No. 27. Woensdag 31 Maart 1920 43e Jaargang, xu A t 3 FEUILLETON. -■ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENT1ËN voor Dissdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP1 te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij cont'acteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, NKIJERLANÜ. De staking in het transpoitbedrijf. Toenemend aantal werkwilligen Het aantal werkwilligen, werkzaam bij de verschillende stoomvaartmaat- schappijën is gestegen tot ruim 700. Deze week wordt weder een aan zienlijk aantal werkwilligen van buiten verwacht. Een ernstig gevolg van de staking l De firma L. Wurfbain Co. te Amsterdam, schrijft in het Hbl.: Toen na den oorlog de scheepvaart weder allengs begon te herleven, bleek al spoedig dat de Engelsche huizen, de uit de Engelsche koloniën voor het vasteland te verschepen goederen, grootendeels naar Antwer pen verscheepten. Dit gold ook voor het artikel waarin onze firma in hoofdzaak handel drijft de coprah. Op zichzelf maakt het voor ons weinig vei schil uit of wij te Antwerpen of in een Nederl. haven ontvangen, echter hebben wij gemeend ter wille van het havenbedrijf in onze vaderlandsche havens, dat het onze plicht was te trachten de verscheping dier goederen geregeld naar een Nederl. haven te verkrijgen, hetgeen ons voor een goed deel gelukte. Thans echter veranderen de versche pers weder de bestemming van de voor een deel reeds op Nederland koersende ladingen op Antwerpen en het is wel buiten kijf, dat hetgeen wij met moeite verkregen, voor de toekomst en thans voor goed verloren zal gaan en de coprahla- dingen weder haar weg naar Antwer pen zullen vinden. Coprah is een bulk artikel, het zijn duizenden en tienduizenden tonnen, GRANT ALLEN. Cecil Mitford, legde toen hij de lezTng geëindigd had, het papier neer met een gelaat nog kleurloozer, nog bleeker dan te voren, terwijl zijne mondhoeken zich zenuwachtig samen trokken. Op het zelfde J oogenblik, waarop hij vast en zeker meende het belangrijk geheim ontdekt te hebben, was het hem weer op mysterieuse wijze ontsnapt, en scheen nu te ver dwijnen ver in de verte, meer dan ooit uit zijn bereik. Zelfs hier, op dit dampige en muffe archief, in tegen woordigheid van al de ambtenaren en geleerden, die, zonder zich om iets rondom hen te bekommeren, voor hunne lessenaars uit liefhebberij allerlei historische quaesties onderzochten - die onze havens daardoor missen. Vermoedelijk zal het met vele andere artikelen ook zoo loopen. Het komt ons voor, dat zelfs, gesteld de arbeiders zouden in deze staking aan den winnende kant komen te staan waartoe, zoover wij er als leeken een oordeel over kunnen vellen, weinig kans bestaat dan zou het toch bij een zuivere theoretische overwinning blijven, want het practische resultaat is minder goederen, minder werk en minder verdienste. Middelen tot verhooging van de aardappelproductie. Bij iedere cultuur is het streven, om van den grond de hoogst moge lijke opbrengst te verkrijgen. Vooral onder de tegenwoordige omstandig heden is bet zaak, dat men zoo goed mogelijk voor eigen voedselvoor ziening zorgt. Zoowel land- als tuinbouw wordt steeds intensiever gedreven. Door alle ten dienste staande middelen tracht men den grond zoo vruchtbaar mogelijk te maken, niet alleen door doelmatige bemesting, maar ook door een oor deelkundige bewerking, om de struc. tuur van den grond goed te doen zijo. Deze kan eerst dan goed ge noemd worden, wanneer hij diep, los en behoorlijk verkruimeld, en daardoor voor lucht en warmte toe gankelijk, in één woord, zóó is, dat hij voor de ontwikkeling van het wortelgestel der gewassen geschikter, en ook de noodige op te nemen voedingsstoffen bevat. Wanneer nu de planten, ten gevolge van de genoemde voorwaarden, goed gedijen en te verwachten is, dat een goede oogst het loon van de nitstekende wat had hij het land aan die kerels kon hij zich met moeite weerhouden lucht te geven aan de gevoelens, die hem bestormden bij de bittere teleur stelling, juist toen hij meende het gezochte te hebben gevonden. Jamaica Wat klonk dat onbereikbaarWelk een hopeloos iets was het, de aanwij zing te volgen Hoe wreed was in deze enkele minuten, waarin hij onder doodsche stilte den brief had ontcijferd, aan al zijn schoone droomen een einde gemaaktHij had een gevoel, alsof de aarde hem onder de voeten wegzonk, en hij zou alle schatten der wereld hebben willen geven, zoo hij slechts zijn hoofd op den lessenaar tusschen zijne handen had kunnen nemen en had kunnen uitschreien als eene vrouw, ten aanzien van het geheele archief. Wel een half uur zat Cecil Mitford daar, verbijzerd en onbewegelijk en teleurgesteld te staren naar het koffie kleurig papier, dat daar voor hem lag. Het was laat, en de bezoekers gingen de een na den ander heen, doch hij lette er niet ophij zat daar met over elkaar geslagen armen en keek maar steed* naar dat teleurstellend, verzorging zal zijn, kan er toch nog veel gedaan worden, om de hoogst mogelijke opbrengst te verkrijgen. Ik wil dit eens eens ten opzichte der aardappelen aantoonen en dan wijzen op hetgeen bij ervaring als proef- houden gebleken is. Zooals bekend mag verondersteld worden, behooren de aardappelen tot de zoogenaamde knolgewassen. De aardappelen zelf zijn eigenlijke knolvormige verdik kingen van onderaardsche stengels, waarin het voedsel door de bladeren bereid, wordt opgehoopt in den vorm van zetmeel en eiwitachtige stoffen; het zijn dan de stengelknollen, die het reservevoedsel voor nieuwe plan ten bewaren. Nu is bij het telen van aardappelen het hoofddoel, om een goede opbrengst dezer knollen te verkiijgen, die slechts voor een klein deel dienst moeten doen, om nieuwe planten voort te brengen; terwijl verreweg het grootste deel voor voedsel van mensch en dier gebruikt wordt. Om nu de voortbrenging van genoemde knollen zooveel mogelijk te bevorderen past men het aan aarden toe. Dit geschiedt als volgt; Zoodra de planten een zekere grootte bereikt hebben, wordt het onderste gedeelte der bovenaardsche stengels met aarde bedekt, daardoor ontwik kelen zich nieuwe onderaardsche deelen en worden weer nieuwe knol len gevormd. Op groote akkers doet men dit door middel van een bijzon der daarvoor ingerichte ploeg, die den grond tegen de planten werpt. Heeft men slechts een klein stukje grond met aardappelen bezet, zooals in de zoogenaamde volkstuinen meest al het geval is, dan is het noodig, om na elke vier rijen een wat grooteren rijafstand te nemen, om ontmoedigend, onverbiddelijk gekrappel. Eindelijk kwam een der beambten naar hem toe en tikte hem zachtjes op den schouder f/Wij moeten sluiten, mijnheer," zij hij op koelen officieelen toon, //en u zoudt mij verplichten wanneer u die handschriften, die u geraadpleegd hebt, weer op hunne gewone plaats wildet leggen." Werk tuiglijk stond Cecil Mitford op en begon de papieren in zake Cyriack Skinner te rangschikken. Daarna legde hij ze bedaard op de plank en ging naar buiten, de straat op, gansch en al ontmoedigd en verslagen. Maar, terwijl hij zoo alleen naar huis wandelde op den helderen, warmen zomeravond, en zich een zacht koeltje om het hoofd voelde spelen, begon hij te overpeinzen, dat alles wel beschouwd, de zaak toch niet verloren wasdat in werkelijkheid de zaken beter voor hem stonden dan eenige uren vóór hij dien laatsten brief van John Cann ontdekt had. Plet was waar het was hem niet gebleken, waar de geheime bergplaats van den schat zich bevond, maar hij wist nu vooreerst op eigen handig, op onbetwistbaar gezag van John Cann zelf, dat er inderdaad een daaruit met de spade grond te steken, om dien tusschen de planten te brengen. Indien niet op deze wijze kan gehandeld worden, dan dient bij het hakken der aardappelen iedere plant wat opgehoogd te worden met daartegen geworpen grond. Het is bewezen, dat door het aanaarden de opbrengst verhoogd wordt. Een ander middel, om dit doel te bereiken is het voorkomen van het vormen van bloemen en daaruit voorkomende vrucht. Men kan dit doen, door eenvoudig de bloemstelen af te knijpen Dat dit invloed moet hebben op de knolvorming zal duidelijk worden, als men bedenkt, dat tegen den bloei veel plantenvoedsel naar de bloem gericht wordt, om aan de bestemming der plant, namelijk zaad voortbrengen, te voldoen en is het duidelijk dat dit tot schade van den knollengroei moet zijn. Nijpt men nu de bloemstengels weg, dan wordt al het plantenvoedsel naar de knollen gevoerd, en moeten deze in grootte en aantal toenemen. Al te weelderige bladontwikkeling is voor de aard appelopbrengst ook niet voordeelig en kan tegengegaan worden door niet te veel kali in den grond te brengen. Vele aardappelsoorten bren gen het niet bloei, toch zijn er nog genoeg, die met rose of witte bloem- schermen prijken en later met troepen groote zaadbessen. Het zijn deze soorten, welker bloet tegengegaan d:ent te worden. Van den aardappel kan ten opzichte van het bloeien zeker gezegd worden: «Het kan ver- keeren». Er is immers een tijd ge weest, dat de aardappelplant in tuintjes, als sierplant fungeerden?l Zomertijd l In den nacht van 4 en 5 April verborgen schat wasten tweede, dat de bergplaats zich werkelijk in Enge land bevond en ten derde, dat alle bijzonderheden betreffende die plek te vinden waren in de kist van John Cann, op het kerkhof van Port Royal op Jamaica. Het was een hachelijk en moeilijk iets, die kist geopend te krijgen, doch onmogelijk was het niet Neen, niet onmogelijk. Bij slot van rekening, als hij alles nog eens wel overwoog, was hij, trots zijne gewei' dige teleurstelling, toch nog dichter bij de vervulling van zijnen wensch om den schat op het spoor te komen, dan ooit in zijn leven het geval was geweest. Tot heden had hij den eigen lijken sleutel gemist, en vandaag had hij hem gevonden. Wel gingen met het opvolgen der aanwijzing moeielijk- heden en gevaren gepaard, doch de aanwijzing was er ten minste. En toch, nog daargelaten de vraag hoe hij een graf zou ontheiligen bestond er voor hem wel de mogelijk heid om ooit Jamrica te bereiken Zijn klein kapitaaltje was door al die nasporingen reeds lang uitgeput, en hij bezat nu niets meer dan zijn armzalig inkomeu. Gesteld al, dat het Departe- DOOR

Volksblad | 1920 | | pagina 1