No. 11. Woensdag 4 Februari 1920 4de Jaargang. Dit blad verschijnt Wroeusdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 teui* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en daarop betrekking hebbeade dankbetaigiagen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, NEDERLAND. Goes. Ia het college van kerk voogden zijn opnieuw gekozen de heeren tot voorzitter M. H. Harinck, tot secretaiis J. W. v. d. Weert Wz., tot vice-voorz. secr. K. Riants. In het college van toezicht op het beheer zijn geworden de heeren J. A. Steketee voorzitter, P. Wessel Iz. secretaris. Gemakkelijk verdiend In de »N. Ct.c wordt beweerd, dat de Regecing het vorige jaar eenige heeren, die zich daarvoor hadden aangemeld, heeft belast met de expeditie van kleiaardappelen, wan neer deze gedistribueerd zouden worden, voor welke werkzaamheden zij een vergoeding van f 40 per 10.000 K.G. (wat zeker 50 pet. te hoog is), zouden ontvangen. Nu echter van de diensten van de nood lijdende heeren geen gebruik wordt gemaakt, aangezien de levering direct aan de gemeenten en handelaren plaats heeft, brengt ze wel geen f 40 maar f25 aan de afnemers fa reke ning ten bate van de bniten dienst gestelde heeren. Waar alles in het werk gesteld moet worden de prijzen niet onnoo- dig in de hoogte te drijver, meecen wij dit geval te moeten signaleeren, zegt -het blad. De uaaste toekomst voor den boer Geld in het kabinet is nog geen rijkdom. Dat ondervindt de boer. In de jareu, toen er geen kuust- mest te koopen was, hield de boer het geld in de beurs. Maar minder mest gaf minder gras groei en dus kon er niet zooveel vee worden aan gehouden. Eenige koetjes werden verkocht. Alweer meer geld in de beurs. Maar nu komt de terugslag. Wie fngeboerd heeft, moet nu weer uit- boeren. De gronden, door roofbouw uitgemergeld, vragen mest, veel mest, die nu wel te krijgen, maar schrikbarend duur is, evenals het zaaizaad. Het geld vliegt de beurs weder uit. Het vee en de zuivelproducten hebben een deel van hun hooge waarde verloren, de werkloonen daarentegen zijn sterk om hoog ge gaan. Het mes snijdt nu voor den boer aan twee kanten verkeerd. Daarbij wordt thans gevoeld de druk van de hooge pacht- of koop prijzen. De in de rijke oorlogsjaren ge maakte potjes worden opgeteerd, en er zal menig beroep op de boeren leenbank moeten worden gedaan. De meeste boerderijen worden voor een termijn van vijf jaren ge huurd. Het komt er nu maar op aan, of men die vijf jaren kan uit zingen met behulp van het reserve potje. Zoo niet, dan wordt het fiasco. Vooral de laatste dagen, nu de vleesch prijzen en die van de zuivel zoo snel achteruitgaan, slaat menig boer de schrik om het hart. Er zijn er, die nog meer daling duchten en daarom maar zoo spoedig mogelijk elk beestje, dat ze missen kunnen, van de hand doen varkens, koeien, schapen. De markten worden dus overstelpt, de koopeis kunnen te kust en te keer gaan, en doordat het aanbod de vraag verre overtreft, worden daardoor de prijzen nog weer meer gedrukt. Dit is het begin. Straks, in het voorjaar, komt de melkstroom los. Waar moet dau de zuivel heen Waaneer geen uitweg naar het buitenland gevonden kan worden, wat moet het dan worden met de prijzen f Mogelijk, dat het ten slotte iets meevalt, maar op het oogeablik is het vooruit zicht verre van florissant. worden aangevraagd bij het Rijks- kaatoor voor steen. Andere maatregelen zijn in voor bereiding. Tegen prijsopdrijving van steen De minister van Landbouw heeft een circulaire tot de burgemeesters gericht, waarin wij lezen Het onderzoek, ingesteld op last van den directeur-generaal van den Arbeid, heeft deen, dat de vermoe delijke productie der gezamenlijke steenfabrieken in Nederland over de campagne 1919 zal bedragen onge veer 1700 millicen steenen. De opne ming van het verlies aan ongebak ken steenen tengevolge van de ab normaal hooge waterstanden op onze groote rivieren, is nog niet geheel afgeloope», maar heeft toch reeds geleid tot een taxatie, die blijft be neden de 5 pCt. van de totale productie. Het zal u duidelijk zijn, dat bij zulk een verlies de plotseling inge treden opdrijving der prijzen, die in den tusschenhandel zelfs reeds tot 100 pCt. van de vóór 1 Januari van dit jaar geldende prijzen stegen al lerminst is gewettigd. Wanneer de verbruikers zich dan ook zooveel, mogelijk in het aan- koopen van steenen trachten te be perken en niet wegens de oploopen* de markt, trachten zich tot eiken prijs te dekken, is een spoedige prijsdaling zeker wel te verwachten. Intusschen heb ik al dadelijk ge meend door het instellen van het u bekende verbod op de aflevering en het vervoer van steenen tegen de onredelijke prijsopdrijving stelling te moeten nemen. Het Rijkskantoor voor steen geeft alleen ontheffing van dit verbod, indien blijkt, dat de verkoopcontrac ten tegen redelijke prijzen zijn afge sloten en verschaft alsdan de nöo- dige vervoervergunningen, die kunnen Maximumprijs vóór kaas. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kruyt betreflende ophef- fl der maximumprijzen voor kaas is door den minister van Landbouw avolgt geantwoord De marktprijzen van boter en kaas loopen, o.m. als gevolg van den osgunstfgea stand der buitenland se 'ae wisselkoersen, de laatste weken gestadig terug. In verband daarmede kunnen boter en kaas, die thans ter markt komen, aan de consumenten tegen aanmerkelijk lageren prijs dan de aanvankelijk voor dezen winter vastgestelde maximumprijzen gele verd worden. De oadergeteekende heeft dan ook hierin aanleiding ge vonden, om bij beschikking van 23 Januari jl. de maximumprijzen voor boter met 45 cent per K.G. te ver lagen en die voor jonge kaas op te heffen. Voor belegen kaas heeft de mi nister de geldende maximumprijzen gehandhaafd, daar er aannemelijk heid bestond, dat bij opheffing daarvan een prijsstijging voor enkele qualiteiten zou plaats hebben. Stakingen 1 De Regeering wijdt alle aandacht aan maatregelen, welke er toe kun nen leiden stakingen te voorkomen of te beperken. Als middelen, welke tot dat doel knnnen bijdragen, komen naar haar meenicg in aanmerking de wettelijke bescherming van ar beiders, inzonderheid door beperking van den arbeidsduur, publiekrechte lijke en privaatrechtelijke regeling en de collectieve arbeidsovereen komst, de bevordering van de vreed zame bijlegging van geschiilen over arbeidsaangelegenheden door orga nen daartoe bij de wet aangewezen, en de zorg, dat behoorlijke loonen worden toegekend aan personen, op de vaststelling van wier arbeidsvoor waarden de overheid invloed kan uitoefenen. De vraag, in hoeverre het moge lijk en wenschelijk is mede als mid del tot het voorkomen van stakingen bij de wet aan de vakvereenigingen van arbeiders aandeel te geven in de regeling der werkzaamheden in de betreffende bedrijven, zal door een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid worden onderzocht. De stakingsbacil Wat zou er tegen zijn vraagt het Nieuws v. d. Dag om ver plichte arbitrage te stellen tegenover het »recht op staking» Het komt inderdaad voor, dat eerst door het uitbreken eener sta king de aandacht van het publiek op ergerlijke wanverhoudingen wordt gevestigd. Langdurige stakingen zijn echter als langdurige oorlogen ze leiden tot onherstelbaar veel kwaads. Zit de stakings-idée in de lucht, ook van de arbitrage-idée mag men dat zeggen. Wij zouden wenschen, dat de be moeiingen van de overheid dezen kant uitgingen overal waar staking uitgebroken is, de beide partijen te verplichten, binnen zéér korten tijd hun geschil te onderwerpen aan een scheidsgerecht en zich naar de uit spraak van deze arbiters te voegen. In onzen tijd van opgewekt open baar leven zullen dergelijke instel lingen een voldoende mate van onpartijdigheid kunnen waarborgen en dan weldra gaarne aanvaard worden En in elk geval wordt aldus het openbaar belang beveiligd tegen de groepsbelangen een der gelijk voorschrift lijkt ons het éénige practische middel tegen de steeds voortwoekerende besmetting door de stakingsbacil. Naar wij veraemec, moeten de besturen van de Ned. Federatie van Transportarbeiders en van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders besloten hebben, na de verwachte afwijzing van het aan de werkgevers te stellen ultimatum, Donderdag 12 Februari de staking te proclameeren. De Ex-Keizer. De weigering der Nederl. Regee- risg. De Engelsche zondagsbladen be vatten de volgende commentaren op het afwijzende antwoord van de Ne- derlandsche regeering betreffende de uitlevering van den keizer. De «Observer» schrijftDe Neder- iandsche afwijzing is heel ferm en beiust op onwraakbare argumenten. Wij krijgen den gewezen keizer niet, en als wij hem kregen, konden wij hem niet in den gewonen zin van het woord vervolgen. Wij konden een strafgerecht instellen, maar niet een haf van justitie. Wij konden hem na de pseudo rechtsvormen ophangen, zooals hij verdiende. Vol gens Willey-Nicky brieven verdiende hij dat dubbel en dwars. Ware hij tijdens den wapenstilstand geëscenteerd, er had geen haan naar gekraaid. De vredesconferentie had onderscheid kunnen maken tusscnen hem en zijn half vrije, dus deels verantwoordelijke onderdanen, maar het vredesverdrag is gemaakt en ge- teekend. De ex-keizer is een uiter mate onbelangrijk en verachtelijk individu. Zijne vervolging werd onwerkelijk en vervelend. Het ra dicale «Reynolds newspaper* ver klaart dat iedere Britsche regeering eenzelfde antwoord als de Neder- landsche zou hebben gegeven, want ook Engeland verleende vaak gast vrijheid aan onttroonde monarchen, zoowel als aan gevluchte revolution- nairen die buitenlandschregeeringen VOL Waar nu de Regeering een voor raad kleiaardappelen schat op lï.000 wagons, ontvangen deze heeren ten koste van de verbruikers een cadeau van ruim 2l/3 ton.

Volksblad | 1920 | | pagina 1