No. 41. Woensdag 19 Mei 1920 4de Jaargang. TOL Twee gelukkigen. 4 FEUILLETON, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Ulll» te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, N ËDERLAHI). Ia verbsnd met de proganda- R7or.d, die den 20 Mei a.s. nlnier sal worden gehouden, met de bedoeling om eene afdeellng der Kon. Ned. Ver. „Oase Vloot* op te richten, wil len wQ ocse losers met een enkel woord een en ander mededeelen over de Vereeniging .Oase Vloot*. Deze vereeniging werd in 1905 opgericht e i stelt sich ten doel de kennis van en da belangstelling voor Onze Ma rine op te wekken bQ bet Nodar- landsche volk* Zy taat geh el buiten de politieke partyen, hetgeen vol. doende blQkt, wanneer men inzage neemt van de lijst der namen van de mannen, die aan het hoofd staan van dese echt Nationale Vereeniging. Bekende personen van allerlei poli tieke richting, maatschappelijke posh tie en van verschillende Godsdienstige gftilndten hebben sitting in het Hoofdbestuur en in den Aigemeenen Raad. Z8 tracht haar doel te bereiken door het verspreiden van brochures en andere geschriften, terwgi do leden maandelijks een tgdschriit ontvangen, waarin op populaire wQze alles ver meld wordt wat van belang is op Maritiem gebied. Voorts worden in de afdelingen voor de leden geregeld lezingen en bijeenkomsten gehouden. Om de toetreding als lid voor een Hder mogelijk te maken, bepaalt leder lid zelf het bedrag zgner con tributie met een minimum van f 1 per jaar. Dergelijke propagacda-avonden hadden overal elders veel succes. Da Heer Jhr. C, A L. van der Wijek, oud-zeeofficier en secretaris van het Hoofdbestuur die als spreker alhier sal optreden, sal duidelijk maken, waarom Nederland eene krachtige Marine noodig heeft en aantoonen K. E. ERANZOS. Meer wist hij niet te zeggen, en aangezien elke ruïne mij intersseert, vooral wanneer er spoken of geesten in wonen, zoo stapte ik aan den voet van den heuvel uit, nam afscheid van deu posteljon en klom naar boven. Met den boozen geest heb ik geen kennismaking kunnen aankoopen, maar wel met den schoolmeester en dat was een goede geest, en een gelukkige bovendien. Reeds te halver hoogte bespeurde ik eenen grijsaord, die, diep gebogen, het weinigje gras afsneed, dot er op de steile bellisg groeide. Zij gezicht kon ik nog niet onderscheiden, zijne kleeding leek mij die van eenen ge» woonen daglooner, hoa silo standen der Ms&tschsppg geïnteresseerd afin b$ onse Koloniën en welk een ramp mot onvoorsiene gevolgen het voor ons land sou zijn als wjj onse Koloniën mochten ver liezen. Wy brengen voorts in herinnering, dat het bywonen van deze prop*» ganda avond in het minst niet verbindt tot de toetreding als lid en dat lij die onverhoopt geen nitnoodi ging hebben ontvangen, deze alsnog kunnen bekomen by dan Heer G. A Hajenius, Klokstra&t 156 alhier. Het uitnoodigingscomlté bestaat verder uit de Heeren Joh. Pilaar, L Smit, Mr. J. H, M. Stleger en Dr. J. C de Reyter de Wildt. Voor bovenbedoelden propaganda- avond, hebben eecige D»mes en Heeren hunne medewerking op mu< zikaal gebied toegezegd. De luchtdienst Holland-Engeland is Maandag geopend. Het eerste vliegtuig, de Airco 16, bestuurd door den Engelschen vliegenier Shau, ar. riveerde hedenmiddag te 12 u. 40 op het vlieghol, waar verschillende autoriteiten en vliegeniers ter ont vangst aanwezig waren. De vliegmachine was te 10.05 uit Croydon opgestegen, zoodat men den tocht in ruim 2 uur heeft volbracht. Twee Engelsche journalisten maakten den reis mee. Van den Lord-Mayor van Londen, was een meegegeven, in Londen geschreven, gericht tot den burge meester van Amsterdam, waarin deze zijn beste wenschen uitsprak over het slagen dezer nieuwe luchtlijn. Stijgende vrachtprijzen. De Kamer van ^Koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft zich per adres tot den Minister van Waterstaat gewend, naar 'aanleiding 11 Is de schoolmeester thuis riep ik hem toe, //En kan ik het slot ook zien De grijsaard richte zich op en ik keek in een vriendelijk, eerwaardig, gerimpeld gelaat, waaruit een paar heldere oogen mij verbaasd aanstaarden. //Ja ja, zeker antwoordde hij nu, en //kijk liet hij er op volgen daar is er waarachtig eenNa dertig jaar weer een Toen kwam hij vlug naar mij toe en wandelde met mij het pad op. z/Ik ben namelijk zelf de school meester", verklaarde hij. //Al bij de vijftig jaren woon ik hier, en maar twee vreemdelingen zijn hier boven geweest om het slot te bezichtigen. Dat waren twee studenten, dertig jaar geleden en nu komt er wéér een Dat doet mij plezierDat doet mij van ganscher harte plezier Dat zijne vreugde echt was, kon ik waarlijk niet betwijfelen. Mijn leven lang heb ik geen gelukkiger gezicht in een oud hoofd zulke kinderlijk blijde oogen gezien. z/Er valt wel niet veel aan te kij ken", zoo babbelde hij, fluks vooruit stappend. //Het muurwerk verbrokkelt van de steeds stijgende vrachtprijzen van het goederenvervoer hier te lande. De hoogere loonen en kolen prijzen maken een verhooging der vrachttarieven zeker begrijpelijk, het is echter de vraag of de stijging der tarieven niet veel grooter is dan de noodzakelijkheid meebrengt. Het behoeft geen betoog, zegt adressante, dat de stijging van de vrachten te land fen te water leidt tot toeneming van de duurte, welke de Regeering wenscht te bestrijden. Op de vrachtprijzen der binnenland- sche stoomvaartlijnen heeft de Re geering geen invloed, wel daarente gen op die der spoorwegen, het ligt echter voor de hand, dat wanneer de spoorwegtarieven dalen, ook de tarieven voor binnenlandsch vervoer te water lager zullen worden. De vroegere gewone tarieven der spoor wegen zijn met meer dan 100 pCt. verhoogd, de speciale tarieven voor het vervoer van levensmiddelen met 4oo i. 500 pCt. hetgeen tot de stijging van de prijzen van alle artikelen, in het bijzonder van levens middelen, het zijne heeft bijgedragen. Daar 't een algemeen belang is, dat de spoorwegtarieven niet hooger zijn dan in verband met de stijging van loonen en grondstoffen noodza kelijk is, zou de Kamer den Minister in overweging willen geven tot goedkeuring van de spoorwegtarieven niet over te gaan dan na advfes van een door den Minister te benoemen commissie uit den Handel en tevens tot verlaging van de thans geldende tarieven maatregelen te nemen. Dit komt adressante te meer gewenscht voor, nu ook de onderlinge concur rentie van de sgoorwegmaatschappijen een einde heeft genomen. al sinds twrehonderd jasr, en de boe ren halen de steenen vlijtig weg. Ook was het gebouw nooit heel aanzienlijk. Eer heeft hier een arm geslacht ge woond. Dat weet ik uit eene oude kroniek. Inderdaad stonden daar boven nog slechts overblijfsels van den ringmuur en twee wanden van den wachttoren. Een gedeelte slechts, iets lager gele gen, dat een saort van voorbouw mocht zijn geweest, was in nog tame lijk goeden staat gebleven, ofschoon de muren ook hier bedenkelijke scheuren vertoonden. z/Hier is de school en mijn woon vertrek", zeide de grijsaard. //Het ziet Jr bouwvollig genoeg uitmaar toen ik hier kwam met meneer den inspec teur uit G., om de school in te rich ten, nu haast vijftig jaren her, toen waren de scheuren niet kleiner, en t,och heeft dat al dien tijd nog gehou den, en dat zal het nu ook nog wel wat langer doen. De gemeente is wel waar niet arm en kon gemakkelijk een school beneden in het dorp bouwen maar de menschen zien nu eenmaal tegen de uitgave op. En dan" hij glimlachte //is hier bijgeloof ver- Een 2e lijkoven De Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding heeft het noodig geoordeeld een 2e crematie-oven te laten bijbouwen op de begraafplaats Westerveld te. Driehuizen, in ver band met de steeds toenemende crematies. Opheffing van broodkaarten In overleg met de Regeering zal bij wij ze van proef voor Amsterdam het broodkaartenstelsel worden opge heven. Met nadruk wordt de burgerij verzocht haar medewerking te ver kenen, opdat deze proef, die veel last en onaangenaamheden wegneemt, en de gemeente een belangrijke financieele besparing brengt, volledig slaagt. Beperking van het broodgebruik tot het strikt noodzakelijke blijft ook zonder het broodkaartenstelsel een ieder geboden. Een stijging van het broodgebruik boven het totaal rantsoen voor de bevolking van Amsterdam, zou anders tot de wederinvoering van de broodkaarten moeten leiden. Straks zal in Maastricht de vrouw voor de eerste maal haar kiesrecht gaan uitoefenen. Het actieve kies recht, hel> jns suftragf, dat zij zoo langen tijd in hare banieren voerden wordt dan in het uiterste Zuiden van ons land voor de eerste keer in de practijk gebracht. Want de annexatie der omliggende gemeenten, welke Maastricht tout court in Groot-Maastricht veranderde heeft een nieuwe verkiezing voor den gemeenteraad noodzakelijk ge maakt. spreid, dat ruïn altijd alleen des nachts instorten. Het zou dus niet de kinderen kunnen treffen doch enkel maar mij En nu werd zijn glimlach tot een lachen, eu dat klonk zoo helder en vroolijk alsof hij mij daar iets bijzonder heugelijks had verteld „U moogt dit den menschen echter niet als een slechtheid toerekenen", voer hij ernstiger voort. „Het is nu eenmual boerenmanier in deze streek, den schoolmeester gering te achten. Maar die een degelijk onderwijzer gis, laat zich door zulke kleinigheden niet verbitteren, en ieder onzer vindt in zijn beroep zoo veel en zoo groote voldoening, dat hij God er dagelijks voor danken moet, op zoo nuttige wijze werkzaam te mogen zijn. Ik voor mij" een glansje van vrome ont roering vloog er over zijne trekken „ik voor mij, ik ben ook geen enkelen drg den Hemelschen Vader dit dankgebed scguldig gebleven Ik keek hem vol verbazing aan, terwijl het oude leggen mij door het hoofd ging. Quempiodere, paedagogum fecere. En toen vestigde zich mijn Goes Men versoekt ons het vullende te plaatsen DOOR

Volksblad | 1920 | | pagina 1