3 FEUILLETON, NERVE US Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 ceQt pef kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, NEDERL&ND. Goes. Vanaf 10 Februari zal van de door de .gemeente opgeslagen kleiaardappelen een hoeveelheid van 4 K.G. per hoofd verkrijgbaar zijn'a 9Vj ct. per kilo bij de verschillende aardappelhandelaren. (Z Bbvolking. 2e helft Januari 1920. Ingekomen. H. C. Dam, barbiersbediende uit Noordwyk, Groote Kade 26D. van Hartingsveldt, winkelbediende, nit Nieuw Helvoet, Lange Kerkstraat 48 C. Fossen, boomkweekerskneeht, van Tar Naasen, A. J. Kade 28 D. J. de Vos, ehauffsur van Kapelle, West singel 126Ph. J. Willaert, manden maker, van Assenede (3.) Trompstraat 59 Th. Hickel, orgelmaker, M. Smal- legangesbuurt D. 62. Vertrokken. J. Jansen, variekeringsagent, Tib burgJ. M. de Bruine, loodgieterskn. Ouderkerk a.d. IJiial; K. W. Snoep, agent van pol., TielV. G. Boel, tim mermansknecht, HeerlenJ. H. Jacobs aannemer, Kloetinge W. Gabel, kan toorbediende, 'e Gravenhage j H. Luit wleler, ehauffsur, MiddelburgJ. de Wolf, onderwyser, Bruinisse K. van Keulen, contr. phyïopü. dienst, Naar- denA. P. de Jonge, onderwater, Batavia; A. de Landmeter, houtba' werker, VlissingenA. v. d. Bargh, tandtechnlker, 's Gravenhage. De dreigende staking der trans portarbeiders 1 Het bestuur van het Nederl. Vak- Verbond heeft feitelijk het sein tot den strijd in de haven gegeven. Het noodigt tot de staking der trans- NOVELLE ERNST ECKSTEIN. ITij was buiten zichzelven van woede. Met groote stappen liep hij de kamer op en neer, stak nu eens zijne handen in de zakken, en woelde er dan weer mee door zijn welig, dik haar, als wilde hij zich, zooals Miinchhausen zaliger, met eigen hand uit het ellendige moeras van het bestaan rukken, Eensklaps bleef hij stilstaan, bijna in de houding van papa Laocoon, en hij brulde meer dan hij riep „Afwennen Dat is meer dan be krompen Dat is schurkachtig Maar nu was het toch ook ge daan met Nora's zelfbeheerscbing. Zij barstte in tranen uit. Zij be klaagde zich, dat zij met zulk eenen afschuwelijken, onbillijken man ge trouwd was. Zij verzekerde wel twin- portarbeiders uit en roept de arbei ders op om dezen strijd met gelde lijke bijdragen krachtig te steunen. Rond komen de moderne le'ders er voor uit, dat het hier geen loons- quaestie betreft. In de eerste plaats althans niet. Maar een machtsquaestie. Om nu eens te laten zien, dat de leiders van den modernen bond de feitelijke machthebbers in de haven zijn, mjet heel ons volk gewaagd worden aan de gevolgen van een heilloozen strijd, die de duurte straks weer zal doen toeneméh en de el lende zal vergrooten. Maar, en dit zegt volgens den Standaard meer, de staking in de havens zal nog slechts het begin zijn. Allicht, zoo wordGverzekerd, zal er meer volgen. En wij zien voor ons het begin van een nieuw anarchistisch avontuur. De grootdoende leiders van den modernen bond zijn doodsbenauwd voor de anarchisten. Zij vreezen, dat dezen hun den wind uit de zeilen zullen halen. En daarom moet men dan maar tot den strijd besluiten. Wij zijn uw leiders, dus moeten wij volgen. En ons volk moet er maar aan worden gewaagd. Het ts te hopen, dat ons volk den toestand begrijpt. Men staat weer voor zeer gavaarlijke proefnemingen, die revolutionnaire woelingen ten gevolge kunnen hebben. Maar de poging om ditmaal langs den weg der economische woelingen de macht te grijpen, een macht, die men natuurlijk spoedig zou moeten aistaan aan de anarchisten, zal niet gelukken, als ons volk, dat in zijn groote meerderheid van de revolutie tigmaal, dat alles in de wereld zijne grenzen heeft. Zij wilde naar mama terug, zij beet haren zakdoek stuk, zij bad den hemel om bevrijd te wor den, en eindelijk sloot zij zich, tril lend en bevend, in hare kamer op. Hugo, die in het eerst nijdig was geworden over dit buitensporig gebrek aan logica, nam na lang aarzelen het prijzenswaardig besluit om de snikkende Nora in haar heilige der heiligen op te zoeken en haar rond en open te bekennen dat hij het zoo kwaad niet gemeend had. Met stoïcynsche kalmte klopte hij aan hare deur. „Nora, schatje", riep hij, zoo vleiend mogelijk, „toe, doe eens open 1" Geen antwoord. „Noortje, wees toch zoo dwaas niet Wat moeten de meiden wel van ons denken „Ach," hoorde hij zijne vrouw snik kend zeggen, „wat die van ons denken, weet ik al heel goed „Eleonore, ik moet je wat vertellen „Ik verzoek je nu vriendelijk mij met rust te latenLoop liever een eindje om, dat zal je misschien wat kalmeeren 1" niets weten wil en den knoet van de revolutionnaire arbeidersleiders niet begeert, als allen die vrijheid en orde liefhebben, zich aaneenslui ten, om eiken aanval op onze grond wettige rechten met kracht te keerea. Wij vertrouwen, dat de Christelijke arbeiders, die in den rustlgen kamp om vermeerdering van het loon waren begrepen, van meet af zullen toonen, dat zij met een machtsstrijd niets te maken willen hebbeu. Voor Rotterdam bleek dit reeds. Ook de Regeering zal op haar hoede zijn. De besturen der havenwerkers- vereenigingen zullen het er dan op aansturen, dat er een algemeene werkstaking in dat bedrijf wordt voorbereid. Zoo luidt het door die besturen zelf in de bladen verspreid bericht, dat thans als een dreigende wolk boven het hoofd hangt van ons handels- en scheepvaartbedrijf. Dat er zeer talrijke minderheden zijn in elke vereeniging en dat er een groot deel der georganiseerde leden niet hebben gestemd, omdat zij op zee waren of om andere redenen, wordt niet van belang ge acht. Men zal die minderheden wel klein krijgen en wie gezwegen heeft, wordt geacht te hebben ingestemd met het besluit der meerderheid. Nu zijn er zeer stellig onder de voorstanders eeaer staking heel wat, die zich weer hebben laten opruien door de mannen van Sneevliet, die uit de staking een revolutionnaire beweging willen slaan Terwiji eener- zijds gerekend wordt op den steun der overige arbeiders, wordt het er „O, dat is nu niet meer noodig. Ik ben zoo kalm, als ik in lang niet .ge weest 'oen Zeg, willen we niet samen wat gaan wandelen „Neen, ik ben veel te overspannen." „Doe mij dan toch maar even de deur open Zij deed het. Hugo trad binnen. „Lieve, beste, goede Noortje," zeide hij, terwijl hij haar onstuimig aau zijne borst drukte, „wordt nu toch niet telkens boos om ieder wissewasje Kijk eens, wij maken elkaar prikkelbaar, wij wikken en wegen bijna ieder woord, wij raken allebei uit ons humeur, en, als we er goed over nadenken, is het toch altijd maar veel geschreeuw en weinig wol De stem van den philosophischen jeugdigen echtgenoot klonk zoo teeder, zóó vleiend, dat Nora geenen weerstand kon bieden. Zij drukte haar kopje tegen zijne borst, keek naar hem op en fluisterde„Ach ja, je hebt eigenlijk gelijk Waarom moeten wij elkaar het leven zoo onaangenaam maken i En we houden toch zoo veel van elkaar Niet waar, Hugo, nu ben je niet meer boos op mij Ik heb me ook erg mal aangesteldIk had moeten weten anderzijds op aangelegd om ook andere groepen fn dea strijd te betrekken. En nu moet men Het Volk lezen Dit speelt mooi weer van de ge legenheid. Het waarschuwt de soci alistische arbeiders tegen den invloed van Sneevliet en consorten en vestigt er de aandacht op, dat bij groote uitbreiding der staking juist de melk koe zou worden drooggelegd. Ook de stakingsleiders hebben getracht zich te dekken tegen de kans, dat al spoedig het geld zou gaan ontbreken om de staking vol ie houden. Want de gezinnen der havenwerkers en ook de haven werkers buitenshuis zijn niet gewend aan een schralen geldbuidel met een bekrompen toelage komen zij niet toe. Wij begrijpen de waarschuwingen tegen uitbreiding van het conflict volkomen, zegt De Tijd. Maar wat denken de bestuurders dan wel Mi-enen zij soms, dat een stilstand in het havenbedrijf niet van zelf een stilstand in tal van andere bedrijven zal veroorzaken Dan moeten zij wel onnozel, ja heelemaal verblind zijn. Het staat toch vast, dat het niet aanvoeren van de vereiscbte voor raden en het belemmeren van het zeeverkeer gelijk staat met een blok kade onzer kust en dat er dan nog een herhaling komt van den nood, dien wij geleden hebben tijdens de duikbootenoorlog en het versperren onzer zeewegen. Het baat niet of Het Volk en de stakingsleiders zich bij voorbaat aan de verantwoordelijkheid daarvoor trachten te onttrekken door het „Engeltje," zei Hugo, terwijl bij haar op het voorhoofd kuste, ,,'t Is alleen mijne schuld, of liever van Jacobi, mijnen „geachten confrater", die mij zoo onbeschaamd behandelde." „Kom, ik zou mij nu maar niet ergeren over dien onbeduidenden kerel Lieve hemeltjeJacobi en jij Wat kan een Jacobi jou, den knapsten van de jonge advocaten dat weet immers de heele stad toch schelen Als je een beetje respect voor jezelf hebt, erger je dan niet aan dien man 1" „Dat, is nu eens verstandig gerede neerd Weet je wat We zullen, met dit oogenblik te beginnen, eens pro- beeren om alle onaangenaamheden des levens met een wijsgeerig oog te be kijken, zooals Cato deed „Hè, dat zou heerlijk zijn Als je het zoover bracht „Wees maar niet bang Ik ben mans genoeg om door te zetten, wat ik me eenmaal heb voorgenomen. Maar jij, met te teer gestel Je bent werkelijk in den laatsten tijd erg nerveus, ont zettend nerveus „En geen wonder." „Hoe dat zoo „Lieve, beste Hugo die twee VAN

Volksblad | 1920 | | pagina 1