No. 39. Woensdag 12 Mei 1920. 43e Jaargang. Twee gelukkigen. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NËDERLAND Laat ods er aan denken, dat ar beid de grondslag is van het leven. Een zorgeloos, geen verantwoorde lijkheid bezittend werkman is thans de ergste vijand van den staat, gelijk staand met den man uit het Evan gelie, die zijn talenten begroef. Hij, die zijn tijd in de werkplaats verspilt, of zich met zaken, die buiten zijn werk liggen, moeit, oi om duidelijker te spreken, tijdens zijn werktijd zijn arbeid in den steek laat is de vijand vanen ver nietigd de toekomst van het land. Wie heeit dit geschreven of gezegd Een kapitalist natuurlijk, minstens een bourgeois, die de arbeiders „zoet" wil houden. Vermoedelijk zelfs een fabrikant, een slavenjager, om een bolsjewiek- sche taal te spreken. Bovendien is de man nog „cleri- caal", want anders zou hij niet herinneren aan een gelijkenis uit het Evangelie. Het is allemaal volkomen duidelijk, niet waar Maar de veronderstelling is vol komen onjuist. Want bovenstaande aanmaning is de boodschap, op den ien Mei door de Sovjet te Moskou draadloos aan de wereld gezonden 1 Of ervaring ook wijzer maakt De Fransche avondschool terug Het Chr. Schoolbb Onze Vacatures voorspelt, dat de Fransche avond school terugkomt. Het zegt Vroeger 40 jaar geleden hadden we onze dagschool, waar we hee! goed leerden. Het leerplan K. E. FRANZOS. Maar, hoe hartelijk men ook voor wnij was, tot een eigenlijk huiselijk verkeer kwam het niet, daar reeds de levenswijze van Tiet' paartje dit niet toeliet. Van tien tot drie uur was de oulvanger op zijn kantoordan werd er gegeten, een tamelijk groote wan deling gemaakt, en om acht uur gingen man en vrouw naar bed. Eene uitzondering op dien regel brachten slechts die avonden, wanneer er een nieuw tooneelstuk van ernstige rich ting werd opgevoerd. Daarbij ontbraken de oudjes nooit, en zij namen in het wedervaren van den dichter ter innigste deel. Een misslagen ging hun altijd zeer aan het hart, en van ganscher harte beklaagden zij den arme poëet, was zoo omvangrijk, dat men de school in drie jaar kon doorloopen. Ik was ruim 7 jaar, toen ik op school kwam en nog gee* 10 of nauwelijks io, toen ik in de hoogste klas kwam. Maar we hadden er een avondschool bij. Eiken avond, be halve Woensdag en Zaterdag, van 5 tot 7. Daar leerden we Fransch. Die avondschool zal nu wel terug komen. Er zijn te veel menschen, die een paar woordjes van een vreemde taal moeten kennen of willen, dat hun kinderen ze kennen, dan dat allen tevreden zouden zijn met het onderwijs, dat de nieuwere lagere school de uniforme de eenheidsschool —zou kunnen geven. Die komen 's avonds terug. Let maar op. Zijn kind vergiftigd Onlangs hebben we medegedeeld dat iemand te Gouda, verdacht werd zijn 2 jarig kindje te hebben ver- gittigd. Bij geruchte heeft de Goudsche Ct. over deze zaak iets vernomen. Het lijkje van het overleden meisje is in beslag genomen en te Rotterdam gerechtelijk geschouwd. De sectie toonde aan, dat 't kind door phospor was vergiftigd. Onmiddellijk is verdenking op den vader gevallen, het eenige kind uit zijn tweede huwelijk te hebben vermoord. Eenige dagen te voren n.l. was hij op 't politiebureau gekomen met de pan, waarin steeds en uitsluitend de pap voor het kind werd gekookt, met de mededeeling dat zich op den bodem phosphor bevond, wat bij onderzoek juist bleek, 't Kind die nu voor al zijn moeite slechts spot en miskenning oogstte. Dit waren dan ook de eenige gelegenheden, waarbij zij zich eens warm maakten. Voor het overige vloot hun leventje zoo kalm en rustig mogelijk heen. z/Mijn werk houdt mij jong en maakt mij gelukkig", placht de ont vanger te zeggen. Ik meende dat dit op zijn ambt sloeg en daarom bevreemde het mij, toen hij op zekeren dag met eenen zucht van verlichting uitriep //Heden is mijn negen-en-zestigste verjaardag. Goddank Over een jaar is de slavernij afgeloopen en kan ik mij laten pensionneeren". z/Maar ik dacht dat uw werk u geluk' kig maakte //Niet dat werk", antwoordde hij glimlachend. //Eene andere taak bedoel ik eene vrijwillige, aan welke ik mij sinds mijne jongelings jaren dagelijks in den vroegen morgen van vier tot negen uur wijd". Hij zeide dit woordelijk zoo. Hij sprak altijd een echt boek-Duitsch. „Wat doet u dan vroeg ik. De grijsaard bloosde als een knaap en keek beschroomd naar den grond, had van de pap genuttigd, was op dat oogenblik nog gezond, doch eenige dagen later vertoonde het teekenen, die op vergiftiging wezen en kort daarop stierf de kleine. De kinderen uit 's mans eerste huwelijk hebben geen gezondheidsi stoornis ondervonden. Ten huize van den vader werden een homoepatisch apotheek en boe ken over homoepathie gevonden, die in beslag zijn genomen. De man bl'Jft ontkennen, maar er moeten verscbilende factoren zijn, die er op wijzen dat hij degene is, die het kind de phosphor heeft toegediend. Wolken als weervoorspellers. In den volksmond heet het, dat 't verschijnen van vederwolken of schaapjeswolken aan regen en wind voorafgaat. Vederwolken worden in sommige streken dan ook wel windboomen genoemd. De grootste hoogte waarop de bekende veder wolken voorkomen is ongeveer 8000 M. en die van de nog meer bekende schaapjes bedraagt ongeveer 7000 Mi Sneljuit het Z. of Z.W. aankomende cirruswolken laten binnen 24 uur regen verwachten, komen ze uit 't Z.O. tot N.O. dan voorspellen ze mooi weer en 't zelfde geldt voor de schaapjeswolken (in Duitschland, Nederland, e.a.) Twee Fransche waarnemers hebben onderzoek ge daan in welke mate cirruswolken vertrouwd mogen worden In zake voorspellingen ten opzichte van te verwachten depressies (afstand, diepte, snelheid en richting). Zij hebben z(ch hiertoe bediend van de talrijke waarnemingen, die verzameld zijn door 't meteorologisch station van „Nu, hem mag je 't wel zeggen", zoo bemoedigde bem zijne wederhelft. z/Ik schrijf drama's, zeide hij einde lijk, aarzelend. //O riep ik „dan heb ik mij toch niet vergist. Ik zag u reeds bij onze eerste kennismaking voor een dichter aan." Hij glimlachte, een weinig gestreeld, maar toch bescheiden. „Ik verslijt mijzelf niet altijd daari voor", zeide hij* z/Hebt u dan zoo weinig aanmoedi ging gevonden „Geen aanmoediging hoegenaamd, Maar die heb ik ook nooit gezocht." „Is geen van uwe stukken ooit opgevoerd „Neen ik heb zelf nooit den moed kunnen vinden om eene van mijne manuscripten aan eene directie aan te bieden." „Is er ook niets van u gedrukt?" „Neen. Waartoe? Het tooneel alleen kan een drama levend maken," „En hoeveel van die stukken hebt u wel geschreven Hij glimlachte weder. „U zult u verbazen, als ik het cijfer noem. Maar ik ben gedurende een-en het plateau van Malzéville, in de buurt van Nancy en ze komen tot 't besluit, dat de regel voor circus wolken in 70 van de 100 gevallen uitkomt, dat er dus een zekerheid is van 70 pCt. De verloren kaasmarkt. De Nederlandsche landbouw is voor een groot deel afhankelijk van de zuivelproductie. Wij produceeren veel meer boter en kaas dan ons volk noodig heeft, zelfs bij de laagst denkbare prijzen: wij zijn dus afhankelijk van den uitvoer. In 1919 heeft de regeering den uitvoer van kaas verboden. Dit wekte bevreemding in het algemeen en onrust bij de belanghebbenden. Door een goede organisatie en het feit, dat men de grootte der productie nauwkeurig kon nagaan, terwijl men den export kon doen plaats hebben uit aanwezige voorraden, was de mogelijkheid van een tekort voor de binnenlandsche voorziening uitgeslo ten. Deze zaak stond anders dan bij de aardappelen, die verkocht en verhandeld worden tijdens en onmidi delijk na den oogst, terwijl iedere raming der productie onnauwkeurig blijft, daar de opbrengst bij de dui zenden akkers niet behoorlijk is na te gaan. De kaasproductie, gecentra liseerd in fabrieken en behoorlijk gecontroleerde organisaties, is wel nauwkeurig bekend en bovendien kan men den voorraad van de zomerproductie in de pakhuizen tot op een K.G. nauwkeurig wegen. Door belanghebbenden is toen in den nazomer van 1919 aandrang uitgeoefend om den zomervoorraad te exporteeren. De minister van Landbouw weigerde echter en waar vijftig jaar bezig, van mijn negentiende af en ik ben altoos zeer vlijtig geweest. Zelfs in mijn verlovingstijd en gedurende de wittebroodsweken heb ik dagelijks vijf uur geschreven, En daar ik, hoewel ik de zaak zeer ernstig opneem en voor mijzelf een tamelijk streng criticus ben, „eer gemakkelijk produceer zoo heb ik op het oogenblik mijn driehonderd-en twaalfde werk onder de pen.' „Wat riep ik, mijne ooren niet vertrouwende. „JaDriehonderd-en-elf stukken liggen afgewerkt. Zie maar eens hier Hij ging naar een groote wandkast en opende die. Al de planken waren beladen met manuscripten, die netjes gebonden en zorgvuldig geschikt op elkander gestapeld lagen. z/Zooals ik u zeg driehonderd en elf stukken, met duizend driehon derd een en negentig bedrijven bij elkander. Want mijne werken zijn alle in vier of vijf acten. Beknoptere drama's liggen niet in de richting van mijn talent''. Doch ik onderdrukte terstond deze book h Driehonderd en elf stukken dacht ik. Die man is

Volksblad | 1920 | | pagina 1