genieten, make van deze hoogst zeldzame gelegenheid gebruik. Goes. In de vergadering van den Goeschen Chr. Besturenbond werd besloten het Bestuur uit te breiden tot 7 leden. De functies zijn nu als volgt verdeeld J. Dirks, ie voorz., J. Plazler, 2e voorz., C. K. Maartense, ie seer., J. Buijse Jr., 2e secr., G. Gorsse, ie penningm., J. v. d. Klooster Gz., 2e penningm., J. Kuijper, algem. adj. Gees. Van Maandag af zal de melkprijs hier 16 ct. per L. bedragen. Goes. In de 28 April in de Prins van Oranje" gehouden ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland werden de Balans, Winst en Verliesrekening over 1919, door het bestuur aangeboden, goedge keurd. Besloten werd het Aandeelen kapitaal der Vennootschap thans f 1,489,000 uit te breiden met 20 pCt., waardoor dit f 1,786,800 zal bedragen. De periodieke aftredende leden van den Raad van Beheer P. Lin- denbergh van Wemeldinge en A. v. d. Poest Clement van Nisse werden herkozen. Vakschool voor Mbisjbs. Da uitslag van de overgang werd hedenmiddag bekend en is als volgt: Bevorderd van de le naar de 2e kl. C. Batier en F. Harthoorn beiden 's H.-Arondtkerke, J. Bom lerseke, K, Karelse, M. Droogers, J. Geluk, M. Helnsdyk, J. Heyboer, L. v. Iwaarden, M. de lianek en C. Melse allen Gces, M. Doeleman Wissekerke, F. Feiini Wemeldinge, K. v. Hekke 's H.-Arends kerke, J. Hemmekrm Schore J. v. Hee Kapalle, T. Lindenbergh Kruinin- gen, L. Moerman Rilland, C. Ouwe* hand, I. Overbeeke, G. Pik, Jo Schouwenburg, P. Staal, N. Versé, A. v. Zweden allen te Goes, M. Pols en J. de Vay beidente lerseke, A. Bruyn. ooge en J. Eversdyk beiden te Kapelle. (beide laatsten op proef Zes leerlingen werden niet bevor derd. Van de 2de naar de 3e klasse wer den bevorderd Afd. Cost, naaien. C. Arentz, J. Bartelse, N. Bliek, M. Gleiam, P. Korstanje, A. Langeveld, allen te Goes. A. Loggers, lerseke, S. Paauwe, We meldinge, N. Verboom, Wilhelmlna* dorp, C. Versohure, Wemeldinge, G. Versé, Goes. Voor een leerling werd geen beslis sing genomen wegens veel verzaim. Een leerling werd voor deze afdee- ling niet bevorderd. Afd. Haishoadkande. B. Kuyper, Goes, A. J. de Leeuw, Wilhelminadorp, N. de Raad, Hans- weert, G. VerrUser, Goes, M. de Vries, Goes, P. Woutersen, Hoedekenskerke. De eerste klasse begint met 20 leerlingen. G. Crt. Goes. Op de beschuldiging van wanbeheer der kerkelijke goederen te 's H. Hendrikskinderen, uitge bracht door het orgaan van den Bond der Nederlandsche Predikanten, heeft de heer M. Schipper aldaar in een heel slap en nietszeggend ver weer, opgenomen in de Zeeuw, ge antwoord. De heer De Boer, predikant en secretaris van genoemden Bond heeft zich als schrijver bekend gemaakt en herhaalt in de Zeeuw zijn beschul diging in nog krachtiger termen als volgt Wat de zaak zelf betreft moet ik het met U betreuren, dat de heer S. niet op de hoofdzaak der beschul diging ingaat. Dat toch was niet het onderhoud der pastorie, ook niet het scheppen van denkbeeldige baantjes, maar het rooven van kerkegelden door knoeierige onderhandsche ver pachtingen. Hoezeer ook dat andere niet van belang ontbloot is, de hoofd zaak was toch die landverpacbtlng. Indien Uw lezers den indruk moch ten hebben gekregen, dat die kerk voogden erg zelfzuchtige voor hun taak ongeschikte menschen zijn, is dit wat de landverpachtingen betreft geheel mijn meening. Alleen zou ik er dan de notabelen nog bij willen noemen. Daarin is ook het antwoord bij voorbaat gegeven op de vraag van den heer S., op welke wijze men te 's Heer Hendrikskinderen »op alle mogelijke manieren het kerkeland zoek maakt», n.l. door het kerkegeld zoo goedkoop aan maat eu maats* maat te verpachten, dat het f 5000 's jaars te weinig opbrengt. Als nu de heer S. zegt, dat het grootste gedeelte onwaar is, zeg ik hem, dat hij voorzichtig moet wezen, want dat ik bij machte ben om een lijst te publiceeren van al het kerke land met opgave van ligging, kwali teit, grootte, opbrengst en pachter er van. Als de heer S. nog eens zegt, dat ik onwaarheid spreek, zal ik Uwe redactie verzoeken die lijst op te nemen. Dan zal de heer S. zien, dat bijna heel 's H. Hendriks kinderen in de krant staat. De heer S. moest bedenken, dat hij te veel relaties heeft met de huurders dan dat hij hen door zijn ondoordacht woord daaraan mag blootstellen. Of zijn er zooveel verschillende Schip pers in die kleine gemeente Ik tel er maar eventjes 9 onder de huur ders die met elkaar een kleine 7 H.A. pachten, waarvoor zij nog geen f 600 betalen. Waarschijnlijk steken deze naamgenooten van mijn op ponent dus een dikke f 1000 uit de kerkekas in hun zak. En ik meen, dat de naam Schipper tot in de hoogste sfeeren der beheerscolleges ter plaatse genoemd wordt. Maar als de heer S, zijn bewering herhaalt, dat ik onwaarheid spreek, dan gaan we man en paard noemen. Dan moeten Uw lezers ieder geval maar met name weten en beoordeelen. Wanneer de heer S. overigens de vrijmoedigheid heeft om te verklaren, dat het veel verbeterd is met de eerlijkheid van de landrerpachting sedert de tegenwoordige kerkvoogden regeeren, dan rust bij mij het ver moeden, dat er dan vroeger nog veel en veel erger gestolen is. Of is de meerdere eerlijkheid hierin te zoekendatnu de knoeierij aan anderen ten goede komt Laat mij mogen eindigen met de verklaring, dat ik het heelemaal niet verschrikkelijk vind, wanneer deze dingen bij den naam worden ge noemd, maar dat ik het wel ver schrikkelijk vind, dat zulke onge rechtigheden gebeuren en dan nog wel onder den dekmantel van de Christelijke kerk. Overigens denk ik het mijne van een gemeente waar veel twist en nijd wordt gezaaid door zulke publicaties. Ik ken nog wel andere kringen waar de vrede verstoord wordt als hun gedragingen publiek worden.» Schandelijk. De Nederlandsche federatie van transportarbeiders heeft na de vol slagen mislukking van haar misdadig streven een manifest verspreid waarin het voorstel der werkgevere om een collectief contract te sluiten op den grondslag van eea loon van f 7.50 per dag, als volgt wordt beoordeeld «Zeker, wij hadden het collectief contract kunnen aanvaarden met de gedachte »wij beschouwen het bij gelegenheid toch als scheurpa pier*, en dit zou werkelijk niet zoo moeilijk zijn geweest. Immers, wanneer roovers iemand het mes op de keel zetten om al zijn geld beschikbaar te stellen, en hij weet dezen roovers den volgenden dag dit geld weer afhandig te maken, dan heeft hij groot gelijk als hij zich niet aan de afgelegde ver klaring houdt*. Het manifest eindigt met de vob gende gemeene aansporing tot lijde lijk verzet en luilakken. Als ge dan oogenblikkelijk aan het werk moet tegen het oude loon, dan raden wij U ernstig aan Uw arbeidsprestatie daarmede in overeenstemming te brengen. Voor weinig loon behoeft niet veel arbeid te worden afgeleverd, wijl de werk gevers de arbeiders een niet zoo danig bestaan toekennen, waaruit de individueele arbeider de kracht kan putten, om zijn arbeid in dienst van de gemeenschap te stellen». Op die manier verliest de arbeider het laatste greintje sympathie dat men nog voor hem voelt. Wij gelooven, dat dit schandelijk optreden der arbeiders-besturen de zaak der arbeiders heel veel kwaad zal doen. Door de politie te Middelburg is een 56-jarige man aangehouden, die diefstal pleegde in een winkel. De aangehoudene, die reeds 12 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 wegens brandstichting, achter den rug heeft, zeide den diefstal te hebben gepleegd om in de gevangenis te komen. Hij verklaarde Dinsdag onder 's Heer Arendskerke getracht te hebben weer brand te stichten, doch regen en wind hadden zijn voornemen doen mislukken. Het gevaarlijk heer schap is ter beschikking der justitie gesteld. Het Bolsjewisme in het Zuiden. Dat het Bolsjewisme niet slechts over de grens dreigt, maar reeds binnenslands werkt, tracht Eindho- vens Dagblad met vele bijzonderhe den aan te tconen De Bolsjewistische propaganda in het Zuiden wordt in hoofdzaak ge voerd door den Bond van Christen- Socialisten en den Bond van Revo lutionair Socialistische Intellectuee- len. Een aantal leden dezer organisatie hebben onder elkaar een socialistische gemeenschap opgericht. Alle verdieni sten komen in één pot, waaruit voor allen de kosten, van onderhoud en propaganda worden bestreden. Het hoofdbureau van deze gemeen schap is te Rijswijk (Z.-H.) ten huize van mevrouw Meijboom. In verschil lende plaatsen heeft de gemeenschap eigen bezittingen, o.a. een groote villa in Groesbeek, bestuurd door zekeren Tazelaar en een goed in Best (N.-B.) waar de Utrechtsche H.B.S.-leeraar de heer 't Hart o.a. zijn propaganda leidde. Al die af- deelingen staan onderling met elkaar in verbinding. Te Best heeft de revolutionaire socialist Carl Hyner, werkman op het laboratorium van Philips te Eindhoven, bij 't Wilhelminakanaal onder die gemeente 800 H.A. heide aangekocht, welke nu onder leiding van Tazelaar, die daartoe uit het Groesbeeksche bureau is aangekomen worden ontgonnen. De stichting in Best neemt min of meer de propaganda voor het communisme in Oost Noord-Brabant op zich en niet geheel zonder succes. Over heel het land vindt men com munisten enkelingen nog ver spreid. Uit de bevolking van Leende is al een bolsjewieksche koerier ge kweekt, zekere heer Vroomans, en ia Helmond hebben de communisten al een heelen aanhang, die onder leiding van ds. De Jong staat. Een meneer Spanjer voelt zich meer geroepen om de provincie af te reizen ter intrige in de Burgen wachten. Tijdens de laatste mobili- satiedagen hield hij zich meer onledig met een poging om provinciale an solraden in het leven te roepen. In Eindhoven wordt de revolution- naire socialistische beweging geleid door domicé Van Peursem, die een overtuigd christen-socialist is en indertijd mede het dienstweigerings manifest onderteekende. Zoo nu en dan krijgen we in Eindhoven ook nog wel eens zoo'n «geïmporteerde» bolsjewiek, iemand, die ze ergens anders «loozen» om van den lastigen klant af te komen. Zoo is b.v. den i6en Januari daar uit Arnhem naar het Postkantoor overgeplaatst de heer Van Bochove, kommies titulair, die uit Arnhem om zijn ijverige communistische propa ganda geweerd werd. De heer Van Bochove is bier thans in pension gekomen bij domicé Van Peursem. Het blad teekent bij een en ander aan, dat de genoemde personen nu juist niet direct onder de «arbeiders» behooren gerangschikt te worden. Iu de S.D.A.P. laat men Wijnkoop met zijn arbeidersvolgelingen de re volutie „maken"; menscben als de genoemden en die met anderen ge organiseerd In den Bond van Revo- lutionnair Socialistische Intellectuee len of een dito organisatie met gewijzigden naam, zij staan klaar om de revolutie, die door anderen ontketend wordt, verder te leiden. „Op het Zuiden rekent men, wan neer de revolutie komt. Is het niet teekenend, dat twee vertegenwoor digers van de Zuidelijke communisten Ds. Kruyt en Ds. de Ligt zelfs tegen woordig zijn geweest op de geheime communistische conferentie te Am sterdam In zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1920 (oeschikbaar- stelling van levensmiddelen, ie half jaar 1920) deelt de minister van Landbouw enz. mede, dat het ook aanvankelijk in zijn voornemen ligt binnenkort de wittebroodskaarten af te schaffen. Volstrekte zekerheid wanneer zulks zal geschieden kan op dit oogenblik nog niet worden gegeven. Met de rijst heeft de regeerfng behoudens het verstrekken van indus- trierijst aan fabrikanten van kinder meel geen bemoeienis meer, doordien alle voorraden ten behoeve van zieken gereserveerd, aan de gemeenten zijn verstrekt geworden. De minister deelt de meening, dat vooral in de steden, waar velen moeilijk turf kunnen opslaan en de kachels ook niet voor turf zijn ingericht, een hoeveelheid van 11 eenheden zwarte brandstoffen voor tal van gezinnen niet voldoende is te noemen. De steenkolen-positie is evenwel nog van dien aard, dat aan verhooging der rantsoenen thans niet kan worden gedacht. Kerkelijke Zaken. Geref. Gemeente. (tusschen de twee poorten). Zondag 2 Mei Voormiddag 9 i/t uur, 'snamiddags 2 uur en 's avonds 6 uurLeeskerk. Woensdag s' avonds 6 uur Ds. Kersten uit lerseke. Burgerlijke Stand van Goes. Geboren: 29 Pleternella Maria d.v. Albinaa Loekefeir en Maria Hendrika

Volksblad | 1920 | | pagina 2