgezag. hier noodig. Maar dit wil niet zeggen, dat dezelfde dwang nu maar overal moet en mag toegepast worden, om aan de inzichten van een tydelyk heerschende groep, de heerschappij te verschaffen. Als een vader zijn ondeugenden jongen straft, dan moet hij toch niet in blinde razer nij ook zijn andere kinderen straffen die dit in het geheel niet of ten minste in veel geringere mate ver diend hebben. Het eerste kan en en moet voortvloeien uit liefde voor den afgedwaalden knaap, het laat ste zou bewijzen, dat in het hart van dien vader ganschelijk geen liefde bestond. In de beperking toont zich de meester. Een wet tegen revolutionaire woelingen geeft blijk van liefde tot het volk. Een zon dagswet als de voorgestelde is een vergrijp tegen den heiligen geest. uur, viiiden wy Nora met een boek in de hand op een rieten rustbank uit gestrekt. Het was warm en de lectuur scheen haar weinig te boeien, want na eenige oogenblikken viel het boek luste- loos op de bank. Toen kruiste zij hare handen samen achter haar hoofd en scheen zich te verdiepen in de naakte fauiu en kinderfiguurtjes der beelden groepen op het terras en in den tuin. Nora is achttien jaar; zij heeft den onregelmatigen kop eener jonge Ita- liaansche van het Zuiden, de olijf kleurige gelaatskleur en de fluweel zachte huidde kin een weinig voor uitstekend, zoodat er onder den zwel lenden mond een lichte schaduw valt de lippen vol, maar fijn geteekend, en bijna altijd eenigszins geopendde oogen zwart en sprekendde donkere, golvende haren in een zware» Griek- schen wrong achter het hoofd saam- gebonden, terwijl de weelderige massa op hare kruin en de bewegelijke krul letjes vluchtige schaduwen werpen over het voorhoofd, dat laag, suial, maar in eene zuiver rechte lijn oprijzend, eene uitdrukking van sterke wilskracht aan het gelaat geeft. Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1920 | | pagina 1