No. 4. Zaterdag 10 Januari 1920. 43® Jaargang. ir, a FEUILLETON, VOORZICHTIG Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag i2 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens U Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Iedereen heeft weieens graag een buitenkansje, een extra-voordeeltje boven zijn gewone inkomsten. Dat is een natuurlijke reden, waarom zoovelen in een loterij spelen. Zij hopen dan, een prijs te winnen, hoe grooter, hoe liever. En tegen woordig is er een loterij aan den gang, waarin meer menschen mee spelen, dan men oppervlakkig zou denken. Het eigenaardige van het geval is, dat die menschen niet weten, dat het een loterij is, waar aan ze meedoen. Ja, als men hun dit zegt, gelooven ze het waar schijnlijk niet eens. In een loterij zeggen ze, is er natuurlijk veel kans, dat men met een niet uit komt, dus zijn geld kwijt ismaar wij kunnen niets verliezen, wij kun nen alleen winnen. Wat wij bedoelen, is dit. De waarde van alle buitenlandsch geld, vooral van Duitsche marken en Oostenrijksche kronen, is verschrik kelijk gedaald. Zooals we kort ge leden reeds zeiden een mark, die vóór den oorlog 60 cents waard is, kan men nu krijgen voor minder dan 7 cents; een kroon van 50 cents voor minder dan 2 cents. Dat is te zeggenpapieren marken en pa pieren kronen. Deze geldstukken in zilver, of voor de grootere waarden in goud, zijn niet verkrijgbaar. Nu gaan een massa menschen deze goedkoope marken en kronen koo- pen. Want denk eens aanvoor hetzelfde geld, waarvoor je vroeger 7 mark kon krijgen, heb je nu 60 marken in plaats van 2 kronen krjjg Je er nu 50. En die marken MAX PEMBERTON. Het geheim bleef onopgelost en naarmate de trouwdag naderde, werd opgewondenheid grooter. Was het lijk gevonden Hadden de detectieves een spoor ontdekt Waren de zonder linge geruchten, die er liepen dat de vermiste twist had gehad met den broeder van zijn bruid, [en hem een glas wijn in het gelaat had geworpen dat hij reeds een vrouw in Algiers haddat hij een jaar geleden op Cy prus gehuwd wasdat hij bankroet was slechts verzinsels van laster tongen, of bevatten zij een kern van waarheid, waaruit zulk een groot schandaal kon ontstaan Ik durfde die vragen niet beantwoorden maar ik stelde er belang in, en ik wachtte den loop der zaken af met de scherpzin nigheid van een geoefend romanlezer. De voor het huwelijk bestemde dag en kronen zijn geen „lotjes", maar echt geld. Als de akelige toestanden in Duitschland en Oostenrijk behr worden, gaat ook de waarde van het geld naar boven. Wordt een mark dan weer 60 en een kroon 50 cents, dan hebben we een schit terende winst gemaakt, denken de lui. Gevoelsoverwegingen zullen we maar niet laten gelden. Anders zouden de koopers van die goed koope marken en kronen moeten bedenken, dat, als de koers van dit geld weer eens normaal werd als voor den oorlog en als dan al die papiermarken en papierkronon door den Duitschen en Oostenrijk sche staat in betaling moesten worden teruggenomen, dat dan de bevolking dier landen het ontzag lijke nadeel zou lijden door een papiertje, waarvoor een Neder lander 7 of 2 cent had betaald, te moeten terugkoopen vooi 60 of 50 cents. Want er zyn millioenen bij millioenen van die papiertjes uitge geven, zoodat de schade voor Duitschland en Oostenrijk reusach tig zou zijn en de ellende voor de bevolking daardoor onbeschrijflijk groot. Ongetwijfeld wordt dit door de koopers van het goedkoope geld niet duidelijk ingezien misschien zouden ze anders uit medelijden van hun kooplust genezen worden. Anderen, alleen op hun voordeel bedacht, stappen over dergelijke „flauwiteiten" heen en koopen maar raak. Doch die laatsten bedenken niet, dat, al trekken zij zich weinig van de ellende der buitenlanders aan, de regeeringen van Duitsch land en Oostenrijk met die ellende was reeds nabijen toen [de bruide gom niet kwam opdagen, verklaarden de lieden, die niet aan schandalen ge looven, al hooren zij ze graag, dat er ongetwijfelk een moord had plaats ge had. De anderen beweerden, dat hij bankroet of reeds gehuwd was, en na deze voor hen bevredigende oplossing lieten zij de zaak varen. Waarschijnlijk zou ik hetzelfde ge daan hebben, als de ontsluiering van het geheim niet toevallig en ongezocht tot mij was gekomen. Even na den trouwdag was ik op een avond tegen negen uur aan het Victoria Station, waar ik den vermisten edelman tegen het lijf liep. Een oogenblik stond ik sprakeloos van verhazing, Zijn baard was langer dan anderszijn knevel was ruig en onverzorgd hij was zeer bleek en hij droeg een blauw serge pak en een klein zeemansmutsje, dat hem allerdwaast stond. Hij had geen bagage bij zich, zelfs geen valies en toen hij begon te spreken, klonk zijn stem als van iemand, die bang en ge heel moedeloos is. „Ach, Sutton, zijt gij daar riep hij. „Ik ben waarachtig blijde, dat ik u zie, Hebt gij ook bij toeval een wel ter dege rekening moeten hou den. Wat zal, wat moet nu in de toekomst gebeuren Voor de naaste toekomst is dringend noodig, dat de regeeringen het vervaardigen en uitgeven van dit overmatige papier geld onmiddellijk staken. Immers, hoe langer ze met die uitgifte voortgaan, hoe dieper hun volkeren in den put raken. Verder moet getracht worden, om aan de papiermark en de pa- pierkroon in het buitenland meer koopkracht te geven, de waarde van dit papiergeld te verhoogen. Dit kan pas beginnen, als het bui tenland meer financieel vertrouwen in Duitschland en Oostenrijk gaat stellen. En zulk vertrouwen komt niet plotseling, doch eerst als de gansche economische toestand in die landen op allerlei gebied weer ongeveer normaal is geworden. Wie dien toestand heden ten dage kent, is ervan overtuigd, dat een lange reeks van jaren noodig zal zijn, eer alles weer ongeveer in goede banen zal zijn teruggekeerd. Mis schien en hier begint het loterij- spelletje zullen de regeeringen der bedoelde landen wel niet op een geheel normalen toestand wachten, om den berg van hun papiergeld, dat door buitenlanders tegen de laagste prijzen is gekocht, weer naar hun landen te doen terug vloeien. Maar de bezitters van dat geld, hier en elders, kunnen er niet op rekenen, dat het tegen vredes prijs in betaling zal worden geno men. Dat is beslist onmogelijk, om de straks genoemde redenen. Wil len deze regeeringen de bedoelde terugvloeiing spoedig doen begin nen, dan zijn hun volkeren nog- halve kroon bij u Ik gaf hem het gevraagde, nog al tijd zonder een woord te zeggen doch hij vervolgde haastig „Gij hebt er natuurlijk alles van gehoord wat zeggen de menschen er van Denken zij dat ik dood ben? maar ik wil hen nu niet ontmoe ten. Zoo waar ik leef, ik wil op het oogenblik niemand zien. Ga mee naar een hotelgoed zoo maar laat ons eerst een cognacje nemen j ik ril als een kind dat de koorts heeft." Ik liet hem een glas cognac inschen ken, en bracht hem vervolgens met een rijtuig naar een klein hotel in Cecil Street. Daar kende men hem niet, en ik bestelde op eigen gezag een kamer en eten voor hem, want hij was hul peloos als een klein kind. Na den maaltijd scheen hij wat opgeknapt te zijn, en ik telegrapheerde naar Rams- gate om zijn bediende, ofschoon deze onmogelijk voor den volgenden morgen bij hem zou kunnen zijn. Intusschen verving ik zoolang den bediende en kreeg tot vergoeding zijn geschiedenis te hooren wel vertelde hij alleen de hoofdzaken en vernam ik eerst een paar maanden later, wat maar weinig van de bekomen sla gen genezen en tegen des te lager koers worden papiermark en papier- kroon weer aangenomen. Al mag dan die koers in de naaste toekomst ook al eenigszins den tegenwoor- digen te boven gaan, zóóveel zal het niet zijn, dat het renteverlies, door het oppotten van marken en kronen geleden, aanmerkelijk wordt overschreden. Wie der tegenwoor dige bezitters van dit geld dus op groote winsten rekenen, zullen be drogen uitkomen. Er is nog iets, dat ons dringt, om met financieele betrekkingen met Duitschland en Oostenrijk zeer voorzichtig te zyn. De Duitsche nijverheid, die sterk achteruitgegaan is, beproeft, er weer langzamerhand bovenop te komen. Daarvoor zijn in de eerste plaats noodig werkwillige arbeiders en grondstoffen. Die ar beiders moeten hooge loonen hebben, omdat alles in Duitschland peper duur is en nog steeds duurder wordt. En de grondstoffen, die voor een groot gedeelte in andere lan den moeten worden gekocht, moe ten daar ook geweldig duur wor den betaald wegens de geringe waarde van het Duitsche geld in het buitenland. De ny verheid heeft dus voor haar herstel groote som men noodig. Volgens de jongste berichten zou voor den eersten tijd niet minder dan zeshonderdmillioen mark en voor later nog meer noo dig zijn. In Duitschland zelf is dat geld niet te krijgen, zoodat men zal trachten in het buitenland, vooral ook bij ons, geld te krijgen, dat dan in Duitsche zaken zou worden gestoken. Maar nu is men daar van plan, zoogenaamde be er aan zijn verhaal ontbrak, maar ik zal het hier eenvoudig als een verhaal opschrijven, zonder bijvoeging of uit lating. Ik geloof dat de verklaring van dit geheim de meeste menschen zal ver bazen. Zij was zoo geheel onverwacht, dat ik eerst dacht, dat de verteller krankzinnig was. Hij deelde mij dan mede, dat hij den vijfden Juli des namiddags om drie uur zijn hotel aan de East Cliff te Ramsgate had verlaten het weder was prachtig en de zon bescheen het Kanaal met zijn talrijke schepen met het voornemen, naar St. Peters te wandelen, waar zijn verloofde hem wachtte voor een tennispartij. Met deze bedoeling sloeg hij den weg langs de klippen naar Broads-airs in, doch nau welijks had hij een paar stappen ge daan, toen een zeeman hem aansprak, en eerbiedig zijn hoed afnemend, zeide dat hij een boodschap voor hem had. „Nu man, wat is er vroeg Macla- ren de matroos heeft het mij zelf verteld want hij had haast, zooals de meeste verliefden. DOOR Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1920 | | pagina 1