No. 20. Zaterdag 6 Maart 1920 43® Jaargang, NERVEUS. FEUILLETON. Vreemden in huis. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 MUF te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den pr0s van f 1, „In onzen tijd halen veel men- schen, vooral zij, die zei ven geen kinderen hebben, zich een grooten last op den hals, door een Duitsch of Oostenrijksch of Hongaarsch pleegkind tot zich te nemen. In plaats van er genoegen aan te beleven, wat in de meeste gevallen moet kunnen, hebben ze displezier, soms zoo erg, dat ze er na een paar weken meer dan genoeg van hebben en het kind ergens in pension geven of het naar een kindertehuis sturen. Het is wel hard voor menschen, die, met de meest humane bedoelingen bezield, zich afsloven, soms ook financieel, om een ondervoed stumperdje er bovenop te helpen, als ze na korten tijd zien, dat hun liefde averechts werkt en dat ze, de wanhoop nabij, na zich halfdood geërgerd te hebben, het moeten opgeven. Er zijn van die kinderen, die gewoonweg zich gedragen als een jeugdige Alexander de Grootevrij als des konings zoon door des konings hof, zich het middelpunt van heel het gezin wanend, loopen ze rond. Er zijn er, die niet verkiezen vóór twaalf uur uit hun bed te komen, die hun kleedingstukken laten rondslingeren en weigeren, ze opteruimen, die geen hand willen uitsteken, om door hen veroorzaakte wanorde .te herstellen en die zeggen „Ik ben hier wel gekomen om te eten, maar niet om te werken." In politiek zijn vele kleine wijs neusjes onder de gastjes doorkneed, in revolutionaire vooral. Er zijn vijftienjarige meisjes, die-alle poli 9 NOVELLE ERNST ECKSTEIN. Het lieve kind autwoordde met eenen blik vol zaligheid. Men stapte in en reed in het voortreffelijkste humeur naar het hotel. Wel moest het bekoorlijke vrouwtje driemaal het kamermeisje bellen, eer men waschwater kreegwel wilde het slot van het groote handkoffertje absoluut uiet open, zoodat Hugo, trots al zijne goede voornemens, uitbarstte: „Het is om dol te worden Maar daar hij bespeurde dat Nora hem met een angstig gezichtje aankeek, kalmeer de hij zich dadelijk en verklaarde met een vriendelijk knikje, dat de huisknecht het ding wel in orde zou brengen. Deze kleinigheden uitgezonderd, ging de dag in de volmaakste harmonie voorbij een gelukkig voorteeken voor de acht weken, die hun wachtten. Toen men op Rigi-Scheideck was tieke vergaderingen afloopen, en bij aanmerking hierop brutaal zeggen, dat ze in elk opzicht daarvoor geschikt zijn, en die zich overigens gedragen als de egel, die de winter gast van den mol wasals je je steekt aan mijn prikkels, als het je hier niet bevalt, welnu ga dan heen. Maar de kleine gasten worden ook vaak in de eerste dagen totaal verwend. Een tienjarig meisje, dat in Weenen of Boedapest blij was, een eenvoudig katoenen of wollen jurkje te hebben, krijgt den derden dag een fluweelen. Een vriend des huizes geeft haar een zilveren soms een goudenarmband. Een ander wil niet achterblijven en doet er een gouden ringetje bij. Doch slechts weinig kinderen kun nen het teveel aan liefde, in weinige dagen opeengestapeld, ver dragen. En onwillekeurig komt ons in den geestals nu de ezel vet werd, zoo sloeg hij achteruit, dat wil zeggen hij begon te schoppen." .De hier gegeven schildering is niet van ons, maar van een bekend schrijver in het Handelsblad, waarin ze als hoofdartikel was opgenomen. De pleegouders, zegt hij behandelen de kinderen in den beginne ver keerd door te veel toetegeven en toetestoppen, Zeker, dat gelooven wij ook. Niet iedereen kan met kinderen omgaan, vooral zij niet, die zelf geen kinderen hebben. Maar dat de toestand reeds na een paar weken zóó wordt, dat de pleeg ouders „genoeg van hun pleegkind hebben", dat zij „na zich halfdood geërgerd te hebben, de wanhoop nabij zijn" en dan maar verstandig doen, door zich „den grooten last gekomen, begou daar zulk eeu gezellig en kalm leventje voor hen, dat zij zelf verbaasd stonden over den weldadigen invloed der verandering van woonplaats. Zoo van tijd tot tijd vervielen zij weer eens heel eventjes in de oude kwaal, maar dit droeg er steeds toe bij óm huu heldhaftig besluit om zichzelveu te beheerschen des te vaster te doen worden. Da heerlijke lucht, de indrukwek kende kalmte der Alpenwereld, de lichte, voedzame kost en hun geregeld leven brachten ook het hunne bij tot de beterschap. En zoo werd de kunst ook hier, evenals bij Goethe,s Bajadere, tot natuur. Door het vermijden van alle moge lijke conflicten werden de zenuwen tot kalmte gebracht, en daarmee wies ook de kracht om elk conflict te mijden, eene wisselwerking die reeds op het eind der vierde week de meest verrassende resultaten vertoonde. Hugo was zoo vroolijk als een jong student, Nora zong en lachte als een deerntje van zestien jaar, en nu ge noten zij eerst volop van datgene, wat zij tot dien dag nog altijd eenigs- zins al» eene opoffering hadden be van den hals te schudden," zie dat alles bewijst toch wel, dat die Duitsche en Oostenrijksche kinderen een allesbehalve fraai karakter hebben. Ze zijn ongehoorzaam, on willig, brutaal. Voor genoten wel daden „beginnen ze to schoppen". Ja, ze zouden haast hun pleegouders uit het huis "jagen, gelijk de egel tegenover de mol deed. Prachtig, niet waar? En zeker wel een aanbeveling, om „zoo'n ondervoed stumperdje'' in huis te nemen Wij hebben in die koortsachtige haast, om treinen bij treinen vol van die brutale ondervoeden hier heen te halen, van den beginne af een schrikbarend ziekelijke overdrijving gezien, ook toen we van al de geschilderde onhebbelijk heden natuurlijk nog niets konden weten. Van onze eigene ondervoede kinderen, die er toch ook by honderden zijn, trekken weinigen zich iets aan. Maar voor Ivreemde- lingen stroomt het geld en gaan bijna, alle huizen open. Wat is dat anders dan ziekelijke verdwazing, een volkomen besef aan praktischen zin, die volgens het spreekwoord, dat het hemd nader is dan de rok, zou moeten beginnen in eigen kring 1 Misschien zou men ter ver schooning kunnen aanvoeren, dat men van de Nederlandsche kinderen wél, doch van de vreemde niet weet, hoe brutaal, enz. ze zijn, en dat men uit gebrek aan inzicht meent, dat die vreemden veel beter zijn dan de landzaten. Indien dit zoo mocht zijn, zal men dan nu toch van die laatstbedoelde dwaling wel genezen zijn. Of zou het ook hier moeten luiden lomperdje, jij znlt nooit, nooit leeren schouwd van deze zomerkuur op een der mooiste plekjes van de wereld. Tooi de zevende week ten einde liep, was Hugo zoo volkomen overtuigd van de volkomen genezing zijder lieve Nora, en Nora van de genezing van haren lieven Hugo, dat zij beiden hun hart uitstortten. Hugo vertelde ronduit, wat dokter Köllner hem had medegedeeld. „Ja", met deze woorden eindigde hij „je waart zieker dan je'wel dacht. Ik zal je eerlijk zeggen je leven stond op het spel, en alleen mijn sjtalen wil kon je redden. In den beginne viel het mij wel moeilijk, mij over die kleine onaangenaamheden heen te zetten, maar langzame/hand raakte ik er aan gewend, en nu ben ik al zoo ver, dat ik mij niet begrijpen kan hoe ik zoo over elk bagatel kon op stuiven. Zie je, en zoo heeft die be zorgdheid voor mijn wijfje op mij ook kostelijk gewerkt. Ik ben nu een heel ander mensch en niets is nu weer in staat mij mijne philosophische kalmte te doen verliezen". Zijn vrouwtje had hem eerst met verbazing aangehoord, maar nu barstte zij toch in lachen uit. De schrijver in het Handelsblad geeft nog eenige behartigenswaar dige wenken voor hen, die toch maar besluiten, een vreemd kind in huis te nemen. „Men behandele het kind de eerste dagen als een vreemde men houde het kort, heel kort als dat noodig blijktgeen liefde, geen vriendschap, behoorlijk eten. zonder versnaperingen men leere het orde en regel, op tyd opstaan, op tijd naar bed. Geen gesprekken met het kind, vooral niet over onkinderlyke zaken als politiek, oorlog, vrede, nationaliteit enz. Blykt na een aantal dagen of weken, dat het kind zich voldoende heeft aangepast aan de immers voor hem zeer ongewone, Hollandsche omstandigheden, kent het zijn rechten en zijn plichten, zijn plichten vooral, dan eerst, maar ook niet eerder, wage men een beetje meer dan gewone hartelijkheid, een beetje liefde bij de behandeling." Wie nog lust mocht hebben, een Duitsch, Oostenryksch of Hongaarsch kind tot zich te nemen, verzuime vooral niet, deze wenken op te volgen. Anders zal het hem stellig vergaan als den bedoelden mol. Goes. Op hoogst tragische wijze vond de heer Y. Talsma Donderdag morgen den dood. Bezig met papiersnijden brak de hefboom der snijmachine. De heer Talsma viel achterover met het hoofd op de pers. Na een paar uren in bewusteloozen toestand te hebben verkeerd, trad de dood in. Zij vertelde wat haar op het hart las- ,/Maar dat is plagiaat viel Hugo haar een paar malen in de rede. „Zoo'n doortrapte schelm Zij waren het eens, dat dokter Köllner om zijn helsche sluwheid ge straft moet worden, zij het dan ook op eene prettige manier. Deze straf gelukte prachtig. Zij wisten vooruit, dat Köllner, als hij zijne beide patiënten zoo volkomen genezen terugzag, zijn geheim zou verraden en uit dit geval eene moraal zou trekken. Maar dat plezier zou hem vooreerst niet gegund worden. Zij zouden het doen voorkomen alsof zij, trots alle onthullingen, overtuigd waren dat die huichelachtige diagnose volkomen juis^ was geweest. Doch daarna zou een vorstelijk geschenk, bestaande uit hon derd flesschen Rudesheimer dat dokter Köllner zoo streng verbood, maar toch zoo gaarne dronk bewij zen dat men hem voor zijnen kunst greep, die zijnen paedagogischen tact verried, hartelijk was. En zoo geschiedde hei. Nova ten minste, die den dokter het eerst te zien kreeg, speelde haar rolletje VAN

Volksblad | 1920 | | pagina 1