No. 2a. Woensdag 17 Maart 1920. 43® Jaargang. is Her. 3 FEUILLETON. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, De uitlevering van het Duitsche vee aan België. De commissies voor de inontvang- neming van den door Duitschland uit te leveren veestapel zijn thans in volle werking. Zij onderzoeken op het oogenblik de schapen en geiten welke op verscheidene punten reeds zijn aangekomen, voornamelijk Wiesbaden, Dortmunt, Neurenberg en Keulen. De dieren, welke door de Duitsche regeering zijn afgeleverd, worden verzameld in de abattoirs en na de ontvangst aan de spoorwegen naar België doorgezonden. Sedert 5 Maart komen eiken morgen één of twee treinen met dieren in België aan- De eerste zendingen gaan naar Vlaanderen. Deze zendingen zullen verscheidene maanden voortduren. Tot nu toe zijn in de door Bel gië bezette gebieden twee- a drie duizend paarden in ontvangst genomen, doch er wachten nog duizenden op aflevering op den rechteroever van den Rijn en in andere streken van den linkeroever. Export-Schieber. In het maandblad van de Ned. Vereeniging van Electrotechnische Werkgevers komt een waarschuwing voor, waaraan het volgende is ont leend. „Export-Schieber is de naam voor de beunhazen van Duitsche, Oosten- rijksche of poolsche nationaliteit, die in den laatsten tijd schriftelijk, telegrafisch, telefonisch, ja zelfs „mondeling" ons land „overstroo- men" met goedkoope aanbiedingen van artikelen, waarvan zij slechts Dienzelfden avond vertelde mij juf frouw Hampel, dat de ^Muhlbergs een gedeelte van de achterstallige huur hadden betaald. Dat was een geluk, want de ziel moest zelve hare huur opbrengen. //De goede God verlaat iemand, toch niet" zeide juffrouw Hampel. Zij was blijkbaar in die gedachte zoo gelukkig, dat het eene wreedheid zou zijn geweest, haar te vertellen van het bruidskleed. Een ander maal was ik in de keuken terwijl juffrouw Hampel mijne kamer wat opschuierde. De deur der Mulh- bergs stond op eene kier, zoodat ik naar binnen kon zien. De kleine Erik zat onbeweeglijk op een krukje naast de koude kachel en staarde voor zich heen. Waarschijnlijk zat hij daar zoo den ganschen dag daarom hoorde ik hem nooit. Mevrouw Mulhberg pakte juist eenige bonte wollen doeken bijeen drie dingen weten, nl. den naam, den inkoopprijs en de winst, die zij willen maken. Het zijn slagers die electromotoren, straatvegers die draaibanken en boormachines, koet siers die waterdichte armaturen aanbieden, meestal tegen prijzen, die de Hollandsche koopers aanlok ken, vooral omdat zij gewoon zijn, dat de dalende valuta van de Mark meestal hun bij huun inkoopen guns tig is. De Schieber (een woord, dat in Duitschland vóór den oorlog gebruikt werd als een beschaafde aanleiding voor een oplichter) vragen geen geld vooruitzij weten dat zij daarvoor zeker niet in aanmerking komen, zij vragen het openen van een accreditief, waarbij de kooper dus zijn geld vastlegt op het oogen blik van de bestelling tegen den Markenkoers van dien dag. Na een maand krijgt den kooper echter een brief van den verkooper, waarin hij mededeelt, dat de goe deren thans kunnen worden afge zonden, dat de prijzen der grond stoffen [zij weten niet eens uit welke grondstoffen, wat zij verkocht hebben, bestaan,] zoo enorm zijn gestegen, evenals de arbeidsloonen, dat de prijs met 80 pet (of 100 of 150 pet., naar gelang van de brutaliteit van den Schieber) moet worden verhoogd. De kooper heeft dan keus tusschen bijbetalen of weigeren en het accre ditief, dat in het gunstige geval maar voor drie maanden vast is, later afloopen en zijn geld van de Bank terugvragen. Intusschen is in die maand de Mark echter zoo in waarde gedaald, dat, wanneer hij voor Mk. 10.000 f 1000.betaald heeft, hij biij mag zijn als hij f 300.of f 400. om die af te leveren. Zij haakte den ganschen dag, en had dan ongeveer 25 kreuzer verdiend. Thans ging zij heen, zonder man en kind goendag te zeggen. Ook mij ging zij zonder groet voorbij de deur had zij achter zich toegetrokken. //Nu ga ik eens naar binnen en praat eens met den man", zeide ik bij mijzei ven. Gedacht, gedaan. Aan eene kleine tafel zat werkeloos, met het hoofd in de hand, een magere blonde man, met intelligente trekken. Zijn hoofd was kaal, zijne kleeding niet veel beter daa eene verzameling lompen. Erik zat op zijn krukje, en verroerde zich ook bij mijn binnenkomen niet. Ik stelde mij als buurman voor en zeide vriendelijk /•Het is bij u altijd zoo stil. Gij geneert u zeker voor mij, omdat het zoo gehoorig is. Maar dat moest ge toch niet doen. Ik ben zoo fijn van ooren niet, en een beetje geraas zal mij niet hinderen.'4 De man scheen noch verrast, noch verheugd, noch verstoord. Hij bood mij eenen stoel aan en antwoordde dof: vWij zijn stomp geworden door onze ellende. Wij praten niet meer wat zouden wij praten Daarom is het zoo terugkrijgt. Daarom zal de kooper er meestal toe komen om nan den onredelijken eisch van den Schieber toe te geven. Het gevolg ervan is dat die „Heeren" steeds driester optreden. Laten wij toch oppassen niet in te gaan op de lokstem van die gele- genheidsverkoopers, die geen naam te verliezen hebben en dus slechts dan aan hun leveringsplicht voldoen, wanneer zij een groote winst kunnen behalen". Staatspensionneering Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft in een adres aan de Tweede Kamer o.a. te kennen gegeven dat reeds thans zoo kort nadat de Invaliditeits- en de Ouderdomswet in werking zijn getreden, afdoende is gebleken dat deze wetten zich niet aanpassen aan den Nederlandschen volksaard en door velen óf met grooten weerzin worden nageleefd, óf zelfs worden gesaboteerd, dat de wijze van premie betaling in hooge mate impopulair is en tot allerlei verzet aanleiding geeft en de premiën door de werk gevers en de bedrijven worden af gewenteld op de verbruikers, maar voor de niet-kapitaalkrachtige en vele andere werkgevers een bezwaar zijn om zich de in hun leven nood zakelijke hulp te verschaffen; dat een dergelijke verdeeling van lastan in strijd is met het beginsel van belasting naar draagkracht; dat on danks den zwaren en hinderlijken last het Nederlandsche volk in be doelde wet opgelegd, het doel, den ouden van dagen een minimum in komen te waarborgen niet wordt bereikt, daar de overgangsbepaling stil bij ons." Ik huiverde. z/Nu het zal wel weer beter gaan, meneer Mulhberg. Gij zult wel weder eene betrekking vinden." „Neen, ik vind niets meer. Ik ben al te ver aan lagerwal geraakt. Het is met ons gedaan" en hij zeide die schrikkelijke woorden zoo kalm, zoo iets van zelf sprekends. Geroerd en ontdaan bracht ik het een en ander in het midden. Hij echter antwoordde mij in korte, afge broken volzinnen „Neen neen, ik heb reeds alles beproefd. Ons goed is verkocht, verpand, tot op eenige lompen. De familie mijner vrouw doet niets meer voor ons ik zelf heb er geene. Het Duitsche gezantschap kon ons niet meer helpen. Wij zijn buitenlanders, zoodat de gemeente ons niet kan verzorgen. Eene betrekking Ik heb jaren lang rondgeloopen, heb gebedeld en gesmeekt alles vergeefs. Het wilde mij niet gelukken. Tweemaal werkte ik bij eene zaak die bankroet sloeg. Een ander maal ging mijn patroon er van door. Altoos had ik ongelijk. Dag aan dag stond ik 'smorgens vroeg in de iu art. 24 37 slechts een uifstervend Staatspensioen geven, zal dus niet in loondienst werkzame en vooral de jeugdige staatsburgers onmachtig zijn of er niet aan denken zich vrij willig te verzekeren en de werke lijkheid zich niet stoort aan het naïeve uitgangspunt der wet dat de loontrekkenden en zelfstandigen van thans ook de loontrekkenden en zelfstandigen van overmorgen zullen zijn. Het Hoofdbestuur ziet al de grond fouten dezer wetten, de splitsing in loontrekkenden en zelfstandtgen, meent dat deze verdeeling in twee groepen van staatsburgers in de door het Nederlandsche volk gehuldigde opvattingen geen steun vindt en is van oordeel dat een afdoende ver betering dier wetten onmogelijk is, zoolang die z.i. geheel willekeurige splitsing wordt gehandhaafd. Het verzocht zoo spoedig mogelijk tot wijziging van de bedoelde wetten steun te verleenen en in het bijzon der te besluiten dat alle burgers en burgeressen, die na 3 December 1919 den 65-jarigen leeftijd bereiken, zoo wel in loondienst als zelfstandig blijvend gewaarborgd zullen zijn van het minimum-inkomen. Wie zal zeggen, hoeveel millioenen bespaard zouden zijn als inplaats van de huidige wetten met hun duizen den lanterfantende ambtenaren, de Staatspensioneering met haar een voudige en weinig kostbare uitvoering wet was geworden. Bemiddeling. Wie met aandacht de laatste sta kingen in Nederland gevolgd heeft en ook thans opmerkzaam de staking in het havenbedrijf gadeslaat, die[zal Schulestrasse, waar de advertentiën van het Tageblatt zijn aangeplakt. Ik liep en zocht en smeekte altijd vergeefs. Zoo lang liep ik, tot ik eindelijk schoenen noch kleeren meer had... Nu is het uit. En wij hebben betere dagen gekend mijne vrouw en ik, wij zijn gelukkig geweest maar dat is mij nu nog slechts als een droom... Ja, wat ik nog zeggen wou eens kwam ik als bediende bij eenen photograaf dat was een geluk want daarvan heb ik nog wat mee kunnen nemen. „Hebt ge daar wat kunnen overleggen „Geld neen. Maar cyankalium voor drie personen. Nu weten wij ten minste wat te doen, als mijne vrouw haar werk verliestwant het gaat tegen het voorjaar en dan is er met wol haken niets meer te ver dienen." Ik staarde den man vol ontzetting aan. Had ik goed gehoord En hij zeide dat zoo kalm, alsof het niets beteekende. Mijne woning is wat vochtigik moet verhuizenIk greep den man bij den arm „Mijnheer Miihlberg, gij spreekt toch niet in ernst P"

Volksblad | 1920 | | pagina 1