No. 37. Woensdag 5 Mei 1920 43® Jaargang, JNEDERLAND 13 FEUILLETON* t Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertenti&n, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Hooge loonen in het bouwbedrijf. In de bouwbedrijven behooren hooge loooen niet tot de zeldzaam heden. Er worden thans reeds in het Amsterdamsche .bouwbedrijf eischen gesteld van f 1,25 per uur bij 45 urigen werkweek. Bij den opbouw der tentoonstelling »Het Huis en zijn Inrichting», welke de volgende maand in het Paleis voor Volksvlijt wordt geopend, zijn ech ter, naar wij vernamen loonen uit betaald, waarbij zelis bovengenoemde eischen in 't niet zinken. Een 35 tal stucadoors, werkzaam aldaar, oorspronkelijk aangenomen tegen een gemiddeld weekloon van f 32, staakten een week en kregen hun eisch van f 70 per week toege wezen, bovendien voor de staking- week nog een toelage van f 50 per persoon 1 Na eenige strubbeling met den aannemer, is het stucadoorswerk dezer tentoonstelling door de stuca doors zelt aangenomen, waardoor zij thans f 95 per week maken. De timmerlieden, die in den tuin van hst Palels voor Volksvlijt aan een kermesse d'èté werkten, wonnen het nog van de stucadoors en gingen met loonen van fno naar huis. In verband met de aanhangige loonac- ties in de bouwbedrijven moeten deze loonopdrijvfngenjin de patroons wereld nogal kwaad bloed gezet hebben. De stucadoorspatroonsver- eeniging weigert bouwmaterialen voor de tentoonstelling te leveren. Het Regeerings-Bruinbrood. Een gestadigde prijsverhooging. Naar wij vernemen, is de minister van Landbouw voornemens, den GRANT ALLEN. In het krankzinnigengesticht voor armen in bet graafschap Devon was één kalme, onaandoenlijke zieke, op wien men altijd bezoekers, die van akeligheden hielden, opmerkzaam maakte, omdat hij indertijd een deftig heer was geweest, en er zich nu nog aan zijn leven, zelfs in dat sombere vluchtsoord van waanzinnigen, eene romantische geschiedenis vastknoopte. De dame, die hij bemind en bestolen had voor haar eigen bestwil was hem van Londen naar Devonshire gevolgden zij en hare tante waren, na eenige worsteling, er in geslaagd eene kleine school op te richten in het naastbij zijnde stadje, waar menig goedige landheer uit de nabuurschap prijs van het ongebuilde meel benoodigd voor het bakken van het z.g. regeeringsbruinbrood maande lijks met f 2,50 per 100 kilo te ver- hoogen, waardoor natuurlijk de prijs van genoemde broodsoort ook in verhouding stijgen zal. De bedoeling van minister van IJsselstein is, naar men ons van bevoegde zijde mede deelde, om zoodoende langs gelei delijken weg het publiek te gewennen, aan een duurderen bruinbroodprijs, zoodat tegen 15 September e.k., de datum waarop bloem en meel ge heel vrij verhandeld zullen mogen worden, de overgang naar het «vrije» bruinbrood zonder al te groot prijs verschil zal kunnen geschieden. Nog vernemen wij, dat de datum van iö September e.k. voor het vrijgeven van bloem en meel gekozen is, in verband met den nieuwen oogst, ook vooral van Amerika, welke voor de Nederlandschen meel- handel een groote factor is. Suiker f 10 per pond Dr. Van Hamel Roos vertelt in het Mndbl. tegen de Vervalschingen dat de knoeiers hem gelegenheid geven, de meest brutale vervalsching te constateeren, die hij sedert het bestaan van zijn Maandblad waar genomen heeft. Het betrof een voor de genees kunde zeer belangrijke, kostbare stof n.l. pepsine (het bekende eiwit-oplos» sende ferment uit het maagsap van varkens bereid), die volgens ons on derzoek, met niet minder dan ruim 92 pCt. suiker vervalscht bleek te zijn en k f 7 per K.G. van uit Duitsch- land hier te lande aangeboden werd. Wanneer men den prijs van suiker vergelijkt met dien van zuivere pep zijne meisjes, als zij nog heel klein waren, heenzond, uit medelijden met die droevige, 0 zoo droevige geschie denis. Eens in de week hadden de kinderen eenen heelen dag vacantie, op Woensdag, want dit was de dag waarop men de patiënten in het gesticht mocht bezoeken, en dan wandelde Ethel Sutherland, in zwaren rouw gekleed, met hare tante, om tien uur naar de sombere poort van het huis en bleef, zoolang het vergund was, zitten bij wat de schim van Cecil Mitford geleek, terwijl zij, zonder dat hij er iets van scheen te merken, zijne handen vastgeklemd hield tusschen hare bleeke, witte vingertjes, en met droevigen, begeerigen blik uitzag naar eenig teeken, dat bij haar herkende. Helaas, nooit werd dat teeken gege ven, misschien was het zoo ook maar beter Cecil Mitford staarde maar altijd strak voor zich uit naar de kale, gewitte muren, en zag niets, hoorde niets, dacht niets, den eenen dag voor, den anderen na. Ethel had hem alles vergeven, is er iets, dan eene liefhebbende vrouw niet 1 vergeeft? Ja zelfs, nog meer, zij had verontschuldigingen en verzachtende sine (circa f 2o);per K.G.) zal ieder begrijpen welk^een woekerwinst er, ondanks den verleidelijken «lagen» prijs, bij deze transactie gemaakt werd of liever, dat men hier met een ongehoord bedriegelijke handel wijze te doen heeft. Het is waarlijk te hopen dat onze Oostelijke buren ons voortaan van dergelijke vervalschte waren zullen verschoonen, die de reputatie van hun exporthandel ernstig benadeelen, en voorzeker de meest vooze basis vormen van de zoo dringend nood zakelijke verbetering van de valuta en economische toestanden. Grenscontrole. De controle te Bentheim op den uitvoer is al bijzonder scherp.Douane ambtenaren en geheime politie treden met vereende krachten op, om den uitvoer tot een minimum te beper ken, Daarbij vervallen zij dikwijls in uitersten, waarvan het gewone reizend publiek de dupe wordt. Toch zijn deze mannen ook dikwijls met succes werkzaam. Zoo deelt men mede, dat in twee weken tijds aldaar in beslag zijn genomen tal van edel gesteenten ter waarde van minstens 7 millioen Mark, meer dan een half millioen bankpapier en 400 Engel- sche ponden (in goud). De wereld op zijn kop 1 In een gemeente in Zuid-Holland, waar de Raad bijeen was om salaris- verhoogingen vast te stellen, werd, na het tiaktement van den veldwach ter, dat op f 1800 werd bepaald, dat van den burgemeester gebracht op... f 1850. Een middel dat hielp 1 Uit Deventer verneemt het N. v. omstandigheden gevonden, die zijne misdaad en zijne dwaze streken vol komen wegcijferden. Hij moest, reeds lang vóór hij naar Jamaïca ging, zijn verstand zijn kwijt geraakt, zeide zei want, zoo hij bij zijn verstand ware ge weest, zou hij nooit getracht hebben haar of zichzelve om den tuin te leiden op de wijze, waarop hij dit gedaan had. Verbeeldde hij zich niet, dat hij door het departement van koloniën met eene geheime zending, belastwas, terwijl hij inwerkelijkheid zonder eenige zending, ja zelfs zonder verlof was vertrokken En had hij haar niet overgehaald hem haar geld toe te vertrouwen, ten einde het uit te zetten, terwijl hij het per slot van rekening volstrekt niet had uitgezet. Kon men nog sprekender bewijzen voor krankzinnigheid hebben dan deze En dan die vreeselijke koorts te Spanish Town, en de schok, dien hij had gehad door het overlijden van zijnen vriendelijken gastheer, die afge tobd was door hem op te passen die beide omstandigheden hadden hem volkomen waanzinnig gemaakt. En zoo bleef Ethel Sutherland, die goede, reine ziel, onvoorwaardelijk gelooven d. D. het volgende Op zeer eigenaardige wijze is het daar gelukt lager vleeschprijzen te krijgen. Een bekend advocaat daar ter stede, wien ter oore was geko men, dat de vleeschprijzen op ver schillende plaatsen zoo enorm uit- eenloopen, kwam op het origineele denkbeeld, zichzelf als slager op te werpen. Hij maakte bekend, dat van zekeren datum af vleesch bij hem te verkrijgen was a één gulden per K.G. fgoedkooper dan bij de slagers, met het resultaat, dat weldra 2oo brieven van huisvrouwen des advokaats brievenbus overstroomden. Hij huurde een localiteit en een slager, maar voordat hij zijn winst gevend zaakje kon openen smaakte hij de verbluffende'voldoening, dat de vleeschhouwers te Deventer hun prijzen met liefst 50 ct. per pond vleesch verlaagden. Men ziet't kan wel goedkooper I De maansverduistering. Zondagavond regen en onweer, zwaar bewolkte lucht; 't wordt tien, elf, twaalf uur en nog altijd plast het. Even komt de maan door een scheurtje kijken en dat geeft moed, maar de dikke wolken sluiten zich weer en de moed zakt. Toch vol houden en koppig, telkens naar buiten kijken en de volharding wordt beloond! de wolkgevaarten worden dunner en het maanschfjnsel komt door, hoewel van een gestalte wegens de dichte nevelsluiers nog niet veel te onderkennen valt. Tot dat Mars te voorschijn komt en den bijna hopeloozen waarnemers nieu wen moed inspreekt, immers Mars staat westelijk van de maan en daar de wolken ook uit 't westen komen in de trouw en de goedheid van dien Cecil Mitford, die nooit bestaan had den. Zijn ideaal was vervlogen bij de eerste ontgochelinghet hare bleef ten spijt van al de hevige aanvallen, die de onomstootelijkste feiten er tegen konden richten. De Hemel zij gedankt voor die verwonderlijke idealiseerende kracht, welke der vrouw geschonken is, en die haar in staat steld onbesmet door deze wereld vol slechtheid te schrijden, onwetend en niet ziende. Op zekeren nacht, eenen vreeselij ken stormachtigen nacht in December, werd Ethel Sutherland uit haren slaap in het kleine huis, waar zij hare school hield, opgeschrikt door eenen rossen gloed, die door het venster van hare slaapkamer scheen. Haastig sprong zij op en snelde naar het kleine raampje om te zien, van waar die gloed kwam. Als bij ingeving viel haar eensklaps de gedachte in Kon het ook in het gesticht van Cecil zijn Goede Hemel, ja het gansche gebouw stond in lichtelaaie, en zoo Cecil verbrandde ja, zelf die arme, waanzinnige Cecil wat bleef haar dan nog over op de wereld IJlings trok zij het een en ander X® A BOOR

Volksblad | 1920 | | pagina 1