No. 7. Woensdag® 21 Januari 1920 43e Jaargang. DmvloeMÉodiëD FEUILLETON. NEDERLAND. r~ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij conDacteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prfls van f 1, Goes. Zaterdagmiddag maakten wij gebruik vaa de uitnoodiging van den heer J. A. Wilton van Reede alhier, om een kijkje te komen nemen in zijn oorlogskamer, welke op de bovenverdieping van het huis gelegen is. Wat ons hier te zien werd gegeven, grenst bijna aan 't ongelooflijke. We hadden er dan ook niet op gerekend een zoo uitgebreide col lectie voorwerpen, op den oorlog betrekking hebbende en wat daar mede in verband kan worden ge bracht, te zullen aanschouwen. En juist omdat er zooveel te zien was, is het dan ook bijna onmogelijk alles hier te noemen. Doch we zullen onze lezers toch in de gelegenheid stellen, zich een denkbeeld te vormen van dien »schat<, die daar aanwezig was. De wanden waren grootendeels versierd met prachtige platen, zoowel Amerikaansche, Duitsche als Hol- landsche, en welke het volk aan spoorde tot het inteekenen op de oorlogsleeningen of om dienst te nemen bij de resp. legers. tDe Hol- landsche platen doelden meer op de inlevering van granen en om zich tegen het bolsjewisme te keeren. Ook merkten we tusschen deze platen op het portret van onze Koningin, terwijl boven onze hoofden de vredes- vlag op zeer vernuftige wijze aan de zoldering was bevestigd en waarop de vredesduif, het symbool van den vrede, met het jaartal 1919 was aangebracht. De heeren J. Wilton van Reede en J. A. Wilton van Reede Jr., vertelden ons, dat er feitelijk het jaartal 1918 op had MAX PEMBERTON. Hij liet het woord aan zijn gast, die geen gebrek aan stof scheen te hebben. „Goede hemel, Evelyn," zeide hij, „gij zult mij hier toch niet langer willen houden morgen is het mijn trouwdag Zij antwoordde hem zeer langzaam. „Hoe interessantIk herinner mij, het is nog niet lang geleden, dat mijn trouwdag bepaald werd en uitge steld." Hij lette niet op de toespeling, maar ging lafhartig voort „Gij schijnt niet te begrijpen, dat uw broeder en gij mij een beleediging hebt aangedaan, die u in alle landen van Europa gehaat zal maken. Groote hemel de geheele stad zal lachen. Ik houd geen vriend meer overiedere club zal mij weigeren, zoo waar ik leef." gestaan, doch daar de vrede op zica liet wachten, tot het volgende jaar, hebben zij er 1919 van moeten maken. Het voornemen bestond bij da heeren Wilton van Reede, zoodra de vrede was afgekondigd, deze vlag uit te hangen, doch daarvan is naderhand afgezien. Verder waren op verscheidens tafels langs de muren en in het midden van het vertrek onderschei dene voorwerpen uitgestald, en onder deze tafels lag nog een massa din ges welke voor het ruilen bestemd waren, zoo de gelegenheid zich voordoet. We zagen er o.a. verschillende kaarten welke met de distributie in de centrale landen in verband had den gestaanlinten van matrozen mutsen, waarop de namen voorkwa men van de Duitsche duikbooteu »Deutschland« en Möuwe granaten en stukken van granaten, w.o, zelfs een stuk afkomstig van de bomaan slag op Goes, welk feit ongetwijfeld bij nog zeer velen Goesenaren een onaangename herinnering heeft doen bestaan. Een aantal foto's van dt.se bomaanslag en lijst prijkt aan de wand en laat duidelijk den toestand zien, zooals deze was, en naast deze foto's was een speld aangebracht, waarschijnlijk afkomstig uit een bom. Verder zagen wij vreemde munten en hulpgeld, zeer veel lectuur, een Transvaalsche oorlogshoed, welke welwillend werd afgestaan door den heer Mr. J. Kakebeeke, sabels w.o. een zeer fraaie gemonteerde salon sabel, geweren, helmen, enz. Op de tafel in het midden van •het vertrek ligt een boekje, waarin de bezoeker aan deze oorlogskamer, zijn naam kan plaatsen, en waarin Met van opgewondenheid glinsterende oogen luisterde het meisje naar hem. „Hebt gij er ooit over nagedacht," zeide zij, „toen gij als een, lafaard Amerika verliet, dat de menschen mij zouden uitlachen en dat ik nooit mijn vrienden weer in het gelaat zou kunnen zien Zelfs in de couranten werd ik belachelijk gemaakt, terwijl mijn hart verscheurd werd. Gij spreekt van lijden welnu, ik heb geleden." Haar stemming sloeg opeens om, zooals bij vrouwen wel meer gebeurt. Haar vrouwelijk gevoel kwam in op stand tegen het spel dat zij speelde. Zij begon zenuwachtig te schreien, met de handen voor het gelaat. Een pijnlijke stilte volgde. Maclaren scheen te wachten totdat zij zou sprekendoch toen zij het woord nam, trilde zij van woede en stampte met den voet op den grond. „Waartoe verspil ik mijn tijd aan u riep zij„gij zijt niet waard dat men een oogenblik aan u denkt. Bah Lord Maclaren, doorluchtig edelman en groot sportsman, zooals de Ameri kaansche bladen u noemden, ga hun maar vertellen dat gij u tien dagen lang voor mij vernederd hebt en dat we opmerkten de namen vah den commandant van Zeeland, den bur gemeester van Goes e.a., waaruit we kunnen opmaken, dat de belangstel ling voor een dergelijke verzameling wel groot is. Op de vraag of iedereen van een bezoek aan deze oorlogskamer kan proflteeren, zeiden de heeren Wilton van Reede ons, dat zulks aan ieder wordt toegestaan, mits men tevoren van zijn komst kennis geeft, daar het nog al eens voor komt, dat de heeren W. v. R. van huis zijn, en daar het op Dinsdag in den regel te druk is, om den bezoekers de noodige inlichtingen te verschaffen. Na het verlaten van de oorlogs kamer werden wij nog uitgenoodigd een fraaie collectie oorlogsborden te bezichtigen. Deze vertegenwoordigen een groote waarde zooals de heeren W. v. R. ons verzekerden. Er waren er die doelden op den vrede, dis tributie, wapenstilstand enz. Het bezoek aan deze oorlogska mer heeft bij ons een onvergetelij- ken indruk achtergelaten. Gees. Iu de kruidenierszaak van den heer A. Gunst aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat alhier, is Maandagnacht ingebroken. Er is voor een flink bedrag aan winkel waren ontvreemd, benevens een horloge en f 200. Van de daders is tot nu toe niets bekend. Bevolking. Ie helft Januari 1920. Ingekomen. A. van der Klooster, ■chippers- knecht uit Wissekerke, Groote Kade gij mij geknield om medelijden hebt gesmeekt. Ga hun vertellen dat mijn manschappen geschaterd hebben, toen de rollen verwisseld werden en gij de vrouw waart. O, zij zullen het weten, reken er opuw vrouw zal het op haar huwelijksreis lezen. Ik zelf zal het haar zenden, ik, die nu de lachers op mijn hand heb, spruit van een edelen stam. Ga heen en neem de herinnering aan uw verblijf op dit jacht mede, als het beste geschenk dat ik u kan geven." Toen zij naar de kajuitsdeur wees, staarde Maclaren eenige oogenblikken met de grootste verbazifig aan. Zonder een woord te spreken begaf hij zich op het dek, waar de sloep, met de manschappen erin, reeds op hem wachtte. Hij vertelde mij, dat verschil lende aandoeningen hem bij het verlaten van het jacht bezielden toorn over de beleediging, zucht naar wraak, maar vooral de gedachte, of hij nog bijtijds kSt. Peters zou kunnen bereiken voor de huwelijksplechtigheid. Als hij maar den volgenden morgen in Enge land kon zijn, meende hij er zich met leugens wel door te kunnen redden. Maar zou dat gaan Waar was hij f 26. F. F. Visser, monteur uit Arnhem Piccardstr. 29. M. J. Vierbergen, man denmaker uit Oudewater, 's Heer Hendrikskinderenstr. 69. C. v. Damme, mandenmaker uit Hingene (België) St. Jacobstraat 198. Vertrokken. H. Laugeveld, kantoorbediende, naar Arnhem, J. Biarling, onderwfjzer, Ier- seke, H. de Jonge, koopman, Arnhem, B. L. Oostrum, buffetjuffrouw, Schie> dam, P. D. Touw, letcerietter, Gral venhage, G. Roddenhof, lettersetter, Middelburg, J. W. Torbfjn, kantoor* bediende, Amsterdam, H. Albers, of: fieier Leger dei Heiis, Weesp, J. van Gooien, fabrieksdir., Kapeile, P. Ver burg, landbouwer, Koudekerke. Zonderlinge verhoudingen 1 De directies der spoorwegmaat schappijen hebben aan het hoofd bestuur van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap bericht, dat onderwij zers niet in aanmerking kunnen komen voor een werkmanskaart. Bij 't lezen van dit bericht is men aanvankelijk geneigd, uit te roepen »Wat een vraag 1 Een onderwijzer is nu eenmaal geen werkman in den gangbaren zin van het woord I" Maar bij nadere beschouwing gaat men toch tot de meening overhellen, dat de spoorwegmaatschappijen werkman" dan maar als werker" moeten lezen en uitleggen. Want het gaat ten slotte maar om de dubbeltjes en in onze tijd kan bij menig geschoold werkman een dagelijksch spoorreisje er beter af dan bij de meeste onderwijzers, die voor 't vak moeten reizen, b.v. om ergens les te nemen of te geven. Nu is 't waar, dat zich hier «en eenigszins zonderling verschiet opent. Want indien de onderwijzer wèl, Waar zou hij aan wal gezet worden In één adem richtte hij deze vragen tot de roeiers, tegelijk opstaande om de gebalde vuist in de richting van het jacht en te roepen„Loopt allen naar de hel Het antwoord dat hij kreeg, was niet gerustsrellend. Zooals de matroos hem vertelde, zou hij aan wal gezet worden te Crotoy, het kleine stadje op een landtong in de baai van de Somme. Vandaar voer eens per dag een stoom boot naar Saint Valery vanwaar hij per spoor naar Boulogne kon komen. Onmiddellijk begreep hij, dat zijn eeni ge kans op redding was, die stoom boot te krijgen. Als zij nog niet weg was, kon hij vóór den avond te Bou logne zijn zoo noodig, kon hy de nachtmail en een extra-trein van Fol kestone nemen. Maar als zij eens weg wasDie mogelijkheid durfde hij zich niet voorstellen. De mannen roeiden snel naar het strand, waarvan de zandige duinen en vlakke lijnen zichtbaar werden. Het jacht lag ver weg voor anker op den gladden waterspiegelde zon ging onder in een kleurspel van rood en geel vuur. Doch Maclaren had geen DOOR

Volksblad | 1920 | | pagina 1