Te koop gevraagd esn flink BURGEWOONHUIS A.D V ERTENTIEN. 2 JONGGEZELLEN. te Goes op goeden stand en men verzekerde dat de vleesch- prijzen binnenkort niet hooger zullen zijn dan vóór den oorlog. Het omspringen met belasting penningen Voor de Raden van Arbeid aan welke de uitvoering der invaliditeits wet is toevertrouwd, zijn natuurlijk heel wat hoogere en lagere ambte naren noodig die allen allergewich tigste dingen hebben te doen van den vroegen ochtend tot den laten avond. En onder deze hoogere en lagere ambtenaren staan uiteraard weder allerlaagste ambtenaren. Maar deze allerlaagste ambtenaren, zoo schrijft railleerend Humf. fin. zijn toch nog van onbegrepen hoog staatsbelang. En het is dientengevolge noodig, dat hun salarieering geschiedt op onbekrompen wijze, om toch vooral dat staatsbelang niet te schaden. Zoo hoorden wij dezer dagen van een zeer jonge dame van nog geen 17 ,/a jaar, met niet meer ontwikkeling dan de gewone lagere school en met een aanleg die haar niet in staat zou stellen het toelatingsexamen H.B.S. met goed gevolg te doen. Welnu, deze jonge dame geniet een wekelijksch inkomen bij den Raad van Arbeid te 's Gravenhage van pl.m. f 18 per week. Een andere jonge dame, elders, iets ouder zonder eenige kennis van kantoorwerkzaam heden, werd aangesteld op een salaris van f 90 per maand. Wij vinden het ergerlijk dat aldus met de belastingpenningen der burgerij wordt omgesprongen. Naar wij vernemen, moeten soort gelijke toestanden ook heerschen bij de gemeente 's Gravenhage. Van Amsterdam spreken wij natuurlijk niet. De dalende vleeschprijzen. De dalende beweging, die sinds eenigen tijd in de vleeschprijzen viel waar te nemen, heeft zich de afge- loopen week op de verschillende veemarkten in ons land, niet alleen gehandhaafd, doch een dergelijken omvang aangenomen, dat men thans met goeden grond verwacht mag worden, dat men nu algemeen van goedkoop vleesch zal kunnen profi teered Wat varkensvleesch betrert, deelt men ons mede, dat in tijd van drie weken de prfjs daalde van f 1.05 per pond, geslacht gewicht, tot f 0.70 per pond. J.l. Vrijdag arriveerde te Amsterdam een wagen varkens van den Gelderscben Boerenbond, welke voor 70 cent van de hand gingen. Met de koeien is het evenzoo gesteld. Vergeleken bij een maand geleden, aldus verzekerde men ons uit vakkringen, valt hier een prijs daling te constateeren van f 250 a f 300 per koe Moet eerstens de groote veevoor- raad in ons land als oorzaak dezer scherpe prijsdaling aangemerkt wor den, eveneens dient gewezen op een andere factor, welke de daling in de hand werkt. Ten gevolge van den watersnood in tal van streken van ons land, geraakte men in de onmogelijkheid om al het in veiligheid gebrachte vee onderdak te bezorgen, zoodat noodgedwongen duizenden stuks vee verkocht moeten worden, welke anders nog niet dadelijk voor de slacht bestemd zouden zijn. Een verdere prijsdaling acht men in vakklingen dan ook zeer voor de hand liggend. Een gemeentelijke steenbakkerij, De gemeente Kerkrade is in 191? begonnen met 't voor eigen rekening doen bakken van steenen, z.g. veld- örandsteenen, waarvan de huizen in Limburg meestentijds gebouwd wor den. In 1918 werden circa 2 mil- lioen gebakken en het vorige jaar ongeveer vier en een half millioen. Gezien de gunstige financieele resultaten drie millioen werden we derom verkocht aan de bouwver. Pietersrade, voor het te Kerkrade te jouwen huizencomplex, tegen f 28 de duizend, zal nu de gemeente er toe overgaan in 1920 een zestien millioen steenen te bakken. Vooral waar de bouwsteenen ook door de overstrooming heel wat duurder zullen worden en omdat de gemeente plannen heeft tot gemeen telijken woningbouw over te gaan, zal het voor eigen rekening blijven bakken de gemeente groote finan cieele baten opleveren. Kunst en Wetenschap. Het was een „goede" avond voor de Symphonie, Maandag. Het programma vermeldde slechts drie namen Beethoven, Mozart en Bochniet meer, maar ook niet Minder. En welke namen 1 Flink zoo Maanhardt, dat is de manier. Laat de Symphonie zich wijden aan de Kunst, die van alle tijden is, en haar bestaan is gerecht vaardigd De heer A. K. de Jong, violist te Middelburg, verleende zijn mede werking en dit zegt veel. Hij gaf heerlijk mooi spel te genieten in het viool concert van Mozart, waarin hij de vrije cadenzen door hem gefan taseerd op schitterende wijze uit voerde. De begeleiding door het orkest slaagde daar keurig bij. Het gaf zich geheel en de blaasinstru menten mnakten door hun beschei den optreden met de strijkers een wondermooien achtergrond, waarop het solo-spel schitterend uitkwam. Met had het programma begonnen met Beethoven's symphonie in C dur, dat door het orkest uitstekend werd gespeeld maar waarbij de hooge temperatuur storend op ge stemming inwerkte. Na de pauze de ouverture Figaro's Hocazeit van Mozart, in razend" tompo gegeven. Dat behoort ook zoo. Licht en vlug als de wind dient het voorbij te flitsen, telkens vurige sprankels uitschietende. Een heerlijk kunstwerkWij hebben het bijge woond, toen de Nederlandsche opera deze ouverture speelde, dat een gansche zaal van 2 a 3000 menschen zich van hun zetels verhieven om die vertolking te huldigen. De Chaconne van Bach, door den solist gegeven, was een meesterstuk van uitvoering. Hierin bewees de heer De Jong een artist te zijn. Hij oogstte welverdiend applaus. Dat onder het spel een snaar sprong, gaf een oogen- biik sensatie maar ook slechts een oogenblik, want de solist zette on middellijk op de viool van een der orkestleden zijn voordracht voort. Tot slot een fantasie uit Don Juan van Mozart, bepaald een aanwinst voor het repertoire, en keurig uitge voerd. Zooals wij begonnen te zeggen de Symphonie had een »goede" avond. De zaal was stampvol. De stemming gedurende den ganschen avond zeer bevredigend. Wij wen- schen de Symphonie en haar wak keren directeur geluk met het succes, en wekken de muziekvrienden op de Symphonie finacieel te steunen. Goede muziek is duur, wel 100 pet. duurder dan vroeger, maar onont beerlijk. UIT DEN VREEMDE. De beteugeling van de misdaad in Hongarije. Dr. Joseph de Rény, professor aan de hoogeschool te Boedapest, schrijft aan het Journal de Genève" Verschillende persoonlijkheden hebben gemeend te moeten protes teeren tegen de terechtstelling van Hongaarsche socialisten, die voor martelaren werden gehouden. Het is echter voldoende de dagbladen na te lezen om zich te overtuigen, dat men met gewone misdadigers te doen heef», onder wie zich de moor denaars van gijzelaars der diktatuur bevonden en welker misdaden werden verzwaard door het feit, dat zij hunne slachtoffers geplunderd hadden en eene vrouw, die hun om genade kwam smeeken voor haren vader, onteerd hadden. Onder eene andere groep misda digers bevonden zich de moordenaars van dr. Berend, een van de meest beroemde specialiteit-geneesheeren van de hoofdstad, die het leven van duizenden kinderen heeft gered en wiens lijk in de Donau werd ge worpen. Esn derde groep telde onder zich de moordenaars van een kapitein, die in banden der wreedaards was gevallen. Onder deze wreedaards bevond zich ook de ongelukkige, die volgens zijn eigen bekentenis, alleen 44 boeren uit verschillende streken had laten ophangen en daarbij de wreedste folteringen en barbaarsch- heden had toegepast. Men kan evenals ik voorstander zijn van de afschaffing van de doodstraf, schrijft dr. De Rény, maar Hoogarije is niet het eenige land op de wereld, waar men de bedrijvers van zekere misdaden deze straf doet ondergaan. De beschuldigden, die zich allen van hunne misdaden bewust waren, zijn door de wettige rechtbanken veroordeeld, waarbij zij gebruik maak ten van alle middelen van verdedi ging, die de strafwet hun toestaat. Kan het feit van communist te zijn als voorrecht gelden voor de vrijstelling van de wettelijke gevolgen der lage misdadigheden Het socia lisme kan, evenals iedere andere politieke overtuiging, zijne martelaren hebben, maar het gaat niet aan deze mbdadigers tot dien rsng te ver heffen. De Hongaarsche socialisten, die hunnen vertegenwoordiger in het concentratiekabinet hebben, zijn er heden ten dage van overtuigd. Amerika en het vredesverdrag. Het Amerikaansche volk dringt aan op ratificatie. Uit New-York wordt aan de frMatin" gemeld, dat eene delegatie van 26 organisaties van industrieelen, arbei ders, kerkgenootschappen en landbou wers, die twintig millioen personen vertegenwoordigt, heden door de sena toren Lodge en Hitchcock is ontvan gen, aan wie zij een manifest over handigde, waarin onmiddellijke ratifica tie van 't vredesverdrag werd gevraagd. Het doel van deze demonstratie was zoo krachtig mogelijk te toonen, dat het land deze ratificatie verlangt. Lodge verklaarde aan de delegatie, dat de republikeinsche en democratische senatoren al het mogelijke doen om tot een compromis te komen. Burgerlijke Stand van Goes. Cornelia Johanna Stentel, 26 jr., jd. Haw. atk. 17, Krijn van Kenlen, 25 jr., jm. te Goal, onlangs te Hille- gora en Elisabeth Maria Barghgraaff, 25 jrjd. te Amsterdam. Overleden: levenloos aangegeven: 17, een kind van het vrouwelijk ge slacht van Dirk Clemens Clasina Verschoor en Johanna Lamberta Vier- bergen 17, Sophia Plompen. 85 jr., wed. van Cornelis Schrijver* OSTERIJfiN. Lijst va onbestelbare brieven en briefkaarte van hier verzonden ge durende de ie helft der maand Januari 1920. J. de Pagter, Steenbergen. Marktberichten. Geboren15, Maatje, d.v. Pieter l Geene en Josina Remijnse. Ondertrouwd: 15, Pieter Brouwer s 26 j., jmen Elizabeth Verhoeven 19 j„ jd. Gehuwd15, Jan Pieter van Mael- saeke, 25 jr., jm. te Zaamslag en bij voorkeur met Tuin. Brieven met opgave van ligging, grootte, verdeeliag van het huis en koopprijs te zenden onder letters M. P. F., aan NIJGH VAN DIT- MAR, Amsterdam. N.V. KLEEUWENS ROSS vraagt terstond (zetter-drukkers). GOES, SO Jan. 1920, Nieuwe Tarwe Oude Rogge Wintergerst Zomer gerst Haver Kookerwten Kroanerwten Bruine Boonen Paarde Boor en f 27.— a f 29.60 f-.— a f-.— f 24.a f 124.a f— f22,— a f 23, f 22.a fïS.- f20.- a f22.— f 15,— a f 22 f a f—.- Ruimen aanvoer met flauwe vraag tot ver* laagde prijzen. Eieren, per 100 stuks f 10 a f Middenprjjs eieren f 2,50 per 26 stuks. Eieren aan partioulieren verkookt 91/, all ot. Boter per kilo f 8,— a f 0,—. Boter, middenprös, per halve kilo fl,50. Biter aan partioulieren verkooht f 1,60 a f 0,— Aanvoer boter 500 pond. Eieren 600 stuks, Kleine eieren ot per stuk Eendeleren stuk. Keopmansprijs f9,60. Eieren verkoop. Ondarafd. Zuid-Beveland" V. P. N. Aangevoerde eieren 2800 stuks. f 9,70 a per 100 stuks. ROTTERDAM, 19 Jan. 1920. Vee. Op de markt waren heden aangevoerd, 486 vette runderen, 121 vette- en graskalveren nuchtere kalveren, 821 sohapen en lammeren, 783 varkens, 0 biggen, 0 bokken of geiten 0 ezels. Men noteert: Runderen le kwal 170 a 1?5 et., 2e kwal. 100 a 155 et, 3e kwal. 150 a 140 ot. per K G. Ossen le kwal. 165 a 175 ot, 2e kwal. 160 a 150 ot., 3e kwal. 140 a 130 ot. per K.G. Kalveren le kwal. 265 a 280 ot,, 2e kwal. 255 a 225 ot., 3e kwal. 210 a 190 ot. per K.G. Sohapen le kwal. 120 a 180, 2e kwal. 110 a 100, 8e kwal. 90 a 80 ot. per K.G. Lammeren f120 a f 110 per stuk Varkens le kwal. 120 a 130, 2e kwal. 110 a 100, 3e kwal. 95 a 85 ot., lichtsoort 85 a 75 ot. per K.G. Handel zeer matig wegens ruime aanroer en terugloopende prijzen. Enkele prima 1 a 2 ot. boven noteering. Vlas, Aangevoerd 3090 steen Blauw f 5,— a f7,—, 2600 steen Groningsch f5,— a f7 50, 800 steen Holl. Geel f5,— a f7,—, 880 Bteen Wit f4,a f5,—. Zaden. Ljjnzaad (blauwbloemj f 125,— a f185, (witbloem) f65,— a f 70-, Geel Mes- Bterdzaad f90,— a 195.Bruin dito f 110,— a f 0,—, Karwijzaad (36,— a (40,—. BI. Maanzaad (250,a f260.— Koolzaad f a f per 100 K.g. Aardappelen Zeeuwsohe eigenheimers f6.40 a 6.f0 Spuisohe dito f6 60 a 6.80. Blauwe dito t 6 50 a 6.60, Zeeuwsohe blauwe f 8.25 a t 8.50 dito bon'e f8 25 a 8 50, Pooters f 4.— a 4.75 Bravo's f7,— a 7,25, Redstar f6.20 a 6.40

Volksblad | 1920 | | pagina 3