No. 29. Woensdag 7 April 1920 43® Jaargang. t 5 FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Uill* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J, A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij cont^acteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den pr^s van f 1, NEDERLAND Gots. Onze eerbiedwaardige stads klok is bekend om haar nauwgezet heid en betrouwbaarheid. Als alle oudjes is zij wnt conservatief geworden en heeft zij een hekel aan al dat nieuwerwetsch gedoe van zomertijd enz. Als de wet haar dan ook gebiedt van haren gewonen gang aftewijken dan gehoorzaamt zij, maar je kunt zoo merken, dat het niet van harte gaat. Het vorige jaar, toen we weer tot onzen Amsterdamschen tijd terug keerden, heeft zij in den nacht, waarop die terugkeer moest plaats hebben, allerzonderlingst gedaan. Er waren perioden waarin zij heelemaal geen tijd aanwees. Eerst tegen den morgen had zij den goeden tijd te pakken. Zondagnacht om 2 uur moest zij den zomertijd weer aangeven. Let wel, hoe zij hierbij ts werk is gegaan. Tot 1 uur ging alles goed, maar om half twee, sloeg zij half vijf, om twee uur sloeg zij konsekwent als zij is vijf uur. Met belangstelling hebben wij toen gewacht op wat er verder gebeuren zou. Om half drie sloeg zij half vier, waarmee de overgang tot den zomer, tijd was geschied, en om drie uur gaf zij 4 ^krachtige heldere slagen. Wij hebben ons hoofd toen rustig nedergelegd. Duu^Nederland I Wie van een buitenlandsche reis terug keert naar het lieve vaderland, wordt bekropen door het gevoel, dat hij onder afzetters vertoeft, GRANT ALLEN. Hoewel hij haar poogde te mislei den voor haar eigen bestwil hield hij in den grond van zijn hart innig veel van haar, en walgde van zichzelven om het bedrog dat hij voorhad. En "toch, om harentwille moest en zou hij het plegen. „Gij moet er u aan wennen mij te vertrouwen, in plaats van hem, lieve ling", zei hij zachtkens. „Ws gij voor altijd de mijne zijt, zooals ik hoop, dat spoedig het geval zal wezen, dan zult gij toch zeker wel altijd in dergelijke zaken mijnen raad volgen niet waar En nu kunt gij daarmee even goed beginnen. Ik heb gegronde hoop, Ethel, dat binnen kort mijn traktement verhoogd zal merkt de Haagsche Post op - »Van het station in Den Haag naar zijn huis op Duineoord, vijf kilometers, moet hij den taxis man i 4 betalenden dag te voren is hem te Brussel opgevallen dat de taxis daar voor 80 centiemen den kilo meter rijden, hetgeen voor 5 K.M. 4 franken maakt, dus f 2 bij de oude waarde van den frank, en 80 ets bij de huidige. Zijn de Brusselsche chauffeurs idioten, of zijn de onze.,... Te Parijs, waar thans alle taxi klanten in hun woede staken omdat het tarief er is verdubbeld, betaald gij ook na de verhooging nog niet half zooveel als hier. En met de meeste andere dingen staat het eender. Voor dezelfde soort kamer, die u in een betrekkelijk duur seizoenhotel aan de Rivéra 40 fres. f 8 per d«*g kost, wordt althans in een Am sterdams hotel, ongeveer het dubbele in rekening gebrachtten minste wij zagen de nota van een kleine kamer met bad op de 4e verdieping, waar voor zonder ontbijt f15 per dag werd berekend Een buitenlander liet ons dezer dagen een nota zien voor salon, slaapkamer en badkamer in een Haagsch hotel ad f 70 per dag, zonder ontbijt of iets, dat is f 25,500 huur 's jaars. Wie zich hier te land in een eerste rangs hotel of restaurant bezondigd aan »koffie met een poesje" moet in tal van gelegen heden, wanneer het poesje luistert naar den naam Benedictine, f 250 a f 350 betalente Rome kost ons die versnapering in een groot en betrekkelijk peperduur hotel, 5 lire, worden, en dat wij dan kunnen trou wen misschien nog wel heel spoe dig wie weet, misschien wel voor Kerstmis. Maar ik heb u nog iets anders te vertellen, lieveling, en dat zal u misschien voor het oogenblik wel leed doen, al is het voor uw eigen bestwil, kippetje, voor uw eigen bestwil. //Het Departement heeft mij belast met eene geheime zending naar Jamaica, waar misschien wel eene maand of drie mee heengaat. Ik vind het wel akelig, om u zoo lang te moeten missen, Ethel; maar alt ik in de zaak slaag, en ik weet zeker, dat ik het doen zal maak ik dadelijk, als ik terug kom, promotie, een heele flinke promotie, misschien wordt ik wel eerste ambtenaar aan het Departement; en dan zouden wij onmiddellijk, zonder bezwaar, kunnen trouwen." ffNaar Jamaica, O Cecil. Wat is dat ontzettend ver! En stel eens, dat gij daar de gele koorts kreegt of eene andere ziekte". //Maar, dat zal niet, Ethel, dat beloof ik je plechtig, laat ik je er maar eens op zoenen dus, dat is in of 85 ets. Ia tal van uitstekende restaurants in Frankrijk en Italië dineert men keurig en volop, a lla carte, een halve flesch wijn, koffie en fooi in begrepen, voor f250 a f350; hier is dineeren a la carte niet te beta len, en zelfs table d'hote kost, met een glas wijn en een kop koffie, doorgaans om en bij de f 10. Te Parijs scheert en kapt de beste barbier u nog voor 11/2 fr. 30 ct.; hier vraagt hij 75. In onze winkels kost vrijwel alles twee a driemaal zooveel als te Brussel, Parijs, Nice, Milaan of Rome. De allereerste kleermakers te Parijs rekenen voor een costuum van En- gelsche stof naar maat 500 fr., hoogstens 600, d. i. f 100 a f 120; hier kost hetzelfde pak in soortge lijke zaken f 180 h f200. Schoenen op maat komen hier nog steeds op f 40te Parijs nemen dozijnen prima dolgraag uw bestelling voor de helft. Geïnteresseerden zullen ons ant woorden, dat wij in het buitenland voordeel trekken van lage wissel koersen men heeft ons zelfs ver weten, dat dit niet heelemaal correct is, dat het veel overeenkomst heeft met een klein kind een klontje afnemen. Maar dat is niet zoo. Die buitenlandsche leveranciers zijn kinderen noch philantropen, en maken nog zeer behoorlijke winsten. Bovendien, de meeste luxe-waar, die wij hier zoo duur moeten betalen, komt uit het buitenlanden het is eenvoudig de Nederlander, die er de grove winst op legt. Elk buitenlander, die hier komt of hier is geweest, klaagt dan ook orde. En denk dan eens aan de promotie! Nog maar drie maanden naar alle waarschijnlijkheid, en als ik dan terugkom, kunnen wij trouwen Het is e§n heel buitenkansje, van morgen hoorde ik het voor het eerst. Maar ik had geen rust, voor ik het zelf was komen vertellen. Ethel wischte heimelijk eenen traan weg en antwoordde niets dan 1 //Als gij er blij mee zijt, beste Cecil, ben ik er ook blij om." „Nu, dan Ethel," vervolgde Cecil Mitford, zoo opgeruimd als hij kon „Zoo kom ik vanzelf op het Jandere. Ik wou dat gij die prullerige Nieuw- Zeelanders verkocht en mij dan het geld meegaaft om het heel solide op Jamaica uit te zetten. Ik heb in die drie jaren op het Departement vrij wat verstand van West-Indische zaken gekregen, en daardoor weet ik er weg op, om het geld tegen negen percent uit te zetten denk eens, Ethel, negen percent als hypotheek op landerijen. De plantagehouders hebben geld noodig om hun land in waarde te doen winnen, en kunnen dat geld nooit tegen minderen interest krijgen. Die driehonderd pond zouden zeven- over de ontzettende prijzen, die hem overal worden berekend, en ons land staat dermate in den reuk van duurte, dat ieder, die belang heeft bij vreemdelingenverkeer, zich de zaak wel eens mag aantrekkenc. De Telegraaf schrijft onder den tilel Liefelijkheden. >Er is hier te lande een voorraad kaas van f 60 millioen, die men niet meer kwijt kan. Dat is eveneens het geval met andere melkproducten, met groenten, jam, sigaren, enz. De pakhuizen liggen vol met artikelen, hier vervaardigd of ingevoerd, be stemd voor export. Nu zegt men wel, dat Daar nu juist de font van het kapitalistische stelsel schuilt, n.l. dat men hier te veel, en in Duitsch- land, Oostenrijk en Frankrijk te weinig heeft. Spreker betwijfeld ech ter ot men zelfs in een communis- tischen staat onverstandig genoeg zou zijn om zichzelf den strop om te doen, door van zijn ovetvloed om niet af te staan aan landen, die gebrek hebben Aldus sprak dezer dagen tot de Haagsche afdeeling van zijn Econo- mfschen Bond mr. M. W. F. Treub, oud minister, oud-hoogleeraar, oud- hoogleeraar, oud-wethouder, Kamer lid, commissaris van de Maatschappij «Nederland», enz. enz. enz. Kortom, een man die gelegenheid heeft gehad onze liefelijke samenleving van ver schillende kanten te bekijken en van die gelegenheid een goed gebruik heeft gemaakt. Indien men „zelfs in een commu- nistischen staat* niet zoo onverstandig zou zijn, begrijpen we niet goed hoe het komt, dat het ons toch een zeer en twintig pond rente opbrengen, Ethel; en zeven-en-twintig pond is geen klein beetje". Wat zou de arme Ethel doen? Op Cecil's overtuigende en hartelijke manier van spreken was het niet alles voor haar eigen bestwil ratelde hij al maar door, nu eens over hunne liefde en dan weer deftig over zijn verstand van zaken, vleide nu eens om eenen kus, en praatte dan weer over de negen percent, sprak haar nu eens met allerlei lieve naampjes aan, en had het daarna weer over zijne kennis van de West- Indische zaken. Het kon wel niet anders, of de arme kleine Ethsl stemde er eindelijk willig en gedwee in toe om die povere driehonderd pond aan hem toe te vertrouwen, en sprak zelfs af om den volgenden Donderdag stilletjes Cecil aan de Engelsche Bank te ontmoeten, ten einde op eigen gelegenheid het geld te laten afschrijven, zonder tante Emily of mijnheer Cartwright over de zaak te spreken. Cecil's geweten want hij had een geweten, al spande hij zich in om het te doen zwijgen kwelde hem onophoudelijk toen de BOOR

Volksblad | 1920 | | pagina 1