No. 25. Woensdag 24 Maart 1920 43® Jaargang TOÏ, t 1 FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND Meermalen trad dit gezelschap hier op en steeds verwierf het een groot succes. Zoowel vocaal als rethorisch staat dit gezelschap zeer hoog. De mu zikale begeleiding hoewel (eenvou- dig was vaak buitengewoon. De herinnering aan de uitmuntende uitvoering eener vioolpartij is ons nog steeds bijgebleven. Geen won der, dat wij een druk bezoek warm aanbevelen. Bezuiniging t Over het Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot verhooging der ambtenaars-Salarissen schrij vende, wijst de Standaard erop,dat de de verhooging 32 millioea per jaar zal kosten. Het is een groot offer dat van het volk wordt gevraagd. Wij zullen niet zeggen, dat de sa larissen te hoog zijn. In ons land is de ambtenaar wel eens al te schriel betaald. Een vergelijking met de loonen en salarissen in de vrije bedrijven valt niet altijd ten voordeele van de ambtenaren uit, al vergeet men bij die vergelijking wel eens de waarde van de vaste politie. Er kan een tijd komen, dat het vrije bedrijf zich zeer moet bekrimpen en dan slaat de schaal in het voordeel van de ambtenaren over. Ons bezwaar zit niet in de ver. hooging, die door den nood van den GRANT ALLEN. Cecil Mitford zat op het archief voor eenen lessenaar, waarop hij met triomfanteüjken blik een door den tijd bruin geworden, gevlekt en gescheurd papier had gelegd; uit eiken rimpel van zijn hleek gelaat en elk zenuwachtig trekje der hoeken van zijnen vastberaden, kleurloozen mond sprak onstuimig verlangen en nieuws gierigheid. Ja, er viel niet aan te twijfelen: dit vuil en gescheurd vel papier, dat hij eindelijk ontdekt had, was niets meer of minder dan de zoekgeraakte brief van John Cann. Reeds twee jaar lang had Cecil Mitford er al zijnen vrijen tijd, dag en nacht aan besteed, om dat verloren hand schrift uit de zeventiende eeuw, met tijd geëischt wordt. Maar de vraag komt op, of het geen tijd wordt, om door inkrim ping van het groot aantal ambtena ren tot bezuiniging te geraken. Het blad wijst op de veele postjes, die er zijn gecreëerd, er die er bij goede regeling niet behoefden te zijn. De regel der goede zuinigheid werd hier lang niet altijd betracht. De ambtenaren, die noodig zijn, moeten goed worden bezoldigd. Maar men moet van den Staat geen inrichting maken om velen menschen een gemakkelijk en goed leventje te geven. En dit schijnt tot bijna (alle pu blieke lichamen gezegd te mogen worden. Wij lazen in Het Volk, uit den Haag onlangs de klaebt over een groot over compleet van ambtenaren en werklieden. Daar werd gezegd, dat de Staat op deze wijze geen filantropie mag oefenen. Wie geen emplooi vind, moet maar in het vrije bedrijf terugkeeren. Dat is juist gezien. Het streven moet zijn, om ons volk een te zwaren ambtenaarslast, die nu reeds drukt, maar in tijden van teruggang nog veel meer druk ken zal, te besparen. Vooral op dit terrein schijnt bezuiniging mogelijk. meester tot een totaal bedrag van honderd-een-en-twintig-duleend gul den ten eigen bate had aangewend. De man heeft met het bondsgeld in marken en kronen gespeculeerd, trachtte de koopen te hoogen koers met goedkooperen aankoop te dekken en zoodoende geheel in den put geraakt. Een gedeelte van zijn marken- voorraad had hij de laatste weken verkocht om daardoor het tekort minder te doen schijnen. Aan de openbare M.U.L.O.-school te Woimerveer is een staking onder de leerlingen uitgebroken. Over de knie er mee De aangifte van de groote som, die ten nadeele eener vakorganisatie te Amsterdam is verduisterd, werd ge daan door het hoofdbestuur van den Nederl. Sigaren- en Tababsbewerkers- bond, aldaar. Bij de kasrevisie bleek volgens het Hbl, dat in den loop van het laatste half jaar de bondspennfng- ruwe letters geschreven, te zoeken eu nu eindelijk, na zoo vele teleur stellingen en zoovele vruchtelooze ijverige nasporingen, lag daar stellig en zeker de sleutel tot het geheim van den schat van John Cann voor hem. De hand van den jonkman beefde geweldig, toen hij het papier nog slechts half geopend krampachtig vasthield en den achterkant bekeek, waarop de staatssecretaris van Karei II eigenhandig het volgende had geschreven: ffBrief in geheimschrift van Jo. Cann, den beruchten boeka nier, geschreven aan zijnen broeder William, onderschept te Port-Royal op Zijner Majesteits bevel, en door generaal Ed. D'Oyley, kapitein-generaal in Zijner Majesteitsdienst en gouvern°ur van het eiland Jamaica, gezonden aan mij, H. Nicholas". Hier was het zoo lang gezochte, zonder eenigen twijfel, en ofschoon Cecil Mitford nu nog met den door John Cann zelf geschreven sleutel het schrift zou moeten ontcijferen en de juiste bedoe ling der in den brief vervatte aanwij zingen op bet spoor zou moeten komen toch begreep hij op dit oogenblik, dat het geheim nu ten laatste feitelijk Kolen uit Duitschland 1 Sedert Vrijdag is de aanvoer naar ons land van Duitsche steenkolen weder normaal. Er komen 4 treinen per dag te Zevenaar aan. Bijbaantje Twee bejaarde dames, in een der Gronfngsche gemeenten, die zonder manvolk in huis een groote villa bewonen, vinden, dit in deze troebele tijden al te gevaarlijk. Zij gevoelden zich blijkbaar veiliger met een slapenden onderwijzer, die er een gulden per nacht mee .verdienen zou. Onze onderwijzer gaat des avonds in de villa ter ruste, keert 's morgens naar zijn kosthuis terug en weet op deze manier zijn salaris met f 365 's jaars te verhoogen. Het nieuwste is zeker wel, dat metselaars per automobiel naar hun werk gaan. Dit unicum doet zich te Purmerend voor. Een 7-tal metselaars en opperlieden, van wie er een tevens als chauffeur dienst doet, gaan da gelijks met een gehuurden auto naar hun werk te Alkmaar. Het loon, dat zij daar verdienen, is van dien aard, dat de autohuur er best af kan. ontdekt en hij ten minste in de mogelijkheid was om de onnoembare rijkdommen, die John Cann indertijd begraven had, in bezit te krijgen. Cecil Mitford was niet meer dan ambtenaar bij bet ministerie van koloniën met een armzalig inkomentje, van honderdtaebtig pond 'sjaars en hoe pover leek het hem nu wel toen al dat geld van John Cann hem voor den geest speelde, maar eene eigenaardige zucht naar avonturen, die hem bijwijlen beving, schonk hem eene goede dosis overleg en vastbe radenheid. Reeds jaren lang geleden had hij het vaste plan opgevat, het geheim van John Cann's begraven schat op het spoor te komen, al moest hij zijn halve leven wijden aan dat bijna hopelooze onderzoek. Cecil Mitford had zijue kinderjaren doorge bracht in de pastorie zijns vaders, op de heuvelen van Dartmoor, en daar had hij, zoo lang hij zich kon herin neren, gespeeld tusschen de onbehouwen blokken graniet der rotsen van John Cann, en van de boeren en de kinderen in den omtrek had hij de romantische maar volkomen historische geschiedenis van John Cann's schatten vernomen. 6-UrigeD werkdag. Op het 4, 5 en 6 April te Arn hem te houden congres van het N. A. S. komt o.m. in behandeling een voorstel om een acte te beginnen voor een 6-urfgen arbeidsdag. Kruisers 1 Wat Is zoo vraagt de Vader lander —het vlootplan der Regeerfng? Zij heeft er geen. Thans wordt weer voorgeteld, de belde kruisers af te bouwen (presies andersom als Minister Bijleveld erover dacht) »om zuiver commercfeele motieven». Wat dan het commercieele fs in den afbouw, welke nog 18 millioen zal kosten Volgens Min. Van IJselstein zullen de kruisers, wanneer men ze maar afbouwt, voor andere maritieme mogendheden ruimschoots de waarde hebben van het bedrag, dat thans nog daaraan ten koste moet gelegd worden. O.i. sluit de speculatie op verkoop aan vreemde mogendheden uit, dat ons land werkelijk behoefte aan de deze kruisers zou hebben. Trouwens de Regeering gevoelt blijkbaar nog steeds niets van de veranderde tijden, die niet om nieuwe kruisers roepen. Dat er plm. 18 millioen voor deze schepen uitgegeven is, kan voor ons nooit een reden zijn om er nog eens 18 millioen bij te geven integendeel. En de verzekering, dat we «ruim schoots» die 18 millioen van een vreemde mogendheid zullen terug Onbekende en ongelooflijke sommen in Mexicaansche dubloemen en Spaansche dollars lagen goedbewaard in eene zware eikenhouten kist in eenen holte op eenen der heuveltoppen, doch deze holte was sinds jaren met afgebrokkeld kiezel en aarde gevuld. Dat was de geheime bergplaats waaraan de groote boekanier de schatten, op zijne tal- looze rooftochten verzameld, had toe vertrouwd; alles lag begraven vlak onder eenen kleinen heuveltop, die het groene dal van Bovey Tracy bestrijkt. Naast de naakte rotsen, die de ligging aangeven, kan men duidelijk op het granietvlak onder den top een pad zien, in den steen uitgehold door voetstappen, en dit pad was ontstaan, niet zonder kinderlijke verbazing en ontzag had Cecil Mitford dit gehoord door het op en neer- loopen van John Cann zelf, wanneer hij in de duisternis en de eenzaam heid zijne ontelbare schatten bewaakte die hij daar ia die donkere schuil hoeken van het hol der tooverheksen had verborgen. Toen de jonge Mitford den manne- lijken leeftijd had bereikt, bleef dit verhaal van John Cann's schatten steeds Gets. Met genoegen maken wij melding van de opvoering door het Wiener Operette - Gezelschap van George Braun op Vrijdag a.s. in de Prins van Oranje. DOOR

Volksblad | 1920 | | pagina 1