No. 10. Zaterdag 31 Januari 1920 43® Jaargang. EDEL EN LOUTER! Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cen* Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Was het niet de Amsterdamsche hoogleeraar met den Duitscben naam en de kokende liefde tot Duitsch- land, prof. mr. Steinmetz, die inder tijd in zijn hooge wijsheid verkon digde, dat de groote oorlog veredelend zou werken en dat de menschen er gelouterd uit te voorschijn zouden komen Zou het niet goed zyb, dat sommige, zoogenaamd geleerde, hansworsten cok eens flink door elkaar geschud werden, om hun een goede hoeveelheid geleerde razernij te doen kwijtraken, zoodat Z3 wat nuchterder kijk op de dingen der wereld kregen We behoeven niet eens verdei te zien, dan onze eigen neus lang is, om aan allen kant te bemerken, dat „veredeling" en „loutering" der mensehen gansch en al zoek zijn. Het tegendeel is waar: de menschheid is door den oorlog" niet slechts achteruit gegaan, maar achteruit gevlogen. Noem maar welke deugd of goede, men- schelijke eigenschap gij wilt, ze zijn alle ouderwetsche dingen ge worden, dingen, die nog wel be stonden in den ouden, ouden tijd vóór den oorlog. Maar nuKom, wees wijzer We zijn nu immers andere, nieuwe menschenJa, inderdaad nieuw doch nieuw met afschudding van het goede, dat vroeger in en om ons was. Zou prof. Steinmetz misschien alleen zijn beminde Duitschers op het oog hebben gehad, die door hun oorlog zoo „veredeld" en „ge louterd" zouden worden Als men zich nog herinnert, wat in het be gin der groote moordpartij zoo dik wijls gezegd is, namelijk dat de Duitschers toen al oppermenschen waren, veel, veel beschaafder en beter dan alle anderen, dan moeten ze nu bepaald volgens Steinmetz engelen geworden zijn, die op deze slechte aarde temidden van al die andere, minderwaardige schepselen niet ineer thuis hooren. Laten we eens luisteren naar wat de Eerlijnsche verslaggever van het Handelsblad, toch waarlijk geen vijand der Duitschers, hieromtrent vertelt. „Ik reisde, zoo schrijft hij, verleden herfst van Berlijn naar Leipzig ter jaarmarkt. Trein over vol. Slechte locomotief, die niet trekken wilde. Op een reis van ge woon vier uur al spoedig onderweg drie uur vertraging. Als wij het voorlaatste station zullen binnen- stoomen, is het reeds stikdonkere nacht. Locomotief zonder licht Geknars van remmen. Gillende vrouwenstemmen. Een kreet van vertwijfeling, die door merg en been gaat, We springen uit de coupé, vragen, roepen, hooren kreten van „Menschen overredenZoeken met lucifers onder onzen wagen en vinden de verminkte lichamen van drie mannen en twee vrouwen, t vermoedelijk allen dood doch neen, één, twee bewegen nog. En nu, waar ik u hebben wilde 5 die gesprekken, die lachende op merkingen ,/Kijk, die beweegt nog!" „Geef 's een eleetrisch zaklampje dan kunnen we de stukken bij elkaar passen „Och, laat toch liggen. Die zijn d'r natuurlijk allang geweest." Ik spaar u de rest. Daar was onder al die nieuwsgierigen haast niet één, die zich de moeite gaf te redden, waar misschien nog te redden viel. Een ander beeld Er is in den Rijksdag zitting geweest van de beroemde Commissie van onderzoek. Ik verlaat het gebouw achter een conservatief lid der Nationale ver gadering. Zijn eehtgenoote staat buiten en haalt hem af. Als zij aan de tramhalte gekomen zijn, nadert een krantenverkoopster van de B.Z. (Berliner Zeitung) en roept„B.Z. B. Z.Hugo Haase is dood B.Z. (Hugo Haase was leider der com munisten.) „Geef hier! Ylug!" roept de brave volksvertegenwoordiger met van vreugde stralende oogen. „Vrouw, lees eens! Haase is dood! Nee maar, hij is lieusch dood 1" Het krantenvrouwtje staart hem met groote oogen aan en zegt ver wonderd „En daar is u zoo blij over Laat het genoeg zijn. Wat be- teekent voor ons hier in Duitschland, waar wij om de haverklap de ma chinegeweren op straat zetten en groote borden ernaast„Haltwie verder gaat, wordt neergeschoten wat beteekent voor ons hier een menschen leven Een jonge dwaas heeft beproefd, met drie revolverschoten minister Erzberger te dooden. Dat is wel niet geluktmaar toch werd den minister een sleutelbeen verbrijzeld. Alle Duitsehe bladen schrijven na tuurlijk over dezen aanslag Onder hen is er een, dat, terwijl de be richten over Erzbergers toestand voortdurend ernstiger worden, een vinnig artikel schrijft en daarboven zet: „Kijk, hij beweegt nog!" Tot zoover het Handelsblad. We vinden hier een aantal Duitschers, zeker van alle rangen en standen, die lachen en spotten, als een vijf tal menschen door een trein zijn overreden, en die geen hand uit steken, om te helpeneen lid van de Nationale vergadering, die er zich openly k over verheugt, dat iemand van een andere politieke overtuiging tengevolge van een mis daad overleed de redactie van een groot blad, die bij een aanslag op het leven van een tegenstander een schandelijke opmerking gepast vindt. Wat zijn die Duitschers „veredeld en gelouterd" uit den oorlog te voorschijn gekomen vindt ge niet, hooggeleerde Steinmetz iNEDERLAND. Goes. De Burgemeester opende de raadszitting van Donderdag j.l. met een overzicht van den toestand der gemeente.Over den gezondheids toestand sprekende zeide hij dat de oprichting van een ziekenhuis voor Zuid- en Noordbeveland alle aandacht verdient. De heer Plazier dankte den Voor zitter voor dfens zeer belangrijke rede. De bommenhistorie is nog niet veel helderder geworden. Bewezen is dat het een Engelsche vlieger was. Op voorstel van den heer Vienings zal een kamerlid gevraagd worden ln deze kwestie licht te zoeken bij het ministerie. Het ingebruikgeven van een gym nastieklokaal op Zondag aan den Turnkring gaf aanleiding tot debat. Hieruit bleek dat de rechtsche (Lrotestantsche) leden verder gaan dan onze rechtsche minister. Onze liberale en sociaal-democra tische leden eischten vrijheid om op Zondag na een uur gebruik van het gebouw te maken 1 Zij wenschen evengoed hun beginselen geëerbie digd te zien. Het waren vooral de heeren Fransen v. d. Putte en Constandse die daarop wezen. Ook de heeren Vienings en Stieger hadden geen bezwaar. Ten slotte werd het verzoek toe gestaan met 64 stemmen (Goed- bloed, Plazier, Brants en Flink.) Bij de rondvraag bleek dat de melk thans algemeen voor 18 cent per Liter wordt verkocht. Zoodra de militaire schoenen aan gekomen zijn, zullen deze worden gedistribueerd. Goes.. De goedkoope Amerikaan- sche schoenen zijn aangekomen. Men moet zich vóór 4 Februari aanmelden. Prijs f 9.75 per paar, Kan dat waar zijn Men schrijft uit Heerenveen aan den Stand" De wethouder Schoterland, rekende in de jongste Raadsvergadering zijn medeleden voor, dat de gtimmerpa- troons te Heerenveen hun winst op geleverde materialen van vóór den oorlog verhoogd hebben met 600 pCt. Hij meende dat daaraan een einde moet komen. Geldverspilling Blijkens een oproep in den Be. lastingbetaler wordt een enquêïe in gesteld naar de geldwegsmijterij en het anti-economisch beheer, dat bij de Raden van Arbeid zou bestaan. De staaltjes van verkwisting, die de redactie van het orgaan van den Nederl. Bond van Belastingbetalers ter kennissen werden gebracht, zou den aan het ongelooflijke grenzen. 't Gebeurde in een Larensch huis gezin 't Is avond de huisgenooten zet ten zich aan tafel. De pap wordt opgeschept, de stroopkan doet de ronde. De zoon des huizes komt het laatst aan de beurt, neemt een vollen lepel stroop en roert die door zijn pap. Vreemd, de kleverige massa lost zich niet op maar blijft een klont. Eindelijk, na lang roeren, komt een grijsbruin voorwerp te voorschijn.... een muis. Niemand had meer trek in pap. Men ging zonder avondmaal naar bed, Zomertijd. Handhaving van den zomertijd is, volgens de Regeering zoolang niet de economische toestand zich vol komen hersteld zal hebben, door het algemeen belaDg geboden. De bezwaren welke de landbouw daar van ondervindt wegen hiertegen niet op. Lage fruitprijzen. Teekenend voor de lage prijzen, die tegenwoordig voor het fruit gelden, is wel, dat een fruitverkooper te Druten verklaarde dat hij in de 38 jaar, die hij in het vak had door gebracht, een dergelijk slecht jaar niet had beleefd. Slcot dempen metbriketten. Gemeentewerklieden te Delft dem pen thans een sloot iangs den Oost singel met.briketten. Deze zijn afkomstig van een bri kettenfabriek en waren van een zoodanige samenstelling, dat ze als brandstof niet te gebruiken waren. Nu voor een mollevelletje reeds de prijs van f 1 per stuk wnrdt be taald, ziet men in Twente dagelijks en vooral Zaterdagsmiddags en Zon dagsmorgens beroeps- en a&ateur- mollenvangers, gewapend met schop pen en vergezeld van honden, de weilanden afspeuren om mollen te vangen. Daar gaat het spek 't Kan wel goedkooper 1 De slager S., te Baflo, adverteerde dat hij het spek verkocht voor 821/a cent per halve kilo. Nauwelijks was dit bekend, of de omroeper riep met luider stem Bij P. Ter M. kost het 80 cents en daarna riep bijde slager B. doet het voor 75 cents. Weer een rondgang en de huismoe ders kochten het bij P. Ter M. voor 70 cents, welke gevolgd werd door bij slager B. is de prijs 65 cents, tot de finale bekend maakte; bij P. Ter M. is het verkrijgbaar 5 cents beneden lederen concurrënt Zoo zullen de prijzen van vele andere producten moeten volgen.

Volksblad | 1920 | | pagina 1