No. 15. Woensdag 18 Februari 1920 43® Jaargang. NERVEUS s FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon enj. A. Ross. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij conHacteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND. Débacle De oud-minister Treub schrijft onder het opschrift >La Débacle in de Vragen des Tijds »Het is bekend genoeg, dat de Russische bolsjewisten er op uit zijn de zegeningen van hun stelsel over ons heele werelddeel uit te storten. Zoodra hun roode leger den binnenlandschen vijand zal hebben ten onder gebracht, ligt het in hun tactiek de landen van Centraal-Europa die door honger en ellende met den dag rijper worden voor de bolsje wistische revolutie-idee, te veroveren. Wanneer zij hun roode leger tegen het in elk opzicht zoo verzwakte Duitschland richten, zullen de Polen dan in staat zijn het tegen te houden En als hun roode vrienden voor de grenzen staan, zullen dan de Duitsche communisten en onafhan kelijke sociaal-democraten de kans niet schoon achten om den tegen stand, die van Regeeringswege zal worden geboden, te ondermijnen en den chaos in het leven te roepen, die hen in staat zal stellen af te rekenen met kapitalisten en bourgeois en de zoo poëtisch gedachte, maar ia de uitvoering zoo gruwelijke en bloeddorstige communistische samen leving te grondvesten Dat gevaar is waarlijk niet hersen schimmig. Het is zelfs de vraag, of het nog wel af te weaden is. Maar zooveel is zeker blijven de machthebbers talmen met het in bet leven roepen van een geconcentreerde, internationale actie tot het verleenen van hulp of zakelijke, economische NOVELLE ERNST ECKSTEIN. Mijn hemelhoe kon men toch zoo zijn Zij hielden zoo dolveel van elkaar, zij konden zonder elkander niet leven waarom dan altijd en altijd weer die kibbelarijen Dat mocht de hemel weten Och, maar zij waren beiden ook zoo ver schrikkelijk nerveus Dokter Köllner had zijnen voorma- ligen academievriend Hugo reeds een paar malen kinine laten slikken te vergeefs. Hugo smeet het recept in de prullemand en zei „Benno, je bent een kwakzalver." Daarna verbood dokter Benno hem het rooken. Het onmiddellijk gevolg daarvan was een heftig dispuut tusschen den jurist en den aesculaap, die er een eind aan basis bij den wederopbouw van het maatschappelijk bestaan der landen, die gehavend uit den krijg te voor schijn kwamen, laten zij inzonderheid de verwording en verwildering in Centraal-Europa kalm begaan,voorbij ziende, dat daarbij ook hun eigen meest vitale belangen zijn gemoeid, dan staat te vreezen, dat ons wereld deel in betrekkelijk korten tijd den ondergang zijner beschaving tegemoet gaat. Misschien zullen die machthebbers eerst wakker geschud worden, als de communistische revolutie in Duitsch land inderdaad uitbreekt, of als de rcode legers der Russen werkelijk voor Duitschlands Oostgrens komen te staan. En zelfs dan nog is het de vraag, of zij groot genoeg zullen zijn en breed genoeg zullen weten te handelen om met voorbijgang van alle andere, hoezeer ook op zichzelf gewettigde overwegingen, met de Duitsche regeering en de neutralen, die dan zeker niet achter zullen blijven, hand in hand te gaan ter bestrijding van het dreigende algemeen-Europeesch gevaar. Voor dat uiterste geval wil ik er het beste van hopen. Maar zal het dan niet te laat zijn Wie zal het zeggen Is het niet zonneklaar in het belang van gansch Europa, ja van heel de beschaafde wereld, dat door gemeen schappelijke hulp, dat wil hier zeggen credietverleening, van de zijde van alle landen, die nog credietwaardig zijn natuurlijk onder de noodige waarborgen, dat het crediet niet voor andere doeleinden wordt besteed, dan waarvoor het werd gegeven - ook aan de bevolkingen van de maakte, door te zeggen dat het niet lang zou duren of Hugo had zich zeiven door zijn gebaviaan op het kerkhof geholpen. Nora onderwierp zich met de meeste lijdzaamheid aan de haar voorgeschreven melkkuur, maar na veertien dagen stond die haar zoo tegen, dat het zien alleen van het glas melk „zóó van de koe" haar walgde. De staalpillen, die zij daarna driemalen per dag slikte, hadden ook niet den minsten invloed evenmin als de lauwe baden en de vrij goed volgehouden longengymnastiek Er was iets, dat den beiden patiënten ontbrakrust, de eerste voorwaarde, wilden zij genezen worden. Op zekeren dag, toen Nora weer bij den dokter haar beklag had gedaan, dat alles vergeefs was, werd het Benno Köllner al te erg en besloot hij er een eind aan te maken. „Er bestaat eene eigenzinnigheid", zeide hij tot Hugo, „die niet alleen onhebbelijk, maar ook belachelijk is. Houd je mond Ik ben je dokter, en verkies niet voor hansworst te spelen Vandaag is het de tiende Juli. Zoodra de vacantie begint, wordt het huis hier gesloten. U, mevrouwtje, verdwijnt dan meest geteisterde landen de moge lijkheid van een dragelijk bestaan en van een betere toekomst geopend wordt en daarmede aan de zoo gevaarlijke actie voor de communis tische revolutie,welke de Europeesqhe beschaving dreigt te vernietigen, haar scherpste wapen, de vertwijfeling eener hongerende bevolking ont trokken wordt Hier ligt voor den Volkenbond een ongezochte gelegenheid reeds aanstonds zijn practische waarde te toonen. Neemt hij de zoo dringend noodige internationale credietorgani- satie onverwijld ter hand en weet hij haar met den vereischten spoed tot stand te brengen, dan zal hij zich daarmede reeds in zijn prilste jeugd een onvergankelijke eerezuil stichten." De staking in de haven De Rotterdammer meent, dat het niet goed is ditmaal op bemiddeling aan te dringen. Het blad wenscht dit niet, omdat het op het standpunt staat dat de pattijen, die het conflict in het lev«n hebben geroepen, ook de volle ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van haar daad zullen hebben te dragen. De eisch mag vooral worden ge steld in dezen tijd, nu bij de zede lijke ontwrichting, die op alle ge bied wordt aanschouwd, voor den opbouw van bet leven noodig zijn mannen, die blijk geven zelf een diep verantwoordelijkheidsgevoel te bezitten en alle krachten aanwen den om dat besef ook bij hun vol gelingen aan te kweeken. Het is de reinste krankzinnigheid om wanneer de werkgevers blijk onmiddellijk naar Schlangenbad, leeft daar zoo kalmpjes mogelijk en blijft daar totdat ge heelemaal bekomen zijt van de huiselijke ellende. Tegen den tijd dat ge weggaat, zal ik u nog wel meer leefregels voorschrijven. Maar jij, afzichtelijk wezen, snelt dan, zonder te pruttelen, naar het wereldberoemde Rigi-Seheideck, verveelt je daar doo- delijk, leest desnoods een tam feuille tonnetje, maar om den dood niet ernstigs, en volgt letterlijk mijne andere voor schriften op, die ik je morgen over de post zal zenden. Weiger je, dan ben ik niet alleen den langsten tijd je kwakzalver, maar ook je vriend geweest. Wat drommel, de zaak wordt voor mij ook onaangenaam op die manier. Zooals je daar nu rondloopt, met holle oogen en zoo bleek alsof je eiken nacht tot 's morgens vroeg hadt gepierwaaid, ben je eene wandelende bespotting voor mijnen naam als dokter. Zoodoende zou je maken dat mijne geheele praktijk verliep „Heb je uitgepraat vroeg Hugo met verbazingwekkende kalmte. „Voorloopig ja. Ik verlang niet dat je zoo onmiddellijk een besluit neemt Morgen zend ik je de verschillende geven over de loonpolitiek een eigen meening te hebben en het overleg niet aanstonds tot het gewenschte resultaat leidt, met een staking te gaan dreigen, en niet alleen druischt een dergelijke houding in tegen den eisch van het gezond verstand, maar het is het in het leven roepen van een terreur, die voor ieder mensch met eenig zelfrespect ondraaglijk moet worden genoemd. Geen man met ruggegraat laat zich met het mes op de keel con cessies afdwingen, die hij meent als verantwoordelijk man niet te mogen toestaan. Wanneer het dan ook van de zijde der modernen wordt voorge steld, alsoi door de werkgevers de machtquastie is gesteld, dan komt dit verwijt neer op de moderne en syndicalistische organisaties, die beide zich bij de onderhandelingen in den Loonraad op het standpunt van den klassenstrijd hebben gesteld. Toen het bleek, dat de werkgevers niet bereid waren den looneisch van f 8 per dag in te willigen, is tot den strijd besloten, niet omdat de toestand voor de arbeiders onhoud baar was, maar enkel en alléén om het feit, dat de werkgevers niet van zins waren in elk opzicht naar de pijpen der moderne heeren te dansen. De Chr. organisatie heeft zich niet tegen de staking verklaard omdat zij inzake den looneisch aan de zijde der werkgevers stond maar omdat zij van oordeel was, dat door een staking in dezen tijd de belangen van andere groepen der bevolking zouden worden geschaad. Ook de moderne organisatie had met de gevolgen, die uit een conflict kunnen voorkomen, rekening moeten voorschriften, en overmorgen kom ik antwoord halen. Zeg je: ja, d.w.z. beloof je me dat je stipt zult gehoor zamen, best. En zoo niet, welnu, dan ontvang je nog dienzelfden avond mijne rekening, voldaan en al, want ik wil ineens schoon schip maken, en je oude vriend is dood voor je. Mevrouw, ik heb de eer u te groeten." „Af door de middendeur!" zei de advocaat. „Ik geloof bepaald dat hij op zijne teenen getrapt was, en dat nog wel Benno, die anders altijd zoo kalm is! Worden de dokters waarachtig ook al nerveus Het lijkt wel of het in de lucht zit Twee dagen later kwam de kalme Benno terug om het definitieve ant woord te hooren. Toen dokter Köllner den volgenden dag terugkwam, was Hugo niet thuis en Nora ontving den getrouwen raads man met een zonderling glimlachje. „Nu vroeg de dokter, „hoe staat het er mee „Hugo is tot alles bereid," antwoord de zij weifelend. „Hij zal het die acht weken op Rigi-Scheideck uithouden, niet werken, ook het minste of gering ste niet, uw diëet opvolgen, niets dan VAN

Volksblad | 1920 | | pagina 1