No. 5. Woensdag 14 Januari 1920. 43® Jaargang. MlÉi i FEUILLETON. NEDERLAND. GOEDE RESULTATEN. MAX PEMBERTON. „Neem mij niet kwalijk, mylord," antwoordde de man, „maar of Uwe Edelheid geen lust zou hebben om het schip Bowery te komen zien, dat aan de pier vastgemeerd ligt, en anders morgen „Wat duivel bedoelt de kerel riep lord Maclaren. De matroos raapte al zijn moed bijeen en ging voort „Hij is een oud vriend van mylord, mijn kapitein, Abraham Burrow, hij heeft kennis met u gemaakt in New- York City." „Zoo, en waarom kan hij niet aan wal komen Ik herinner mij den man zeer goed daar heb ik alle reden toe" - wat volkomen waar was, want Abraham Burrow was hem tweeduizend pond schuldig en had nog nooit over betalen gesproken. f,Ja, ziet gij, mylord," hernam de Gees. In een Zondag gehouden algemeene vergadering van de leden der Doopsgezinde Gemeente alhier is besloten, terugkomende op eeu vroeger besluit, niet tot liquidee ring over te gaan, zoodat die Ge meente en haar kerkgebouw behou den blijven. Daarbij is gerekend op toenemende belangstelling en op meerderen steun. Goes. De R.H.B.S.-Bond heeft vorige week Vrijdag en Zaterdag een paar leuke avonden aan leden en genoodigden verschaft. matroos, wiens Amerikaansch al heel zonderling klonk, „hij is erg ziek, ik geloof dat hij het op de luchtpijpen heeften hij zal u niet lang aan de praat houden, als gij maar even aan boord komt." Ofschoon de verliefde man haast had om naar St. Peters te gaan, was het geld een machtige reden om hem naar het schip te trekken. In Amerika had hij zaken gedaan met dien Abraham Burrow ik wil juist niet zeggen, dat de man hem bestolen had, maar hij was bijdehand genoeg geweest om hem een paar duizend pond af te zetten. De kans om dit geld ooit terug te krijgen, scheen al heel gering. Maclaren had Burrow in geen jaar gezien en wist tot op dit oogenblik ook niet of hij leefde of dood was. En daar lag hij nu met zijn jacht buiten de haven van Ramsgate, en wilde zijn schuld- eischer spreken, en wel dadelijk. Maclaren overlegde, dat dit bezoek hem geen half uur zou ophouden, dat hij op die manier misschien een gedeelte van zijn geld zou terugkrijgen, dat hij zich kon verontschuldigen tegenover het lieve meisje, dat hem wachtte kortom, hij ging met deu matroos mede, en binnen een kwartier was hij aan boord van een uitmuntend onder houden jacht, dat voorbij de boei naast de Oostelijke pier lag, en nam zijn lijden een aaavang. In het vaartuig was een mooi, vier kant salon, en een paar kleine hutten, de een middenscheeps, de andere bij de campanje. Toen lord Maclaren aan boord kwam, waren er drie matrozen en een jongen op het dekmaar een schoothondje stond bij de kajuitstrap te blaffen, en tegelijk kwam een hof meester den bezoeker vragen of hij naar beneden wilde gaan. Hij begaf zich naar de kajuitmaar men deelde hem mede dat de zieke in de voorste hut lag, en daarheen volgde hij zijn gedienstigen gids. Ik heb het verhaal van wat er nu volgt, van twee personen gehoord, van een man dien ik den vorigen zomer in New-York ontmoette, en van het slachtoffer van deze echt Amerikaan- sche samenzwering. Lord Maclaren's voorstelling was eenvoudig genoeg. „Zoo waar er een hemel boven mij is, Sutton", zeide hij, „nauwelijks had ik een voet gezet in dat hol, of de deur werd achter mij dicht geslagen, en gegrendeld als de deur van de ge vangenis. „Ik geloof', zoo was de lezing van den Amerikaan, „dat de oude heer pas binnen was, of de grendel ging er va»r, en hij aan het schreeuwen De kapitein ging onder zeil, en in tien minuten was hij het kanaal uit. Maar zoo'n lawaai als er beneden was, hebt gij uw leven lang niet gehoord. Het was alsof er een gekkenhuis aan het vechten was Er was geen twijfel aan, of de „doorluchtige edelman", zooals sommige bladen hem noemden, was in een val gelokt. Hijzelf begreep dat al heel spoedig, en vroeg in vijf talen tegelijk „wie en waarom voor den duivel enz." Ik behoef niet te zeggen, dat de ge- heele zaak hem een onverklaarbaar raadsel was. Eerst meende hij, dat het te doen was om hem te bestelen, want bij had het model van den armband bij zich, en toen hij daar alleen in de hut zat, vreesde hij werkelijk voor een aanval. Hij vertelde mij dat hij verwachtte, de deur te zien opengaan en een roover te zien binnenkomen met een revolver of een knuppel gewapend V- Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ea Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Naar wy vernemen, blijkt het aan den contröledienit van den Baad van Arbeid te Goes, dat het plakken van segela voor de Invaliditeitaveriekering op zeer bevredigende wflre plaats vindt. De berichten omtrent niefplakken uit onwil of gemoedsbezwaren bljken zeer overdreven. Waar er nog achten stand is, verdwijnt deze naarmate werkgevers en arbeiders wat beter op de hoogte gebracht sfln met doel en werking van de wet. De met dit doel gehouden lezingen over de Invaliditeitswet, waarbU gelegenheid wordt gegeven om inlich tingen te vragen, dragen daartoe niet weinig by. Noodig was het ook wel, want vooral de werkgevers werden van de wQs gebracht door het praatje, dat tengevolge van omvangrQke admini stratiekosten slechts 15 pet. van de premie aan de arbeiders ten goede zon komen en de rest zon weggaan aan hooge salarissen van ambtenaren, dare geboawen en wat dies meerzjj; niets is minder waar dan dat. Immers de Staat betaalt de administratiekosten on geen cent van dc gestorte premin wordt daarvoor besteed. Da Staat toch betaalt aan administratiekosten en in de premiën voor onderen dan 16 jaar 21^ millioen per jaar gedu rende 75 jaar. Dit wordt den mensehen dnidelUk gemaakt. Voor dese waarheid moet de leugen wflken. Evenzeer opmerkelijk is het hoede menschen half verwonderd, half ver* steld staan, dat deze wet reeds volle wetskracht heeft. Na dit feit, alsmede het begrip van het groote nat dezer wet voor den arbeider tot zijn bewustzijn doordringt, vallen overal bezwaren en vooral zeer veel gemoedsbezwaren, die niets met consciëntie beswaren te maken had. des, weg. DOOR Ook blijkt telkens, dat da enkelen, waarvan men vertelde, dat sQ zich verzetten of souden verzetten, alt eigen beweging, nadat han inderminne onder het oog was gebracht, dat bij voortgezette weigering tot strafrechte lijke vervolging soa worden overge gaan, aanstonds de vereischte zegels plakten. Slechts zeer weinig processen-ver baal zgn dan ook nog behoeven te worden opgemaakt. Doch dese bewast oowllligen dienen dan ook de gevolgen van han verzet te dragen. Wat op het gebied van muziek en zang, gymnastiek, declamatie en tooneel te genieten werd gegeven, droeg den stempel van degelijke voorbereiding onder deskundige leiding. De preektoon Verlos ons van den preektoon. Heer, Geef ons natuur en waarheid weer. Niettegenstaande het gebed van De Genestet is de preektoon nog niet dood, zegt ds. J. v. Dorp te Gendriogen, in Het Orgaan van den Bond van Predikanten. Om de menschen te grtypen, is de juiste toon een eerste eisch, de onjuiste kan alles bederven. Heeft de preek zich te houden in een toon, die speciaal haar eigen is En als ze het doet, is het dan in orde Hoewel de preektoon het meest eigen is aan Gereformeerde en con- fessioneele predikanten, wordt hij toch ook door anderen, ja, door alle richtingen beoefend. Ik heb een vrijzinnig collega ont moet die zelfs zijn opmerkingen over het weer in preektoon maakte. Het kwaad komt vooral voor bij dorpspredikanten, maar de stadspre dikanten kunnen het evengoed. De preektoon moet uitgeroeid 1 Dit schijnt in sommige gevallen niet op te gaan. Er zijn er misschien, die geen sterveling meer in de kerk zouden hebben als ze eens op een- voudigen toon hun preek voordroe gen. Er is nu eenmaal een breed ge hoor, dat nog steeds van den preek toon gediend is en niet in de eerste plaats luistert naar den inhoud. Probeer maar eens met heel veel pathos tot een gezelschap, dat niets kwaads vermoedt, te zeggen, dat >de tand des tijds, die al zooveel wonden geheeld en zooveel tranen gedroogd heeft, ook deze smart wel zal weten uit te wisschen.» Dan is er altijd een deel dat u met ge paste ontroering aanhoort. Laten enkele kanselredenaars» de met trillende stem voorgedragen gedichten en natuurteekeningen eens eenvoudig gaan tzeggen», dan boe ten ze veel van hun roem in. En eveozoo zal het hen gaan, die met diep keelgeluid en in gerekte klanken van genade en liefde spre ken. Er is nog een andere preektoon, die met autosuggestie niets te ma ken heeft. Het is een geweldige toer in kerken te spreken. Vooral als het resoneert, moet het tempo lang zaam zijn. Het moet meest versterkt worden, waardoor de stembuiging moeilijk wordt. En de zenuwen Het duurt lang eer men zichzelf meester is. Velen bereiken het nooit, ze lezen heel of half en krijgen den leestoon ze memoreeren en maken den indruk er niet bij te zijn ze improviseeren en zijn met hun ge dachten bij deD volgenden zin, ter wijl ze den voorgaande uitspreken. Dit alles geeft iets van den preek toon. Het geluid wordt zangerig en krijgt een bepaalde cadans, waarbij de gedachten gemakkelijker werken. Een lezing over onze rhetoriek van een niet-predikant, die niet bang is ons goed in het zonnetje te zetten, het zou werkelijk gewcnscht zijn. En zou de spraakles niet algemeen gemaakt kunnen worden en dan ge stuurd worden in deze richting, dat niet het spreken de hoofdzaak is, maar de voordracht P Wij zijn het aan ons ambt ver plicht den preektoon te overwinnen. In Oudewater is het varkensvleesch 20 ct. per Kilo goedkooper geworden, Stukgoederen uit Duitschland i De uitvoer van stukgoederen uit Duitschland naar Nederland is zoo groot geworden, dat de Nederl. spoorwegen zich genoodzaakt hebben gezien, den Duitschen spoorwegen

Volksblad | 1920 | | pagina 1