No. 35. Woensdag 28 April 1920 43e Jaargang. t u FEUILLETON. noon GRANT ALLEN. Ea iatusschen moest hij alles weer met groote behoedzaamheid dichtma ken uit vrees voor de schatkist en den vroegeren eigenaar van het lapje grond. Hoe onrechtvaardig dachten hem op dat oogenblik de rechten, die volgens de wet, die beide vijandelijke machten, zonder iets te hebben uitge voerd, op dien schat konden doen gelden. Hij wond zich op bij de gedachte alleen, dat hij Cecil Mitford, met groote moeite en allerlei tegen vallen eindelijk het geheim van John Cann op het spoor was gekomen, en nu ten slotte zouden misschien twee personen, die geen hand hadden uit gestoken, komen om, als zij maar eenigszins konden, voordeel te trekken van zijn vernuft en zijne inspanning Eindelijk, na menige vergeefsche poging, brak hij het roestig slot open en staarde begeerig in de massieve eikenhouten kist. Wat klopte zijn hart onstuimig in dat gewichtig oogen blik, niet van angstige verwachting, want hij wist, dat hij het geld zou vinden, maar door de zekerheid dat nu eeHe reeds zoo lang gekoesterde hoop verwezenlijkt zou worden! Ja, daar lag alles nu in werkelijkheid voor hem groote glinsterende, oude Spaansche goudstukken goud, goud goud, netjes in lange rijen gelegd, het eene goudstuk naast het andere, over de geheele oppervlakte der breede eikenhouten kist. Hij had den schat gevonden, werkelijk gevonden! Na zoo menige nasporing, na zoo menige vergeefsche poging, na zoo menige grievende teleurstelling, lag daar nu werkelijk de schat van John Cann voor hem! Gedurende eenige oogenblikken dorst Cecil Mitford hoe begeerig en angstig hij ook was, de kostbare goudstukken zelfs niet aanraken. In de overmaat zijner vreugde bij al de gevoelens, die hem tegelijkertijd be- stormden, had hij geen tijd om alleen aan goud en zilver te denken. Hij zag de toekomst en zijn ideaal, en niet die opeengestapeld hoopen nietig slijk. Ethel, rijkdom eer, alles zou hem toebehooren. Hij zou van nu af rijk en aanzienlijk zijn. Hij wreef zichzelven in de handen over het wijs bedrog dat met zoo goed gevolg bekroond was, het bedrog, waardoor hij Ethel had overgehaald om hem die nietige paar honderd pond te verschaffen voor de onvergetelijke reis naar Jamaica. Hoe. prees hij zijnen moed en vernuft, zijne vastberadenheid en onnuitsput- telijk geduld. Hoe lachte hij om dat dwaze geweten, dat hem bijna den besten inval had afgeraden, dien hij ooit in zijn leven had gehad. Hij verdiende dit alles, ja hij verdiende het dubbel. Andere menschen zouden zijn teruggedeinst voor de gevaren en de onkosten, aan eene reis naar Jamaica verbonden, zouden het zoeken naar het graf van John Cann op het kerkhof te Port Royal een onbegonnen werk hebben geacht, zouden hebben gerild bij de gedachte, om in de doodsche stilte van den nacht het graf van John Cann op het kerkhof bij de kathedraal te Spanish Town te ontheiligen, zouden bang geweest zijn om het stukje land te Bovey Tracy voor zoo hoogen prijs te koopen, eenvoudig uit speculatie. Maar hij Cecil Mitford, was zoo dapper en zoo slim geweest, om dit alles te doen en nu, of hij gerechtvaardigd was Een vijf minuten lang zat hij, in diep gepeins verzonken, op den rand van den kleinen kuil, dien hij had gegra ven, droomerig starende naar de groote goudstukken, en vol bewondering voor zijne dapperheid, zijn inzicht en zijne onoverwinbare vastheid van wil. Wat een buitengewoon man was hij toch, welbeschouwd! een waardig opvol ger dier groote vrijbuiters en flibustier» uit de grootsche dagen [van koningin Elisabeth! En dan te moeten denken, dat de alledaagsche moderne maat schappij misschien hem, Cecil Mitford gedoemd zou hebben om jaar in jaar uit het saaie postje van ambtenaar op het departement van koloniën waar te nemen met een inkomen van honderdtachtig pond hem met zijne buitengewone ondernemingszucht en zijn schitterend doel. Toch verkreeg na eene korte pauze Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag (2 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij cóntracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prfls van f 1, NEDERLAND. Goes. De uitvoering door >de kleine Westkappelaars» die indertijd wegens ziekte van eenige leden moest worden uitgesteld, wordt Vrijdag a.s. in de Sociëteit V.O.V. gegeven. Aan onze aanbeveling van toen hebben wij niets toe te voegen. De opbrengst komt ten bate van de afd. Goes voor Vacantie-Kolonies Ook dit sympathieke doel zal reden te meer zijn om deze uitvoe ring bij te wonen. Plaatselijke Keuze. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer konden vele leden zich niet vereenigen met het wets voorstel van hen heer Rutgers c. s. tot wijziging der Drankwet. Sommigen hunner waren van meening dat aan de Invoering van een stelsel van plaatselijke keuze bezwaren van ethischen en socialen aard verbonden zijn. De vrijheidsbe- lemmering, die daaruit voortvloeit, zou bij een groot deel van ons vrijheidlievend volk de drankbestrij ding in discrediet brengen, vooral nu de belemmerende bepalingen zich ook zullen uitstrekken tot be sloten gezelschappen als sociëteiten enz. Naar het oordeel van vele me dici is in ons vochtig klimaat een matig gebruik in vele gevallen aan bevelenswaardig. Misbruik van alco hol is geen gevolg van het gebruik daarvan. Voor zooverre dit wel geschiedt, moet men om de men- schen te verbeteren en hen van het kwaad der drankzucht af te houden, de individueele wilskracht versterken, maar men moet de oplossing niet zoeken in belemmeringen volgens wettelijke regelen ook voor de rest der bevolking. Deze leden merkten voorts op, dat men niet bij meerder heid van stemmen de menschen zedelijker kan maken dan zij zijn. Voortsanders van maatregelen, als thans worden voorgesteld, gaan licht excessen over. Zoo in Amerika na de algemeene drooglegging reeds een actie begonnen tegen het tabaks gebruik. Sommige leden merkten op, dat het wetsontwerp uitgaat van het beginsel, dat het stelsel van plaatse lijke keuze en de vermindering van het aantal vergunningen tot bespre king van het gebruik leidt. Naar hunne meening zal de practische uitwerking op het drankmisbruik echter gering zijn. Voorts zal er veel meer binnenshuis worden gedronken. Clandestien zal in een drooggelegde gemeente wellicht meer worden ge dronken dan ooit te voren en in den sluikhandel in de kwaliteit veel slechter dan in den openlijken han del. Ook bestaat het gevaar, dat het gebruik van cocaïue, opium, spiritus en dergelijke verdoovende middelen toeneemt, zooals in Amerika is ge schied. Ook vroeg men hoe dit wetsontwerp zal kunnen worden toegepast in uitgestrekte gemeenten, zooals in Friesland en Drenthe en op plaatsen waar de grenzen van twee of drie gemeenten door bebouwde kommen loopen. Men wees in dit verband ook op de gemeentelijke grenzen tusschen Den Haag en Loosduinen, Den Haag en Rijswijk en Voorburg en Rijswijk. Daar zal het, in geval van drooglegging van een dier gemeenten, zeer gemakke lijk zijn drank over de gemeente, grenzen te bekomen. Dit zal slechts kunneu worden voorkomen door gemeenten te combineeren of wel het geheele land droog te leggen en tevens den invoer van sterken drank te verbieden. Men vermoedde dat dit den voor standers van het wetsontwerp als einddoel voor oogen stond en daar om dit wetsontwerp niet op zich zelf maar als een eersten stap op dien weg moet worden beschouwd. Eigenlijk zou voor het beoogde doel drooglegging van het geheele vaste land van Europa noodig zijn Sommige leden vroegen of aan de voorgestelde maatregelen inder daad behoefte bestaat. De Volksbond tegen Drankmisbruik heeft zich sedert de indiening van dit ontwerp aan de geheele beweging onttrokken en schijnt er dus geen heil in te zien. Eenige leden hadden tegen het wetsontwerp constitutioneele bezwa ren, omdat hierdoor incidenteel het instrument van het referendum wordt Ingevoerd, een wijze van wetgeving, die de grondwet niet kent. Verscheidene leden merkten voorts op, dat dit wetsontwerp een veei wijder strekking zal krijgen, indien het wetsvoorstel tot wijziging van de artikelen I, 34, 39 en 50 der Drankwet mocht worden aangenomen, waardoor de verkoop van veel meer alcoholhoudende dranken, dan tot dusverre uitsluitend in vergunnings lokaliteiten zal mogen geschieden. Ook eenige voorstanders van het onderhnvige wetsontwerp betwijfel den of zij er alsdan hun stem aan zullen kunnen geven. Voorts vestigde men de aandacht op het groote bedrag aan schade loosstellingen dat aan de vergunning houders zal moeten worden verleend. Vele andere leden juichten het wetsontwerp toe. Zij wezen op het kwaad dat door den sterken drank wordt veroorzaakt en op de vele gezinnen, die er door in het ongeluk worden gestort. Aangenomen dat de regeering niet te veel door wettelijke maatregelen de zedelijke verbetering der bevolking moet dwingen, zoo kan dit verwijt niet tegen het onder havige wetsontwerp worden gericht, daar het zich geheel beweegt in de lijn, sedert tientallen jaren door de Drankwet getrokken. Het groot aan tal vergunningen is een verleiding voor de zwakke naturen. Zelfs een bescheiden gebruik oefent nadeeligen invloed. Sportbeoefenaars hebben dit ingezien en onthouden zich dan ook van ieder gebruik. Deze leden acht ten het eisch van democratie dat de bevolking gelegenheid krijgt om zich over deze aangelegenheid uit te spreken. Het gebruik wordt niet verboden, maar slechts de verkoop, evenals van vergift. Drie vierde van hen die aan de stemming deelnemen, moet zich vóór een verbodsbepaling hebben verklaard en zelfs dan blijft de Kroon, Gedeputeerde Staten gehoord, nog vrij om deze al of niet uit te vaardigen. Daarentegen kan met eene gewone meerderheid een voorstel tot herstel van den vorige toestand worden gedaan. Dat de vrouwen zullen meestemmen is wenschelijk, vooral nu zij ook het kiesrecht voor de vertegenwoordi gende lichamen bezittendaarom behoeft de stemming niet een gevoelszaak te worden. Al zal ontduiking niet te voon komen zijn van de verbodsbnbepa- ling, daarom behoeft er niet van

Volksblad | 1920 | | pagina 1