No. 24. Zaterdag 20 Maart 1920 43® Jaargang, Een mislukte poets. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Met enkele woorden hebben we melding gemaakt van de njeuwe revolutie, die Duitschland teistert. Langzamerhand begon de toestand voor het Duitsche volk wat op te klaren. De ruzies tusschen de regeerende socialisten en de com munisten verminderden. Stakingen kwamen lang niet zooveel meer voor. Er begon meer werklust te komen, Kortom het ging er naar uitzien, of Duitschland zijn groote ellende, al ging het dan ook traag toch wel te boven zou komen. En daar komt nu die revolutie alles weer ondersteboven gooien. Was dat nu een omwenteling, waarin alle burgerlijke partijen samengin gen tegen de socialistische meer derheid, dan had men .kunnen aannemen, dat de afkeer van een socialistisch bewind de oorzaak er van was. Maar de katholieken en democraten, dus burgerlijken, die deel van de regeering uitmaakten, dachten er niet aan, haar te ver laten, om met de oproerkraaiers mee te doen. Er moet dus een andere grond en een ander doel dezer revolutie zijn. Gaat men na, wie de voornaamste personen hier' van zijn, een zekere dr. Kapp, die zichzelf rijkskanselier maakte, en generaal Luttwitz, een soldaat van den ouden stempel, dan ligt de meening voor de hand, dat men dit oude, militaire stelsel met een keizer aan het hoofd weer terug verlangde. Dit wordt door de nieuwe regeering van Kapp wel ontkend maar de meesten gelooven deze ontkenning niet. Toen de soldaten van Luttwitz, de zoogenaamde marinebrigade, op Berlijn aanmarcheerde, vluchtte de oude regeering naar Stuttgart, een staat in Zuid— Duitschland. Men zal dit misschien laf noemen doch achteraf blijkt, dat zij niet anders doen kon. Want toen Noske de minister van oorlog, aan de officieren van zijn ministerie vroeg, wie van hen zich met hem, Noske zelf, aan het hoofd der Berlijnsche troepen wilden stellen, om de marine brigade tegen te houden, bood zich niemand aan dan zijn eigen adjudant. Al de officieren van het ministerie van oorlog waren verraders, die naar de marine brigade overliepen. De regeering kon zichzelfs en de stad Berlyn dus niet tegen de aanrukkende muiters verdedigen daarom vluch- te ze. De eerste dagen na de revolutie scheen het tenminste volgens de berichten van de nieuwe regeering zelf dat deze ook buiten Berlijn veel steun kreeg. Doch blijkens latere berichten liet dit veel te wenschen over. Het tegendeel was nader bij de waarheid. Wel werd op eenige plaatsen gevochten tus schen aanhangers van de oude en die van de nieuwe regeering, waarbij zelfs dooden gevallen schij nen te zijn. Maar over 't algemeen warén er meer tegen dan voor standers van Kapp. Wat hierbij vooral van belang isde meerder heid der troepen bleef de oude regeering trouw. We vermoeden, dat het in de eerste plaats de lagere rangen in het leger waren, die niets van Kapp en zijn vrienden wilden weten. Bijna onmiddellijk nadat de nieuwbakken rijkskanselier was opgetreden, kondigden zijn tegen standers de algemeene staking af. En ofschoon Kapp de stakers met de doodstraf dreigde, was uiterst snel in geheel Duitschland de staking in gang, zoodat het gewone leven niet meer mogelijk was. Toen trachtte Kapp het met de oude regeering op een accoordje te gooien, wat deze weigerde. Van verschillende zijden werd de eisch gesteld, dat Kapp onmiddellijk zou aftreden en zijn troepen uit Berlijn zou terugtrekken. Een leelyk teeken voor de nieuwe regeering was, dat in een groote garnizoensplaats de soldaten aan al hun officieren, vijfhonderd in getal, de wapens ontnamen, omdat deze officieren zich voor de regeering van Kapp hadden verklaard. Hieruit putten we ons straks vermeld vermoeden, dat het eigenlijk slechts de hoogere rangen in het leger waren, dus de oude jonkerpartij, vrienden van den keizer, die de revolutie op touw zetten. Volgens de laatste berichten, die ons bereikten, heeft Kapp aan den gestelden eisch voldaan en is zijn kortstondige regeering reeds afgetreden onder erkenning, dat zijn plan geheel mislukt is. Duitsch land krijgt dus voorloopig geen militaire en geen keizerlijke regee ring. Maar wat nu Zal de oude regeering onveranderd terugkeeren? In haar geheel zeker niet. Erzberger heeft als minister van financien ontslag gevraagd. Zal Noske minis- tea van oorlog blijven? Hij heeft zich in de gevoelens van zijne officieren deerlijk vergist, ofschoon hy overigens veel flinkheid heeft getoond. Maar de verwisseling van enkele personen is niet de hoofd zaak. Bij den strijd tegen Kapp's regeering hebben socialisten, onaf- hankelijken en communisten zich aaneengesloten. Daarby schynt de macht van ondfhankelyken en com munisten sterk te zijn toegenomen. Het zou dus weieens kunnen gebeuren, dat deze bolsjewieken in het vervolg in Duitschland de eerste viool gingen spelen. En dan waren de Duitschers van den oever in de sloot geraakt. Want al is een militair bestuur onder de oude jonkerparty een slecht ding. een bolsjewistenregeering is ongetwijfeld nog veel erger. Die zou ook voor ons, Nederlanders, een groot gevaar opleveren. Het beste, wat wij in de bestaande omstandigheden kun nen hopen, is, dat zooal niet juist dezelfde personen dan toch geest en beginsel der oude regeering terugkeeren. Voor Nederland heeft de revolutie het gevolg gehad, dat de bewaking van den voormaligen keizer en zyn zoon aanmerkelijk verscherpt is. Naar luid van berichten, is het hem thaDs verboden, het kasteel Amerongen te verlaten. In het begin der omwenteling was wel de vrees gewettigd, dat Wilhelm zou kunnen trachten, naar Duitsch land te gaan, wat hem volgens de Middelburgsche Courant niet ver boden kon worden; maar wat hem dan nu toch verboden is. Inmiddels kost ons dat ongewenschte bezoek heel wat geld. Doch liever dat, dan in moeilijkheden te komen met de eene of andere groote mogendheid. Vertrokken L. van Dflk, leer. Z.L.M. Kattendljke W. H. Bemme, coiffeur Eindhoven, G. Teuniiaen, kantoorbed. Botterdam, L. J. Scheven, reisiger Botterdam, H. Schotel, kantoorbed. Zwyndrecht, M. J. Vierbergen, mandenmaker Utrecht, S. M. Klooiterman, onder, wgxeres Kapelle, P. J. L. WUnanda, kellner Maastricht, K. Kunst, drogist Middelburg, H. H. van Londen, Mid delburg. Ingekomen M. Westdorp, rijwielhersteller uit Heinkensiand, Gansepoortstraat C179. A. A. Brouwer, bakkerskn. Ellewouts- djjk, Lange Kerkstraat C 35, W. H. Wessel, bouwkundige, Terneuzen. Turikade D 25. J. B. Triestram klerk regs. Almelo, Kreukelmarkt A 127. M. de Jonge, glasetser Middelburg, Beestenmarkt D 117. J. de Jonge te- legraafbeambte Middelburg, 'i Heer Hendrikskinderenstr. D 36. L. van Wallenburg, onderwgser Mlddelharnii, Oostilngel G 264. J. de Vries, bar- biersbed. Hoorn, Zusterstraat A 155 G. Wilschut, machinist Heusden, Ju- llanastraat G 45. G. Hoek van Dfjke agent van Pol. 'i H. Arendskerke Wgugaardstraat A 199. L. den Bak, reisiger Middelburg, Poelweg E 148. J. D. J. v. d. Graaff, boekhouder lerseke Oostilngel 232. P. van Liere, drogist Nine, Kleine Kerkstraat A 108. J. E. Blankenbijl, koopman Groningen, Oostsingel G 262. E. de Vries, kantoor bed. Utrecht, Wijngaardstraat A 199. L K. Steornberg, cand. notaris, Adj. imp. D.B. Apeldoorn, Groote Markt C 51/52. Ooe$. Bij den Baad van Arbeid komen de rentekaarten thans seer regelmatig binnen. Over de maand Februari jl. ontbraken er van elke honderd slechts ses stuks, welke worden opgespoord. Neemt men aan, dat hieronder enkele gemoedsbeswaarden schuilen, dan mag seker wel geconstateerd worden, dat dit deel van Zeeland niet achteraan komt, integendeel nog enkele schreden en het staat vooraan. Rooiholen in Den Haag I «Peripat» doet in het Vad. de volgende openbaring «Aan wien de schuld dat derge lijke rooiholen hun sinistre practijken zoo onbeschaamd kunnen voortzetten? Mijn antwoord is: Niet aan de ar- gelooze bezoekers.... maar aan de Regeering Niet alleen, dat 't oogluikend wordt toegestaan... neen, de Regee ring hecht haar Koninklijke goed keuring aan die vrijbuiterij.... Op onze wandeling door de Kettingstraat komend, zagen wij voor perceel 5 een agent geposteerd..,, er had daar een belangrijke berooving plaats gehad.. Ik keek 't huis eens aan... en wie schetst mijn verbazing toen ik in koeien van letters over de geheele lengte der bovenpui-lijst de woorden las«Koninklijk goedgekeurd». Uit een en ander meen ik dus ook te mogen opmaken, dat de politiepost er ten bate der bewoon sters en niet als waarschuwing voor eventueele bezoekers staat... Verzet 't slachtoffer zich tegen berooving, dan wordt hij misschien wel direct gearresteerd.... en veroordeeld op grond van huisvredebreuk I.... Is er geen gemeente-werkman voor de hand, vraagt de inzender, om dit potsierlijk effect te laten verdwij nen Niet den agent, maar de vermelding dier Koninklijke goed keuring Een nieuwe godsdienstige secte. Aan het Woerdensch Verlaat onder de gemeente Nieuwkoop is sedert een paar jaren de zetel ge vestigd van een godsdienstige secte, waarvan men reeds veel zonderlings te hooren komt. Zoogenaamd op gezag van den Bijbel aldus meldt men aan De Tijd debiteert men er van allerlei, en als uiterlijk kenmerk betracht men het vieren van den Sabbath en het laten groeien van den baard. Het hoofd van de secte is de 32-jarige Dirk van V., los-werkman, te wiens huize de aanhangers zeer vaak bijeenkomen en die ook eenige malen elders het woord ging voeren. Hij stelt zich voor, een nieuwe wereld te stichten, waarin hij als profeet en eenig opperwezen zal optreden. Dezer dagen is hij geverbaliseerd, omdat hij weigerde aangifte te doen van een te zijnen huize geboren kind van een familielid, dat man en vier kinderen verliet om »vrede" te vinden bij haar zwager. Hij weigert de aangifte, waartoe het BurgerlijkWetboek hem verplicht,

Volksblad | 1920 | | pagina 1