No. 19. Woensdag 3 Maart 1920 43® Jaargang. TOL NERVEUS. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° ceD* Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND. van De staking vóór alles Wat men de communisten en syndicalisten ook bij deze staking in het havenbedrijf ten laste kan leggen, niet dat zij zich niet open hartig uitspreken. »Onze bedoeling is, aldus de heer Bouwman, voor zitter van het hoo'dbestuur van de Federatie van Transportarbeiders in de aideellng Amsterdam, in heel Nederland de broodvoorziening in de war te brengen, want alleen op deze manier kan men de overwin ning behalen." Zij ontzien vrouw noch kind en willen zelfs niet medewerken tot uitvoer van visch naar het honger lijdende Duitschland, want de staking gaat vóór alles. Als er met deze menschen te re deneeren was, zou men hen zegt het Vaderland verwijzen naar de Fransche revolutie die zoo uitdruk kelijk vooropstelde, dat het bijzonder belang nooit het algemeen belang mag primeeren. Nu hebben deze menzchenvrienden voor hun bedriji het smoesje, dat, als er om hun eisch van één gulden meer in Nederland honger zal wor den geleden, dit voor de verant woording der werkgevers is, die oogenblikkelijk aan de staking een einde kunnen maken door toe te geven. De dwaasheid daarvan is duidelijk. Een loonconflfct tusschen werk nemer en werkgever moet onder NOVELLE ERNST ECKSTEIN. „Neen. Ik kan in den trein niet slapen. Ik probeer het wel, maar het gaat niet. En dan bij die tropische hitte Het is werkelijk Hij wou zeggen „om uit je vel te springen Maar hij bedacht zich, Nora zou dan weer die drommelsche nerveusheid merken. En hij vulde den zin doodsbedaard aan //Het is werkelijk... heel wat warmer dan ik dacht.// Nora was reeds lang overtuigd dat deze gloeioveutemperatuur een voldon gen feit was. Het baatte zelfs niet, of de beide raampjes openstonden, en wel vier of vijfmaal was zij op het punt geweest te zuchten, maar had dien zucht even haastig onderdrukt, als elkaar worden uitgestreden, als het helaas niet door onderling overleg kan vermeden worden, maar mag nooit uitgevochten worden op de ruggen van millioenen Nederlanders, die daaraan part noch deel hebben. De vraag wordt nu Heeft de Regeering reeds haar maatregelen getroffen, voor het geval de broodvoorziening hier gevaar zou loopen Wij vertrouwen, dat op deze vraag niet anders dan bevestigend zal kunnen geantwoord worden. Zij zal natuurlijk niet moeten in grijpen, vóór inderdaad het algemeen belang in het gedrang komt, maar dan ook gereed moet wezen. Wanneer dat zijn zal is voor ons onmogelijk te beoordeelen, het zou zelfs kunnen zijn, dat het woord van den heer Bouwman slechts een van die vele snoeverijen ware, waarmede de com munisten en syndicalisten bij voor keur werken, maar dat kan alleen de Regeering overzien. De gegoeden kunnen zich heel makkelijk voor het gemis van brood schadeloos stellen, maar het is on misbaar voor de kleine luiden. Maar daar bekreunen zich deze menschen heelemaal niet om. De staking moet gewonnen wor den, en in hun stakingssysteem ver smaden zij zelfs eenige voorzorg voor hen, die ze tot staken hebben aan gezet, en verklaren daarom de staking zonder weerstandskas, d.i. zonder uitkeeringen aan de stakers voor het ideaal. De toeleg is duidelijk De stakers moeten door den hon ger zoo geprikkeld worden, dat ze voor ieder redelijk overleg onvatbaar Morden Met kleine lapjes leert de hond Ilugo zijne geliefkoosde phrase ,/uit je vel springen. //Weet je wat?/' begon zij weer na een korte stilte ,/wat zou je er van denken, als we ons eens probeerden te verkoelen door een paar heerlijke per ziken //Perziken Heb je die dan bij je z/Of ik Ik dacht zoo, dat je het wel aardig zoudt vinden, wanneer je daar in de woestijn van den coupé onverwachts eene oase vondt... En daarom heb ik even voor we op reis gingen nog wat perziken en abrikozen gekocht ik wist dat je er zooveel van houdt ze zijn puik, puik, en ze waren heel goedkoop Dat is allerliefst van je zei hij teeder en hij tikte haar voorzichtig op de wangen, alsof hij vreesde dat hij de sluimerende nerveusheid weer wakker zou maken. //Maar nu kom ik er kaal af met mijne lorrige pralins, die ik Zapp nog even heb laten halen. Ofschoon ik moet zeggen, lorrig zijn ze niet; neen, wijfje, puik, puik zijn ze, om je geliefkoosde uitdrukking te gebruiken, van Kiihliug en Borne- man, uit de Kiinigsstrasse. Ik weet wel, waar je dol op bent Kijk, daar leer eten, zegt het spreekwoord; de communistische partij heeft aan den nood, in de oorlogsjaren door een groot deel van onze bevolking ge leden, haar zetels in Kamer, Staten es Gemeenteraad te danken, welnu, die nood moet nog eens door tal van stakingen in het leven geroepen worden, opdat de syndicalisten veel meer dan vroeger de leiding zullen krijgen van die arbeiders, die niet bij eenige kerkelijke organisatie zijn aangesloten, opdat zij een groot deel daarvan zullen wringen uit de han den van de S.D.A.P. Men zou toch deze staking niet uit het juiste oogpunt bekijken, wanneer men blind bleef voor de waarheid, dat de strijd van commu nisten en syndfcalisien hierbij even hard, tegen het N.V.V. en deS D.A.P. gaat als tegen de werkgevers, zoo niet harder. Of deze stand van zaken niet een vingerwijzing is voor de werkgevers, om met het N.V.V. tot dat overleg te^ komen, dat het looncocfifict zou. oplossen, zoodat alles weer aan het werk zou gaan behalve dan die schare, die aan het parool der Fede ratie pleegt te gehoorzamen, is voor ons geen vraag. Men isoleere de mannen van den choas, en ga met *de mannen van de organisaties aan één tafel zitten om tot oplossing te komen vau het conflict, dat, als het op de spits gedreven wordt, vér strekkende gevolgen kan hebben. Als de wil er is kan de weg wor den gevonden, en misschien ligt de oplossing hierin, dat er een contract tot stand komt, waardoor voor ge- rufmen tijd de rust in het bedrijf wordt verzekerd. dat kleine pakje in den zak van mijne overjas!// Hij wees naar het net, waar zijne jas tusschen de beide handkoffertje lag. „Hoe lief van je!// zei de jonge vrouw, terwijl ze zijne hand greep, >oin zelf aan zulke kleinigheden te denken en er zelfs Zapp om te laten gaan, dien je toch zoo moeilijk missen kunt //Kom, Zapp heeft nogal lange beenen „Maar dat je zoo dadelijk het goede kantoor wist En Zapp heeft het kostelijk onthouden Kühling en Bor- neman, Königsstrasse 14 en 15. Zie je wel dat hij toch zoo dom niet is als hij wel lijkt..." Hugo had op zijne lippen om te zeggen „lk heb het ook voor het uilskuiken opgeschreven en den stom merik gezegd dat hij naar de maan kon loopen, als hij zich ook maar even vergiste." Maar dat had wel iets van nerveusheid, en daarom ver genoegde hij zich met de opmerking „Ja de jongen doet, tegenwoordig nogal zijn best. Om de waarheid te zeggen, hij is zoo onbruikbaar niet-, Het schaakwonderkindRzeschewski. Men meldt uit Amsterdam Heden had het bestuur van de Diamantbeurs den jeugdigen Rze- schewski, het 8-jarige schaakwonder- kiod, in de gelegenheid gesteld zijn gaven als snelspeler te vertoonen. Welnu, de jeugdige knaap, weinig hooger dan de tafels, waarom hij heen trippelde, heeft allen verstomd doen staan door zijn uitnemend spel. Onze meening is, dat Rzeschewski weinig minder sterk speelt dan onze allerbeste Hollandsche spelers. Er werd in de groote zaal van de Dia mantbeurs gespeeld, van welke vele bezoekers een goede partij spelen. Bovendien deden eenige sterke spelers uit de stedelijke clubs mee, die door leden voor deze gelegenheid geïntro duceerd waren. Eenige honderden bezoekers van de Beurs vormden, staande op stoelen en tafels, de corona. Het kleine mannetje toonde zich niet in het minst uit het veld geslagen door die groote menigte critici. Rzeschewski trippelde snel langs de 20 borden speelde veel Konings gambieten, Spanjaarden en Schotten, deed overal de juiste theoretische zetten en waar iemand afweek, nam hij even den tijd om de stelling nauwkeurig op te nemen en de weerlegging volgde dan ook bijna zeker, zoo de zet niet deugde. Neuriëend, af en toe kluivend op zijn kettinkje, stond hij nu en dan stil, zoo er iets te combineeren viel. En spoedig stond hij aan de meeste borden in het voordeel. De séance was geen half unr aan den gang of reeds viel het eerste slachtoffer. Aan één bord, waar een onzer sterkste spelers de zwarte stukken als ik vroeger wel dacht." Onwillekeurig sloot Nora de oogen. Wat deed haar dat goed. Die woor den waren eene verkwikking voor haar geschokt zenuwgestelJa, er viel niet aan te twijfelende bevrijding van den telkens terugkeerenden en over stelpenden dagelijkschen arbeid, bet gevoel, op weg te zijn naar het heer lijke bergland, deed nu reeds wonderen aan het zenuwgestel van haren lieven man Hij nam alles zoo kalm op, hij was onder alles zoo bedaard, als hij het zelfs in zijne gezonde dagen nooit was geweest. Hij vloog niet bij zulk een onaangename temperatuur zou hij onder andere omstandigheden dat zeker hebben gedaan van de eene bank op de andere, hij trok niet woedend en tierend zijn jas uit, hij vloekte niet over den smook van de locomotief, die telkens voorbij het raampje trok, hij hield zich dood bedaard Ja zelfs den naam Zapp kon hij uitspreken zonder in éénen adem een leelijk bijvoeglijk naamwoord er aan toe te voegen. Wat een verrassende ommekeer Maar zij was niet van plan dat nam zij zich vaster dan ooit voor O Goes. Door ongesteldheid eenige der Kleine Westkappelaars gaat hunne uitvoering op Vrijdag a.s. niet door, maar wordt deze tot later uitgesteld. VAN

Volksblad | 1920 | | pagina 1