No. 31. Woensdag 14 April 1920 43e Jaargang. 7 FEUILLETON, Dit blad verschijnt Woensdag eu Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij conhacteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Goes schrijft ons Verschillende personen, wier kin deren thans in loondienst zijn, maar die, naar zij hopen, later zelfstandig zullen worden, vragen ons ie of de voor hun kinderen be taalde premiën feitelijk geen weg gegooid geld zijn, en 2e of niet meer dan f 3, ouderdomsrente per week kan jworden genoten. Zoowel het een als het ander is onjuist. Ieder verzekeringsplichtige, die zelfstandig wordt, heeft het recht om een eind te maken aan de verplichte betaling der premie. Dit geschiedt door aan den Raad van Arbeid (in welks gebied men werkt oi woont) vervallenverklaring van de verzekering te vragen. De waarde der verzekering zelve echter vervalt niet. De volle waarde van de betaalde premiën, zonder aftrek van admini stratiekosten, wordt omgerekend in een zoogenaamde vrije verzekering volgens de Invaliditeitswet. Bij deze verzekering is men vrij om te be talen of niet te betalen, men kan echter hoogstens f 160,per jaar betalen. Bij vervallenverklaring gooit men echter wel iets weg, immers de Staat geeft thans op de verzekering van ieder, die ouder is dan 16 jaar, een bijslag en deze bijslag een schenking, wordt niet berekend als vrije premie. Dit voordeel mist men en dit is van te meer beteekenis, naarmate men ouder is. Men wordt dus niet verplicht om eigen geld weg te gooien, integendeel, dat is GRANT ALLEN. Hij was donker van uitzicht en klaarblijkelijk een mulat, maar uit zijn gelaat en houding mocht men opma ken, dat hij een welopgevoed en in zijn kringen deftig man was. De oude doodgraver stond eerbiedig op, toen de vreemdeling naderde, en zeide tot hem op eenen geheel anderen toon, dan waarop hij Cecil Mitford had aan- aangesproken //Morgen, mijnheer morgeu, mijnheer Barclay. Hier is een mijnheer uit Engeland hij onderzoek komt. doen op het kerkhof naar het graf van eenen man, die vóór de groote aardbeving gestorven is. Waar om is hij zulk een dwazen tocht be gonnen, niet waar mijnheer? Waarom hij niet eerst eens te weten gekomen zelfs onmogelijk, wel kan men af stand doen van een bijslag en een recht. Wie niets weg wil gooien, make eenvoudig gebruik van recht om de premiebetaling door te zetten. Dan is men evenwel ook verplicht, en wel in zijn eigen belang, om als men werkt premie te betalen. Wie nu trouw en regelmatig be taalt, ontvangt een invaliditeits- of ouderdomsrente, die verband houdt met de waarde der betaalde premiën en deze rente zal voor personen, die thans nog beneden 20 jaar zijn dus niet bedragen f 3,— maar kan tot ongeveer t 6,per week stijgen. Wanneer straks de loonklassenworden uitgebreid en voor sommige cate- goriën van arbeiders de premie ver hoogd wordt, vloeien daaruit ook weder hoogere renten voort. Ten slotte willen wij er opmerk zaam op maken, dat de verplichte verzekering, behalve op invaliditeits en ouderdomsrente ook rechten geeft op weduwen- en weezenrente, terwijl de vrije verzekering recht geeft op ouderdomsrente, zoodra deze aan wezig is. Personen, die 34 jaar of ouder zijn, kunnen de vervallenverklaring der verplichte verzekering eerst vra gen, nadat zij zes maanden niet meer in loondienst zijn. Oorlogswinst 1 Wij kennen allen zegt, het week blad >De Amsterdammer*, behalve de lichamelijke ook de geestelijke en de moreele verwoestingen, die de oorlog heeft aangericht onder hen, die hem meemaakten. Maar wij vergeten te dikwijls, dat er ook een geestelijke en moreele is, dat Port Royal heel en al ver dronken is in 1692 De aangekomene nam vluchtig zijnen hoed af voor Cecil Mitford en sprak hem dadelijk aan met de ernstige, zachte stem van eenen welopgevoeden en beschaafden mulat. //Doet u hier op het eiland oudheidkundige naspo ringen, mijnheer Wilt u bijzonder heden weten omtrent iemand, die te Port Royal vóór de aardbeving ge storven is Dan is u zoo gelukkig geweest om den man te ontmoete», die u het best kan inlichtenwant ik meen met alle mogelijke beschei denheid, dat zoo er hier op Jamaica aangaande den een of ander iets op gespoord moet worden, ik u daarin van dienst kan zijn. Wiens graf zocht u Cecil dacht er niet aan den be leefden vreemdeling te bedanken, doch flapte er oogenblikkelijk uit//Het graf van John Cann, die iff 1669 gestor ven is. De vreemdeling glimlachte even. //Wat John Cann, de beruchte vrij buiter zei hij, blijkbaar in zijnen schik. //Stelt u belang in John Cann oorlogswinst valt te boeken, zoo goed als een physieke. Er zijn duizenden, en laat ons hopen millioenen jonge mannen, die door den oorlog niet gebroken, maar gestaald, niet slechter, maar beter zijn geworden. Zij hebben ontbering en ellende leeren verduren en hebben leeren gehoorzamen eu bevelen, zij hebben verantwoordelijkheid gedragen op een leeftijd waarop iemand gewoon lijk nog niet tot posten van vertrou wen wordt geroepen, velen ook en dit was misschien nog het zwaarste, wat van hen werd gevergd hebben overwonnen in den strijd tegen deu verslappenden invloed van het leven in de gevangenkampen Deze jonge mannen treft men aan bij alle volken, |die aan den oorlog hebben deelgenomen. Zij hebben een schat van menschenken- kennis en levenswijsheid verzameld; hun karakter heeft zich vroeg gezet aan heu moet de leiding toeval,en van hun volk, zoodra zij den mid delbaren leeftijd hebben bereikt, uit een generatie die tusschen het twintigste en het vijf en twintigste levensjaar zoo beproefd is, en die beproeving, zoo heeft doorstaan als zij, moeten mannen van stavast voorkomen. En moge zich bij hen, die de gruwelen van den oorlog uit eigen aanschouwing kennen eu aan eigen lijve hebben gevoeld, ook de vaste wil hebben gevormd om hun kinde ren en kindskinderen te behoeden voor een herhaling van de ramp, die een vroegere generatie over hen zeiven heeft gebracht. //Ja'', antwoordde Cecil haastig. z/Weet u iets hem aangaande?" nlY weet alles wat op hem betrek king heeft", zei de rijzige} mulat. //Alles, tot in de kleinste bijzonderheden. Hij is niet hier op Port Royal begraven. Hij had het zelf wel gewild, en het werkelijk ook bevolen maar zijn bediendtn lieteD hem in stilte ergens anders begraven, tengevolge van een verschil met den toenmaligen gouver neur, naar aanleiding van een papier, waarvan hij gewenscht had, dat men het hem in de kist mee zou geven". „Waar, waar?" klonk het driftig uit Cecil's mond. Met al den angst van eenen man, die op het punt is te verdrinken, greep hij dezen nieuwen stroohalm vast. z/Te Spanish Town", gaf de vreem deling bedaard ten antwoord. ;/Ik weet nog precies waar hij begraven is. Als u belang stelt in al wat op de geschie denis van Jamaica betrekking heeft, en zijn graf eens zoudt willen zien, zal het mij aangenaam zijn, als ik het u kan wijzen. Hier hebt u mijn kaartje". En tegelijk overhandigde hij dit aan Cecil met de hoffelijkheid van een ge boren gentleman. Levensmiddelen naar Duitschlaud 1 Nu de Duitsche regeering de overeenkomst betreffende het voor schot van t 25 millioen op het le- vensmiddelencrediet van f 60 mil lioen heeft goedgekeurd, vallen nog slechts enkele onderdeelen (prijzen van verschillende artikelen) te regei len. De deskundigen, die ter zake voor de Duitsche regeering zullen optreden, zijn reeds onderweg. Inmiddels zal waarschijnlijk binnen zeer korten tijd tevens de besteding van de overige i 35 millioen worden geregeld, in afwachting van de goed keuring der algemeene overeenkomst door het Nederlandsche parlement. Thans wordt geleverd 5000 ton graan tot een bedrag van ruim f 11/2 millioeu aau vleesch (waar schijnlijk tusschen 5 en 6000 ton) f 5 millioen haring (waarschijnlijk 100,OOO vaten Zuiderzeeharlng) f 2 millioen kokoskoeken ruim f 2I/2 millioen kaas ruim 21/2 millioen marmelade f 1 millioenandere levensmiddelen ter keuze van de Duitschers ruim i 7 millioen. Nederland in de branding 1 Moeilijke tijden maken wij door, doch nog moeilijker wachten ons, aldus is de grondtoon van een arti kel va» mr. M. W. F. Treub In de Vragen des Tijds, Het lijkt oppervlakkig gunstig voor ons land, dat de koers vau onzen gulden zoo hoog staat vergeleken met de valuta's der andere Europee- sche staten, maar wie de dingen goed bekijkt, bemerkt al spoedig welk groot gevaar daarin schuilt. Onze invoer is ontzettend toegeno men sinds de wapenstilstand Is ge sloten, maar onze uitvoer blijft daar Cecil nam het kaartje aan sn las //Charles Barclay, Leigh Caymanas, Tpanish Town. Hij trilde van vreugde en had het willen uitschreeuwen van blijdschap 1 Hij vond het eene bewijs na het andere, en het geluk begun stigde hem «Ik oogenblik Nu was h^' dan het graf van John Cann toch werkelijk op het spooren het papier bevond zich daar inderdaad, in de kist, van den gestorvene. Hij haalde zijnen zakdoek uit den zak en wischte zijn verhit voorhoofd af, met een gevoel alsof hem een pak van het hart was gevallen. Ethel was gered, en zij zou den dan toch in het bezit komen van den schat van John Cann. De heer Barclay ging naast hem zitten op de zerk en begon te praten over alles, wat hij aangaande het leven en de daden van John Cann wist. Cecil deed alsof hij in alles, wat de ander vertelde, levendig belang stelde, hoewel hij in werkelijkheid aan niets anders dacht dan aan den schat, den schat, den schat. Maar hij deed toch zijn best om te laten uitkomen, dat hij evenzeer goed op de hoogte was van alles, wat op den ouden zee schuimer betrekking had, en de heer •OOK

Volksblad | 1920 | | pagina 1