Stadsnieuws Uit den Vreemde. Sport werden gebracht. De jongens kregen een bedankje en ieder een portet van het Prinsesje. Verheugd kwaaien ze thuis. Gemeld wordt dat aan het verzoek van" dén minister van financiën om schorsing van de beraadslagingen over het wetsontwerp i. z. grondbelasting geen verdere politieke gevolgen zullen ziju^YSrhApJeiV De minister zou dus aanblijven. De regeériug heeft een nieuwe ver dediging van bovengenoemd wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend. Aan intrekking, na het zeer ongun stig Voorloopig Verslag der Kamer schijnt de regeering dus niet te denken. De minister van arbeid verzoekt reeds thans voor den a.s. winter in te slaan met het oog op de groote werkloos heid in de veenen. Indien daartoe overgegaan wordt, zou dit kunnen leiden tot een belangrijke verruiming van de |werkgelegenheid voor de be trokkenen. De groote meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid heeft de vraag of .het wenschelijk is ia de Ar beidswet 1919 een bepaling op te n^men, waardoor de mogelijkheid wordt geopend in collectieve regelingen van enkele voorschriften der Arbeidswet af te wijken, bevestigeud beantwoord. In het antwoord van Nederland op de nota van de Ver, Staten over de Indische olie-terreinen wordt o.m. ge zegd, dat, toen de Amerikaansche gezant, de heer t Philips in Januari verlof voor Amerikaansche maatschap pijen vroeg aan de ontginningen in Djambi deel te nemen, het Wetsont werp reeds gereed was.. De kwestie was, hangende de goedkeuring van het parlement, geregeld. Het antwoord voegt er aan toe, dat er nog rijke olieyelden op Sumatra en Borneo zijn, voor welker exploitatie de minister van koloniën gaarne contracteert op •gelijke voorwaarden als vervat zijn in het contract met de Bataafsche. Met het oog op het waarschijnlijk „Verstoeten voor eene andere Voor eene andere., haar? Wie durfde dat zeggen...? Neen antwoord me niet „Ik weet, er is maar ééne die dat heeft kunnen doen dezelfde die me heeft laten overplaatsen, om te beproeven wat een scheiding vermocht, dezelfde die mijn brieven heeft onderschept... dezelfde die me het meisje in de armen heeft gevoerd, dat Anna's, plaats moest innemen... Neen, mijnheer Bloem, ik ben wel schuldig, maar als zij u dat gezegd heeft, dan heeft mijn moeder haar zoon nog belasterd „Anna vergeten voor een andere... ik zal haar nooit vergeten... ik kan hét nietAlleen, ik wilde haar opgeven, dwaas die ik wasIk heb lang weerstand geboden. Maar mevrouw Laeroix is welsprekend als ze een doel bereiken wil vraag dat mijn zusterEn ik was 'liet gaan gelooven, zooaïs Adrienne het eenmaal geloofde, dat ik af stand moest doen van mijn eerste liefde... dat we te arm waren, om gelukkig te worden. Ja, ik wilde Anna opgeven, Misschien was ik krankzinnig... Ik ben er genoeg voor gefolterd., maar, ofschoon het me nu ongeloofelyk schynt, ik weet, dat ik het gewild heb... Mynheer Bloem, o, ik smeek u, genade duurder worden der Duitsche steen kolen heeft de commissie, welke aan het station te Zevenaar haar bureau heeft en de kolenladingen over hét land dirigeert, pogingen aangewend om de volgende week behalve' het gewone aantal kolentreinen er nog circa twintig extra voor ons land te verkrijgen. Er bestaat een gegrond vermoeden, dat de kolen in betrekke lijk korten tijd met 25 percent in prijs zullen stijgen. voor korten tijd heeft men gemeend, dat de kip de beste broedster van-haaf eieren is. Maar de wetenschap heeft de broedmachines zoodanig verbeterd, dat ze de uitnemendste broedhen in de schaduw stellen. Zoo'n kunstmatige broederij waarbij van breken der eieren noch van dood drukken der piepkuikens sprake is, geschiedt in twee stadia. Eerst komen de kuikens uit en daarna worden ze in de broedmoeder geplaatst. Een hoenderfokker te Naarden heeft nu een merkwaardige proef genomen. Hij liet vijft'g piepkuikens, die ineen broedmachine het levenslicht; hadden aanschouwd voor zooverre in zoo'n inrichting van aanschouwen voor deze babies sprake is per vliegtuig van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij uit Londen overkomen. Dit is geschied in een tijdsverloop van zes uren. Het transport van het hoenderpark naar het vliegtuig te Londen duurde twee uur, van Londen naar Amsterdam werd de reis, met een tusschenlanding te Rotterdam, in 3 uur 17 minuten aigelegd en in Amsterdam stond een auto klaar om de diertjes naar de plaats van bestemming te ve<voeren, wat in een half uur was geschied. De piepku'kemjes waren in een mand met watten gepak', want. ze mochten niet met de buitenlucht in aanraking kouien. En de reis is zonder ongeluk afge- loopen. De vijftig jonge passagiers waren alle gezond en monter en worden nu in de broedmoeder verder groot gebracht. De eigenaar was opgetogen over dit resultaat? Hij rekent uit, dat deze wijze van transport voor hem veel voordee- bger is, dan wanneer hij de. kuikens als ze groot zijn zou betrekken. Het vorig jaar heeft de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor een jmker bijen vervoerd. Dit jaar was het debuut, een speenvarkentje, dat van Twello naar Londen reisde. Ik gevoel, dat u me veracht, en u hebt er het recht toeMaar als Anna voor me verloren moet zijn, hoor mij dan ten minste aan geloof me, alg'ik u bezweer, dat ik niet heb toegegeven, dan na lang in, vreeselijken strijdgeloof me, als ik God tot mijn getuige roep, dat ik haar nooit zoo lief heb gehad als in dit uur, dat ik alles, alles zou willen opofferen voor het geluk van haar waardig te zijn/' Vier weken later aanschouwde Soerabaia een eenvoudige huwe lijksplechtigheid,' een huwelijks- lechtigheid zonder eenigen glans, zonder eenige heerlijkheid, of het moest de g'ans zijn die daar straalde uit vier paar oogen vol geluk, of het moest de heerlijkheid zijn, die daar ligt in jeugd en schoonheid, vereenigd door liefde. Maar wat Soerabaia niet zag, wat alleen de blonde bruid aanschouwde met den engelenglimlach van vroe ger dagen, stralend door haar sluier heen, dat was de eenige zoon der Lacroix's, geknield voor Dirk en Doortje Bloem, nederig smeekend „Vader... moeder... ik heb geen ouders meer... mag ik uw kind wezen EINDE. Zaterdagavond gaf het muziekge zelschap //Euphonia" ten a.anhoore van een zeer tjalrijk publiek zijn eerste concert in dit seizoen op de tent op de Groote Markt. Onder de voortreffelijke leiding van den directeur dhr. J. Horst (het eerste nummer werd door den heer Mannhardt gedirigeerd) werd een keurig programma uitgevoerd. Vooral het verplichte nummer voor het concours te Hulst, (afdeeling uit muntendheid, hoogste klasse) de Ouverture Catharine et Lambert" van C. v. d Linden gaf veel te genieten en werd zeer geacheveerd ten gehoore gebracht. In dit werk herkent men terst nd den opera componist, het is kleurrijk en dramatisch, het herhaalde lijk opschallen van de eerste toonen der Marseillaise geeft een eigenaardig effect. Van de overige nummers noemen wij //The Missouri Waltz" eu /.Over There", twee alleraardigste bewerkin gen voor orkest. Het publiek bleek dan ook zeer voldaan. Den winter blijkt //Euphonia" goed gebruikt te hebben. Ook Dinsdagavond vond een concert plaats, dat eveneens zeer in den smaak viel. Naar wij vernemen behaalde //Eup- honia" op het concours te Hulst den derden prijs in de hoogste afdeeling. Het slagers-vakblad herinnert naar aanleiding van den honderdsten sterfdag van Napoleon sau een satirische be- g! oei i ng van het slagersgiid te Gent, toen Napoleon zich in die stad bevond. Meu had d«ar voor de Kleine Vieesch- hal een ehassinet opgesteld met het opschrift Les petits bouchers de Gand, A Napoléon le Grand. De kleine slagers van Gent. Aan Napoléon den Grooten. (slager). De satire was uit* de pen gevloeid van het latere lid van het Nederl. Instituut Cornelissen, maar ze bleef niet lang voor de vleeschhal staan. Ze ontsnapte niet aan het waakzaam oog der politiespionnen en de dubbelzinnige hulde werd bijtijds weggenomen. Naar verluidt zal aan dit verzoek werkelijk gevolg worden gegeven en de vrouwen, wier rokken korter blijken te zijn dan 25 c.M. boven de hielen, zullen woiden verbaliseerd wegens kwetsing van het betamelijkheidsgevoel. Voetbal Zondagmorgen speelde G.V.V. III (Goes) op haar terrein aan den Polder- schen weg tegen D.O.S. II (Vlissingen) en won met 30. Des middags won G.V.V. IIb met 1 0 van D.O.S. I. Hierna volgde de hoofdstrijd van dezen dag n.l. G.V.V. I—Breda. G.V.V. speelde goed, maar was toch niet opgewassen tegen het mooi sluitende spel van Breda, zoodat de gasten weldra met een prachtig schot de leiding namen. G.V.V. kwam nu meer opzetten, maar kon desondanks het net niet vinden, zoodat de rust inging met 01. Na de rust werd door beide elftallen een vlug en doortastend spel vertoond, doch de Goesche aanvallen werden steeds gekeerd. Breda wist echter na goed opbrengen van den rechtervleugel te scoren, 0-2. De druk van G.V.V. op het Breda doel werd hierna nog grooter, het succes bleef evenwel uit, mede door het goede spel van den Bredaschen doelman. Bij een uitval maakte Breda nog een derde punt, zoodat de uitslag was 03 in het voordeel der gasten. G.V.V. had drie invallers. Maandag speelde G.V.V. [Ia tegen BlauwWit uit Middelburg, aangezien de Veteranen uit de hoofdstad niet waren opgekomen. BlauwWit wist, de overwinning te behalen met 21. Daarna volgde de hoofdschotel der Pinkster wedstrijden G.V.V. I—Daring P. C (Mechelen). G.V.V. stelde zich met het volgende elftal op W. J. Bartelse C. v. Sprang G. de Rafelaar P. Schrijver J. Leconté A. v. Hese C.M.Schipper Th. v. d. Weg M. v. Hese K. W. de Nooijer M. Rejack G.V.V. heeft den internationalen kamp tegen de Belgen met eere ver loren. Goe*, dat met drie invallers uit kwam, maakte in dezen aardigen, snellen strijd, die in de beste verstand houding werd gespeeld, de eerste doel punt me! een goed schot. De Belgen maakten spoedig gelijk met een zuiver in den linkerhoek geschoten bal, welke den G.V.V.-keeper geen schijn van kans gaf, terwijl hem het uitzicht bemoeilijkt werd door de jeugdige toeschouwers die biimeu de lijn ston den. De Belgen waren hierna zoo sportief een strafschop cadeau te geven. Even later volgde het tweede punt der Belgen, een effectbal, die door de handen van den doel verdediger in het net terecht kwam. Na de rust was Goes in de meer derheid, maar de Belgen verdedigden uitstekend, waarbij het puike werk van den keeper en de backs opviel Mechelen maakte zelfs kort voor 't einde een derde doelpunt na een doelworsteling. Bij G.V.V. waren de uitblinkers de l.baek, de spil en de rechtsuiterst. Een 43 uitslag voor Mechelen zou o i. de verhouding beter hebben weer gegeven. Wanneer G.Y.V. flink oefent, het verband tusschen de linies wat beter wordt en het plaatsen zuiverder ge schiedt, zou het ons niet verwonderen indien G.V.V, in de komende com petitie een zeer goed figuur maakt. De capiciteiten zijn er, De scheidsrechter voldeed goed. Hij floot o.i. wat te vaak voor buitenspel, naar wij meenen moet volgens de laatste bepalingen de buitenspel staande speler den bal toegespeeld krijgen of invloed op het spel uitoefenen, eerst dan wordt een overtreding begaan. Het publiek onthoude zich echter van aanmerkingen op het scheids rechterlijk beleid gedurende den wed strijd en bedenke welk een moeilijke en ondankbare taak deze functionnaris gewoonlijk heeft. Turnen* De Turnkring Walcheren van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond heeft Maandag te Middelburg een goed geslaagde uitvoering gegeven. Bij de uitreiking der prijzen behaald bij de aan de uitvoering verbonden wedstrij denwees de voorzitter er o.a. op dat deze uitvoering moet worden beschouwd als een proef voor de groote geweste lijke uitvoering op 23 Juli te Goes te houden. Hij zeide dat daar niemand mag ontbreken en dat het devies moet zijn van nu af //Op naar Goes." jHij eindigde met een //Leve Goes." •7 O ■Minister de Vries. Het Had-j^-me-maar ontwerp. Turf. Afwijkingen van de Arbeidswet Nederland en de Ver. Staten. Worden de steenkolen duurder? Jeugdige luchtvaarders Tot z/Euphonia." Napoleon en de slagers. Tegen de korte rokken. De mode der korte, der zeer korte rokken zelfs, is ook tot, in Boedapest doorgedrongen. Nu heeft gravin Apponji met Augusta Rosenberg, de leidster der Hongvarsche kiesrechtvrouwen, een actie op touw gezet om daaraan een einde te maken. De bond voor vrouwenkiesrecht heeft tot de regeering het verzoek geacht om de politie te voorzien van ellemateu waarmede de agenten kunnen nagaan of de de rokken, welke in het publiek worden gedragen, voldoen aan delengte, welke door deze dames behoorlijk wordt geacht. Wedstrijden G.V.V. (Goes.)

Volksblad | 1920 | | pagina 2