No. 18 Zaterdag 28 Februari 1920 43® Jaargang. "nëdërland: Wat flinker, asjeblieft! j Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN vooi Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUF* te bezorgen bij N, V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetaigingea, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Vroeger spraken we weieens over het gemis aan orde en tucht bij de jeugd en... de ouderen, Inmiddels is dat er nog niets op verbeterd integendeel. Vanjhaast alle zijden woidt hierover geklaagd. En men zint op middelen, om tot een bete ren toestand te komen. In de eerste plaats wil men de school ervoor spannen, om de jeugd tot een behoorlijke mate var tucht te brengen, opdat in de toekomst het maatschappelijk leven ordelijk en in vrede kan loopen. De groote vraag is echter, of men de school de middelen niet onthoudt, om deze taak naar behooren te ver vullen. Merkwaardig in dit opzicht is een artikel der redactie van het blad „De Katholieke School", waarin het volgend gezegd wordt. „Daar blijkt in de onderwijzers wereld een sterk verlangen te leven voor tuchtmiddelen. Zoozeer lijdt snen persoonlijk en zoozeer lijdt het onderwijs onder de steeds bruter zich uitende tuchteloosheid, dat voortdurend meerderen der on zen overtuigd worden van de nood zakelijkheid der lichamelijke tuch tiging. Het wetsontwerp De Visser rept niet van lichamelijke straffenhet voorloopig verslag leert, dat de meerderheid der Ka mer met die „geheelonthouding" accoord gaat. Lijfstraffelijke rechts pleging in de school blijft dus verboden. Maar het wetsontwerp De Visser rept evenmin ran andere straffen. Welke zyn nu nog geoor loofd Te A. Komt men met verordenin gen en wettelijke circulaires, die niet alleen de licbaamstraf nog eens extra streng verbieden, alsof het een halsmisdaad gold, een brutalen vlegel een dubbelverdiencle oorvijg te geven maar ook het nablij ven. Na schooltijd "moet het kind vrij zijn, is het schijnschoone, grof- oppervlakkige argument voor deze dwaasheid. Te B. adviseert een volijverige, maar hopeloos ondeskundige Com missie van Toezicht aan B. en W., om ook het schoolhouden onder speeltijd te beletten, B. en W. haasten zich dan natuurlijk, de noodige circulaires met het gevraagde verbod uitte vaardigen. Wat blijft nu nog over? Straf werk mee naar huis geven Maar dan komt er protest van de zijde der ouders, gesteld al, dat de auto riteiten het laten passeeren. De jongen heeft geen tijd. Moet na school zijn vader eten brengen, met moeder mee, loopt met bood schappen voor winkeliere, enz. enz. Anderen voeren aan: „Mijnheer, er is bij ons een groot gezin en een klein woning geen plaats en geen gelegenheid voor den jongen om te schrijven". Wat dikwijls waar is. En nog anderen laten je brutaal weten, dat ze dit strafwerk thuis niet verkiezen en hun jongen zelfs verboden hebben het te maken Dan rest ons nog den deugniet in een hoek te zetten of uit de klas te verwijderen. WabliefAlsof er geen schoolopzieners en commis sies van toezicht waren, die ook dat een pedagogische zonde achten! En nu vragen wijover welke tuchtmiddelen beschikt de onder wijzer nog tegenover onwillige vlegels? Wat kan hij nog doen, om dezen tot gehoorzaamheid en onderwerping te brengen Dat vragen wij u, papieren op voeders, die in uw handboekjes zoo aandoenlijk leeraart over het „zede lijk overwicht." Dat vragen wij u, officieele opvoedkundigen, die zoo bangt bent, dat het zeer zal doen. Dat vragen wij vooral ook u, wat tenmakers, die lamenteert over tuchteloosheid, maar in gebreke blijft de middelen |te verschaffen, die voor een vruchtbare bestrijding onmisbaar zijn. Als 't geen lichamelijke tuchtiging mag zijn, zeg dan tenminste, wat het naar uw oordeel dan wel mag zijn. Met te zeggen, wat niet mag, komt men geen stap verderwij moeten weten, wat wel mag. De huidige toestand is onhoudbaar, ook uit opvoedkundig standpunt." We gelooven, dat „de Katholieke School" gelijk heeft. Dat de tuch teloosheid onder de jeugd groot is en nog hand over hand toeneemt, staat wel vast. En wij moeten met genoemd blad aannemen, dat een „zedelijk overwicht" van den onder wijzer alleen bestaat tegenover gewone, goedwillende leerlingen. Maar er zijn helaas, ook en mis schien wel vele „brutale en onwil lige vlegels", die voor zedelijke overwicht niet wijken. En niet alleen zijn zulken persoonlijke last posten maar zij komen overeen met den rotten appel in de mand die al het gave fruit [te schande maakt. Want het is een treurige eigenschap van de menschen in 't a'gemeen en van kinderen in het bijzonder, dat een kwaad voorbeeld veel aanstekelijker werkt dan een goed. Eén of twee vlegels kunnen een ganschen troep bederven. En daarom dient tegenover dergelijke onwilligen en kwaadwilligen, die geen invloed van zedelijk overwicht ondergaan en niet naar raad of waarschuwing luisteren, kort, maar krachtig recht te worden gedaan in den vorm van lichamelijke kastij ding. Wij herinneren weer aan dr. Schaepmans gezegde, dat zulk een tuchteloos jongmensch het best met. een paar flinke stokslagen ie behandelen is. De hedendaagsche maatschappe lijke toestandensocialisme, bols jewisme, of hoe ze anders heeten mogen, werken krachtdadig mee als oorzaak van een ongekende verwildering van grooten en kleinen. Ook hier geeft Duitschland een afschrikwekkend voorbeeld. De toe stand" op onderwijsgebied van vóél den oorlog kwam daar vrijwel met die bij ons overeen. Ook daar geen lichaamstraffen. Ook daar „papieren opvoeders", die in dikke en dunne boeken „aandoenlijk leeraren over zedelijk overwicht". En wat heeft de zachtzinnigheid van dit opvoe dingsstelsel gebaat, toen men by de revolutie uit den band sprong en het beest in den mensch los brak Hoegenaamd niet. Het gevolg is, dat men daar thans tegen de verwildering veel hardhandiger moet optreden, dan noodig zou zijn ge weest, toen de tijd nog gunstig was binnen de schoolmuren. Toen: een enkele maal een flinke „oor vijg" nu een geweerkogel. Wat is beter? Goes. De bioscoop van den heer Heilmann geeft beden en morgen avond voorstellingen in de Sociëteit V. O. V. Het hoofdnummer is »De Wapens neer" groot oorlogsdrama in 4 af- deefingen. Wij kunnen het zien van deze oorlogsfilm ten zeerste aanbe velen. Hedenmiddag wordt een kinder voorstelling tegen verlaagde .prijzen gegeven. pectievelijk 54 dagen hechtenis. Een tweede gevolg zal bovendien nog zijn gerechtelijke invordering der niet betaalde premiën door den Raad van Arbeid. Goes. In verband met de uitvoe ring door het Kinderkoor »De Kleine Westkappelaars" in de Sociëteit V. O. V. op 5 Maart a.s. schrijft ons de heer I. D. Kransen van de Putte Velen zullen wellicht niet weten, dat dit gunstig bekend koor méérmalen in de provincie optrad, een enkele maal daarbuiten, telkens met heel veel succes. De kinderen zijn goed geschoold en zingen uitsluitend eenvoudige Hollandsehe liederen, waarvan enkele speciaal voor hen gecomponeerd zijn. De uitspraak is zóó duidelijk, dat tekstboekjes onnoodig zijn, wat heel bijzonder is. De aanblik van het troepje in nationaal costuum is bovendien zeer aantrekkelijk. Goes. Daar onze ervaring leert, dat verschillende menschen nog beweren in de meening te verkeeren dat de Invaliditeitswet nog geen kracht van wet heeft, zou het zijn nut kunnen hebben door te wijzen op het dezer dagen in de bladen vermelde vonnis gewezen door den kantonrechter te Goes, waarbij werd veroordeeld wegens overtreding van de bepalingen der Invaliditeitswet (niet plakken van zegels) L. E., te Kapelle tot 54 boeten van f 3, res- Goes. De orkestvereeniging »De Symphonic* hoopt in de maand Mei een concert te geven, waarvoor zij zich bereids van de medewerking van een gunstig bekend solist heeft verzekerd. Nieuwe nummers zullen alsdan ten gehoore worden gebracht. Goes. In de raadszitting van Don derdag j.l. werd medegedeeld, dat nog 50 paar militaire schoenen be schikbaar zija. Besloten werd de veemarkt te verhoogen en te bestraten. De ran kensmarkt zal daar ook voortaan gehouden worden. Goes. De aardappelen van de Gemeente zijn verkrijgbaar bij de volgende winkeliers H. Bliek, Nieuwstraat; Wed. Pas man, 's H. Hendriksk.straat; C. Wal- rave, Ganzepoortstraat; L. Versé, Zus terstraat; D. Schippers, Wijngaardstraat; N. van Diere, Idem; M. van Heze, OosthavendijkA. W. de Groot, Heerenisseweg; P. A. de Witte, Lange Vorststraat; M. de Dreu, 'sH. Hendriksk. dijk. Hollandsehe melk naar Duitsch land. Naar wij vernemen bedraagt de hoeveelheid melk, welke door ons land naar Duitschland geleverd wordt, momenteel dagelijks nog maar 30.000 Liter. Het ligt echter in 't voornemen, om deze hoeveelheid, welke thans door een 5-tal fabrieken in Brabant geleverd wordt, In begin Maart op te voeren tot 40.000 L. per dag, en in dat geval ook meer dere fabrieken voor de levering aan aan te wijzen. Wat de leveringen door de Bra- bantsche fabrieken betreft, vernam de Tel. nog, dat deze reeds eerder eene aanvang hadden kunnen nemen, doch dat eerst het wachten was op de benoodigde spoorwagons en daarna op de geldstorting van Duitschland, aangezien overeenge komen was, dat er steeds voor een leveringstijdperk van circa 14 dagen, de gelden vooruit zouden geremit teerd worden. De eerste remise van f 100.000 kwam naar ons verzekerd werd, begin der vorige week binnen, waarna onmiddellijk order gegeven werd, den eersten melktrein naar Duitschland te doen afgaan. Voor deze week betaalt Duitsch land een prijs van 16 cent per Liter, verhoogd met 4 cent per L. voor bussenhuur en transportkosten. De levering omvat voorloopig het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied.

Volksblad | 1920 | | pagina 1